EU

Schroder zagotovil kontinuiteto zunanje politike

10. 11. 1998 12.23

Nemška vlada namerava v času svojega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 1999 pospešiti integracijski proces ter na splošno biti ''aktivni voditelj'' na področju reform unije, je ob predstavitvi programa nove nemške vlade v bundestagu zatrdil nemški kancler Gerhard Schroeder, ki se je zavzel tudi za uspešno uvedbo skupne valute.

Podpis pisma o nameri za ustanovitev gospodarsko-raziskovanega predstavništva v Bruslju

10. 11. 1998 11.12

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk bodo danes podpisali pismo o nameri za ustanovitev nevladnega gospodarsko-raziskovalnega predstavništva v Bruslju.

V Litvi se je začelo srečanje parlamentarnih predsednikov pridruženih držav EU

10. 11. 1998 10.18

V litovski prestolnici Vilnius se je začel uradni del 6. srečanja predsednika Evropskega parlamenta Joseja Marie Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov pridruženih držav Evropske unije (EU) iz srednje in vzhodne Evrope, ki se ga udeležuje tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik; predsedniki parlamentov bodo dopoldanski del srečanja namenili razpravi o napredku v procesu širitve EU in poteku pristopnih pogajanj, popoldan pa bodo v okviru osrednje točke srečanja razpravljali o boju zoper organizirani kriminal.

Ministri EU za notranji trg dosegli soglasje o smernicah glede varnosti žičnic

10. 11. 1998 09.49

Ministri Evropske unije za notranji trg so danes dosegli dogovor o smernicah glede izdelave in postavitve žičnic. S tem naj bi znotraj Evropske unije nastal enoten trg za žičnice, kar je še zlasti v interesu močne avstrijske industrije, je kot predsedujoči svetu ministrov na novinarski konferenci ob koncu današnjega srečanja dejal avstrijski minister za gospodarstvo Hannes Farnleitner.

Nemčija je država v katero je najboljše vlagati

10. 11. 1998 07.57

Po anketi podjetja z nepremičninami Healey & Baker bo Nemčija v prihodnjih petih letih država z najboljšimi gospodarskimi pogoji v Evropi, saj ima Nemčija po mnenju 515 izbranih podjetij iz devetih držav EU, pet mest, ki so med prvimi 30 gospodarsko (vlagateljsko) najprivlačnejšimi v Evropi. Na prvem in drugem mestu sta sicer nenemški mesti, London in Pariz, na tretjem pa Frankfurt. Sledijo Bruselj, Amsterdam, Barcelona, Madrid, Zurich, Dublin, Milano, Muenchen, Berlin, Ženeva, Manchester, Lizbona, Duesseldorf, Hamburg, Stockholm, Glasgow, Lyon, Kopenhagen, Dunaj, Rim, Praga, Varšava, Budimpešta, Torino, Oslo, Atene in Moskva. Po mnenju manegerjev anketiranih podjetij bo uvedba Evra najbolj koristila Frankfurtu in Parizu.

Predlog pomoči EU Rusiji že oblikovan

09. 11. 1998 14.47

Rusija Evropske unije sicer še ni uradno zaprosila za pomoč v hrani, vendar je Evropska komisija že oblikovala konkreten predlog, ki ga je zunanjim ministrom povezave danes na zasedanju v Bruslju predstavil evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek.

Predsednik DZ Janez Podobnik potuje v Litvo

09. 11. 1998 13.35

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo v poznih popoldanskih urah na povabilo predsednika litovskega parlamenta Vytautasa Landsbergisa odpotoval v Vilnius, kjer bo v naslednjih dveh dneh potekalo 6. srečanje predsednika evropskega parlamenta Josea Marie Gil-Roblesa Gil-Delgada s predsedniki parlamentov pridruženih držav Evropske unije iz srednje in vzhodne Evrope.

EU zaenkrat odnosov s petimi balkanskimi državami ne bo krepila

09. 11. 1998 13.29

V Bruslju so se sestali zunanji ministri EU, da bi dan pred začetkom vsebinskih pogajanj s šesterico naprednejših kandidatk za članstvo, med njimi Slovenijo, dokončno sprejeli pogajalska izhodišča za prvih sedem področij pravnega reda povezave, za katera se bodo v torek začela pogajanja. V okviru širitvene razprave jih bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek seznanil z nedavno objavljenimi poročili o napredku kandidatk, v katerih je Evropska komisija Slovenijo in Češko opozorila, da ne napredujeta pri sprejemanju z unijo usklajene zakonodaje. Razpravljali bodo tudi o predlogu Evropske komisije za sprostitev finančne pomoči Turčiji, o vzpostavitvi nazorne misije OVSE na Kosovu ter o ruski finančni krizi in oblikah pomoči, ki jih namerava nuditi unija. Predvidoma se bodo tudi odločili, da bodo zaenkrat odnose z ZRJ, BiH, Hrvaško, Makedonijo in Albanijo zadržali na sedanji ravni.

Premieri in finančni ministri nordijskih držav o odnosu do EMU

09. 11. 1998 12.07

Premieri in finančni ministri nordijskih držav so pred uradnim začetkom zasedanja Nordijskega sveta na neuradnih pogovorih včeraj v Oslu razpravljali o odnosu njihovih držav do Evropske unije in njene monetarne politike.

Zunanji ministri EU o širitvi, Kosovu in Rusiji

09. 11. 1998 10.53

V Bruslju so se danes sestali zunanji ministri Evropske unije. Vodje diplomacij bodo dan pred začetkom vsebinskih pogajanj s šesterico naprednejših kandidatk za članstvo v EU, med njimi Slovenijo, dokončno sprejeli pogajalska izhodišča petnajsterice za prvih sedem področij pravnega reda povezave, za katera se jutri pogajanja začenjajo. V okviru širitvene razprave jih bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek seznanil z minuli teden objavljenimi poročili o napredku kandidatk, v katerih je Evropska komisija Slovenijo in Češko opozorila, da ne napredujeta pri sprejemanju z unijo usklajene zakonodaje.

Slovenija EU kot zadnja od kandidatk podaja zahtevane dodatne informacije v pogajanjih

09. 11. 1998 08.47

Slovenija bo v ponedeljek kot zadnja od šesterice kandidatk za članstvo v EU, s katerimi povezava v torek, 10. novembra, začenja vsebinska pogajanja, Bruslju posredovala dodatne informacije, ki jih je svet unije zahteval za tri od sedmih področij, za katera se pogajanja začenjajo: za telekomunikacije, industrijsko politiko in audiovizualno politiko. Kot predzadnja je odgovore minuli petek oddala Češka, v prvi polovici tedna pa so to storili Poljska, Madžarska, Estonija in Ciper. Do torka prispele odgovore štirih kandidatk so delovna telesa sveta EU že upoštevala in ustrezno prilagodila predloge skupnih pogajalskih izhodišč petnajsterice. To bi lahko teoretično pomenilo, da bi na pogajanjih v torek s temi državami začasno zaprla še kakšno dodatno področje.

Zmanjšan izvoz japonskih avtomobilov

09. 11. 1998 07.52

Japonski izvoz motornih vozil se je v prvi polovici letošnjega poslovnega leta zmanjšal za 5,3 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani in sicer na 2,234.903 vozil, je sporočilo Združenje japonskih proizvajalcev avtomobilov.

Prihodnji teden začetek vsebinskih pogajanj o vstopu Slovenije v EU

08. 11. 1998 10.43

Evropska unija bo prihodnji teden začela vsebinska pogajanja z naprednejšimi kandidatkami za članstvo v EU. Pogajanja bo odprla 10. novembra, ko se bo na ravni zunanjih ministrov s skupino šestih kandidatk, v kateri je Slovenija, sestala na ločenih medvladnih konferencah. Slovenijo bo predstavljal glavni pogajalec, vodja diplomacije Boris Frlec.

Svet EU že razpravlja o poročilih Evropske komisije o kandidatkah

06. 11. 1998 14.51

Odbor stalnih diplomatskih predstavnikov držav Evropske unije v Bruslju je na splošno ugodno sprejel v sredo objavljena poročila Evropske komisije o napredku kandidatk za članstvo v povezavi, vendar opozoril, da morajo biti pred zavzemanjem bolj vsebinskih stališč opravljene podrobne analize poročil v prestolnicah petnajsterice, so danes povedali na svetu EU.

Malta bo morala na dopolnitev mnenja o kandidaturi za EU počakati do februarja

06. 11. 1998 14.16

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je danes v Bruslju zunanjemu ministru Malte Guidu de Marcu razložil odločitev Evropske komisije, da bo vnovična ocena veljavnosti leta 1993 podanega pozitivnega odgovora na prošnjo te države za začetek pogajanj o članstvu v Evropski uniji, končana šele sredi februarja prihodnje leto in ne pred dunajskim vrhunskim zasedanjem decembra letos, kot je bilo sprva pričakovano.

Rast - prednostna naloga malih in srednjih podjetij v EU

06. 11. 1998 07.46

Glede na raziskave Evropske komisije je za 46,5 odstotka malih in srednjih podjetji v Evropski uniji rast prednostna naloga, medtem ko je na prvo mesto petina izmed njih postavila boj za obstanek na tržišču. Okrog 42,4 odstotka jih meni, da je za preživetje malega in srednjega podjetja na trgu kvaliteta ponudbe ključnega pomena, medtem ko inovacijam tak pomen pripisuje le 14,3 odstotka malih in srednjih podjetij, prodoru na nova tržišča 9,2 odstotka, prednostni pogoj za obstoj na trgu pa uvajanju modernih tehnologij daje 7,4 odstotka malih in srednjih podjetij v EU.

Nemčija podpira vstop Poljske v EU

05. 11. 1998 16.31

Nemški kancler Schroeder je po pogovoru s poljskim kolegom Jerzyjem Buzkom danes povedal, da Nemčija ''brez zadržkov'' podpira vstop Poljske v Evropsko Unijo. Scroeder se je zavzel tudi za poglobitev odnosov med državama.

Schroeder odpotoval na obisk na Poljskem

05. 11. 1998 10.58

Novi nemški ministrski predsednik Gerhard Schroeder je danes odpotoval na Poljsko na svoj drugi mednarodni obisk po izvolitvi. Sestal naj bi se s predsednikom Aleksandrom Kwasniewskim in ministrskim predsednikom Jerzyjem Buzkom, osrednja tema pogovorov pa bo načrt za vstop Poljske v Evropsko unijo.

Turčija napovedala obnovitev odnosov s petnajsterico

05. 11. 1998 10.46

Turčija je po sredini odločitvi Evropske komisije, da jo izenači z ostalimi 11 kandidatkami za članstov v Evropski uniji, danes napovedala, da bo obnovila odnose z Brusljem.

Javna tridnevna konferenca gibanja Neutro o EU in zvezi NATO

05. 11. 1998 09.26

Od 6. do 8. novembra bo v Cankarjevem domu potekala konferenca z naslovom Prihodnost Slovenije v evroatlantskih integracijah?. Prvo večjo polemično nevladno konferenco o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO prireja gibanje Neutro, v katerega so združeni sekcija Mostišče Društva 2000, študentski časopis ZOFA, klub kulturologov, Revija 2000, gibanje Slovenska pot in Nova stranka.

Slovenija na skupinskem screeningu za transport

04. 11. 1998 09.59

Slovenija se skupaj z drugimi petimi naprednejšimi kandidatkami za članstvo v Evropski uniji danes in jutri v Bruslju udeležuje skupinskega sceeninga, na katerem širitvena skupina Evropske komisije šesterici podrobno predstavlja ustroj skupnega pravnega reda za področje transporta.

Evropska komisija dobro ocenjuje napredovanje uresničevanja notranjega trga

04. 11. 1998 07.33

Evropska komisija ugotavlja, da članice Evropske unije dobro napredujejo v uresničevanju zakonodaje s področja skupnega notranjega trga. Delež področnih direktiv, ki jih še ne uresničuje nobena članica EU, je s 26,7 odstotka, zabeleženih novembra lani, oktobra letos padel na 14,9 odstotka.

Strokovnjaki EU proti mednarodnemu gospodarskemu kriminalu

03. 11. 1998 12.43

V avstrijskem Badnu pri Dunaju se bo danes začel večdnevni seminar o gospodarskem kriminalu, katerega glavna tema je prav boj proti tej ''cvetoči'' panogi organiziranega kriminala.

Na Dunaju odprli konferenco zunanjih ministrov EU in južne Afrike

03. 11. 1998 11.59

Z otvoritvenima govoroma avstrijskega zunanjega ministra Wolganga Schuessla in njegovega južnoafriškega kolega Alfreda Nzoja se je danes na Dunaju začela konefernca zunanjih ministrov Evropske unije in južnoafriške skupnosti za razvoj (SADC). Dvodnevno srečanje je posvečeno izgradnji sodelovanja med evropsko petnajsterico in 14 državami članicami SADC, govora pa bo tudi o konfliktih v južni Afriki in o odpravi trgovinskih preprek.

V Pekingu srečanje kitajskega in belgijskega premiera

02. 11. 1998 16.33

Belgijski premier Jean-Luc Dehaene, ki je v soboto prispel na desetdnevni uradni obisk na Kitajsko, se je danes v Pekingu sestal s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Dehaene je Kitajsko pohvalil, češ da je v obdobju azijske finančne krize odigrala vlogo stabilizatorja. S tem, ko je Kitajska ohranila vrednost svoje valute, je preprečila poglobitev krize in tako prispevala k stabilizaciji svetovnega finančnega sistema.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev

31. 10. 1998 09.20

Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Pravosodni ministri EU sporazumeli o boju proti korupciji

30. 10. 1998 16.05

Pravosodni ministri Evropske unije so se sporazumeli o temeljih za boj proti korupciji v zasebni sferi. S sporazumom, ki naj bi ga podpisali decembra, se bodo zakonodajalci po posameznih državah obvezali, da bodo preganjali ''podkupovanje in podkupljivost'', je po koncu neformalnega srečanja ministrov na Dunaju povedala nemška pravosodna ministrica Herta Daeubler-Gmelin. Po njenih besedah si bodo tudi na tem področju prizadevali za ''skupne standarde v pravnih načelih''.

EU: Večina denarja za izgradnjo transportnega omrežja namenjena železnicam

30. 10. 1998 09.27

Glede na poročilo Evropske komisije je Evropska unija od leta 1994 do lani v izgradnjo transevropskega transportnega omrežja vložila 38,4 milijarde ekujev. Trideset odstotkov denarja je bilo namenjenih iz skupnih unijinih fondov in v obliki posojil Evropske investicijske banke. Okrog 60 odstotkov vsega denarja je bilo vloženega v izgradnjo železni{kih prog, od tega već kot dve tretjini za železnice visoke hitrosti. Letos je komisija izbrala 132 projektov v okviru izgradnje transevropske prometne povezave, za katere bo namenjenih 472 milijonov ekujev. Vlaganja naj bi se postopoma povečevala. Komisija načrtuje, da bodo ta v obdobju od 2000 do 2006 dosegla vrednost pet milijard ekujev.

Odbor za obrambo sprejel Eileen Malloy

29. 10. 1998 14.52

Odbor za obrambo pod predsedstvom Rudolfa Petana se je danes sestal z namestnico pomočnika državne sekretarke ZDA Eileen Malloy, so sporočili iz DZ.

Notranji ministri EU o begunski politiki

29. 10. 1998 12.57

Notranji in pravosodni ministri Evropske unije so se danes na Dunaju sestali na dvodnevnem srečanju o skupni begunski politiki. V središču pogovorov bodo predlogi Avstrije kot predsedujoče EU o tem vprašanju, ki so v pripravah na srečanje naleteli na ostre kritike.