EU

Finski predsednik Martti Ahtisaari v Sloveniji
09. 12. 1998 11.25
Na povabilo slovenskega predsednika Milana Kučana je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo danes prispel finski predsednik Martti Ahtisaari.

Eurostat: Inflacija v pridružitvenih kandidatkah očitno nižja
08. 12. 1998 17.12
Iz letnega poročila evropskega urada za statistiko Eurostat za leto 1997 je razvidno, da je večini držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo uspelo v 90. letih v veliki meri znižati stopnjo inflacije. Do leta 1997 je pet od desetih kandidatk (brez Cipra) znižalo raven inflacije pod deset odstotkov, v treh državah pa je znašala inflacija le nekaj nad omenjeno mejo. Stopnja inflacije nekaterih kandidatk se je gibala blizu zgornje meje v EU, npr. Grčije s 5,5 odstotka. Povprečna stopnja inflacije v uniji je lani znašala dva odstotka.

Še zadnje priprave pred Strasbourgom
08. 12. 1998 15.30
Slovenski del Parlamentarnega pridružitvenega odbora Slovenije in Evropske unije se je danes pred ustanovnim zasedanjem odbora, ki bo od 15. do 17. decembra v Strasbourgu, zbral še na zadnjih pripravah. Na njih si je 11-članska delegacija, ki jo vodi Darja Lavtižar Bebler, dokončno razdelila naloge za prvo srečanje, da bi bila kar najbolje pripravljena.

Predsednik Republike Finske na obisku v Sloveniji
08. 12. 1998 14.42
Na povabilo predsednika Republike Slovenije Milana Kučana bo na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo jutri prispel predsednik Republike Finske Martti Ahtisaari. Gost se bo jutri srečal s predsednikom Milanom Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, v četrtek pa še z zunanjim ministrom Borisom Frlecem. Pogovarjali se bodo o reformah EU, pogajanjih Slovenije s skupnostjo in načrtih Finske kot predsedujoče skupnosti v drugem delu prihodnjega leta. Predsednik Republike Finske, ki z januarjem prihodnjega leta prevzema naloge trojke EU in ki Sloveniji ponuja tudi pomoč s svojimi izkušnjami iz pogajanj z EU, bo imel tudi predavanje v državnem zboru. Martti Ahtisaari se bo jutri srečal še z ljubljansko županjo Viktorijo Potočnik in se vpisal v Zlato knjigo gostov slovenske prestolnice.

Klima v Haagu končuje turnejo po evropskih prestolnicah
08. 12. 1998 09.56
Avstrijski kancler in predsedujoči Evropske unije Viktor Klima je včeraj pozno popoldne prispel v Haag, zadnjo postajo svoje turneje po evropskih prestolnicah v pripravah na vrh EU na Dunaju.

EU prepoved izdajanja vizumov širi na odgovorne za zatiranje neodvisnih jugoslovanskih medijev
08. 12. 1998 09.15
Zunanji ministri Evropske unije so se sinoči na zasedanju v Bruslju odločili, da bodo prepoved na izdajanje vizumov proti državljanom ZR Jugoslavije, odgovornim za kosovsko krizo, razširili tudi na odgovorne za zatiranje neodvisnih medijev v tej državi.

Zunanji ministri EU še ne predlagajo začetka pogajanj s širšim številom kandidatk
08. 12. 1998 09.10
Zunanji ministri Evropske unije so se na podlagi poročil Evropske komisije o napredku kandidatk za članstvo v povezavi pozno sinoči odločili, da vrhu petnajsterice, ki bo širitev povezave obravnavala konec tedna na zasedanju na Dunaju, ne bodo predlagali nobenih preskokov iz ''druge'' skupine kandidatk v ''prvo'', ki se že pogaja o članstvu.

Brezposelnost v EU oktobra znova pod 10 odstotki
07. 12. 1998 13.43
Brezposelnost v državah Evropske unije je po danes objavljenih podatkih Eurostata oktobra letos ostala na isti ravni kot septembra, ko je dosegla 9,8-odstotno raven in bila prvič v šestih letih pod desetimi odstotki.

Jutri srečanje zveze NATO in EU
07. 12. 1998 12.49
Na pobudo avstrijskega predsedstva Evropske unije se bosta jutri v Bruslju sešla predsedujoči svetu EU in generalni sekretar zveze NATO, avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel in Javier Solana. Gre za prvi sestanek na tej ravni, saj so bili doslej stiki med povezavama omejeni na neformalna srečanja generalnega sekretarja zavezništva in predsednika Evropske komisije.

EU pet dni pred dunajskim vrhom še vedno razdeljena glede financiranja povezave
07. 12. 1998 08.30
Zunanjim ministrom Evropske unije tudi na včerajšnjem sestanku v Bruslju, sklicanim pet dni pred vrhunskim zasedanjem voditeljev petnajsterice na Dunaju, ni uspelo premostiti globoke razdeljenosti glede prihodnjega financiranja skupnih politik povezave in s tem povezanih reform, ki jih v luči priprav na širitev začrtuje Agenda 2000.

Zunanji ministri EU pripravljajo podlago za dunajski vrh
06. 12. 1998 16.35
V Bruslju so se popoldne za zaprtimi vrati sestali zunanji ministri Evropske unije.

Težave za London bodo vedno večje
06. 12. 1998 12.33
''Glede na to, da je Velika Britanija ena od štirih držav EU, v katerih euro prihodnji mesec ne bo stopil v veljavo, bodo njene možnosti, da bi v prihodnosti postala center EU za finančno službo, vedno manjše'', je dejal evropski komisar za trgovino Sir Leon Brittan.

Intenzivne priprave pred srečanjem na Dunaju
05. 12. 1998 13.42
Prve decembrske dni so dogajanje v Evropski uniji (EU) zaznamovale predvsem priprave na vrhunsko srečanje 11. in 12. decembra na Dunaju, za Slovenijo pa sta bila v tem obdobju pomembna dva dogodka: dvodnevno srečanje vodij ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za polnopravno članstvo v Budimpešti ter obisk glavnega pogajalca Evropske komisije (EK) za Slovenijo Jaima Garcie Lombardera v Ljubljani in Portorožu. Odmevala je tudi odločitev državnega sveta, ki je na zakon o davku na dodano vrednost - v Sloveniji bo uvedel evropski način obdavčevanja - izglasoval odložilni veto.

Nadaljevanje devete letne konference CEEPN
05. 12. 1998 13.19
Zadnji dan devete letne konference CEEPN (Central&Eastern European Privatization Network), ki se je udeležuje 80 predstavnikov parlamentarnih teles, vladnih ministrstev in agencij iz 25 držav na prehodu, je bil namenjen seji upravnega odbora te mednarodne organizacije. Osrednjo pozornost so namenili vsebinski in institucionalni prilagoditvi organizacije nalogam, ki so se v tranzicijskih državah pojavile v sedanji fazi procesa njihovega vključevanja v EU.

Javno povabilo k sodelovanju pri pripravi pogajalskih izhodišč
04. 12. 1998 15.14
Vlada republike Slovenije je v skladu z odločitvijo, da v pogajalski proces z EU vključi tudi socialne partnerje sklenila, da z javno objavo v sobotnih dnevnikih povabi k sodelovanju v delovnih skupinah za pripravo pogajalskih izhodišč tudi predstavnike nevladnih organizacij, so sporočili iz Službe vlade za evropske zadeve (SVEZ).

Tesnejše sodelovanje med VB in Francijo
04. 12. 1998 14.07
Francoski obrambni minister Alain Richard in njegov britanski kolega sta se na francosko-britanskem vrhu v Saint-Malu zavzela za tesnejše sodelovanje med državama pri reševanju mednarodnih kriz.

Slovenija na večstranskem screeningu za prost pretok kapitala
04. 12. 1998 12.09
Slovenija se je danes skupaj z ostalimi petimi državami naprednejše skupine kandidatk za članstvo v Evropski uniji udeležila večstranskega screeninga, na katerem širitvena skupina Evropske komisije razlaga ustroj skupne unijine zakonodaje za področje prostega pretoka kapitala. Na dvostranskem sestanku bo usklajenost slovenske zakonodaje s področnim pravnim redom EU pregledana prihodnji teden, 8. decembra.

Lombardero v Sloveniji predvsem o pogajalskih izhodiščih
03. 12. 1998 16.45
Glavni pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero, ki se na povabilo vodje ožje pogajalske skupine Slovenije za EU dr. Janeza Potočnika mudi na dvodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, se s pristojnimi slovenskimi predstavniki pogovarja predvsem o pogajalskih izhodiščih, o katerih so se vsebinska pogajanja Slovenije z EU že začela, ne pa še tudi končala, ter o izhodiščih, ki naj bi jih Slovenija oddala v naslednjem paketu decembra oziroma januarja.

Jelko Kacin se udeležuje kolokvija Širitev EU s stališča Vzhoda
03. 12. 1998 15.57
Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin se v Parizu udeležuje dvodnevnega kolokvija z naslovom Širitev Evropske unije s stališča Vzhoda, ki ga organizira Center za mednarodne študije in raziskave iz Pariza, so sporočili iz državnega zbora.

Nekdanji norveški minister za načrtovanje na obisku v državnem zboru
03. 12. 1998 15.27
Podpredsednik državnega zbora Andrej Gerenčer je danes sprejel nekdanjega norveškega ministra za načrtovanje Benedika Rugaasa, ki sedaj opravlja funkcijo državnega knjižničarja, saj vodi knjižničarstvo na Norveškem, so sporočili iz državnega zbora.

Nemška vlada sprejela seznam prednostnih nalog za predsedovanje EU
02. 12. 1998 17.34
Pakt o zaposlovanju za Evropo, reforma finančne in kmetijske politike Evropske unije (Agenda 2000) ter vzpostavitev večje demokratičnosti so glavni cilji nemškega predsedovanja Evropski uniji, ki se bo začelo 1. januarja prihodnje leto. Nemška vlada je danes sprejela seznam prednostnih nalog, ki jih namerava vlada Gerharda Schroederja uresničiti oziroma se jih lotiti v prvi polovici prihodnjega leta. Nemški zunanji minister Joschka Fischer pa bo zastavljene cilje preostalim 14 državam članicam EU predstavil na potovanju po prestolnicah držav EU od 13. do 18. decembra.

Santer znova za davčno usklajevanje EU
02. 12. 1998 17.09
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer se je danes po srečanju s španskim premierom Josejem Mario Aznarjem v Bruslju znova zavzel za davčno harmonizacijo med državami Evropske unije in pri tem izrazil začudenje nad negativnim odzivom Velike Britanije in tamkajšnjih medijev na ta predlog.

Zaradi nesklepčnosti odpadla seja ''evropske'' komisije
02. 12. 1998 10.47
Komisija državnega zbora za evropske zadeve zaradi nesklepčnosti danes ni zasedala, prihodnjič pa se bo predvidoma sestala v petek, 11. decembra, potem ko bodo njeni člani vmes obiskali Portugalsko.

Ministri EU sprejeli smernice za zaposlovalno politiko v letu 1999
02. 12. 1998 09.36
Na skupnem zasedanju v Bruslju so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance ter za zaposlovanje in socialne zadeve sinoči sprejeli smernice zaposlovalne politike za leto 1999, ki bodo v dokončno potrditev na dunajskem vrhunskem zasedanju 11. in 12. decembra predložene voditeljem petnajsterice.

Pritožbe EU zaradi ameriških ovir
02. 12. 1998 08.52
Sodelovanje EU s ZDA ovirajo številni ameriški trgovinski in investicijski ukrepi, k temu prispevajo tudi zakoni, uperjeni proti tujim družbam, enostranske sankcije in otežujoče carinske formalnosti, ugotavlja Evropska komisija.

Prvo politično srečanje med EU in Severno Korejo
01. 12. 1998 17.28
Jutri se bodo v Bruslju sestali predstavniki Evropske unije in Severne Koreje, to pa je prvo srečanje, na katerem bo glavna tematika pogovorov predvsem politična.

EU: Z virusom HIV okuženih pol milijona ljudi
01. 12. 1998 16.01
Po podatkih, ki jih je danes predstavila Evropska komisija, je v Evropski uniji z virusom HIV, ki povzroča aids, okuženih okrog pol milijona ljudi. Od izbruha epidemije aidsa je za to boleznijo v petnajsterici zbolelo skorajda 200.000 ljudi, od teh pa jih je približno 60 odstotkov umrlo. Ob 1. decembru, dnevu boja proti aidsu, je evropski komisar za socialne zadeve Padraig Flynn unijo pozval, naj neomajno nadaljuje z usklajenimi prizadevanji za boj proti tej bolezni.

Gil Robles opozarja na stroške širitve EU
01. 12. 1998 11.58
Predsednik Evropskega parlamenta Jose-Maria Gil Robles je ob robu srečanja s predsedniki nacionalnih parlamentov evropske petnajsterice danes na Dunaju opozoril pred ''podcenjevanjem'' stroškov širitve Evropske unije.

Danes do sporazuma o zunanjem predstavništvu evra?
01. 12. 1998 10.38
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance enajsterice ''evro-držav'' bodo na srečanju, na katerem so se davi v Bruslju zbrali pred ministrskim zasedanjem celotne petnajsterice, še zadnjič pred vrhom EU na Dunaju skušali doseči dogovor o zunanjem zastopstvu evro-območja.

Eurostat ugotavlja velike razlike v mestni brezposelnosti EU
30. 11. 1998 11.39
Brezposelnost v mestih Evropske unije je po podatkih Eurostata v povprečju 11,6-odstotna, vendar izredno različna, saj se lestvica razteza od 2,8-odstotne brezposelnosti v Luksemburgu do kar 30,5-odstotne na nekaterih urbanih območjih španske Andaluzije. Precejšnje razlike v mestni brezposelnosti kažejo na globoko družbeno-ekonomsko neenakost v petnajsterici, meni Eurostat.