EU

Napoved rasti ameriškega BDP in nazadovanje japonskega
20. 02. 1999 09.09
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je sporočila, da je svojo napoved rasti ameriškega bruto domačega proizvoda (BDP) za letos popravila na tri odstotke. Vzrok je povečana rast ameriškega BDP v letu 1998. Nasprotno pa bo rast japonskega BDP nazadovala za odstotek ali dva zaradi počasne ekonomske in bančne reforme. OECD v državah EU za leto 1999 napoveduje največ dvoodstotno povečanje BDP.

V ponedeljek v Luxembourgu pridružitveni svet med Slovenijo in EU
19. 02. 1999 17.38
V Luxembourgu bo v ponedeljek, 22. februarja, prvič zasedal Pridružitveni svet med Republiko Slovenijo in Evropsko unijo. Slovensko delegacijo bo vodil zunanji minister Boris Frlec, v njej pa bo tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Evropska delegacija prispela v Etiopijo
19. 02. 1999 15.24
Predstavniki trojke Evropske unije so danes z namenom poiskati mirno rešitev spora med Etiopijo in Eritrejo prispeli na mirovno misijo v Adis Abebo, so sporočili zahodni diplomatski viri.

Rojstva v EU spet rekordno nizka
19. 02. 1999 10.17
Po prvih ocenah Eurostata je bilo lani v Evropski uniji rojenih okrog 4,01 milijona otrok, podobno kot leta 1995, ko je EU dosegla najnižjo stopnjo rojstev po drugi svetovni vojni. Leta 1997 je bilo v EU 4,05 milijona novorojenih otrok.

Slovenska pošta povezana z nemškim distributerjem paketnih pošiljk
18. 02. 1999 11.38
Pošta Slovenije (PS) se je s priznanim in uglednim nemškim distributerjem paketnih pošiljk DPD (Deutscher Paket Dienst GmbH & Co.) pogodila za dolgoročno sodelovanje pri prenosu paketov. S podpisom pogodbe o sodelovanju z DPD se je PS po besedah njenega generalnega direktorja Alfonza Pogorelca zavezala, da bo nudila nemškemu partnerju pri prenosu mednarodnih paketov vso logistično podporo. Prednosti te storitve so tudi v tem, da pošta prevzame pošiljke v prostorih pošiljatelja, opravi potrebne špediterske posle in da pošiljke dostavi oz. jih poskuša dostaviti do trikrat.

Bruselj predlaga zmanjšanje davka na dodano vrednost za nekatere panoge
18. 02. 1999 10.06
Evropska komisija je ta teden predlagala, naj članice, če tako želijo, za poskusno obdobje zmanjšajo davek na dodano vrednost v nekaterih delovno intenzivnih panogah. Predlagani ukrep sodi med pobude za spodbujanje zaposlovanja v Evropski uniji.

Evropskih avtomobilov približno enako kot lani
18. 02. 1999 08.34
Po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo januarja letos v državah EU na novo registriranih podobno število novih avtomobilov kot januarja lani. Na novo je bilo prvi mesec leta registriranih za 0,2 odstotka več avtomobilov - skupaj je bilo prodanih 1.232.839 novih avtomobilov, januarja lani pa 1.229.938.

Slovenija je dala besedo
17. 02. 1999 21.48
Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je v zvezi z zapiranjem prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih v Sloveniji izrazil prepričanje, da je zapiranje prostocarinskih prodajaln skupen cilj, ki bi bistveno prispeval k splošnemu odnosu med Slovenijo in EU.

Slovenija mora na poti v EU ustrezno urediti tudi regionalno politiko
16. 02. 1999 17.52
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter evropska komisarka za področje regionalne politike in kohezijskih skladov Monika Wulf-Mathies sta današnje pogovore posvetila predvsem vprašanju razvoja slovenske regionalne politike, da bi bila ta bolj učinkovita pri vključevanju v evropske kulturne politike in da bi bil njen razvoj enakomernejši, socialno bolj sprejemljiv in zato hitrejši.

Potočnik v Parizu o priključevanju Slovenije EU
16. 02. 1999 14.26
Vodja ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU Janez Potočnik, ki bo nocoj zaključil dvodnevni obisk v Parizu, se s predstavniki francoskih ministrstev in vladnih institucij pogovarja o aktualni problematiki slovenskega vključevanja v EU, francoskih stališčih do slovenskega članstva in o širitvi tehnične pomoči ter o notranjih reformah EU. Ta bilateralna srečanja pa so tudi priprava pred obiskom francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija v Ljubljani 8. marca. Po besedah Potočnika so se s francoskimi predstavniki dogovorili za sodelovanje med službo vlade za evropske zadeve (SVEZ) in francoskim medministrskim odborom za evropsko ekonomsko sodelovanje, ki ima podoben ustroj in funkcijo kot slovenski SVEZ.

Slovenija na tretjem delu screeninga za okolje
16. 02. 1999 10.40
Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar v ministrstvu za okolje Marko Slokar, se danes v Bruslju udeležuje večstranskega screeninga za področje okolja.

Usklajevanje z EU na področju industrijskega onesnaževanja - ena najtežjih nalog
15. 02. 1999 14.22
Vodja slovenske delegacije za pregled usklajenosti okoljske zakonodaje z evropsko, državni sekretar v ministrstvu za okolje Marko Slokar, je danes predstavil drugi sklop dvostranskih pregledov okoljske zakonodaje, ki je 8. in 9. februarja potekal v Bruslju. Ta se je nanašal na področja nadzora nad industrijskim onesnaževanjem in tveganja, kakovost zraka, gensko spremenjeni organizmi, kemikalije in hrup. Po Slokarjevih besedah je bil drugi del pregleda usklajenosti najbolj obsežen in zahteven. Splošna ocena je, da je Slovenija na tem področju že veliko naredila, veliko dela pa jo še čaka.

EU bo Latinski Ameriki pomagala v boju proti mamilom
15. 02. 1999 10.42
Evropska unija je nedavno sprejela akcijski načrt, s katerim namerava državam Latinske Amerike in Karibov pomagati v boju proti mamilom. Načrt predvideva številne akcije in strategije, ki jih je EU tamkajšnjim oblastem pripravljena pomagati razvijati in uresničevati.

Fischer vidi možnosti za premik v sporu v južnem Libanonu
12. 02. 1999 18.24
Nemški zunanji minister in predsedujoči Evropske unije Joschka Fischer je danes v Bejrutu dejal, da si EU želi večje posredniške vloge v sporu med Sirijo in Libanonom na eni in Izraelom na drugi strani.

Evropska komisarka za regionalno politiko v Sloveniji
12. 02. 1999 16.55
Slovenijo bo 16. februarja obiskala evropska komisarka, pristojna za regionalno politiko in kohezijski sklad, Monika Wulf-Mathies.

Bruselj predlaga razvoj evropskega satelitskega navigacijskega sistema
12. 02. 1999 10.23
Evropska komisija je ta teden svetu Evropske unije predložila načrt za razvoj evropskega satelitskega navigacijskega sistema Galileo. Evropska komisija je predlog utemeljila z razlago, da bi s projektom, katerega stroški bi v obdobju desetih let znašali tri milijarde evrov, EU lahko konkurirala danes prevladujoči ameriški industriji.

Podpis pisma o nameri sodelovanja obalnih občin pri regionalnem razvoju
11. 02. 1999 14.56
Županje izolske, koprske in piranske občine ter predstavniki ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, kmetijskega ministrstva, vladne službe za evropske zadeve in predstavniki območne gospodarske zbornice so v prostorih Pokrajinskega muzeja v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri vprašanjih regionalnega razvoja na območju slovenske Istre. Organizatorji so ob tej priložnosti pripravili tudi krajše posvetovanje o perspektivah regionalnega razvoja v luči vstopanja Slovenije v EU.

EU začasno ustavlja pomoč Rusiji v hrani
11. 02. 1999 11.05
Evropska komisija je začasno ustavila vse priprave na pošiljanje pomoči v hrani Rusiji, ker naj bi ta država postavljala ''neupravičene'' zahteve. Glede na vire v Bruslju je imela Moskva pripombe nad kvaliteto hrane, ki jo je EU nameravala v glavnem dobaviti iz svojih intervencijskih zalog.

Sodelovanje slovenske policije in Europola
10. 02. 1999 14.36
Direktor Europola, organa Evropske unije za mednarodno policijsko sodelovanje, Juergen Storbeck se je v okviru dvodnevnega obiska v Sloveniji srečal z vodstvom slovenske policije. Vodja slovenskega Interpola Boris Rekar je na novinarski konferenci pojasnil, da so z gostom izmenjali podatke o organiziranosti in delovanju omenjenih organizacij ter preučili možnosti za medsebojno sodelovanje.

Premier Drnovšek potuje na uradni obisk na Poljsko
10. 02. 1999 11.27
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo danes odpotoval na dvodnevni uradni obisk na Poljsko.

Srečanje Chiraca in Schroederja v Marlenheimu
10. 02. 1999 09.45
Francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schroeder, ki sta se sinoči srečala na neformalni večerji v Marlenheimu, sta med pogovori največ pozornosti namenila krizi na Kosovu. Ob tem sta poudarila, da imata državi v zvezi z reševanjem kosovskega vprašanja enake poglede, kar naj bi po Schroederjevih besedah prispevalo k ''ohranjanju pritiska na sprti strani, da dosežeta sporazum''. Chirac in Schroeder sta se prav tako pogovarjala o Agendi 2000 in ob tem izrazila pripravljenost, da Evropska unija sporazum o notranji reformi doseže do vrha petnajsterice, ki bo konec marca v Berlinu. Francoski predsednik in nemški kancler sta se dotaknila tudi drugih mednarodnih vprašanj - razmer na Bližnjem vzhodu in v Iraku, odnosov med EU in Rusijo, krepitvi mednarodnega finančnega sistema - in ob tem ugotovila, da imata Francija in Nemčija do vseh vprašanj ''zelo podobna stališča''.

Srečanje finančnih ministrov Poljske, Madžarske, Češke, Estonije in Slovenije
09. 02. 1999 18.00
Delegacija ministrstva za finance pod vodstvom ministra Mitje Gasparija se bo jutri udeležila srečanja z finančnimi ministri Poljske, Madžarske, Češke in Estonije v Varšavi.

Osrednji London najbogatejša regija EU
09. 02. 1999 17.58
Danes objavljeni podatki Eurostata so pokazali, da je osrednji London, kjer bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca znaša 222 odstotkov povprečja Evropske unije, unijina najbogatejša regija. Na drugi strani lestvice je kot najrevnejša regija grški Ipiros, kjer BDP dosega komaj 43 odstotkov povprečnega BDP EU.

Premier Drnovšek na uradni obisk na Poljsko
09. 02. 1999 09.53
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo 10. in 11. februarja na uradnem obisku na Poljskem. Sestal se bo z gostiteljem, premierom Jerzyjem Buzkom, pa tudi z zunanjim ministrom Bronislawom Geremekom, predsednikom sejma Maciejem Plazynskim in predsednico senata Alicjo Grzeskowiak. V okviru obiska bo premier Drnovšek imel tudi predavanje na gospodarski zbornici Poljske.

Srečanja predsednika Kučana v Amanu
08. 02. 1999 17.26
Predsednik republike Milan Kučan se je danes v Amanu udeležil pogrebnih slovesnosti ob smrti jordanskega kralja Huseina.

V Bruslju tudi o izdatkih EU za sprejem novih članic
08. 02. 1999 16.38
Finančni ministri Evropske unije, ki so se v Bruslju sestali, da bi uskladili svoja stališča glede reform, predlaganih v Agendi 2000, bodo danes pregledali tudi proračunske napovedi držav članic EU ter reforme, ki se nanašajo na izdatke EU. Razprava se bo odvijala v smeri priprav EU za sprejem še dvanajstih novih- vzhodnoevropskih članic.

Namen obiska - spoznavanje izkušenj pri vključevanju v EU
08. 02. 1999 16.05
Delegacija odbora DZ za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika Jelka Kacina bo odpotovala na obisk v Španijo, ki ga bo združila še z obiskom Portugalske.

EU in tretji svet o trgovinskem sodelovanju
08. 02. 1999 14.56
V prestolnici Senegala se je danes začela dvodnevna ministrska konferenca Evropske unije z 71 državami tretjega sveta iz Afrike, Karibov in Pacifika (ACP), na kateri bodo razpravljali o obnovitvi Lomejske konvencije. Konferenci sopredsedujeta predsedujoči EU, nemški zunanji minister Joschka Fischer, in kenijski minister za načrtovanje Georges Saitoti.

Finančni ministri EU predvsem o Agendi 2000
08. 02. 1999 13.33
Še pred začetkom zasedanja finančnih ministrov Evropske unije, ki je v prvi vrsti posvečeno usklajevanju stališč glede reform, predlaganih v Agendi 2000, so se davi v Bruslju ločeno sestali finančni ministri enajstih članic EU, ki so letos uvedle evro. Slednji govorijo predvsem o skupnem nastopu enajsterice na srečanjih skupine industrijsko najrazvitejših držav G-7.

Zakon o bančništvu bo začel veljati 20. februarja
06. 02. 1999 12.29
Zakon o bančništvu, ki ureja pogoje za ustanovitev, poslovanje, nadzor in prenehanje bank in hranilnic ter je v celoti usklajen z evropskimi bančnimi direktivami, bo začel veljati 20. februarja.