EU

Minister za evropske zadeve Bavčar na obisku v Zagrebu
15. 03. 1999 15.03
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar se skupaj s sodelavci na povabilo Ljerke Mintas Hodak, podpredsednice hrvaške vlade in ministrice za evropske integracije, danes mudi na obisku v Zagrebu in tako vrača obisk ministrici, ki se je v Sloveniji mudila aprila lani.

Ukinitev prostocarinske prodaje v EU
15. 03. 1999 12.48
Mario Monti, evropski komisar za notranji trg je dejal, da se mora prostocarinska prodaja v petnajstih državah EU ukiniti. Vlada EU se je leta 1991 odločila, da do ukinila vse prostocarinske prodajalne na mejah, letališčih in ladjah do 1. julija letos, ker rušijo osnovni koncept prostega evropskega trga. Glede na prošnje sektorjev potovalnih storitev, da bo ukinitev prodaje za sabo potegnila tudi ukinitev ogromnega števila delovnih mest, pa Velika Britanija, Francija, Nemčija in Irska poskušajo doseči ponovni razmislek o takšni odločitvi.

Ministri EU za finance o Agendi 2000
15. 03. 1999 12.16
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na zasedanju v Bruslju nadaljujejo razprave o paketu notranjih reform povezave, predloženih v Agendi 2000. Namesto nemškega finančnega ministra Oskarja Lafontaina, ki je minuli teden zapustil vlado, ministrskemu zasedanju predseduje nemški minister za gospodarstvo Werner Mueller.

Februarja v EU manj novih avtomobilov
15. 03. 1999 11.14
Po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo februarja letos v državah Evropske unije na novo registriranih 3,6 odstotka manj avtomobilov kot februarja lani. V petnajsterici je bilo tako februarja letos na novo registriranih 1.072.896, leto prej pa 1.113.007.

Schroeder začel turnejo po evropskih prestolnicah
15. 03. 1999 11.12
Deset dni pred vrhunskim srečanjem Evropske unije (EU) v Berlinu se je nemški kancler Gerhard Schroeder danes odpravil na turnejo po prestolnicah držav članic petnajsterice. V petih dneh naj bi Shroeder kot predsedujoči EU pri vladah poskušal doseči dogovor glede sporne Agende 2000. O prihodnjem financiranju EU, izdatkih za kmetijstvo ter subvencioniranju regij namreč obstaja še veliko razlik v stališčih. Prva postaja Schroderjeve turneje je Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom, nato bo odpotval v Stockholm na pogovore s predsednikom švedske vlade Goeranom Perssonom. Zvečer pa so predvideni še pogovori s finskim predsednikom Marttijem Ahtissarijem in ministrskim predsednikom Paavom Liponnenom. V torek nemškega kanclerja pričakujejo v Haagu, Bruslju in Londonu, v sredo pa na Dunaju, Atenah in Rimu. Lizbona, Madrid in Luksemburg so na programu v četrtek, ob koncu turneje pa se bo Shroeder v petek v Bruslju sestal z evropsko komisijo ter predsednikom irske vade Bertiejem Ahernom.

Italijanski predsednik Scalfaro pripravljen na predčasen odstop
14. 03. 1999 12.27
Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro je v pismu parlamentu izrazil pripravljenost, da odstopi pred iztekom svojega sedemletnega mandata in tako prepreči, da bi volitve njegovega naslednika sovpadle z volilno kampanjo za lokalne volitve in volitve v Evropski parlament.

Zunanji ministri EU nadaljujejo razpravo o svežnju reform
14. 03. 1999 10.28
Petnajst zunanjih ministrov Evropske unije je v nemškem mestu Eltville davi znova začelo razprave v okviru neformalnega srečanja, ki se je pričelo včeraj.

Začelo se je neformalno srečanje zunanjih ministrov EU
13. 03. 1999 16.14
Zunanji ministri Evropske unije so se danes sešli v nemškem Eltvillu na neformalnem dvodnevnem srečanju, namenjen uskladitvi notranjih reform EU v okviru Agende 2000. Med osrednjimi temami sestanka bo tudi nova mirovna konferenca o Kosovu, ki se bo začela v ponedeljek v Parizu.

Svetovna banka: Slovenija mora povečati svojo konkurenčnost
12. 03. 1999 17.18
Pri pripravah na vključitev v EU je za Slovenijo pomembno, da poveča svojo konkurenčno sposobnost na tujih trgih, pri čemer je možnost izvoza njenih proizvodov najpomembnejši dejavnik za nadaljnji razvoj, je eden glavnih poudarkov študije Svetovne banke (SB) z naslovom Slovenija - gospodarska preobrazba in vstop v EU.

Fructal znova pridobil certifikat združenja SGF
12. 03. 1999 15.05
Ajdovski Fructal je znova, letos že šestič, prejel certifikat sistema samokontrole, ki deluje v okviru združenja za zaščito proizvajalcev sadnih sokov Schutgemeinschaft - Industrie (SGF), so sporočili iz omenjene družbe.

Zunanji ministri EU konec tedna neformalno o Agendi 2000
12. 03. 1999 10.56
Potem ko so kmetijski ministri Evropske unije včeraj sklenili načelen dogovor o reformi skupne kmetijske politike, bodo jutri in pojutrišnjem na neformalnem zasedanju v nemškem Eltvillu usklajevanja o ostalih notranjih reformah EU, ki jih začrtuje Agenda 2000, nadaljevali zunanji ministri povezave.

Moldavski predsednik zaključil obisk v Sloveniji
11. 03. 1999 15.32
Moldavski predsednik Petru Lucinschi, ki je na povabilo kolega Milana Kučana včeraj začel dvodnevni uradni obisk v Sloveniji, se je pred zaključkom obiska še enkrat srečal z gostiteljem.

Slovenija na screening za transport
11. 03. 1999 15.16
Slovenija se danes in jutri skupaj z ostalimi petimi državami, ki se že pogajajo o članstvu v Evropski uniji, v Bruslju udeležuje večstranskega pregleda usklajenosti nacionalnih zakonodaj s pravnim redom EU za področje cestnega in železniškega prometa. Usklajenost področne slovenske zakonodaje bo podrobno pregledana na dvostranskem screeningu.

Padec vrednosti nemškega izvoza
11. 03. 1999 08.44
Vrednost nemškega izvoza je januarja padla za 5,6 odstotka na 69,2 milijarde mark. Hkrati je uvoz, kot so sporočili iz zveznega statističnega urada, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padel za 11,5 odstotka na 60,4 milijarde mark. Cene uvoza so se v primerjavi z januarjem 1998 znižale za 5,9 odstotka. Tako se je presežek zunanjetrgovinske bilance v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povzpel z 5,1 milijarde na 8,8 milijarde mark. Najpomembnejše zunanjetrgovinske partnerke Nemčije so še vedno države evropske monetarne unije, kamor so izvozili za 32,2 milijarde mark blaga, od tam pa uvozili blago v vrednosti 29 milijard mark. Izvoz v preostale države Evropske unije je v tem obdobju znašal 9,4 milijarde mark, uvoz iz teh držav pa 6,2 milijarde mark. Blagovni promet z državami izven EU je januarja po podatkih urada znašal 27,7 milijarde mark, uvoz pa 25,3 milijarde mark.

DZ včeraj
11. 03. 1999 07.34
Državni zbor (DZ) je skozi drugo obravnavo pospremil zakon o deviznem poslovanju, skozi prvo obravnavo zakon trgu vrednostnih papirjev in zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja, s sprejemom usmerjevalnih stališč za nadaljnje oblikovanje pa je v uvodnem delu seje sklenil tudi dan pred tem prekinjeno prvo branje zakona o delovnih razmerjih. Poleg tega so poslanci ratificirali 14 mednarodnih oziroma meddržavnih sporazumov, po krajši polemični razpravi pa so na pobudo SDS začasno odložili odločanje o potrditvi Evropske socialne listine. Z novim zakonom o trgu vrednostnih papirjev, ki bo nadomestil veljavno zakonodajo iz leta 1994, bo zakonodajalec odpravil določene pomanjkljivosti na področju t.i. nematerializiranih vrednostnih papirjev ter zagotovil združljivost slovenske zakonodaje z EU. Podobno tudi zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja sodi v okvir zakonskega ''trojčka'', s katerim naj bi v slovensko zakonodajo na področju kazenskega prava prenesli rešitve iz evropskega pravnega reda. Povezovanje z EU pa je sprožilo tudi krajšo polemiko o tem, kdo bo smel v času do polnopravnega članstva v EU nastopati na tujih kapitalskih trgih. Po sprejetih rešitvah bodo lahko banke, hranilnice in borznoposredniške družbe v svojem imenu in za svoj račun v tujini neomejeno kupovale vrednostne papirje, za ostale rezidente pa zakon predpisuje bolj ali manj ostre pogoje.

Kandidatke za članstvo v EU beležile 3,4-odstotno rast BDP
10. 03. 1999 18.30
Po podatkih Eurostata so kandidatke za članstvo v Evropski uniji, med njimi Slovenija, v drugi četrtini lanskega leta v primerjavi z enakim obdobjem leta 1997 skupaj beležile 3,4-odstotno rast bruto družbenega proizvoda (BDP). Rast slovenskega BDP je bila v drugem trimesečju leta 1998 3,2-odstotna.

EU in Albanija pozivata kosovske Albance, da podpišejo sporazum
10. 03. 1999 12.09
Države EU in Albanija so včeraj pozvale kosovske Albance, da podpišejo mirovni sporazum, ki se je izoblikoval minuli mesec na pogovorih v Franciji. Albanski zunanji minister Paskal Milo je dejal, da je s strani članov kosovske delegacije prejel zagotovila, da bodo sporazum podpisali, če se bo to zgodilo do 15. marca. Paskal Milo je na vprašanja novinarjev odgovarjal na tiskovni konferenci skupaj z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem, v nedeljo pa se je sestal tudi s političnim voditeljem in vodjo delegacije kosovskih Albancev Hashimom Thaqijem.

DZ včeraj
10. 03. 1999 07.56
Državni zbor je v nadaljevanju rednega zasedanja skozi drugo obravnavo pospremil zakon o varnosti in zdravju pri delu. Doslej sprejete zakonske rešitve prinašajo delitev odgovornosti za varno in zdravo delo med delodajalca in delavca. Z zakonom naj bi ustanovili urad za varnost in zdravje pri delu, ki bo osrednja strokovna ustanova na področju tehničnega in zdravstvenega varstva, med predlaganimi novostmi pa je tudi ustanovitev vladnega posvetovalnega organa za to področje - Sveta za varnost in zdravje pri delu. Sicer so poslanci večino časa namenili prvi obravnavi zakona o delovnih razmerjih, ki so jo zaradi izteka časa prekinili med odločanjem o številnih usmerjevalnih stališčih za nadaljnjo pripravo zakonske vsebine. Zakon naj bi med drugim določil minimalne pravice, obveznosti in odgovornosti za delojemalce in delodajalce v vseh dejavnostih in področje uskladil z usmeritvami EU.

Uradna prošnja Makedonije za pridruženo članstvo v EU
09. 03. 1999 18.51
Makedonija je Evropski uniji tudi uradno izročila prošnjo za pridruženo članstvo v Uniji, je poročala agencija Makfaks.

Predstavitev poročila o človekovem razvoju
09. 03. 1999 16.35
Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

Blair za tesnejše odnose med EU in NATO-m
08. 03. 1999 20.27
Na današnji konferenci o širitvi NATA na londonskem obrambnem inštitutu je angleški premier Tony Blair poudaril, da se bo Velika Britanija zavzemala za močnejše obrambne vezi med Evropsko unijo in NATO-m. ''Združena evropska obramba ne bo uresničena, dokler večina evropskih držav ne bo modernizirala svojih vojsk'', je v svojem nagovoru še dejal Blair.

Slovenski veleposlaniki na seminarju o EU
08. 03. 1999 17.42
Skupina devetnajstih slovenskih veleposlanikov v državah članicah Evropske unije in državah, ki kandidirajo za članstvo, se danes in jutri v Bruslju udeležuje seminarja o širitvi EU, ki ga je zanje pripravil urad Evropske komisije za tehnično pomoč in izmenjavo informacij TAIEX.

Minister Senjur kritičen do študije dunajskega inštituta WIFO
08. 03. 1999 16.22
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je današnji novinarski konferenci opozoril na odprta vprašanja pri ekonomskem rangiranju držav in se pri tem dotaknil študije avstrijskega inštituta WIFO o stopnji zrelosti srednje in vzhodnoevropskih kandidatk za vstop v EU.

Generalni direktor WTO pozval k pogajanjem v sporu o bananah
08. 03. 1999 14.12
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Renato Ruggiero je Združene države Amerike in Evropsko unijo pozval k pogajanjem v sporu o bananah. Po podatkih diplomatov je Ruggiero veleposlanikom 134 držav članic WTO danes dejal, da naj bi trgovski partnerji svoj spor rešili v za to pristojnem odboru.

Minister Frlec odgovarjal na vprašanja po Eurofonu
08. 03. 1999 14.04
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes poldrugo uro po evrofonu z brezplačno telefonsko številko 080 2002 odgovarjal na vprašanja, povezana s slovenskim vključevanjem v Evropsko unijo (EU).

Nemški kancler išče kompromis
08. 03. 1999 10.03
Nemški kancler Gerhard Schroeder je včeraj pozval vse strani h kompromisu glede oblikovanja finančne politike Evropske skupnosti. Schroeder je izjavil, da ni smiselno predčasno pričakovati rezultatov, ker bodo tekla dolgotrajna pogajanja. Misli pa, da se partnerji zavedajo sklenitve kompromisa, če bodo potekale določene iniciative z vseh strani.

Porast števila nočitev v Avstriji
08. 03. 1999 09.04
Dva medicinska kongresa in šestmesečno predsedovanje Evropski uniji je v Avstriji lani pripomoglo k porastu števila nočitev za 11 odstotkov in zaslužku v višini 2,85 milijard šilingov, kar je za 7,1 odstotek več kot leta 1997. Dobre rezultate pričakujejo tudi letos, so sporočili iz Avstrijske turistične zveze in Dunajskega kongresnega urada. Od kongesnega turizma in zasedanj različnih podjetij na Dunaju so lani ustvarili 681.000 nočitev. Udeleženci kongresov porabijo z nočitvijo na Dunaju povprečno 5600 šilingov na dan. Evropski kongres kardiologov je v Avstrijo avgusta lani pripeljal 23.000 gostov, septembrski Svetovni kongres gastroenterologije pa 12.500 gostov. Avstrijsko predsedovanje EU v drugi polovici lanskega leta je v to deželo pripeljalo več kot 48.000 gostov.

Minister Rop v Bruslju
07. 03. 1999 12.03
Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop se bo v torek, 9. marca, udeležil neformalnega dialoga ministrov Evropske unije za delo in socialne zadeve s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v povezavi. Tema srečanja bodo prednostne naloge kandidatk pri usklajevanju področne nacionalne zakonodaje z unijino.

Predsednik Republike srbske zavrnil svojo odstavitev; premier Dodik ponudil odstop
06. 03. 1999 17.17
Predsednik Republike srbske Nikola Poplašen je sporočil, da ne bo sprejel odstavitve, ki jo je določila mednarodna skupnost, so sinoči sporočili na televiziji Republike srbske.

Slovenski prašičerejci določili zahteve protestnega shoda
06. 03. 1999 13.51
Sedanje ravnanje slovenske države do slovenskih kmetijskih proizvajalcev, glede na zlom slovenskega trga s prašiči in druge težave v kmetijstvu, je premalo. Država mora sprejeti konkretne ukrepe, ki bodo rešili tako trenutne zagate kot tudi zagotovili pogoje za postopno prilagajanje kmetijstva razmeram v EU, so sporočili iz odbora za prašičerejo Poslovnega združenja prehrane Slovenije in določili zahteve protestnega shoda, ki bo 10. marca v Ljubljani.