EU

Predsednik DZ Janez Podobnik bo obiskal Dansko

28. 02. 1999 08.55

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik bo jutri, 1. marca, odpotoval na tridnevni uradni obisk na Dansko, kjer se bo v torek med drugim sešel s predsednikom danskega parlamenta Ivarjem Hansenom.

Na neformalnem vrhu EU še brez dogovora o financiranju

26. 02. 1999 17.08

Predsedniki držav in vlad petnajsterice na prvem, dopoldanskem delovnem srečanju v okviru neformalnega vrhunskega zasedanja v Petersbergu blizu Berlina niso dosegli napredka pri vprašanju reforme financiranja Evropske unije, se je izvedelo iz španskega diplomatskega vira.

Evropski komisar van den Broek prihodnji teden v Ljubljani

26. 02. 1999 16.18

Evropski komisar Hans van den Broek, pristojen za odnose s srednjeevropskimi državami, bo prihodnji teden, 1. in 2. marca, obiskal Slovenijo.

Kmetijski ministri EU na maratonskem zasedanju brez uskladitve o reformi

26. 02. 1999 10.19

Kmetijski ministri Evropske unije na maratonskem zasedanju, ki je v Bruslju potekalo od ponedeljka do zgodaj davi, niso dosegli načelnega dogovora o predlogu reforme skupne kmetijske politike, kot je načrtovalo nemško predsedstvo EU. Rezultati štiridnevne razprave, ki je pokazala na globoko deljena stališča petnajsterice, bodo danes predstavljeni voditeljem članic EU, zbranim na neformalnem zasedanju v Petersbergu pri Bonnu, kmetijski ministri pa bodo usklajevanja nadaljevali 2. marca.

Po anketi o delovni sili brez dela 76.000 oseb

26. 02. 1999 08.54

Po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, statističnega urada EU, je bilo v lanskem zadnjem četrtletju v Sloveniji aktivnih 974.000 prebivalcev, od tega delovno aktivnih 897.000, brezposelnih pa 76.000. Stopnja brezposelnosti po merilih ILO je tako v omenjenem obdobju povprečno znašala 7,8 odstotka, je v prvi, skrajšani objavi sporočil državni urad za statistiko.

Končan letni posvet zadružnikov

25. 02. 1999 17.48

S primerjalno obravnavo sprememb zadružne zakonodaje v EU in Sloveniji, ugotavljanjem učinkov davka na dodano vrednost (DDV) na slovensko kmetijsko in zadružno organiziranost ter sprejetjem sklepov se je v Portorožu opoldne končal 26. redni letni posvet slovenskih zadružnikov.

Irska postala žrtev svojega gospodarskega uspeha

25. 02. 1999 12.22

Irska je postala žrtev svojega gospodarskega uspeha. Eurostat, statistični urad EU, je zavrnil sporno zahtevo za nadaljnjo podporo revnejšim državam s tem, da je državo razdelila na dve regiji. Irska, nekoč ena izmed revnejših članic EU, se je preobrazila v državo v EU, ki beleži najhitrejšo gospodarsko rast s tem, ko je dopustila priliv tujega kapitala.

Slovenija na screeningu za pravosodje in notranje zadeve

25. 02. 1999 10.44

Slovenija se s skupaj z ostalimi petimi državami, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, v Bruslju udeležuje screeninga za področje pravosodja in notranjih zadev. Večstranski screening bo trajal do prihodnjega ponedeljka, na dvostranskem pa bo slovenska usklajenost z unijo pregledana od 5. do 9. marca.

EU žrtvam potresa v Afganistanu namenja dodatnih 750.000 evrov

23. 02. 1999 15.15

Evropska komisija je danes odobrila dodatnih 750.000 evrov pomoči za prizadete v potresu, ki je 11. februarja prizadel Afganistan. Pred tem je za nujno pomoč tamkajšnjemu prebivalstvu namenila že 1,5 milijona evrov.

Na Dunaju konferenca o širitvi Evropske unije

23. 02. 1999 12.18

Državna sekretarka na ministrstvu za znanost in tehnologijo Verica Trstenjak, ki se na Dunaju udeležuje dvodnevne konference o širitvi Evropske unije z naslovom Prihodnost brez meja, bo danes predstavila aktivnosti Slovenije za polnopravno članstvo v EU ter rezultate dosedanjih pregledov usklajenosti zakonodaje in pogajanj, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

EU začela projekt politike azila: pomoč kandidatkam za vstop

23. 02. 1999 07.49

Doseganje ustreznih pravnih standardov je po podatkih EU eden od predpogojev za vstop v EU. Evropska unija zato namerava desetim kandidatkam za vstop v Unijo pomagati pri oblikovanju politike azila po zahodnih standardih. V ta namen se je včeraj začel dveletni projekt, pri katerem bo vodstvo prevzel pristojni nemški zvezni urad v Nuernbergu. Gre za to, da naj bi kandidatkam približali evropske pravne norme glede vprašanja azila.

Prvič zasedal pridružitveni svet EU in Slovenije

22. 02. 1999 19.01

Slovenija in Evropska unija sta se danes v Luxembourgu sestali na prvem zasedanju pridružitvenega sveta. Na sestanku, ki se ga je za Slovenijo udeležil vodja diplomacije Boris Frlec, v delegaciji pa je bil tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar, sta strani pregledali priprave na vključevanje Slovenije v EU, govorili pa so tudi o nekaterih odprtih vprašanjih, vključno s prostocarinskimi prodajalnami na slovenskih cestnih mejnih prehodih.

Vodja oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu v DZ

22. 02. 1999 17.16

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

Demonstracije kmetov pred zasedanjem kmetijskih ministrov EU

22. 02. 1999 16.21

V Bruslju se je na velikih demonstracijah ob strogih varnostnih ukrepih danes zbralo več tisoč kmetov, ki protestirajo proti nižjim prihodkom, ki jih bo v Evropski uniji po pričakovanjih prinesla kmetijska reforma. Več kot 5000 policistov je že v zgodnjih jutranjih urah zaprlo celotno ''evro-četrt'', v kateri bodo kmetijski ministri držav članic EU razpravljali o kmetijski reformi.

Britanski gost o možnostih širitve zveze NATO

22. 02. 1999 16.00

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

EU o Kosovu

22. 02. 1999 11.55

Če bo ZR Jugoslavija pristala na mirovni sporazum s kosovskimi Albanci, bo Evropska unija predvidoma razmislila o postopni odpravi gospodarskih sankcij proti tej držav, so ob robu zasedanja zunanjih ministrov v Luxembourgu danes povedali viri blizu ministrskega sveta.

Nadaljevanje zasedanja za reformo skupne kmetijske politike

22. 02. 1999 10.13

Kmetijski ministri EU bodo začeli maratonsko zasedanje, na katerem bodo pred neformalnim srečanjem voditeljev petnajsterice, ki bo 26. februarja v Petersbergu pri Bonnu, skušali doseči načelni dogovor o reformi skupne kmetijske politike, ki je predložena v Agendi 2000.

Frlec in Bavčar na prvem zasedanju pridružitvenega sveta EU

22. 02. 1999 09.03

Po uveljavitvi pridružitvenega sporazuma EU s Slovenijo 1. februarja bo prvič zasedal pridružitveni svet, katerega naloga je nadzor nad izvajanjem sporazuma. Slovensko delegacijo bo vodil zunanji minister Boris Frlec, v njej pa bo tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Zasedanje bo odprl nemški zunanji minister Joschka Fischer kot predsedujoči svetu EU in vodja delegacije unije. S strani Evropske komisije bo nastopil komisar za zunanje odnose Hans van den Broek.

Novi izzivi za podmladek evropskih liberalnih demokratskih strank

22. 02. 1999 08.17

Končal se je tridnevni kongres Mladih liberalcev Evropske unije (LYMEC - Young Liberals Movement of European Union), ki je prvič potekal zunaj meja držav polnopravnih članic EU.

EU brez vsebinskega napredka o Agendi 2000

22. 02. 1999 08.06

Zunanji ministri Evropske unije včeraj na zasedanju v Luxembourgu niso dosegli bistvenega vsebinskega napredka v dogovarjanjih o reformi skupnih unijinih politik in financiranju, vendar pa so po besedah predsedujočega ministrskemu svetu, Nemca Joschke Fischerja, ''s konstruktivno razpravo'' utrli pot za neformalno zasedanje voditeljev petnajsterice, ki se bodo o reformah, predloženih v Agendi 2000, pogajali konec tedna v Petersbergu pri Bonnu.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama

20. 02. 1999 15.45

Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Države EU bodo umaknile osebje veleposlaništev iz Beograda

20. 02. 1999 15.34

Države članice Evropske unije so sprožile ukrepe za umik zaposlenih na veleposlaništvih v ZR Jugoslaviji, je danes v imenu EU sporočilo nemško zunanje ministrstvo.

Kako kaže evropskemu kmetijstvu?

20. 02. 1999 15.19

V ponedeljek se bodo v Bruslju na štiridnevnem zasedanju zbrali ministri za kmetijstvo, ki bodo skušali z mrtve točke premakniti pogajanja o reformi skupne kmetijske politike in doseči načelni dogovor.

EU - teden v znamenju Agende 2000

20. 02. 1999 15.15

Na ministrski konklavi se bodo jutri v Luxembourgu sešli zunanji ministri Evropske unije. Kot svet za splošne zadeve, ki načeloma koordinira delo ostalih svetov, bodo vodje diplomacij skušali dati pogajanjem o Agendi 2000 - paketu reform skupnih unijinih politik - nov zagon.

V veljavo stopil zakon o bančništvu

20. 02. 1999 11.07

Novi zakon o bančništvu prinaša precej novosti, med katerimi so v ospredju zniževanje zaščite domačega bančništva, prost vstop tuje konkurence, novosti v načinu ravnanja do bank v težavah in pri zavarovanja bančnih vlog, je povedala Alenka Selak, državna podsekretarka v ministrstvu za finance. Zakon o bančništvu, ki je usklajen z evropskimi smernicami, je začel veljati danes, nekatere njegove določbe pa bodo stopile v veljavo s časovnim zamikom oz. šele ob polnopravnem članstvu v EU.

Prodaja Jekla Štore nemškemu podjetju Aicher do konca marca letos

20. 02. 1999 10.43

Sindikati iz EU so Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) obvestili o sklepni fazi prodaje Jekla Štore nemškemu podjetju Aicher. Kot so sporočili iz Skei, naj bi bila prodaja izvedena do 31. marca letos. V pogodbi naj bi bila zagotovljena tudi predkupna pravica Aicherja za Metal Ravne, ki pa naj bi ga Aicher že ponujal v nadaljnjo prodajo. V zvezi s temi informacijami Skei poziva vse odgovorne, da se takoj vključijo v odkrivanje ljudi, ki pod krinko iskanja strateških partnerjev razprodajajo državno premoženje in po oceni Skei sklepajo škodljive pogodbe s tujci. Ti imajo slab poslovni sloves v Evropi, na kar je Skei že večkrat opozoril.

Ugledni Američani slovenskega rodu pozivajo Clintona, da povabi Slovenijo k pridružitvenim pogajanjem

20. 02. 1999 10.42

Skupina uglednih Američanov slovenskega rodu je predsedniku ZDA Billu Clintonu poslala pismo, v katerem ga pozivajo, da na washingtonskem vrhu zveze NATO aprila povabi Slovenijo k pridružitvenim pogajanjem. Podpisniki poudarjajo, da je Slovenija izpolnila vse pogoje za sprejetje v zvezo NATO. ''Poleg tega, da deli enake vrednote in interese z ZDA, Kanado in zahodnoevropskimi državami, je Slovenija vzpostavila stabilno demokracijo, konsolidirala vladavino zakona, vzpostavila civilni nadzor nad vojsko, policijo in obveščevalno službo ter uvedla napredno tržno gospodarstvo, kar ji je omogočilo pristop k pogajanjem o pridružitvi EU,'' trdijo avtorji pisma Podpisniki tudi izražajo prepričanje, da je Slovenija sposobna sprejeti obveznosti in stroške, ki izhajajo iz članstva v zvezi NATO.

Slovenija se udeležuje večstranskega screeninga za kmetijstvo v Bruslju

20. 02. 1999 10.39

Slovenija se skupaj z drugimi petimi srednjeevropskimi državami, ki se že pogajajo o članstvu v EU, v Bruslju udeležuje večstranskega screeninga za kmetijstvo. Usklajenost nacionalnih zakonodaj kandidatk s področnim pravnim redom EU Evropska komisija s prosilkami za članstvo na screeningu pregleduje v šestih delih. Tokrat je na dnevnem redu četrti sklop skupnih pravil, ki zajema mlečne izdelke, govedino, svinjino, ovčetino in perutnino. Večstranski screening bo sklenjen 22. februarja, na dvostranskem sestanku pa bo usklajenost slovenske zakonodaje pregledana 9. in 10. marca.

Napoved rasti ameriškega BDP in nazadovanje japonskega

20. 02. 1999 09.09

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je sporočila, da je svojo napoved rasti ameriškega bruto domačega proizvoda (BDP) za letos popravila na tri odstotke. Vzrok je povečana rast ameriškega BDP v letu 1998. Nasprotno pa bo rast japonskega BDP nazadovala za odstotek ali dva zaradi počasne ekonomske in bančne reforme. OECD v državah EU za leto 1999 napoveduje največ dvoodstotno povečanje BDP.

V ponedeljek v Luxembourgu pridružitveni svet med Slovenijo in EU

19. 02. 1999 17.38

V Luxembourgu bo v ponedeljek, 22. februarja, prvič zasedal Pridružitveni svet med Republiko Slovenijo in Evropsko unijo. Slovensko delegacijo bo vodil zunanji minister Boris Frlec, v njej pa bo tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.