Ekonomija

Ko v podjetju vidiš več koristi kot v faksu, v mladih pa naslednji korak k evoluciji človeka
06. 04. 2017 07.00
Eden prvih Slovencev, ki je oral ledino na področju start upov, ima zanimiv pogled na mlade. Ne dojema jih kot milenijcev, ampak kot naslednji korak k evoluciji človeka. Prepričan je, da se začenja sožitje človeka in tehnologije, kot najpomembnejši izum, ki nam je najbolj spremenil življenje, pa vidi pralni stroj.

Brexit: kdo bodo poraženci in zmagovalci ločitve?
29. 03. 2017 07.03
Dve leti brexita bosta test tako za EU kot za London. Evropska unija in Velika Britanija se soočata z neenotnostjo svojih državljanov in odsotnostjo učinkovite vizije prihodnosti. In čeprav so tako v Londonu kot v Bruslju napovedovali, da bo "brexit priložnost", zaenkrat gledamo predvsem zmedo.

Energetski sektor se glede emisij popravlja: že tretje leto zapored se izpusti CO2 niso povečali
17. 03. 2017 17.50
Emisije CO2 iz energetskega sektorja so že tretje leto zapored na enaki ravni. Razloge za to v IEA pripisujejo večji uporabi obnovljivih virov energije, prehoda s premoga na zemeljski plin in učinkovitejši rabi energije. Čeprav je to razlog za optimizem, to še ni dovolj za doseganje dolgoročnega cilja omejitve dviga temperatur.

Svetovna politična kriza ustvarja odlične priložnoti za trgovanje!
13. 02. 2017 06.30
Pred nami je verjetno največja politična kriza sistema od nastanka Evropske unije. Neznanke glede izstopa UK iz EU kot tudi možnost razpada te države v kolikor Škotska na novem referendumu krene po tej poti, prav tako eventualni prihod desnice na oblast v Franciji in Nemčiji tega leta, z obljubo desnice, da bo Francija izstopla iz evro cone, z že obstoječo vladavino novega ameriškega predsednika, ne vlivajo veliko zaupanja v prihodnost na finančnih trgih.

Milenijci: 'Sedijo pri kosilu in vmes tipkajo ...'
01. 02. 2017 06.56
Milenijci so prva generacija, ki živi v in z digitalnim svetom. Iščejo delo, ki jim bo poleg kariernega omogočilo tudi osebni razvoj. Plača jim je pomembna, a ni na prvem mestu. Želijo si zaposlitve v fleksibilnem okolju, saj jim je pomembno ravnotežje med delom in zasebnim življenjem. Zavedajo se, da se je nenehno treba izobraževati, saj bodo le tako zanimivi za delodajalce.

Murska Sobota 'za prihodnost': v občini vpeljali projekt deljenja avtomobilov
22. 12. 2016 12.56
Mestna občina Murska Sobota spodbuja preobrazbo v sodobno in konkurenčno mesto za učinkovito zadovoljevanje potreb občanov in skupnosti v 21. stoletju. In v okviru te pobude vpeljujejo storitev, ki jo od poletja lahko prebivalci že uporabljajo v Ljubljani.

Umrl je pravnik in ekonomist Ljubo Sirc
01. 12. 2016 23.30
V 97. letu starosti je umrl pravnik in ekonomist Ljubo Sirc, avtor številnih knjig o mednarodni ekonomiji ter ustanovitelj londonskega inštituta za proučevanje komunističnih oziroma postkomunističnih gospodarstev.

Cerar o Uberju: Vlada ne bo dovolila, da bi prišlo do kršenja pravic taksistov
17. 10. 2016 13.32
Na vprašanja, kako bo Uber v Sloveniji plačeval davke in kaj bo vlada storila, da ne bo prihajalo do zlorab, Cerar odgovarja, da ljudi ni primerno strašiti z izkoriščanjem. "Naša naloga je, da sprejmemo take zakone, da do tega ne bo prišlo," pravi in dodaja, da vlada ne bo dovolila, da bi prišlo do kršenja pravic taksistov.

Lahko z vinom postanemo druga Švica?
14. 10. 2016 06.30
Ko pripravljam prispevke, večinoma intervjuvam osebe, ki so na različnih bregovih in potem njihov pro et contra objektivno in uravnoteženo predstavim javnosti. Pri zgodbi o vinu, ki sem jo ta teden pripravil za osrednjo temo v oddaji Svet na Kanalu A, so bili vsi sogovorniki zelo podobnega, če ne enakega mnenja. Vino je velika priložnost za Slovenijo in z razvojem te branže zamujamo.

Socialno podjetništvo: z ekološkim vrtom v Beltincih do novih zaposlitev
12. 10. 2016 12.15
Na letošnjih dnevih socialne ekonomije sta v središču etika v socialnem podjetništvu in zaposlovanje ranljivih skupin. Primer dobre prakse je tudi ekološki vrt socialnega podjetja iz Beltincev, v okviru katerega je delo v dveh letih dobilo osem ljudi, med njimi tudi težje zaposljivi.

Nagrada za ekonomijo v roke Angležu in Fincu
10. 10. 2016 12.07
Nobelovo nagrado za ekonomijo sta si letos prislužila Britanec Oliver Hart in Finec Bengt Holmström, in sicer za prispevek k razvoju teorije pogodb, so sporočili iz Kraljeve švedske akademije.

Trumpova vizija gospodarskega razvoja ZDA: 25 milijonov novih delovnih mest
16. 09. 2016 07.20
Donald Trump v gospodarski politiki, ki jo bo izvajal v primeru zmage, obljublja 4400 milijard dolarjev davčnih olajšav, 3,5-odstotno gospodarsko rast, 25 milijonov novih delovnih mest in zmanjšanje primanjkljaja. Gospodarski analitiki, ki niso na strani Trumpa, menijo, da bo paket obljub povečal nacionalni dolg v naslednjih desetih letih za 10.000 milijard dolarjev.

Cipras kritizira rekordni nemški proračunski presežek
28. 08. 2016 13.26
Grški premier Aleksis Cipras je ocenil, da rekordni proračunski presežek Nemčije na eni strani in nadaljnja rekordna brezposelnost na jugu Evrope na drugi strani nista sprejemljiva. "Če bo šlo tako naprej, potem bomo priča še več neugodnim rezultatom referendumov in volitev v Evropi," je dejal.

Boris Pahor neomajan pri 103 letih: že to, da ima nekdo parlament v svojih rokah, je lahko fašizem
26. 08. 2016 15.44
Boris Pahor, slovenski pisatelj in mislec pri svojih 103 letih ostaja čil, zdrav in brez dlake na jeziku. "Svoje misli bom ponavljal, dokler bom zmogel!" je dejal ob predstavitvi svoje nove knjige v ljubljanskem Konzorciju. V njej govori o pomenu dialoga in ohranja optimizem. Če smo klonirali ovco, lahko tudi uredimo ta svet, pravi.

VIDEO: Britanski voditelj v debato o brexitu šaljivo vpletel tudi Slovenijo
21. 06. 2016 08.18
Še malo in v Veliki Britaniji se bo odločalo o tem, ali želi Otok ostati v Evropski uniji. Seveda so svoj glas podali tudi zvezdniki, ki vsi po vrsti nagovarjajo ljudi, naj se referenduma udeležijo. Najbolj uspešen britanski voditelj zabavnih informativnih oddaj John Oliver je omenil tudi Slovenijo.

Smo sužnji tehnoloških gigantov, ki jih ljubimo. Mračni rudniki in popoln nadzor: Sankcije tistim, ki na sporočilo ne odgovorijo sredi noči
08. 06. 2016 08.28
Če imate v lasti elektronsko napravo, je verjetnost, da je kakšen del ali kar cela naprava nastala v pogojih izkoriščanja, velika. A če menite, da so pristopi tehnoloških gigantov težave Kitajcev, pomislite še enkrat. Tehnološki sektor naj bi bil tisti, ki narekuje trende novodobnega delavskega suženjstva po vsem svetu.

Njeno vrednost ocenjujejo na štiri milijarde evrov
11. 05. 2016 17.21
Britanska princesa Charlotte je 2. maja upihnila šele prvo svečko, vseeno pa je k britanskemu gospodarstvu prispevala že zelo veliko denarja.

Gremo v Komendo: Spet bo veselo!
07. 04. 2016 07.39
Povzetek: Vse bliže je prava pomlad in z njo tudi tradicionalni kmetijsko obrtni sejem v Komendi. Tudi letos so za vas pripravili novosti in seveda stalno dobro ponudbo, ki je tam nikoli ne manjka.

Belgija se bo znova postavila na noge, so prepričani ekonomisti
23. 03. 2016 12.31
Tako kot sta se po terorističnih napadih pobrali Španija in Velika Britanija, tako se bo kmalu pobrala tudi Francija in naposled še Belgija. Ekonomisti namreč trdijo, da imajo teroristična dejanja na turizem manjši vpliv kot velike okoljske katastrofe.

Evropska komisija hvali Slovenijo, a opozarja: 'Niste še na koncu poti'
04. 03. 2016 12.47
Finančni minister Dušan Mramor se je razveselil spodbudnih besed, ki so jih predstavniki Evropske komisije namenili Sloveniji. Ti so izpostavili močno gospodarsko rast in stabilne socialne razmere, a hkrati opozorili, da Slovenija ne sme počivati na lovorikah.

Mednarodna komponenta študija na Ekonomsko-poslovni fakulteti UM
09. 02. 2016 07.52
Moderna ekonomija je že dolgo nazaj globalna ekonomija, znanje na tem področju pa lahko obvladajo le tisti, ki so odprti, ki so radovedni, željni znanja in izzivov, ki jih premagujejo in jim dajejo nove izkušnje. Študent ekonomskih in poslovnih ved na EPF ima pri tem zelo veliko možnosti.

FOTO: Najbolj pisani, najbolj veseli in najbolj 'nori' karnevali na svetu, ki privabljajo množice obiskovalcev in ustvarjajo milijone
30. 01. 2016 07.00
Začenja se karnevalsko obdobje, s tem pa priložnost, da se z masko prelevimo v kogar koli in kar koli. Slovenija ponuja številne priložnosti za pustne norčije, lahko pa se odpravite tudi na katerega največjih svetovnih karnevalov. Mesta, ki jih pripravljajo, tudi letos računajo na bogate prihodke v mestne blagajne.

Kitajska ni več 'obljubljena dežela' za gospodarstvenike. Vse več ameriških podjetij seli svoje dejavnosti iz te države
23. 01. 2016 11.32
Zaradi umirjanja gospodarstva in slabše gospodarske klime na Kitajskem, vse več ameriških podjetij umika svoje dejavnosti iz te države. Kitajska postaja namreč vse dražja proizvodna lokacija, krepijo pa se tudi poslovna tveganja.

Kitajska gospodarska rast najpočasnejša v zadnjih 25 letih
19. 01. 2016 07.25
Investitorje po svetu skrbi upočasnjevanje kitajske gospodarske rasti. Ta se je v primerjavi s predlani znižala za 0,4 odstotka in je znašala 6,9 odstoka. Nekateri analitiki opozarjajo, da so prave številke celo nižje in da vlada rast napihuje.

IMF znižal napoved svetovne gospodarske rasti. Nizke cene nafte pomagajo državam v evrskem območju
19. 01. 2016 12.06
Slabše gospodarske razmere na nastajajočih trgih, recesija v Braziliji, kriza na Bližnjem vzhodu, nizke cene nafte - vse to so razlogi, da svetovna gospodarska rast ne bo takšna, kot so jo napovedovali še oktobra. Letos naj bi tako po zadnjih napovedih svetovna gospodarska rast znašala 3,4 odstotka.

Pahor pekel piškote, mariborski nadškof Cvikl obiskal Ljudsko kuhinjo Betlehem
24. 12. 2015 06.41
Božič je eden izmed največjih krščanskih praznikov. Ljudsko kuhinjo Betlehem mariborske Karitas je obiskal mariborski nadškof Alojzij Cvikl, predsednik Borut Pahor pa je pekel božično pecivo za otroke, ki bodo božične praznike preživeli v domovih ali zavodih.

FOTO: Prej najbolj obljudena mesta zdaj postala mesta duhov
01. 12. 2015 09.55
Egipt se sooča z velikim upadom turističnih aranžmajev, zaradi česar so prej obljudena turisična mesta zdaj postala mesta duhov. Egiptovska turistična industrija je, po političnih preobratih in bombandiranjih v zadnjem desetletju ter nesreči ruskega letala prejšnji mesec, v kaosu.

Za Telekom Srbija naj bi prispele štiri zavezujoče ponudbe
16. 11. 2015 15.42
Na razpis za prodajo večinskega deleža v Telekomu Srbija so neuradno prispele štiri zavezujoče ponudbe. Med njimi naj bi bila tudi skupna ponudba investicijskega sklada Apollo in Telekoma Slovenije.

V boj za srbski telekom skupaj z Apollom
12. 11. 2015 08.59
Po neuradnih informacijah naj bi Telekom Slovenije zavezujočo ponudbo za srbski telekom oddal skupaj s skladom Apollo. Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga naj bi že prižgal zeleno luč za celotno operacijo. Poznavalci pravijo, da bi v primeru združitve nastal največji telekomunikacijski operater v regiji.

'Zmanjševanje revščine v revnih državah je ključnega pomena za umirjanje migrantske krize'
12. 10. 2015 13.11
Letošnjo Nobelovo nagrado za ekonomijo bo prejel Angus Deaton. Deaton je škotski profesor na Princetonu, nagrado pa si je prislužil z analizo potrošnje, revščine in blaginje, so sporočili s Kraljeve švedske akademije v Stockholmu.