Ekonomija

Nazaj na osnove: mandat nove Evropske komisije bo v znamenju ekonomije
07. 12. 2019 07.00
Lászlo Trossanyi (madžarski kandidat), Janusz Wojciechowski (poljski kandidat), Rovana Plumb (romunska kandidatka) in Sylvia Goulard (francoska kandidatka), ki so veljali za sporne kandidate, na srečo niso huje ohromili procesa imenovanja nove Evropske komisije (EK).

Trgovina brez plastične embalaže, izdelki brez testiranja na živalih, brez usnja in GSO
27. 11. 2019 17.03
Ljubljana je bogatejša za trgovino Natura, ki deluje pod blagovno znamko Kupujem odgovorno. Trgovina je nastala na pobudo Združenja socialna ekonomija Slovenije in je okolju prijazna. "Ne dajemo vrečk, ne ustvarjamo odpadkov, hkrati pa nagovarjamo ljudi, da počnejo enako," je dejal Miro Mihec iz združenja.

Kongres NSi: 'Ob vladni tragikomediji človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal'
17. 11. 2019 13.32
Programski kongres NSi v Mariboru je z govorom predsednika NSi Mateja Tonina doživel enega prvih vrhuncev. Tonin je v nagovoru krščanske demokrate opredelil kot sredino tako po vrednotah kot po načinu delovanja. Aktualno vladajočo politiko pa je opisal kot "vladno tragikomedijo", ob kateri "človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal".

Globalni dolg narasel na 227.388 milijard evrov
16. 11. 2019 09.12
Globalni dolg je do letošnjega poletja narasel na rekordnih 227.388 milijard evrov, pri čemer sta za 60 odstotkov rasti krivi ZDA in Kitajska, je pred dnevi sporočil Mednarodni inštitut za finance. Inštitut pričakuje, da bo globalni dolg do konca leta narasel na 231.000 milijard evrov.

Pahor: Padec Berlinskega zidu je najtesneje povezan z idejo evropskega povezovanja
09. 11. 2019 13.18
Ob 30. obletnici padca Berlinskega zidu se je v nemški prestolnici, ki jo je betonska pregrada z bodečo žico nekdaj delila na vzhodni in zahodni del, mudil tudi predsednik Borut Pahor. Med drugim je poudaril pomen evropske ideje, ki mora ostati "skupen navdih, skupno stremljenje, skupna vizija".

Nobelova nagrada za ekonomijo drugi ženski prejemnici v zgodovini
14. 10. 2019 13.29
Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2019 bodo prejeli Abhijit Banerjee, Esther Duflo in Michael Kremer za delo na področju boja proti revščini, je objavila Kraljeva švedska akademija znanosti. Duflova je šele druga ženska prejemnica v 50-letni zgodovini podeljevanja te nagrade.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino
03. 10. 2019 07.31
Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

Oktoberfest 2019: znova podražili pivo in omejili električne skiroje
21. 09. 2019 14.06
V bavarski prestolnici München so slovesno odprli 186. festival Oktoberfest, ki vsako leto pritegne več milijonov obiskovalcev z vsega sveta. Letošnji festival prinaša nekaj novosti, ki bodo med drugim po denarnici udarile ljubitelje piva in uporabnike električnih skirojev.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00
Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'
26. 08. 2019 17.00
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Energetski preobrat za 500 milijard evrov: med uspehom in spodrsljajem
10. 08. 2019 07.00
Še dobro leto in minilo bo desetletje, odkar je Nemčija tudi z zakonodajo podprla Energiewende ali prestrukturiranje energetskega sektorja in njegov premik v smeri obnovljivih virov energije. Skoraj desetletje vzponov in padcev pozneje Nemci še kolebajo ob odgovoru na vprašanje, ali gre za uspešen ali neuspešen projekt.

Kakšno Evropo za seboj pušča hudomušni Luksemburžan?
16. 07. 2019 19.23
Petletna vladavina Jean-Clauda Junckerja se končuje. Tekoče posle bo opravljal še do 1. novembra. Kakšno Evropo pa za seboj pušča hudomušni Luksemburžan? Je upravičil visoka pričakovanja? In kako se je spopadel z največjimi težavami - gospodarsko krizo, Brexitom in migracijami?

Kaj si lahko obetamo od ameriških predsedniških volitev 2020?
06. 07. 2019 07.00
Predvolilne kampanje za mesto predsednika ZDA so že nekaj časa v polnem teku, 26. in 27. junija pa je potekal eden izmed najpomembnejših predvolilnih dogodkov. Zgodilo se je namreč prvo televizijsko soočenje kandidatk in kandidatov za nominacijo Demokratske stranke, ki nam je dalo začetne odgovore o tem, kdo so resni tekmeci za preboj na glavno tekmo ter kaj si od te maratonske kampanje lahko obetamo v naslednjih 17 mesecih.

Pamela razburja hrvaškega politika: 'Zvezdnica bije vojno proti Hrvaški'
28. 05. 2019 17.45
Ameriška zvezdica Pamela Anderson se že več desetletij bori proti krivicam, pa naj bo to proti živalim ali ljudem. Očitno pa zdaj bije tudi bitko proti Hrvaški - vsaj tako meni hrvaški predstavnik HDZ Petar Škorić.

'Ne' kitajskemu denarju: strah pred vplivanjem vlade in krajo tehnologije
24. 05. 2019 10.37
Neposredne investicije Kitajske postajajo v Evropski uniji in ZDA vse bolj nezaželene. Tako študija nemškega inštituta Ifo, ki je bila opravljena na vzorcu več kot 1000 ekonomistov z vsega sveta. Gre za nadaljevanje trenda, ki ga še krepijo novi dvomi o kitajski nameri.

'Združeno kraljestvo po brexitu je kot Igra prestolov na steroidih'
15. 05. 2019 20.56
V Bruslju so se pred kamerami prvič soočili vsi vodilni kandidati, ki so se podali v tekmo za predsednika Evropske komisije. Med glavnimi temami so bili zaposlovanje, migracije, populizem, podnebne spremembe in globalna vloga EU. V Bruslju je bilo po koncu slišati komentarje, da je bilo soočenje dolgočasno in da ni bilo slišati nič novega.

Digitalna komunikacija politikov – dolgoročni trend ali modna muha?
11. 05. 2019 07.00
Digitalni svet piše novo zgodbo tudi v političnih vodah, moderna komunikacijska orodja so novi stik z ljudstvom. Kako jih vlade uporabljajo, da se približajo ljudem? Je Trumpov način komuniciranja trend ali fenomen? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Rogerjem Fiskom, strokovnjakom, ki je imel ključno vlogo pri volilnih zmagah ameriškega predsednika Baracka Obame v letih 2008 in 2012.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati
07. 05. 2019 08.42
Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Maduro 'ugasnil' BBC in CNN, ko so vojaška vozila zapeljala na protestnike
01. 05. 2019 07.10
"Ostanite na ulicah, uspelo nam bo," tako venezuelski samooklicani predsednik Juan Guaido, ki uživa tudi podporo kar nekaj držav po svetu, pravi ljudem po hudih nemirih na venezuelskih ulicah. Medtem pa se je več vojakov, ki so obrnili hrbet voditelju Nicolasu Maduru, zateklo po pomoč na tuje ambasade.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?
25. 01. 2019 12.51
Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

Trumpova močna, a draga klofuta Kitajski. Zmagovalci, poraženci, (nedorečen) nauk zgodbe
13. 01. 2019 07.00
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko je trenutno v stanju premirja. "Sprti strani" zagotavljata, da bosta s pogovori skušali najti dokončno rešitev. Tako v Pekingu kot v Washingtonu ob znakih gospodarskega ohlajanja namreč ugotavljajo, da izrazitih zmagovalcev v tem boju ni. Ob merjenju moči ameriških in kitajskih mišic pa glavno vprašanje ostaja - kaj bo storila EU?

Trump ne 'verjame' okoljskemu poročilu: ZDA ne bo utrpela gospodarske škode zaradi podnebnih sprememb
27. 11. 2018 09.48
Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek izjavil, da ne verjame zadnjemu poročilu ameriških znanstvenikov in uradnikom vladnih agencij, ki ne vidijo druge razlage za podnebne spremembe oziroma pospešeno segrevanje ozračja, kot so človeške dejavnosti.

Srbija bo kandidirala za nogometno EP in SP
25. 11. 2018 06.30
Ministri športa Srbije, Grčije, Bolgarije in Romunije so po skupnem sestanku v Beogradu potrdili, da bodo oddali uradno kandidaturo za organizacijo evropskega nogometnega prvenstva leta 2028 in svetovnega prvenstva leta 2030.

Predsednik Atletica: Pogajanja z Oblakom napredujejo sijajno
22. 11. 2018 08.19
Na madridskem nogometnem gala večeru je predsednik španskega prvoligaša Atletica Enrique Cerezo moral odgovarjati tudi na vprašanja o Janu Oblaku. Slovenski vratar po nekaterih informacijah ne želi podaljšati pogodbe, a je Cerezo zatrdil, da je vse v najlepšem redu.

Zmagal 'brazilski Donald Trump'
28. 10. 2018 20.27
Četrta ekonomija sveta je izvolila novega predsednika, desničarskega populista, ki se odkrito spogleduje z avtoritativnimi načini vodenja države. Osvojil je 56 odstotkov glasov, njegov glavni tekmec Fernando Haddad iz Delavske stranke, ki je na oblasti že 16 let, pa je prejel 44 odstotkov glasov.

Nobelova nagrada za ekonomijo Williamu Nordhausu in Paulu Romerju
08. 10. 2018 12.20
Kraljeva švedska akademija je sporočila dobitnike Nobelove nagrade za ekonomijo. Prejela sta jo Američana William Nordhaus in Paul Romer za vključitev vidika podnebnih sprememb in tehnološkega razvoja v ekonomske analize. To je sporočilo, da je trenutno eden temeljnih problemov koncept rasti, ki bi bila vzdržna in trajnostna, je ocenil Bogomir Kovač.

Manj denarja, otrok: Kaj je danes drugače, kot je bilo 15. septembra 2008
15. 09. 2018 07.00
Se spomnite, kje ste bili 15. septembra 2008? Kjer koli že - precej verjetno je, da ste popotresne sunke "velikega finančnega potresa" tistega dne čutili šele nekoliko kasneje, povsem izognili pa so se jim le redki. 15. septembra leta 2008 je namreč padla banka Lehman Brothers, bomba, imenovana globalna finančna in gospodarska kriza, je odjeknila.

10.000 varuhov evropskih meja in 10 milijonov delovnih mest za Afriko
12. 09. 2018 10.14
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je pred evropskimi poslanci še četrtič, zadnjič v tem mandatu, spregovoril o stanju povezave in predstavil agendo EU za prihodnjih 12 mesecev.

Pod navidezno harmonijo je zavrelo, skrajna desnica praznuje
10. 09. 2018 10.26
Švedska je država, kjer volitve običajno minejo brez večjega odmeva v svetovnih medijih. Tokrat so se znašle na naslovnici vseh pomembnejših medijev. Pokazale so namreč na velik premik v liberalni švedski družbi, država pa je postala še ena v vse daljši vrsti tistih, kjer pridobivajo populistične, nacionalistične in precej radikalne ideje.

'Kupujejo svoje avtomobile, pred naše kmetijske proizvode so postavili zid'
31. 08. 2018 06.59
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo ZDA umaknile iz Svetovne trgovinske organizacije (WTO), če se ta "ne poboljša". Trump je prepričan, da organizacija deluje proti interesom ZDA. Ameriški predsednik že nekaj časa neti trgovinske vojne, bi pa izstop ZDA iz WTO svetovno trgovino zatresel veliko bolj kot Trumpova trgovinska vojna s Kitajsko.