Ekonomija

Po nasvet o politiki k svojim kloniranim psom. Kdo je novi argentinski predsednik?
21. 11. 2023 11.51
Poznan je pod imeni norec, lasulja, volk. Spolna vzgoja je marksistična zarota za uničenje družin, doma ima klonirane mastife, ki so njegovi "otroci s štirimi tačkami", ljudem pa bi po njegovem mnenju moralo biti dovoljeno prodajati organe. O kom govorimo? O novem argentinskem predsedniku, kakopak, Javierju Mileiu.

Finančni komentar: Zlato, nafta ali plin
17. 10. 2023 06.00
Vsakič, ko pride do zastrašujočih svetovnih dogodkov, cena zlata močno poskoči za razliko od cene nafte. Zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu bi se lahko povišala cena zemeljskega plina.

Višje cene nafte: Če se konflikt ne razširi, razmere ne bodo kritične
11. 10. 2023 06.00
Posledice konflikta v Izraelu in Gazi bomo čutili vsi. V soboto je bilo na svetovnem trgu že mogoče opaziti najvišjo dnevno podražitev nafte v zadnje pol leta. Ekonomist Matej Lahovnik sicer ocenjuje, da razmere, dokler konflikt ostane v mejah Izraela in Gaze, ne bodo kritične. Kaj pa bi se lahko kljub temu še spremenilo?

Finančni komentar: Dobra novica je slaba novica
10. 10. 2023 07.00
Imamo rekordno nizko brezposelnost, vendar bo treba delati dlje. Podjetja ustvarjajo višje dobičke, vendar se jim obeta nova obdavčitev. Previdno z dobrimi novicami, ker se lahko v hipu, ko jih izrečete, spremenijo v slabe.

Nobelova nagrada za ekonomijo Američanki Claudii Goldin
09. 10. 2023 11.57
Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2023 je prejela ameriška ekonomistka in profesorica na Harvardu Claudia Goldin "za napredek pri razumevanju uspešnosti žensk na trgu dela", je v Stockholmu sporočila Kraljeva švedska akademija znanosti.

Finančni komentar: Hišica iz kart
03. 10. 2023 06.00
Finančna hišica iz kart se podira in vlagatelji so v strahu, ker so donosi na obveznice na visokih stopnjah kot leta 2007. Cene delnic bi v naslednjem obdobju lahko zanihale navzdol.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44
Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

Finančni Popkast: surovine in delnice
14. 09. 2023 07.22
V ponedeljek je delnica Tesle (TSLA) poskočila za 10 odstotnih točk, ko je banka Morgan Stanley zvišala bonitetno oceno na podlagi pozitivnega mnenja o superračunalniku Dojo, ki bi lahko vplival na nadaljnji razvoj avtonomne vožnje.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11
Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?
07. 06. 2023 06.30
Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00
Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

V Črni gori napovedali boj proti neobdavčenim namestitvam
05. 06. 2023 10.40
Črna gora bo začela uvajati ukrepe za boj proti nezakonitim namestitvam, ki bodo vključevali tudi mednarodni platformi Booking in Airbnb, je napovedal črnogorski finančni minister Aleksandar Damjanović. Turizem v Črni gori je pred pandemijo covida-19 predstavljal skoraj tretjino bruto domačega proizvoda.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'
21. 05. 2023 10.20
Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Povratnik Pedrosa navdušil na prvem treningu, drugega dobil A. Espargaro
28. 04. 2023 12.29
Dirkači vseh treh razredov so v Jerezu opravili prve proste treninge pred nedeljsko VN Španije. Dopoldan je z najboljšim časom navdušil povratnik Dani Pedrosa, na drugem treningu pa je zablestel Aleix Espargaro, ki se mu je najbolj približal Maverick Vinales. Odlično formo je s tretjim mestom potrdil Pedrosa.

'Duh je ušel iz steklenice'
01. 04. 2023 08.15
"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Korak k normalizaciji: po treh letih se Kitajska odpira svetu
14. 03. 2023 10.55
Kitajska odpira meje za tuje turiste prvič od izbruha epidemije covida-19. Odstranitev še zadnjih omejitev je velik korak k normalizaciji življenja v postcovidni Kitajski. Vse spremembe stopijo v veljavo 15. marca.

DS z vetom odložil vnovično izročanje računov
02. 03. 2023 15.21
Državni svet je na današnji izredni seji z 20 glasovi za in osmimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se vnovič uvaja obveznost izročanja računa potrošniku za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Kot so dejali v utemeljitvi, je nesprejemljivo, da se odgovornost prelaga na kupca.

Izdajanje računov je spet obvezno
23. 02. 2023 13.37
Državni zbor je sprejel novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove za so dali le poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Za kupca, ki računa ne bi prevzel, zakon prevideva 40 evrov globe, a bojazni, da bi nas doletela, ni. Drugače je pri pravnih osebah, zanje so predvidene globe določene v razponu od 1500 pa kar do 75.000 evrov.

Yoko Ono ob 90. rojstnem dnevu ustvarila spletno stran z 'Drevesom želja'
17. 02. 2023 11.59
Nekdanja žena legendarnega pevca Johna Lennona se je odločila, da bo za svoj 90. rojstni dan pomagala pri reševanju planeta. Yoko Ono je sebe in svet obdarila s spletno stranjo 'Drevo želja', kjer lahko ljudje iz celega sveta objavijo svoje želje, za vsako pa bo organizacija One Tree Planted v čast Yoko posadila eno drevo.

Fed ključno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke
01. 02. 2023 20.20
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je skladno s pričakovanji ključno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke. Ta je sedaj na ravni od 4,50 do 4,75 odstotka. Kot so ob tem sporočili iz Federal Reserve (Fed), ob nadaljnji povišani inflaciji načrtujejo nove dvige.

Območje evra lani s 3,5-odstotno rastjo BDP
31. 01. 2023 11.37
Območje z evrom je v zadnjem četrtletju lani na četrtletni ravni zabeležilo 0,1-odstotno rast, na medletni pa 1,9-odstotno. Rast BDP celotne EU se medtem na ravni trimesečja ni spremenila, na medletni ravni pa je bila 1,8-odstotna. V celotnem letu 2022 je imelo evrsko območje 3,5-odstotno rast BDP, EU pa 3,6-odstotno, kaže prva ocena Eurostata.

Inflacija na Japonskem na najvišji ravni v 41 letih
20. 01. 2023 10.12
Stopnja inflacije na Japonskem je poskočila na novo najvišjo vrednost v zadnjih 41 letih, saj podjetja prenašajo višje stroške na svoje stranke. Cene pri proizvajalcih so merilo inflacije na veleprodajni ravni, medtem ko potrošniške cene odražajo, koliko gospodinjstva plačajo za blago in storitve.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18
Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'
17. 11. 2022 14.18
Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Slovenija v tretjem četrtletju s 3,4-odstotno gospodarsko rastjo
15. 11. 2022 11.16
Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju medletno realno povečal za 3,4 odstotka, kar je bistveno manj od prvih dveh četrtletij. V drugem četrtletju je bila gospodarska rast na letni ravni 8,3-odstotna, v prvem četrtletju pa 9,7-odstotna. Na četrtletni ravni pa se je BDP v minulem trimesečju po desezoniranih podatkih skrčil za 1,4 odstotka.

'Popolna ekonomska odvisnost nas dela ranljive za politično izsiljevanje'
24. 10. 2022 11.09
Bi moral odnos Nemčije in Kitajske vzbujati evropsko nelagodje? Nemški kancler Olaf Scholz namreč vztraja pri vezeh s Kitajsko, ki so morda pretesne, v svoji analizi ocenjuje Politico. V času, ko Ši Džinping začenja nov petletni mandat, se tako pojavlja vprašanje – ali Nemčija ponavlja napako, ki jo je storila, ko se je preveč približala Rusiji? Scholz je sicer pretekli teden v Bruslju evropskim kolegom dejal, da ne bi smelo biti 'ločitve' od Kitajske.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?
22. 10. 2022 10.08
Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Nobelova nagrada za ekonomijo trojici za raziskave o bankah in finančni krizi
10. 10. 2022 11.59
Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2022 so prejeli Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond in Philip H. Dybvig za raziskave bank in finančne krize, je sporočila Kraljeva švedska akademija znanosti.

Kitajska ekonomija drvi v prepad
05. 10. 2022 19.07
Drugo največje gospodarstvo na svetu se krči, kar povečuje možnosti za svetovno recesijo. Kitajska se morda ne spopada s strmo inflacijo, vendar ima druge težave. Sooča se s pomanjkanjem povpraševanja tako doma kot v tujini. Rast ovirajo tudi trgovinske napetosti med Kitajsko in velikimi gospodarstvi, kot je ZDA. V primerjavi z ameriškim dolarjem jim strmo pada tudi uradna valuta, juan. Vse to pa se dogaja ravno v času, ko se pričakuje, da si bo Ši Džinping zagotovil tretji mandat.

Rusija 'največji donator orožja Ukrajini', predali 563 vozil
28. 09. 2022 09.39
Šala, da je Rusija glavni ukrajinski donator orožja, ima trdne temelje, saj Kijev s protiofenzivo ni pridobil le teritorija, ampak tudi večje število tankov in drugih oborožitvenih sistemov. To bi lahko imelo pomemben vpliv na izide prihodnjih spopadov, so povedali vojaški analitiki pri skupini Oryx. Protinapad so Ukrajinci končali z večjim številom vozil, kot vanj odšli, je za Kyiv Independent povedal ruski preiskovalec pri projektu Conflict Intelligence Kiril Mihajlov. "To je izjemno," je še dodal.