Energetika Ljubljana

Osumljen, obtožen, obsojen, oproščen: kdo vse gre po županski mandat?
08. 11. 2022 06.00
Volivce v Šaleški dolini med drugimi nagovarjajo trije akterji, povezani z afero TEŠ 6, v kateri se je začelo sojenje zaradi domnevnega 250-milijonskega oškodovanja podjetja. Franc Rosec in Peter Dermol, ki kandidirata v Šoštanju in Velenju, sta med osumljenimi v vzporednem poslu, nekdanjemu direktorju Premogovnika Velenje Milanu Medvedu, ki prav tako kandidira v Velenju, pa je sodišče pred tremi leti naložilo plačilo odškodnine zaradi škodljivih poslov z občino. Kdo pa je prvak med kandidati po številu ovadb v mestnih občinah?

Preporod glavnega mesta, v ozadju pa afere in sodni postopki
07. 11. 2022 07.18
Zoran Janković je že pred meseci – natančneje 9. maja, ko Evropa obeležuje Dan zmage nad fašizmom in nacizmom – na Ljubljanskem gradu napovedal, da se bo potegoval za vnovičen, že peti mandat za župana Ljubljane. Na čelu glavnega mesta je že od leta 2006, s krajšo prekinitvijo. Spomnimo, konec leta 2011 je s svojo listo zmagal na parlamentarnih volitvah, a po neuspešnem poskusu sestave vlade pristal v poslanskih klopeh. Od tam se je takoj, ko je bilo to možno, vrnil na svoj teren – to je bilo marca 2012, ko je zmagal na nadomestnih županskih volitvah. Janković je župan z enim najdaljših stažev in to kljub temu, da se nanj afere lepijo ena za drugo. Stožice z enormno bančno luknjo in propadlimi podizvajalci, propadla podjetja njegovih sinov, ki sta medtem živela na veliki nogi in se vozila z luksuznimi avtomobili, pa afera farmacevtka. Zakaj volivci pri županu, ki ves čas hodi po robu, zamižijo na eno oko? Je res pomembno le, kaj je zgradil, obnovil in izboljšal, ne pa tudi na kakšen način vlada v glavnem mestu?

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'
04. 11. 2022 06.00
Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Energetika Ljubljana pocenila daljinsko ogrevanje, kakšne so cene drugod?
03. 11. 2022 19.05
Energetika Ljubljana je s prvim novembrom za 13 odstotkov pocenila daljinsko ogrevanje. Tako je že ta mesec cena toplote 79 evrov za megavatno uro, kar je 11 evrov manj od sedaj veljavne cene. In kot obljubljajo v podjetju, cene toplote do konca leta ne bodo spreminjali. Kako je sploh mogoča krepka pocenitev ogrevanja v času nepredvidljivih cen energentov? In kakšne so cene v drugih delih Slovenije?

Pomoč podjetjem zaradi energetske krize: na voljo 80 milijonov evrov
28. 10. 2022 13.38
S 1. novembrom bodo podjetja lahko oddala vlogo za pridobitev nepovratnih sredstev zaradi visokih povišanj cen energentov, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo. Na voljo je 80 milijonov evrov in tri vrste pomoči. Upravičeni stroški so stroški nakupa elektrike in zemeljskega plina. Pri enostavni pomoči se bo povrnilo do 50 odstotkov upravičenih stroškov, pri posebni največ 30 odstotkov upravičenih stroškov, energetsko intenzivnim podjetjem pa največ 70 odstotkov upravičenih stroškov.

Gornji Petrovci najbolj zadolženi med občinami, med mestnimi vodi prestolnica
27. 10. 2022 06.00
Občina Gornji Petrovci okoli deset let zaseda prvo stopničko zadolženih občin. Zadolžena je za 2.801 evra na prebivalca, slovensko povprečje pa je 511 evrov. Med dvanajstimi mestnimi občinami v dolgovih prednjači Ljubljana. Brez dolga je trenutno le 12 od 212 občin.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16
Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja
16. 10. 2022 17.43
Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?
12. 10. 2022 17.10
Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje
11. 10. 2022 13.15
Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.

'Kurilnega olja bo dovolj'
06. 10. 2022 06.00
Uporabniki večstanovanjskih objektov lahko na svojih vratih že berejo obvestila upravnikov, da bodo zaradi draginje spremenili režime ogrevanja, tako da bodo gretje prižgali kasneje, ko bo zunaj bolj mrzlo, da bo ogrevanje delovalo med šesto zjutraj in deseto zvečer. Ter da bo v stanovanjskih objektih temperatura 20 stopinj Celzija. Ob že napovedanem varčevanju pri ogrevanju v javnih zgradbah plat zvona bijejo tudi podjetniki, ki jim višje cene elektrike, plina in naftnih derivatov grozijo, da bodo morali svoja podjetja zapreti, kar pomeni, da bodo morali odpuščati.

V blokih le 20 stopinj, ogrevanje le čez dan: priskrbite si dodatne vire
05. 10. 2022 20.43
Šele dobro se je začela letošnja kurilna sezona, a energetska draginja že kaže zobe. V nekaterih blokih in večstanovanjskih objektih v prestolnici se bodo stanovalci greli na le 20 stopinjah in to le podnevi, ponoči pa bo ogrevanje izklopljeno. Vse to so ukrepi, s katerimi se morajo strinjati etažni lastniki. V večstanovanjski skupnosti je mnenj več in tu bo, kot kaže, odločala večina. Potrebe ljudi pa so v realnosti seveda različne, vsaka stopinja manj pa v teh časih pomeni dvoje: nižjo položnico in prihranek energenta.

Zima prinaša varčevanje z energijo
05. 10. 2022 20.40
Varčevanju z energijo se to zimo ne bomo mogli izogniti. Tako ugotavljajo tudi vodilni v slovenskih energetskih podjetjih, ki pa vendarle v prihodnost zrejo z optimizmom. V zadnjih dneh se je namreč, pojasnjuje prvi mož Plinovodov, dobava plina z zahoda močno povečala. S ta hip želenimi dobavami iz denimo Alžirije bi lahko nekoliko lažje zadihali in zmanjšali odvisnost od ruskega plina. Vprašanje pa ostaja: koliko bomo zanj plačali? Se bodo na račun pomanjkanja in s tem divjanja trgov z energenti podražile tudi položnice za elektriko?

Golob: Težko si predstavljam, kako bo Geoplin sam splaval iz krize
03. 10. 2022 20.13
Kako se bomo greli to zimo? Bo plina in elektrike dovolj za gospodinjstva in podjetja? Bomo morali omejevati porabo? Vlada medtem razmišlja o nacionalizaciji velike slovenske energetske družbe. Po Geoplinu so zdaj vse glasnejše tudi špekulacije, da naj bi vlada želela povečati svoj delež v Petrolu. A premier Golob zagotavlja, da za zdaj ni še nič dokončnega, hkrati pa priznava, da si težko predstavlja, kako bo Geoplin sam splaval iz velike energetske krize. Vlada je zato že pripravila denar, s katerim bi dokapitalizirali podjetje in s tem zagotovili nemoteno oskrbo s plinom po za gospodinjstva sprejemljivih cenah.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?
27. 09. 2022 09.25
Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

Vlada bo predloge sprememb pri dohodnini v DZ poslala brez soglasja ESS
23. 09. 2022 17.50
Vlada z ESS na seji ni dosegla soglasja o spremembah pri dohodnini, predloge bo v DZ tako poslala brez tega. So pa socialni partnerji zadovoljni, da so bili nekateri njihovi predlogi upoštevani in da je napovedan dialog tudi za davčno reformo prihodnje leto. Načeloma so podprli novelo zakona o pomoči gospodarstvu, bi pa želeli nekoliko drugačne rešitve.

Že tretji ponudnik plina bo prekinil dobavo. Kaj to pomeni za odjemalce?
22. 09. 2022 19.11
Že tretji ponudnik zemeljskega plina bo očitno prekinil dobavo svojim odjemalcem. Po Domplanu iz Kranja in Velenjski komunali, se bo za ta korak po vsej verjetnosti v ponedeljek odločila tudi Energetika Celje. Tako bo s prvim novembrom okoli štiri tisoč odjemalcem v Celju ukinjena dobava. Energetika Celje je sicer vlado pozivala, naj zagotovi denarno nadomestilo za razliko, ki jo imajo med regulirano prodajno ceno in nabavno ceno plina, a odziva ni bilo, zato so se odločili, da s trga izstopijo.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Prihodnji teden regulacija marž pri kurilnem olju
08. 09. 2022 21.55
Vlada bo prihodnji teden sprejela ukrepe regulacije marž pri kurilnem olju, po potrebi pa je pripravljena v naslednjem koraku regulirati tudi končne cene, je dejal premier Robert Golob. "Ne želimo, da bi ljudje s kurilnega olja na silo preklapljali na električno energijo. Želimo, da je kurilno olje enakovreden energent električni energiji in zemeljskemu plinu, tudi cenovno," je podčrtal. Božičnica oz. 13. plača bi lahko postala obvezna, a šele, ko bodo razmere v gospodarstvu to dopuščale.

'Naši Ljubljančani bodo imeli ogrevanje in najnižjo ceno, ki se jo da dobiti'
07. 09. 2022 18.37
Ob zaprtju Severnega toka in vse večjem kaosu na energetskih trgih ljubljanski župan Zoran Jankovič občanom zagotavlja: Imamo načrt, strah, da bi nas pozimi zeblo, je odveč. A za kakšno ceno? Energetika Ljubljana ima nov cenik, s septembrom bodo položnice uporabnikov daljinskega ogrevanja višje za skoraj desetino. Tolikšne podražitve bi podpisali takoj - tako pa podjetniki, ki - predvsem zaradi visokih cen električne energije - iz meseca v mesec težje poravnajo stroške.

Janković: Zima bo lahko dolga tudi osem mesecev, Ljubljana bo ogrevana
06. 09. 2022 15.51
Ljubljana bo po zagotovilih župana Zorana Jankovića ogrevana ne glede na dolžino ogrevalne sezone, daljinska toplota pa bo zagotovljena po najnižji možni ceni. Približno polovica stanovanjskih objektov v Ljubljani je na vročevodu, kot pravi, zanje težav ne bo, uporabniki pa bodo imeli najnižjo možno ceno glede na trenutne razmere. Tretjina stanovanjskih objektov pa se ogreva s plinom. Tega bo sicer po županovih besedah dovolj, a še vedno ni jasno, po kakšni ceni.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon
01. 09. 2022 15.01
Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

Država bo za energetsko učinkovitost podjetij namenila pet milijonov
30. 08. 2022 18.47
Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025 uvrstila več projektov, med njimi projekt za povečanje energetske učinkovitosti podjetij, za katerega bo prek Eko sklada na voljo pet milijonov evrov.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'
27. 08. 2022 18.56
Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Upravno sodišče do končne odločitve prepovedalo začetek gradnje HE Mokrice
29. 07. 2022 11.33
Upravno sodišče je pred dnevi odločilo, da se za projekt Hidroelektrarne (HE) Mokrice ne more izdati gradbenega dovoljenja, dokler ne bo dokončno odločilo o tožbi, ki jo je zoper projekt vložilo Društvo za preučevanje rib Slovenije, je sporočilo društvo. Kot so poudarili v društvu, gre za pomembno odločitev.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto
28. 07. 2022 07.16
Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost
27. 07. 2022 08.43
Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

'Regulacija cen elektrike mora biti enaka tudi za obrtnike in male podjetnike'
19. 07. 2022 19.33
Cene elektrike še vedno razburjajo. Obrtniki, mali in srednji podjetniki so razočarani, ker bodo kljub napovedani regulaciji cene elektrike še naprej plačevali, kot pravijo, ogromne zneske. Znižane cene bodo namreč veljale le za tiste, ki ne presegajo 43 kilovatov priključne moči, vse ostale vlada obravnava kot velike poslovne odjemalce, ki bodo še naprej plačevali po starem. Nezadovoljni so tudi dobavitelji elektrike: če se breme draginje ne bo razporedilo, bomo elektriko morali prodajati z izgubo, pravijo na Petrolu. Največji trgovec z elektriko pri nas, Gen-I, pa namerava morebitne finančne primanjkljaje nadomestiti s poslovanjem na mednarodnih trgih.

Veljati je začela uredba o določitvi cen elektrike
15. 07. 2022 06.38
Začela je veljati uredba o določitvi cen električne energije, ki bo določila najvišje cene za gospodinjstva in male poslovne odjemalce ter za porabo v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb. Uporabljati se bo začela 1. septembra, velja pa do 31. avgusta 2023. Del, ki zagotavlja dobavo tem kategorijam odjemalcev, se že uporablja.