Energetika

'Ukrepi vlade za blaženje energetske krize v gospodarstvu ne dosegajo ciljev'
17. 03. 2023 19.31
Reprezentativna gospodarska združenja v javnem pismu predsednika vlade Roberta Goloba opozarjajo na neučinkovite ukrepe za blaženje energetske krize. Pod pritiskom so predvsem energetsko intenzivna podjetja, ukrepi pa ustvarjajo razlike tako med različnimi gospodarskimi panogami kot podjetji. Predvsem pa, tako gospodarstveniki, poglabljajo nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva. Golob pisma še ni komentiral.

'Rusija izgublja energetsko bitko'
06. 03. 2023 12.09
Napad na Ukrajino pred letom dni je sprožil bitke na številnih področjih. Med drugim se je obračun vnel tudi na energetskih trgih, kjer si nasproti stojita Rusija in Zahod. Prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol je dejal, da se je dolgo časa zdelo, da bi v tej bitki lahko zmagal Kremelj, a da se je tok zdaj obrnil.

Cena daljinskega ogrevanja v Mariboru nižja, kot se je sprva obetalo
16. 02. 2023 15.15
Potem ko je Energetika Maribor občutno podražila daljinsko ogrevanje, so iz Maribora zdaj sporočili, da dvig cen ob ukrepih vlade ne bo tako visok, kot se je sprva napovedovalo. Vlada je namreč z uredbo omejila variabilni del cene toplote za gospodinjstva na 98,70 evra za megavatno uro brez DDV. Mariborski župan Saša Arsenovič je dejal, da situacija sicer ni optimalna, a jih veseli, da dvig ne bo tolikšen, kot je bilo sprva predvideno.

Storilci kaznivih dejanj so lani povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode
13. 02. 2023 09.43
Policija je lansko leto obravnavala skoraj 50 tisoč kaznivih dejanj, s katerimi so osumljenci povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode. Kriminalisti so preiskovali tudi 623 korupcijskih kaznivih dejanj, kar je bistveno več od petletnega povprečja. Med drugim 92 kaznivih dejanj dajanja podkupnin in 53 zaradi jemanja podkupnin. Korupcija je ena od prioritet policijskega dela, ki je opredeljena v našem načrtu tudi za letos, pravi prvi mož Policije Boštjan Lindav in dodaja, da so bili uspešni tudi pri kaznivih dejanjih, povezanih z drogo, ki je najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost. Po podatkih Europola namreč zaslužki kriminalnih združb presežejo tudi sto milijard evrov na leto.

Skupina HSE v Ukrajino poslala več kosov elektro opreme
03. 02. 2023 14.02
Štiri družbe skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE) so na pobudo premierja Roberta Goloba in dotedanjega ministra za infrastrukturo Bojana Kumra, naslovljeno na Energetsko zbornico Slovenije, zbrale in v Ukrajino poslale več kosov elektro opreme, potrebne za delovanje od vojne izčrpane države, podjetij in gospodinjstev, je sporočil HSE.

Janković: Energetika Ljubljana do konca aprila ne bo zviševala cen toplote
31. 01. 2023 14.25
Energetika Ljubljana po zagotovilih ljubljanskega župana Zorana Jankovića tudi ob novih podražitvah ne bo zviševala cen. Cena tako ostaja 79 evrov na megavatno uro, kar je skoraj 20 evrov nižje od zamejene cene, ki jo predvideva vladna uredba. "Pri tej ceni bomo nedvomno ostali še do konca aprila," je na novinarski konferenci zatrdil župan.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'
27. 01. 2023 06.00
Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Položnice za ogrevanje bodo do 40 evrov nižje
25. 01. 2023 12.13
V torek je vlada na dopisni seji sprejela uredbo, ki od 1. januarja do 30. aprila omejuje cene daljinskega ogrevanja. Direktor trboveljske komunale Igor Glušič in direktor Energetike Maribor Boris Novak ukrep pozdravljata. Za Trboveljčane ukrep pomeni nižjo ceno ogrevanja za do 40 evrov, za Mariborčane pa nižjo stopnjo podražitve. Minister za energetiko Bojan Kumer je izpostavil, da bodo v prihodnjih dneh sprejeli tudi ukrepe, ki se bodo nanašali na vrtce in šole.

'Podjetja si lahko že danes zagotovijo nižje cene energentov za 2024'
20. 01. 2023 12.00
Razmere na področju cen energentov, kot je zemeljski plin, so trenutno ugodne, tako da si lahko podjetja že danes zagotovijo nižje cene za leto 2024, je po sestanku s predstavniki gospodarstva dejal minister Bojan Kumer. Že zdaj se je treba usmeriti v to, kako čim bolje zagotoviti konkurenčnost za 2024, je poudaril.

Bistveno višje položnice tudi za Mariborčane, vrtci napovedali dvig oskrbnin
19. 01. 2023 19.28
Višje položnice čakajo tudi Mariborčane. Odjemalci Energetike Maribor bodo med 10. in 15. februarjem prejeli bistveno višje račune za daljinsko ogrevanje. Gospodinjstva bodo plačala 87, poslovni odjemalci pa kar 200 odstotkov več. Med njimi so tudi javne ustanove, denimo vrtci, ki vzporedno z dviganjem stroškov že napovedujejo tudi dvig cen oskrbnin.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18
Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Soočiti se bo treba z notranjimi sovražniki'
17. 01. 2023 15.55
Vojna je močno prizadela ukrajinsko ekonomijo, ki se je skrčila za okoli 30 odstotkov, izgubili so okoli 30 odstotkov zaposlitev, večina podjetij, ki je preživela, deluje na okoli 75 odstotkih predvojne kapacitete. Toda v Ukrajini pravijo, da v svoji prihodnosti vidijo ne le vojaški, ampak tudi ekonomski uspeh. Vseeno pa pot do tja ne bo lahka. Državi že pred vojno ni manjkalo težav in prihaja čas, ko se bo treba z njimi soočiti in izvesti reforme. Tudi zato, ker država želi v EU.

V Novi Gorici so se z januarjem občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja
17. 01. 2023 13.13
Z začetkom leta so se v Novi Gorici občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja. Gospodinjstva bodo morala mesečno namesto dosedanjih povprečno 33 evrov plačevati 50 evrov, je povedal direktor Komunalne energetike Nova Gorica Miran Kalin, torej bo znesek na položnici za več kot polovico višji.

Energetika Maribor ogrevanje podražila za 87 odstotkov
11. 01. 2023 11.05
Energetika Maribor je spremenljivi del cene daljinskega ogrevanja januarja zvišala za 87 odstotkov na nekaj manj kot 150 evrov za megavatno uro. Kot najpomembnejši razlog so navedli zvišanje cen plina. Da bi se izognili povečanju števila neplačnikov, razmišljajo o subvencijah in možnostih obročnega plačila.

Aleksander Zupančič odstopil s čela Elektra Ljubljana
22. 12. 2022 13.21
Aleksander Zupančič je konec minulega tedna odstopil s položaja predsednika uprave Elektra Ljubljana. Zaradi vodenja večinsko državnega elektrodistribucijskega podjetja Zupančičevo članstvo v nadzornem svetu Petrola ni skladno z zakonom o SDH, zato so v državnem holdingu predlagali njegovo menjavo.

1130 upravičencev bo skupno prejelo 40 milijonov evrov
21. 12. 2022 12.56
Gospodarsko ministrstvo in SPIRIT Slovenija sta sporočila, da bodo prijavitelji, ki so oddali vloge za pomoč v okviru zakona za pomoč gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina, prejeli izplačilo prvega dela pomoči. Danes bodo tako kar 1130 upravičencem izplačali skupno 40 milijonov evrov za upravičene stroške v obdobju od junija do septembra letos.

Vlada se je držala pravil EU, a nekatere druge države ukrepajo po svoje
20. 12. 2022 19.08
Slovenija bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba sledila morebitnim ugodnejšim okvirjem drugih članic EU za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov, če bodo te pred tem dobile zeleno luč Evropske komisije. Golob je po srečanju z gospodarstveniki izrazil tudi zadovoljstvo nad padcem cen elektrike v zadnjih dneh. Vseeno pa vsi v gospodarstvu niso zadovoljni.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro
19. 12. 2022 06.10
Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Golob: Cenovna kapica je pomembna za gospodarstvo, ne za gospodinjstva
15. 12. 2022 06.06
Voditelji članic EU se bodo sestali na vrhu v Bruslju, v ospredju katerega bosta znova ruska agresija na Ukrajino in soočanje z energetsko draginjo. Pri tem se ne bodo mogli izogniti razpravi o omejevanju cen plina, potem ko ministrom za energetiko v torek ni uspelo doseči dogovora. Pričakovati je tudi podelitev statusa kandidatke BiH. Robert Golob je pred začetkom srečanja dejal, da bi morala Evropska komisija vložiti več napora v iskanje kompromisov in poudaril pomen cenovne kapice, s katero "vplivaš na to, da se cena nabave za dobavitelje zniža," meni Golob.

Nemčija povečala rabo premoga za pridobivanje elektrike
11. 12. 2022 10.14
Nemčija je v tretjem letošnjem četrtletju delež premoga pri pridobivanju električne energije povečala za 13,3 odstotka. S kurjenjem premoga je tako pridobila več kot tretjino elektrike.

Novi ukrepi za spopad z energetsko krizo: subvencije, omejitve cen in obnovljivi viri
09. 12. 2022 15.17
Poslanci državnega zbora so s 50 glasovi za in petimi proti sprejeli zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki je namenjen spopadu z energetsko krizo. Zakon med drugim prinaša določila za varčevanje z energijo, spodbuja naložbe v obnovljive vire energije ter omogoča regulacijo cene ogrevanja in subvencioniranje nakupov peletov.

Dokapitalizacija HSE: država vplačala prvo od dveh tranš
05. 12. 2022 16.35
SDH je Skupino HSE dokapitaliziral s 300 milijoni evrov. Gre za prvo od dveh tranš potrebnih finančnih sredstev, ki jim jih je za premostitev likvidnostnega primanjkljaja zagotovila Republika Slovenija. Drugo bodo vplačali po tem, ko bo vlada odobrila letni načrt družbe.

Izračun stroškov po vladni intervenciji: koliko bo podjetja stala elektrika?
30. 11. 2022 16.36
Vlada bo po regulaciji maloprodajnih cen za gospodinjstva ter male poslovne in zaščitene odjemalce z ukrepi predvidoma zmanjšala tudi strošek, ki ga bodo imeli za elektriko v letu 2023 veliki poslovni odjemalci. Velja že uredba za dinamično omejitev maloprodajnih cen, predviden je tudi zakon, po katerem bo ta strošek subvencioniran.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike
29. 11. 2022 18.53
Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč
29. 11. 2022 17.55
Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43
Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Vzajemna energetska podpora med Nemčijo in Francijo
25. 11. 2022 19.35
Francoska predsednica vlade Elisabeth Borne in nemški kancler Olaf Scholz sta danes v Berlinu podpisala sporazum o vzajemni energetski podpori. V skladu z dogovorom bo Nemčija sosedi pomagala pri zagotavljanju oskrbe z električno energijo, Francija pa bo v zameno Nemčiji okrepila dobavo plina in ji tako pomagala zmanjšati odvisnost od Rusije.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09
Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Tudi Avstrija uvaja dodaten davek na dobičke energetskih podjetij
18. 11. 2022 12.18
Avstrijska naftna in plinska podjetja bodo morala plačati do 40 odstotkov davka na dodatne dobičke, ki so jih ustvarila v času ukrajinske vojne. Vlada na Dunaju je namreč za letos in prihodnje leto napovedala uvedbo posebnega davka, ki ga v podobni obliki že načrtujejo tudi v drugih državah EU.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00
Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?