Energetika

V aferi TEŠ 6 zagovora podala Rotnik in Brešar
21. 09. 2022 14.49
Na celjskem okrožnem sodišču sta na sojenju v zadevi TEŠ 6 glede dobave merilne tehnike zagovora podala nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Uroš Rotnik in vodja projekta TEŠ 6 Bojan Brešar. Oba sta zavrnila očitke iz obtožnice o zlorabi položaja in pridobitvi premoženjske koristi v skupni višini 75.000 evrov.

Ministri EU za energetiko ponovno o visokih cenah elektrike
13. 09. 2022 13.33
Češko predsedstvo Sveta EU je za 30. september sklicalo novo izredno zasedanje ministrov držav članic, pristojnih za energetiko, na katerem bodo govorili o predlogih za soočanje z visokimi cenami elektrike, ki jih obravnava Evropska komisija.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan
12. 09. 2022 16.33
Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Stališče Slovenije v Bruslju: 'Menimo, da so ukrepi preveč mehki, da niso dovolj'
09. 09. 2022 06.12
Slovenija pozdravlja ukrepe za zamejitev visokih cen elektrike, ki jih je predstavila Evropska komisija, a ti niso dovolj, je ob prihodu na zasedanje energetskih ministrov povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Poudaril je predvsem pomen tega, da se hitreje uvede varovalke, s katerimi bi pri dolgoročnem trgovanju ustavili špekulante.

Prihodnji teden regulacija marž pri kurilnem olju
08. 09. 2022 21.55
Vlada bo prihodnji teden sprejela ukrepe regulacije marž pri kurilnem olju, po potrebi pa je pripravljena v naslednjem koraku regulirati tudi končne cene, je dejal premier Robert Golob. "Ne želimo, da bi ljudje s kurilnega olja na silo preklapljali na električno energijo. Želimo, da je kurilno olje enakovreden energent električni energiji in zemeljskemu plinu, tudi cenovno," je podčrtal. Božičnica oz. 13. plača bi lahko postala obvezna, a šele, ko bodo razmere v gospodarstvu to dopuščale.

'Naši Ljubljančani bodo imeli ogrevanje in najnižjo ceno, ki se jo da dobiti'
07. 09. 2022 18.37
Ob zaprtju Severnega toka in vse večjem kaosu na energetskih trgih ljubljanski župan Zoran Jankovič občanom zagotavlja: Imamo načrt, strah, da bi nas pozimi zeblo, je odveč. A za kakšno ceno? Energetika Ljubljana ima nov cenik, s septembrom bodo položnice uporabnikov daljinskega ogrevanja višje za skoraj desetino. Tolikšne podražitve bi podpisali takoj - tako pa podjetniki, ki - predvsem zaradi visokih cen električne energije - iz meseca v mesec težje poravnajo stroške.

Janković: Zima bo lahko dolga tudi osem mesecev, Ljubljana bo ogrevana
06. 09. 2022 15.51
Ljubljana bo po zagotovilih župana Zorana Jankovića ogrevana ne glede na dolžino ogrevalne sezone, daljinska toplota pa bo zagotovljena po najnižji možni ceni. Približno polovica stanovanjskih objektov v Ljubljani je na vročevodu, kot pravi, zanje težav ne bo, uporabniki pa bodo imeli najnižjo možno ceno glede na trenutne razmere. Tretjina stanovanjskih objektov pa se ogreva s plinom. Tega bo sicer po županovih besedah dovolj, a še vedno ni jasno, po kakšni ceni.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon
01. 09. 2022 15.01
Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

Država bo za energetsko učinkovitost podjetij namenila pet milijonov
30. 08. 2022 18.47
Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025 uvrstila več projektov, med njimi projekt za povečanje energetske učinkovitosti podjetij, za katerega bo prek Eko sklada na voljo pet milijonov evrov.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Britanska gospodinjstva čaka 'dramatična in katastrofalna zima'
29. 08. 2022 06.00
Britanska gospodinjstva čaka dramatična in katastrofalna zima, je ta teden opozoril izvršni direktor za stranke pri energetskem velikanu EDF Philippe Commaret. Kot je opozoril, bi bila lahko zaradi naraščajočih cen plina že januarja v energetski revščini polovica gospodinjstev na Otoku.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'
27. 08. 2022 18.56
Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Madžarska v sodelovanju z Rusijo v gradnjo dveh jedrskih reaktorjev
27. 08. 2022 16.44
Madžarska vlada je v petek napovedala, da bodo v sodelovanju z ruskim jedrskim operaterjem Rosatom v nuklearki Paks v prihodnjih tednih začeli graditi dva nova jedrska reaktorja. Zunanji minister Peter Szijjarto je pozdravil dovoljenje, ki ga je za gradnjo izdala madžarska agencija za jedrsko energijo.

Upravno sodišče do končne odločitve prepovedalo začetek gradnje HE Mokrice
29. 07. 2022 11.33
Upravno sodišče je pred dnevi odločilo, da se za projekt Hidroelektrarne (HE) Mokrice ne more izdati gradbenega dovoljenja, dokler ne bo dokončno odločilo o tožbi, ki jo je zoper projekt vložilo Društvo za preučevanje rib Slovenije, je sporočilo društvo. Kot so poudarili v društvu, gre za pomembno odločitev.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto
28. 07. 2022 07.16
Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost
27. 07. 2022 08.43
Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

'Regulacija cen elektrike mora biti enaka tudi za obrtnike in male podjetnike'
19. 07. 2022 19.33
Cene elektrike še vedno razburjajo. Obrtniki, mali in srednji podjetniki so razočarani, ker bodo kljub napovedani regulaciji cene elektrike še naprej plačevali, kot pravijo, ogromne zneske. Znižane cene bodo namreč veljale le za tiste, ki ne presegajo 43 kilovatov priključne moči, vse ostale vlada obravnava kot velike poslovne odjemalce, ki bodo še naprej plačevali po starem. Nezadovoljni so tudi dobavitelji elektrike: če se breme draginje ne bo razporedilo, bomo elektriko morali prodajati z izgubo, pravijo na Petrolu. Največji trgovec z elektriko pri nas, Gen-I, pa namerava morebitne finančne primanjkljaje nadomestiti s poslovanjem na mednarodnih trgih.

Veljati je začela uredba o določitvi cen elektrike
15. 07. 2022 06.38
Začela je veljati uredba o določitvi cen električne energije, ki bo določila najvišje cene za gospodinjstva in male poslovne odjemalce ter za porabo v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb. Uporabljati se bo začela 1. septembra, velja pa do 31. avgusta 2023. Del, ki zagotavlja dobavo tem kategorijam odjemalcev, se že uporablja.

Madžarska razglasila izredne razmere na področju energetike
13. 07. 2022 20.21
Madžarska vlada je razglasila energetske izredne razmere in sprejela več ukrepov, med katerimi so spremembe pri omejitvi cen plina in elektrike, povečanje domače proizvodnje plina in državnih zalog plina ter prepoved izvoza energentov, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI.

Podjetja iščejo energetske alternative, hitrih rešitev ni na vidiku
12. 07. 2022 15.43
Podjetja zaradi skrbi, ki jih prinaša morebitna prekinitev dobave zemeljskega plina, že iščejo poti do alternativnih rešitev, a te terjajo svoj čas in sredstva ter povezovanje več deležnikov, so pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije. Tudi nekateri odjemalci opozarjajo, da preklopa na druge energente ne morejo izvesti v kratkem času. Ena izmed ovir je infrastruktura, ki ne omogoča hitrih prilagoditev.

V letu 2021 domača proizvodnja elektrike pokrila 83 odstotkov porabe
11. 07. 2022 15.06
Slovenija je v letu 2021 z domačo proizvodnjo pokrila 82,9 odstotka porabe električne energije končnih odjemalcev. Skupna poraba je bila za 3,1 odstotka večja kot leto prej, proizvodnja elektrike v enotah, ki so priključene na prenosni ali distribucijski sistem, pa je bila manjša za 8,4 odstotka, kaže poročilo Agencije za energijo.

Ponekod v Nemčiji omejujejo rabo tople vode in zapirajo bazene
09. 07. 2022 16.38
V delih Nemčije so zaradi rasti cen energentov in omejene dobave plina sprejeli ukrepe za varčevanje z energijo. V mestu Dippoldiswalde blizu meje s Češko so med drugim omejili dobavo tople vode, prebivalci se bodo lahko z njo tuširali le ob določenih urah.

Petrol s septembrom v dvig cene elektrike in plina
07. 07. 2022 14.20
Petrol, drugi največji ponudnik elektrike in četrti največji ponudnik plina v državi, bo s 1. septembrom podražil elektriko in plin za gospodinjstva. S tem bo sledil tekmecem, ki dodatno prilagajajo cene zaostrenim razmeram na energetskem trgu v luči vojne v Ukrajini in njenih posledic. Pričakovanja za cene v prihodnjem letu so še bistveno višja.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Evropski poslanci podprli umestitev jedrske energije med zelene dejavnosti
06. 07. 2022 15.50
Evropski poslanci so na glasovanju podprli vključitev jedrske energije in plina v t. i. taksonomijo, s čimer so podprli opredelitev jedrske energije in plina kot prehodni zeleni dejavnosti, ki naj bi olajšali zeleni prehod. Predlog je močno razdelil članice in javnost, kar se je pokazalo tudi pri glasovanju.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja
02. 07. 2022 11.35
Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Janković: Plin za Ljubljančane bo, cena je neznanka
28. 06. 2022 15.34
V jesensko-zimski sezoni bo po besedah ljubljanskega župana plin za prebivalce mesta zagotovljen. Vseeno cena plina zaenkrat ostaja neznana. Projekt gradnje plinsko-parne enote v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana bo zaključen, prestolnica pa v prihodnje načrtuje zmanjšanje tako uporabe premoga kot plina, tudi s sežigalnico.

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke
14. 06. 2022 17.23
Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

V Energetiki Ljubljana potrdili, da NPU preiskuje njihov projekt
09. 06. 2022 13.51
Sredine hišne preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so potekale tudi v družbah Javni holding Ljubljana in Energetika Ljubljana, so potrdili v Energetiki. Preiskovalci so zbirali dokumentacijo v zvezi s projektom izgradnje plinsko-parne enote, so pojasnili in zagotovili, da je projekt od začetka voden zakonito. Iz NPU-ja pa so sporočili, da so bile v sredo hišne preiskave zaključene in pridržanje ene osebe odpravljeno. Preiskovalci NPU zdaj pregledali zasežene elektronske naprave in dokumentacijo.