Energetika

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?

15. 11. 2022 06.00

Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Kako bo vlada pomagala gospodarstvu?

09. 11. 2022 21.21

Zmanjšanje proizvodnje, ukinjanje določenih proizvodnih linij: brez pomoči se bodo težave v gospodarstvu le nadaljevale. A kmalu prihaja, obljublja vlada, v petek se bodo z gospodarstveniki tudi usedli za mizo. Medtem ko za manjša podjetja ostaja zamejena cena plina in elektrike, to ni na mizi za srednja in velika podjetja. Lahko pa ta računajo na pomoč države.

Gospodarstvo zaradi energetske krize zaprosilo za 6,4 milijona evrov pomoči

08. 11. 2022 15.11

Javna agencija Spirit Slovenija je v tednu dni od odprtja spletne aplikacije za dodelitev nepovratnih sredstev za strošek nakupa elektrike in zemeljskega plina za pomoč gospodarstvu prejela 162 vlog v skupni vrednosti 6,4 milijona evrov. V postopku priprave in oddaje je še 1440 vlog, za to pa je rezervirana okvirna višina 25,1 milijona evrov.

Osumljen, obtožen, obsojen, oproščen: kdo vse gre po županski mandat?

08. 11. 2022 06.00

Volivce v Šaleški dolini med drugimi nagovarjajo trije akterji, povezani z afero TEŠ 6, v kateri se je začelo sojenje zaradi domnevnega 250-milijonskega oškodovanja podjetja. Franc Rosec in Peter Dermol, ki kandidirata v Šoštanju in Velenju, sta med osumljenimi v vzporednem poslu, nekdanjemu direktorju Premogovnika Velenje Milanu Medvedu, ki prav tako kandidira v Velenju, pa je sodišče pred tremi leti naložilo plačilo odškodnine zaradi škodljivih poslov z občino. Kdo pa je prvak med kandidati po številu ovadb v mestnih občinah?

Preporod glavnega mesta, v ozadju pa afere in sodni postopki

07. 11. 2022 07.18

Zoran Janković je že pred meseci – natančneje 9. maja, ko Evropa obeležuje Dan zmage nad fašizmom in nacizmom – na Ljubljanskem gradu napovedal, da se bo potegoval za vnovičen, že peti mandat za župana Ljubljane. Na čelu glavnega mesta je že od leta 2006, s krajšo prekinitvijo. Spomnimo, konec leta 2011 je s svojo listo zmagal na parlamentarnih volitvah, a po neuspešnem poskusu sestave vlade pristal v poslanskih klopeh. Od tam se je takoj, ko je bilo to možno, vrnil na svoj teren – to je bilo marca 2012, ko je zmagal na nadomestnih županskih volitvah. Janković je župan z enim najdaljših stažev in to kljub temu, da se nanj afere lepijo ena za drugo. Stožice z enormno bančno luknjo in propadlimi podizvajalci, propadla podjetja njegovih sinov, ki sta medtem živela na veliki nogi in se vozila z luksuznimi avtomobili, pa afera farmacevtka. Zakaj volivci pri županu, ki ves čas hodi po robu, zamižijo na eno oko? Je res pomembno le, kaj je zgradil, obnovil in izboljšal, ne pa tudi na kakšen način vlada v glavnem mestu?

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'

04. 11. 2022 06.00

Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Energetika Ljubljana pocenila daljinsko ogrevanje, kakšne so cene drugod?

03. 11. 2022 19.05

Energetika Ljubljana je s prvim novembrom za 13 odstotkov pocenila daljinsko ogrevanje. Tako je že ta mesec cena toplote 79 evrov za megavatno uro, kar je 11 evrov manj od sedaj veljavne cene. In kot obljubljajo v podjetju, cene toplote do konca leta ne bodo spreminjali. Kako je sploh mogoča krepka pocenitev ogrevanja v času nepredvidljivih cen energentov? In kakšne so cene v drugih delih Slovenije?

Pomoč podjetjem zaradi energetske krize: na voljo 80 milijonov evrov

28. 10. 2022 13.38

S 1. novembrom bodo podjetja lahko oddala vlogo za pridobitev nepovratnih sredstev zaradi visokih povišanj cen energentov, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo. Na voljo je 80 milijonov evrov in tri vrste pomoči. Upravičeni stroški so stroški nakupa elektrike in zemeljskega plina. Pri enostavni pomoči se bo povrnilo do 50 odstotkov upravičenih stroškov, pri posebni največ 30 odstotkov upravičenih stroškov, energetsko intenzivnim podjetjem pa največ 70 odstotkov upravičenih stroškov.

Gornji Petrovci najbolj zadolženi med občinami, med mestnimi vodi prestolnica

27. 10. 2022 06.00

Občina Gornji Petrovci okoli deset let zaseda prvo stopničko zadolženih občin. Zadolžena je za 2.801 evra na prebivalca, slovensko povprečje pa je 511 evrov. Med dvanajstimi mestnimi občinami v dolgovih prednjači Ljubljana. Brez dolga je trenutno le 12 od 212 občin.

Pasti cenovne kapice na plin

26. 10. 2022 10.16

Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina

25. 10. 2022 14.06

Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Zmerljivke in prerivanje med hrvaškimi poslanci zaznamovali sejo o Ini

18. 10. 2022 16.49

Med premorom seje protikorupcijskega sveta o dogajanju v naftni družbi Ina v hrvaškem saboru bi poslanci skoraj fizično obračunali med seboj. Poslanec Hrvoje Zekanović je po trditvah članov sveta poleg zmerljivk pokazal sredinec poslancu Ninu Raspudiću. Od vseh povabljenih se je na zaslišanju sicer pojavil le nekdanji član Inine uprave Davor Mayer, premier Andrej Plenković pa je povabilo zavrnil.

Bruselj pripravlja predlog omejitve cene na trgovalnem vozlišču TTF

17. 10. 2022 17.39

Evropska komisija po neuradnih informacijah pripravlja mehanizem za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje s plinom TTF. Kot je razvidno iz osnutka predloga, ki ga bo predstavila v torek, bi bil ta mehanizem v veljavi, dokler ne bo vzpostavljen dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja

16. 10. 2022 17.43

Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?

12. 10. 2022 17.10

Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje

11. 10. 2022 13.15

Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen

07. 10. 2022 06.31

Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

'Kurilnega olja bo dovolj'

06. 10. 2022 06.00

Uporabniki večstanovanjskih objektov lahko na svojih vratih že berejo obvestila upravnikov, da bodo zaradi draginje spremenili režime ogrevanja, tako da bodo gretje prižgali kasneje, ko bo zunaj bolj mrzlo, da bo ogrevanje delovalo med šesto zjutraj in deseto zvečer. Ter da bo v stanovanjskih objektih temperatura 20 stopinj Celzija. Ob že napovedanem varčevanju pri ogrevanju v javnih zgradbah plat zvona bijejo tudi podjetniki, ki jim višje cene elektrike, plina in naftnih derivatov grozijo, da bodo morali svoja podjetja zapreti, kar pomeni, da bodo morali odpuščati.

V blokih le 20 stopinj, ogrevanje le čez dan: priskrbite si dodatne vire

05. 10. 2022 20.43

Šele dobro se je začela letošnja kurilna sezona, a energetska draginja že kaže zobe. V nekaterih blokih in večstanovanjskih objektih v prestolnici se bodo stanovalci greli na le 20 stopinjah in to le podnevi, ponoči pa bo ogrevanje izklopljeno. Vse to so ukrepi, s katerimi se morajo strinjati etažni lastniki. V večstanovanjski skupnosti je mnenj več in tu bo, kot kaže, odločala večina. Potrebe ljudi pa so v realnosti seveda različne, vsaka stopinja manj pa v teh časih pomeni dvoje: nižjo položnico in prihranek energenta.

Zima prinaša varčevanje z energijo

05. 10. 2022 20.40

Varčevanju z energijo se to zimo ne bomo mogli izogniti. Tako ugotavljajo tudi vodilni v slovenskih energetskih podjetjih, ki pa vendarle v prihodnost zrejo z optimizmom. V zadnjih dneh se je namreč, pojasnjuje prvi mož Plinovodov, dobava plina z zahoda močno povečala. S ta hip želenimi dobavami iz denimo Alžirije bi lahko nekoliko lažje zadihali in zmanjšali odvisnost od ruskega plina. Vprašanje pa ostaja: koliko bomo zanj plačali? Se bodo na račun pomanjkanja in s tem divjanja trgov z energenti podražile tudi položnice za elektriko?

Lenarčič: Komisija se pripravlja tudi na morebitne izpade elektrike v članicah EU

04. 10. 2022 11.07

Evropska komisija se ob vse bolj zaostreni energetski krizi pripravlja tudi na morebitne izpade elektrike, je v intervjuju za nemško medijsko skupino RND povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Če bi do tega prišlo v več državah članicah EU, bi lahko koristile tudi pomoč iz evropske strateške rezerve.

Golob: Težko si predstavljam, kako bo Geoplin sam splaval iz krize

03. 10. 2022 20.13

Kako se bomo greli to zimo? Bo plina in elektrike dovolj za gospodinjstva in podjetja? Bomo morali omejevati porabo? Vlada medtem razmišlja o nacionalizaciji velike slovenske energetske družbe. Po Geoplinu so zdaj vse glasnejše tudi špekulacije, da naj bi vlada želela povečati svoj delež v Petrolu. A premier Golob zagotavlja, da za zdaj ni še nič dokončnega, hkrati pa priznava, da si težko predstavlja, kako bo Geoplin sam splaval iz velike energetske krize. Vlada je zato že pripravila denar, s katerim bi dokapitalizirali podjetje in s tem zagotovili nemoteno oskrbo s plinom po za gospodinjstva sprejemljivih cenah.

Nemčija: 10-odstotna inflacija in 'dvojni šus' za izhod iz energetske krize

29. 09. 2022 16.21

Nemčija je septembra na letni ravni zabeležila rekordno 10-odstotno inflacijo, kaže prva ocena nemškega državnega statističnega urada Destatis. Avgusta je bila rast cen življenjskih potrebščin v tej državi 7,9-odstotna, septembrski pospešek pa je v prvi vrsti posledica zvišanja cen energije. Nemški kancler Olaf Scholz je medtem napovedal sveženj ukrepov za zaščito gospodinjstev in podjetij pred posledicami skokov cen energije, med njimi kapico na cene plina. "Nemška vlada bo naredila vse, da pride do padca cen," je obljubil Scholz in dodal, da kontroverzne dajatve za plin ne bo. Za ukrepe bodo namenili 150–200 milijard evrov.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?

27. 09. 2022 09.25

Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

Ministri več članic EU, tudi Slovenije, za uvedbo cenovne kapice za plin

27. 09. 2022 14.01

Ministri za energetiko več kot 10 držav članic, med njimi tudi Slovenije, naj bi Evropsko komisijo v pismu pozvali k pripravi predloga za določitev cenovne kapice za zemeljski plin. Želijo, da bi o tem razpravljali na petkovem zasedanju v Bruslju. S komisije so sicer sporočili, da pisma vsaj za zdaj niso prejeli.

Scholz v Savdski Arabiji o novih energetskih partnerstvih

24. 09. 2022 17.37

Nemški kancler Olaf Scholz je prispel v Savdsko Arabijo in začel svojo dvodnevno turnejo po Perzijskem zalivu v upanju, da bo z državami izvoznicami fosilnih goriv sklenil nova energetska partnerstva. S tem Scholz želi najti rešitev za pomanjkanje oskrbe z energenti v Evropi.

Vlada bo predloge sprememb pri dohodnini v DZ poslala brez soglasja ESS

23. 09. 2022 17.50

Vlada z ESS na seji ni dosegla soglasja o spremembah pri dohodnini, predloge bo v DZ tako poslala brez tega. So pa socialni partnerji zadovoljni, da so bili nekateri njihovi predlogi upoštevani in da je napovedan dialog tudi za davčno reformo prihodnje leto. Načeloma so podprli novelo zakona o pomoči gospodarstvu, bi pa želeli nekoliko drugačne rešitve.

Okoli 4000 odjemalcev bo moralo k novemu dobavitelju plina

23. 09. 2022 11.13

V družbi Energetika Celje so potrdili, da predvidoma s 1. novembrom ukinjajo dejavnost dobave zemeljskega plina. Kot je povedal direktor Aleksander Mirt, se mora o tem naslednji teden izreči še nadzorni svet družbe, ob tem pa je dodal, da o tem koraku razmišljajo že od poletja. Okoli 4000 odjemalcev bodo k spremembi dobavitelja pozvali tudi pisno.

Že tretji ponudnik plina bo prekinil dobavo. Kaj to pomeni za odjemalce?

22. 09. 2022 19.11

Že tretji ponudnik zemeljskega plina bo očitno prekinil dobavo svojim odjemalcem. Po Domplanu iz Kranja in Velenjski komunali, se bo za ta korak po vsej verjetnosti v ponedeljek odločila tudi Energetika Celje. Tako bo s prvim novembrom okoli štiri tisoč odjemalcem v Celju ukinjena dobava. Energetika Celje je sicer vlado pozivala, naj zagotovi denarno nadomestilo za razliko, ki jo imajo med regulirano prodajno ceno in nabavno ceno plina, a odziva ni bilo, zato so se odločili, da s trga izstopijo.

Tudi Energetika Celje ukinja dobave zemeljskega plina

21. 09. 2022 17.43

V družbi Energetika Celje predvidoma s 1. novembrom ukinjajo dejavnost dobave zemeljskega plina, je na spletni strani objavila Agencija za energijo. Ta vse odjemalce omenjene družbe poziva k čimprejšnji menjavi dobavitelja. Tisti, ki bodo upravičeni do nadomestne oskrbe, bodo avtomatsko preusmerjeni k novemu dobavitelju.