Glasba

Kinoteka izdala tri knjižne novosti

22. 06. 2000 16.15

<A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenska kinoteka</A> je danes predstavila tri knjižne novosti. V zbirki Imago, ki je posvečena delom s področja filmske teorije in esejistike, je s pomočjo francoskega zunanjega ministrstva in Francoskega instituta Charles Nodier izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij: Glasba v filmu mednarodno priznanega francoskega teoretika Michela Chiona in Montaža francoske filmske publicistke Dominique Villain. V zbirki Kinotečni zvezki, ki je posvečena monografskim študijam, pa je kinoteka izdala zbornik z naslovom Finca, verjetno... o ustvarjanju bratov Akija in Mike Kaurismakiju, finskih filmskih režiserjev.

Slovenska prevoda filmskih študij

21. 06. 2000 10.40

Slovenska kinoteka je s pomočjo francoskega ministrstva za zunanje zadeve in Francoskega inštituta Charles Nodier v LJubljani v svoji zbirki Imago izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij. To sta obsežna analiza razvoja in vloge glasbe v filmu izpod peresa priznanega francoskega teoretika Michela Chiona z naslovom Glasba v filmu ter delo Montaža francoske filmske publicistke mlajše generacije Dominique Villain, ki osvetljuje dogajanje v temi montažnih sob.

Uspeh plesalcev Kazine in Mojce

18. 06. 2000 15.55

Slovenski plesalci se vračajo iz Poljske z dvema medaljama. Vse članske show dance formacije je zopet premagala Kazinska, Mojčina pa je s tretjim mestom dopolnila slovenski uspeh ne evropskem prvenstvu.

Zborovski tabor v Stični

16. 06. 2000 14.28

Letošnji tabor slovenskih pevskih zborov 17. in 18. junija v Šentvidu pri Stični je naslovljen Hodil po zemlji sem naši, vsebinski poudarek že 31. druženja in prepevanja Slovencev bodo pesmi in izročilo Dolenjske in Bele krajine. Letos se bo v Šentvidu zbralo približno 220 zborov s skupno več kot pet tisoč pevci, ki bodo na glavni prireditvi v nedeljo popoldne več pesmi zapeli tudi skupaj. Pevce in obiskovalce bo nagovoril pesnik Tone Pavček; v programu, ki ga je zasnoval Stane Peček, bodo sodelovali še Orkester slovenske policije, igralec Janez Eržen in folklorna skupina Javorje.

Konec 16. Druge godbe

11. 06. 2000 09.35

V ljubljanskih Križankah se je končal 16. mednarodni festival Druga godba. Na sklepnem večeru so bili trije koncerti, ki jim je skupno vnašanje sodobnega elektronskega zvoka v sicer bolj ali manj prevladujoče etno podlage. Kot prva je nastopila izredno odmevna jugoslovanska zasedba Sila, sledilo je pakistansko-londonsko sodelovanje pevcev kavalija Rizwan-Muazzam Qawwali in politično angažiranega dua Fun-Da-Mental, kot zadnji pa so stopili na oder Mestre Ambrosio, ambasadorji brazilske tradicionalne glasbe, na katere je vplival tako rock kot orientalska glasba.

Koncert švedskih glasbenikov na Metelkovi

09. 06. 2000 14.01

V Klubu Gromki bosta drevi nastopila švedska skladatelja-improvizatorja iz sveta elektroakustičnih glasb Henrik Johansson in Mikael Stravostrand. Koncert bo ob 22. uri.

Tehno vročica v Hamburgu

09. 06. 2000 13.53

Nemško hanzeatsko mesto naj bi se jutri spremenilo v eno izmed ogromnih plesišč na prostem. Že šestič zapored bodo organizirali Generation Move, na kateri naj bi se zbralo okoli pol milijona tehno navdušencev. Glasba letošnje prireditve, ki poteka pod geslom za več človečnosti, bo donela z 20 tovornjakov, opremljenih z zvočniki.

Simfonijo izvedlo 333 glasbenikov

06. 06. 2000 13.29

Okrog 70.000 ljudi se je pred dnevi v Montrealu udeležilo prve in edinstvene izvedbe milenijske simfonije, skupnega umetniškega dela 19 skladateljev, v kateri je sodelovalo 333 glasbenikov in 15 zborov. Prireditev je potekala pred kapelico Saint-Joseph na vzpetini Mont-Royal, ki se dviga nad Montrealom.

Projekt Odtisi v odtenkih barv

05. 06. 2000 17.45

Dušan Šuštaršič je svoj novi multimedialni projekt poimenoval Odtisi v odtenkih barve (O.V.O.B.), na ploščadi pred Cankarjevim domom pa bo na ogled od danes do 11. junija. Ob drevišnjem odprtju ob 20. uri, kakor tudi ob koncu dogodka, bodo na stene Cankarjevega doma projicirali izbrane detajle, vse bo spremljala poljudnoznanstvena glasba. Avtor je projekt - ta združuje barvne elemente iz plastik, kovin, korenin, kamnin, stekla, zob in kosti, z delovanjem preoblikovanih v vodo, zemljo, zrak in ogenj - pripravil s sodelavci z različnih ustvarjalnih področij.

Ljubitelji tehno glasbe v Münchnu

02. 06. 2000 14.19

Ovešenih s piščalkami in vodnimi pištolami v rokah naj bi se v središču bavarske prestolnice jutri zbralo več desettisoč ljubiteljev tehno glasbe. Že šestič po vrsti bo v Münchnu potekala glasbena parada Union Move. Njeno letošnje geslo je Glasba je edina droga.

Simpozij Glasba in manjšina

02. 06. 2000 13.49

Pod okriljem Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU bo v Ljubljani od 23. do 30. junija mednarodni simpozij Glasba in manjšine.

Druga godba obišče Izolo

02. 06. 2000 11.33

Kot uvod v letošnjo akcijo Poletje v Izoli in napoved letošnjega Mediteran festivala bo v ponedeljek, 5. junija ob 20.30 v Ljubljanski ulici v Izoli nastopila izvrstna švedska skupina Triakel, ki bo pred tem ena od zvezd letošnje Druge godbe v Ljubljani.

Kozinova nagrada Alojzu Srebotnjaku

01. 06. 2000 21.39

Društvo slovenskih skladateljev je Kozinovo nagrado letos prisodilo slovenskemu komponistu Alojzu Srebotnjaku za zaokrožen skladateljski opus. Slovesnost ob podelitvi nagrade bo v ponedeljek, 5. junija, opoldne na Društvu slovenskih skladateljev na Trgu francoske revolucije 6.

Umrl kralj mamba

01. 06. 2000 20.09

Znameniti glasbenik, kralj latino glasbe, zlasti mamba, Tito Puente je danes v starosti 77-let umrl v newyorški bolnišnici.

Jethro Tull v Ljubljani

12. 05. 2000 18.44

Skupina <A HREF=http://www.j-tull.com/ target=_blank>Jethro Tull</A> je ena izmed največjih rock skupin, ki je v svoji karieri prodala več kot 60 milijonov plošč in imela več kot 2.500 nastopov v 40 državah.

Maturanti danes pišejo esej

08. 05. 2000 10.01

Za dijake na slovenskih srednjih šolah se danes začenja spomladanski rok mature, in sicer bodo maturantke in maturantje pokazali svoje znanje pri prvi izpitni poli - eseju iz maternega jezika (slovenskega oz. italijanskega ali madžarskega jezika s književnostjo). Drugi del pisnega izpita oz. drugo izpitno polo iz maternega jezika pa bo dobrih desettisoč kandidatov - natančneje 10.063 - reševalo 7. junija.

Havel rad posluša rock

08. 05. 2000 09.05

Deset let po legendarnem intervjuju za glasbeno revijo Rolling Stone sta se češki predsednik Vaclav Havel in ameriški rocker Lou Reed ponovno srečala v Pragi. Havel je pred dnevi obiskal Reedov koncert, nato pa s slavnim pevcem še nekaj ur klepetal v eni od praških restavracij. V dokaj opaznem intervjuju z Reedom je Havel leta 1990 dejal, da strašno rad posluša rock glasbo, vendar pa ima za to bolj malo možnosti. ''Večinoma poslušam predsedniške fanfare,'' je takrat pojasnil Havel. 63-letni češki predsednik je v prejšnjih letih večkrat pokazal, da mu je rock glasba posebej pri srcu. Poleg Reeda se je srečal že tudi s Stingom, Bobom Dylanom in Rolling Stonesi.

Jutri spomladanski rok mature

07. 05. 2000 09.15

Za dijake na slovenskih srednjih šolah se jutri začenja spomladanski rok mature. Maturantke in maturantje bodo pokazali svoje znanje pri prvi izpitni poli - eseju iz maternega jezika (slovenskega oz. italijanskega ali madžarskega jezika s književnostjo). Drugi del pisnega izpita oz. drugo izpitno polo iz maternega jezika pa bo dobrih desettisoč kandidatov - natančneje 10.063 - reševalo 7. junija. V maju bodo na vrsti še izpitni nastopi pri predmetu glasba, in sicer 22. maja.

Kultna poljska gledališka skupina v Ljubljani

06. 05. 2000 08.37

V Ljubljani se bo 6., 7. in 8. maja predstavila kultna poljska skupina Center za gledališke prakse Gardzienice, ki jo vodi Wlodzimierz Staniewski.

Koncert etno-jazz skupine Štefbet Rifi

22. 04. 2000 13.39

Na kamniškem gradu Zaprice bo drevi ob 20. uri koncert etno-jazz skupine Štefbet Rifi. Po koncertu, ki ga organizirata Kulturni center Kamnik in Kamniški muzej, bo tudi licitacija skrivnostnega predmeta. Po napovedih organizatorjev bo to ''poslastica za zbiralce''.

Novi roman Dušana Jelinčiča

19. 04. 2000 09.03

V Trstu so včeraj predstavili novi roman Dušana Jelinčiča Ljubezen v času samote, ki je izšel pri založbi Lipa v Kopru. Matejka Grgič, ki je predstavila roman, je povedala, da je roman zgodba skupine univerzitetnih študentov, o kateri se razume, da se odvija v Trstu (čeprav to ni izrecno napisano) proti koncu 70. let, ko se študentsko gibanje, nastalo leta 1968, že pomika h koncu. Skupina torej doživlja vse tisto, kar se je v omenjenem obdobju dogajalo: ljubezen, ki je istočasno že zrela, a tudi še najstniška, odkrivanje spolnosti, glasba, knjige, diskusije, večeri, koncerti idr. Knjiga, je še dejala Grgičeva, jo je še posebej pritegnila, ker piše o študentskem življenju, kakršnega danes ni več. Ob njenem branju doživljaš življenje v skupnosti, kar lahko univerza nudi študentom vrednega.

Clugova Bachelorette in Joossova Zelena miza

15. 04. 2000 10.06

Druga baletna premiera ljubljanske operno-baletne hiše bo drevi ob 20. uri v dveh delih. Prvi je avtorska koreografija One - Bachelorette v Sloveniji delujočega romunskega koreografa Edwarda Cluga za pet plesalk in dva plesalca, drugi pa Zelena miza, eno ključnih del sodobnega baleta, postavljeno po izvirni koreografiji Kurta Joossa iz leta 1932.

Sklepni koncert 15. slovenskih glasbenih dnevov

14. 04. 2000 13.00

Na 15. slovenskih glasbenih dnevih (SGD) bo drevi ob 20. uri v Slovenski filharmoniji sklepni koncert, na katerem bo igral filharmonični orkester pod dirigentskim vodstvom Marka Letonje. Solisti bodo Matej Šarc na oboi, Aleksander Milošev na violi, Igor Škerjanec na violončelu in Boštjan Lipovšek na rogu. Na programu so dela domačih skladateljev, med njimi kar tri novitete. Popoldne se bo v okviru SGD končal tudi mednarodni simpozij Glasba, poezija - ton, beseda.

Slovenski glasbeni dnevi

11. 04. 2000 10.41

Od danes do petka, 14. aprila, bodo v organizaciji Festivala Ljubljana že petnajstič potekali Slovenski glasbeni dnevi (SGD). Festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je letos vsebinsko povezan z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva pesnika Franceta Prešerna. V naslednjih dneh se bo zvrstila vrsta koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda.

Carmina Slovenica v Ljubljani, nato v Venezuelo

11. 04. 2000 10.22

<A HREF=http://www2.arnes.si/~carmina/ target=_blank> Zbor Carmina Slovenica</A>, eden najuspešnejših mladinskih in otroških pevskih zborov, bo pod vodstvom dirigentke Karmine Šilec drevi ob 19.30 v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma predstavil scensko prirejeni koncert sodobne glasbe o skrivnostnih čudežih proti zlim duhovom, urokom in pošastim z naslovom Vampirabile. Koncert je zrežirala Meta Hočevar.

Koncert zbora Carmina Slovenica v CD

04. 04. 2000 15.25

Zbor <A HREF=http://www2.arnes.si/~carmina/ target=_blank>Carmina Slovenica</A>, eden najuspešnejših mladinskih in otroških pevskih zborov, bo pod vodstvom dirigentke Karmine Šilec v torek, 11. aprila, v Gallusovi dvorani <A HREF=http://www.cd-cc.si/ target=_blank>Cankarjevega doma</A> predstavil scensko prirejeni koncert sodobne glasbe o skrivnostnih čudežih proti zlim duhovom, urokom in pošastim z naslovom Vampirabile. Dan po koncertu bo zbor odpotoval na prireditve v Venezuelo, kjer bo med drugimi nastopil tudi na festivalu America cantat.

Slovenski glasbeni dnevi

03. 04. 2000 19.55

Osrednja dogodka Slovenskih glasbenih dnevov (SGD), ki jih Festival Ljubljana prireja letos že petnajstič od 11. do 14. aprila, bo niz koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev sodobne glasbe ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda. Letošnji festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je vsebinsko povezan tudi z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva Franceta Prešerna.

Otvoritev muzeja pop glasbe v Pragi

01. 04. 2000 12.18

V središču Prage so pred dnevi odprli muzej češke in slovaške popularne glasbe. Poleg edinstvene zbirke plošč, električnih kitar, magnetofonov in starih radijskih sprejemnikov so v muzeju zbrali tudi bogate zbirke arhivov o razvoju pop in rock glasbe, ki ga je nekdanji komunistični režim pogosto zatiral. Ob otvoritvi tako imenovanega Popmuzeja v zgodovinski četrti Mala Strana so organizatorji pripravili koncert pevca Vladimirja Misika, ene izmed legend češkega rocka, katerega glasba je bila v 80. letih prepovedana.

Festival Glasba na sceni 2000

17. 03. 2000 14.57

Na festivalu Glasba na sceni 2000 (Musique en Scene 2000), enem največjih festivalov sodobne glasbe v Franciji, ki med 7. in 26. marcem poteka v Lyonu, je svetovno premiero doživela skladba slovenske skladateljice Larise Vrhunc z naslovom Drevo navznoter. Skladbo bodo v začetku maja ponovno izvedli v mestu Beauvais, kjer bo osmo srečanje ansamblov violončel.

Briti 2000 so podeljeni

04. 03. 2000 13.58

Začelo se je med orjaškima razkrečenima ženskima nogama. Iz mednožja, pokritega z britansko zastavo Union Jack je izstopila Geri Halliwell, kar naj bi simboliziralo ponovno rojstvo nekdanjega Spice dekleta kot solistke. Nekateri, očitno so nasprotniki mehke pornografije, kritično ugotavljajo, da je Geri v stalnih poskusih zasenčenja nekdanjih kolegic posegla po opolzkostih. Morda ji je uspelo, vendar pa je kljub vse opaznejši ''madonnizaciji'' svoje solistične kariere odšla domov brez brita, medtem ko so se Spice Girls ovenčale z britom ''za izjemen prispevek britanski glasbeni industriji'' in prijazno dejale, da jim ne bi uspelo brez Geri, ki se jim ni hotela pridružiti na odru, čeprav so jo vabile. Samo podelitev (samo štirinajstih) britov, ki leto za leto zaman poskušajo uloviti glamur grammyjev (letos so podelili 102), so morali preložiti za eno uro, ker je ena od plesalk najbolj slavnega tujega gosta Willa Smitha padla z odra in so jo morali odpeljati v bolnišnico. Will je bil nominiran v kategoriji najboljši mednarodni solist, v kateri so vsi pričakovali zmago Rickyija Martina, ki je z ognjevitim nastopom navdušil publiko. Na koncu je zmagal Beck. Najbolj so se veselili trije dvojni zmagovalci: skupina Travis, ki je osvojila brita za najboljšo britansko skupino in najboljši album (The Man Who), Robbie Williams (prišel je v družbi osupljivo seksi nove spremljevalke, televizijke Tanie Strecker), ki je dobil brita za najboljši britanski single in najboljši britanski video (oba za pesem She's The One) in Macy Gray, ki je, zaradi obilja penine zelo okrogla težko prišla po brita za najboljšo mednarodno solistko in za najboljšo mednarodno novinko/novinca, svoje stanje pa opisala s pomočjo besed, ki se začenja s črko f. Posebnega zanimanja je bila tako rekoč dinozaverska bitka za brita za najboljšega britanskega solista leta, saj je imel samo eden od nominiranih manj kot petdeset let. Dobil ga je Tom Jones, valižanski veteran z največjo zbirko ženskih hlačk, zmetanih na oder v skoraj štiridesetletni karieri, predvsem po zaslugi izjemnega albuma duetov Reload. Zmagovalci so bili tudi: Beth Orton (najboljša britanska solistka), S Club 7 (najboljši britanski novinci), Chemical Brothers (najboljša britanska dance skupina/solist), TLC (najboljša mednarodna skupina) in Notting Hill (najboljša filmska glasba). Cvetoča britanska glasbena industrija je prvič podelila priznanja leta 1977, leta 1982 je to postal redni letni ritual, sedanje ime, briti, pa so priznanja dobila šele leta 1989.