Glasba

Slovenski glasbeni dnevi
11. 04. 2000 10.41
Od danes do petka, 14. aprila, bodo v organizaciji Festivala Ljubljana že petnajstič potekali Slovenski glasbeni dnevi (SGD). Festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je letos vsebinsko povezan z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva pesnika Franceta Prešerna. V naslednjih dneh se bo zvrstila vrsta koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda.

Carmina Slovenica v Ljubljani, nato v Venezuelo
11. 04. 2000 10.22
<A HREF=http://www2.arnes.si/~carmina/ target=_blank> Zbor Carmina Slovenica</A>, eden najuspešnejših mladinskih in otroških pevskih zborov, bo pod vodstvom dirigentke Karmine Šilec drevi ob 19.30 v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma predstavil scensko prirejeni koncert sodobne glasbe o skrivnostnih čudežih proti zlim duhovom, urokom in pošastim z naslovom Vampirabile. Koncert je zrežirala Meta Hočevar.

Koncert zbora Carmina Slovenica v CD
04. 04. 2000 15.25
Zbor <A HREF=http://www2.arnes.si/~carmina/ target=_blank>Carmina Slovenica</A>, eden najuspešnejših mladinskih in otroških pevskih zborov, bo pod vodstvom dirigentke Karmine Šilec v torek, 11. aprila, v Gallusovi dvorani <A HREF=http://www.cd-cc.si/ target=_blank>Cankarjevega doma</A> predstavil scensko prirejeni koncert sodobne glasbe o skrivnostnih čudežih proti zlim duhovom, urokom in pošastim z naslovom Vampirabile. Dan po koncertu bo zbor odpotoval na prireditve v Venezuelo, kjer bo med drugimi nastopil tudi na festivalu America cantat.

Slovenski glasbeni dnevi
03. 04. 2000 19.55
Osrednja dogodka Slovenskih glasbenih dnevov (SGD), ki jih Festival Ljubljana prireja letos že petnajstič od 11. do 14. aprila, bo niz koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev sodobne glasbe ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda. Letošnji festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je vsebinsko povezan tudi z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva Franceta Prešerna.

Otvoritev muzeja pop glasbe v Pragi
01. 04. 2000 12.18
V središču Prage so pred dnevi odprli muzej češke in slovaške popularne glasbe. Poleg edinstvene zbirke plošč, električnih kitar, magnetofonov in starih radijskih sprejemnikov so v muzeju zbrali tudi bogate zbirke arhivov o razvoju pop in rock glasbe, ki ga je nekdanji komunistični režim pogosto zatiral. Ob otvoritvi tako imenovanega Popmuzeja v zgodovinski četrti Mala Strana so organizatorji pripravili koncert pevca Vladimirja Misika, ene izmed legend češkega rocka, katerega glasba je bila v 80. letih prepovedana.

Festival Glasba na sceni 2000
17. 03. 2000 14.57
Na festivalu Glasba na sceni 2000 (Musique en Scene 2000), enem največjih festivalov sodobne glasbe v Franciji, ki med 7. in 26. marcem poteka v Lyonu, je svetovno premiero doživela skladba slovenske skladateljice Larise Vrhunc z naslovom Drevo navznoter. Skladbo bodo v začetku maja ponovno izvedli v mestu Beauvais, kjer bo osmo srečanje ansamblov violončel.

Briti 2000 so podeljeni
04. 03. 2000 13.58
Začelo se je med orjaškima razkrečenima ženskima nogama. Iz mednožja, pokritega z britansko zastavo Union Jack je izstopila Geri Halliwell, kar naj bi simboliziralo ponovno rojstvo nekdanjega Spice dekleta kot solistke. Nekateri, očitno so nasprotniki mehke pornografije, kritično ugotavljajo, da je Geri v stalnih poskusih zasenčenja nekdanjih kolegic posegla po opolzkostih. Morda ji je uspelo, vendar pa je kljub vse opaznejši ''madonnizaciji'' svoje solistične kariere odšla domov brez brita, medtem ko so se Spice Girls ovenčale z britom ''za izjemen prispevek britanski glasbeni industriji'' in prijazno dejale, da jim ne bi uspelo brez Geri, ki se jim ni hotela pridružiti na odru, čeprav so jo vabile. Samo podelitev (samo štirinajstih) britov, ki leto za leto zaman poskušajo uloviti glamur grammyjev (letos so podelili 102), so morali preložiti za eno uro, ker je ena od plesalk najbolj slavnega tujega gosta Willa Smitha padla z odra in so jo morali odpeljati v bolnišnico. Will je bil nominiran v kategoriji najboljši mednarodni solist, v kateri so vsi pričakovali zmago Rickyija Martina, ki je z ognjevitim nastopom navdušil publiko. Na koncu je zmagal Beck. Najbolj so se veselili trije dvojni zmagovalci: skupina Travis, ki je osvojila brita za najboljšo britansko skupino in najboljši album (The Man Who), Robbie Williams (prišel je v družbi osupljivo seksi nove spremljevalke, televizijke Tanie Strecker), ki je dobil brita za najboljši britanski single in najboljši britanski video (oba za pesem She's The One) in Macy Gray, ki je, zaradi obilja penine zelo okrogla težko prišla po brita za najboljšo mednarodno solistko in za najboljšo mednarodno novinko/novinca, svoje stanje pa opisala s pomočjo besed, ki se začenja s črko f. Posebnega zanimanja je bila tako rekoč dinozaverska bitka za brita za najboljšega britanskega solista leta, saj je imel samo eden od nominiranih manj kot petdeset let. Dobil ga je Tom Jones, valižanski veteran z največjo zbirko ženskih hlačk, zmetanih na oder v skoraj štiridesetletni karieri, predvsem po zaslugi izjemnega albuma duetov Reload. Zmagovalci so bili tudi: Beth Orton (najboljša britanska solistka), S Club 7 (najboljši britanski novinci), Chemical Brothers (najboljša britanska dance skupina/solist), TLC (najboljša mednarodna skupina) in Notting Hill (najboljša filmska glasba). Cvetoča britanska glasbena industrija je prvič podelila priznanja leta 1977, leta 1982 je to postal redni letni ritual, sedanje ime, briti, pa so priznanja dobila šele leta 1989.

Koncerti v Gallusovem letu
20. 02. 2000 18.52
Leto 2000 je leto Jacobusa Gallusa. Mineva namreč 450 let od njegovega rojstva nekje na Slovenskem. V čast velikega renesančnega ustvarjalca bo zato letos več koncertov; eden takšnih bo drevi v Slovenski filharmoniji.

Premiera performansa Divided v PTL
17. 02. 2000 12.21
V Plesnem teatru Ljubljana je bila včeraj prva premiera v letu 2000, gibalno-glasbeni performans Divided. Avtorica tekstov in režiserka performansa je Polona Baloh Brown. Za performans je izbrala mešano slovensko-angleško ekipo ustvarjalcev. Performans bodo izvajali Richard Court, Duncan Macfarland in Sinja Ožbolt, ki se obenem podpisujejo kot koreografi. Glas sta posnela Damjana Černe in John Green, scenska instalacija in kostumi so nastajali izpod rok Sophije Clist, glasba je delo Maria Marolta, fotografske scenske podobe je prispeval Marko Modic, luči pa je oblikoval Andrej Hajdinjak. Predstave performerke Polone Baloh Brown odlikujejo nekonvencionalni teksti in poigravanje z mejnimi področji gledališča. Performans Divided obravnava razklanost v sodobnem svetu in potovanja čez geografske, fizične in duhovne meje. Polona Baloh Brown je v Angliji študirala literaturo in umetnostno izobraževanje. Že dvajset let tam poučuje dramatiko in ustvarjalne umetnosti ter vodi razne interdisciplinarne projekte. S performerko Boby Baker je ustvarila šest predstav, ki so naletele na ugoden odmev v svetu.

Roman Polanski bo posnel film o holokavstu
30. 01. 2000 19.39
Filmski ustvarjalec Roman Polanski se pripravlja na snemanje filma o življenju poljskega skladatelja judovskega rodu Wladyslawa Szpilmana pod nemško okupacijo Poljske med letoma 1939 in 1945.

''Superbowl - supershow'' rock in pop zvezdnikov
08. 01. 2000 16.57
Letošnji finale v ameriškem nogometu (NFL) za t.i. Superbowl 30. januarja v Georgia Domu v Atlanti bo v znamenju glasbenih zvezdnikov. Prireditev na stadionu z 72.000 gledalci bodo namreč s starimi hiti in novimi pesmimi odprli Madonna, Tina Turner in pevec ''countryja'' Travis Tritt. Na uvodu v finale, ki so ga imenovali kar ''Najboljša ameriška glasba 20. stoletja'', bo igralo neverjetnih 1.250 glasbenikov.

Romariove restavracije tudi v tujini
08. 01. 2000 09.36
Brazilski nogometni zvezdnik Romario bo svojo verigo restavracij ''Gol cafe'', ki so v Braziliji doživele izjemen uspeh, razširil tudi v tujino. V prihodnjih letih namerava tako investirati 1,1 milijona nemških mark v odprtje 14 novih restavracij v Braziliji in drugod po svetu.

Predstavili obnovljeno Disneyevo Fantasio
25. 12. 1999 18.05
V Londonu so pred dnevi predstavili novo različico klasične risanke Walta Disneya Fantasia iz leta 1940. Fantasio 2000 so izdelali v novem formatu Imax, ki daje gledalcem vtis, da so se sami znašli sredi dogajanja na platnu. Roy Disney, režiserjev nečak, je ob premieri v londonskem Albert Hallu dejal, da si je sam Walt Disney risanko zamislil tako, da bi jo z leti spreminjali. To se doslej ni zgodilo, zato pa bodo sedaj z njo obeležili prehod v 21. stoletje. Londonsko premiero Fantasie je spremljala glasba britanskega Royal Philharmonic Orchestra. Fantasia je prva risanka, ki so jo producirali za novo Imax tehniko. Po svetu je za zdaj kakih 200 kinodvoran, ki lahko prikazujejo filme v tej tehniki.

Moskovski simfoniki za zlati abonma
17. 12. 1999 12.55
V Cankarjevem domu je sinoči za zlati abonma sezone 1999/2000 igral Simfonični orkester moskovskega radia Čajkovski z dirigentom Vladimirjem Fedosejevim. Na sporedu je bila glasba dveh ruskih skladateljev, Igorja Stravinskega in Petra I. Čajkovskega.

Vpis v gledališko-plesni abonma CD
14. 12. 1999 19.21
Gledališko-plesni abonma Cankarjevega doma za leto 2000 napoveduje osem izvrstnih predstav z vseh koncev sveta. Prvi se bo 26. januarja v Ljubljani predstavil v Venezueli rojeni in Veliki Britaniji delujoči koreograf in plesalec Javier de Frutos.

Rock'n'roll zaznamoval stoletje
13. 12. 1999 21.16
Med oznake, ki veljajo za iztekajoče se stoletje, prav gotovo sodi tudi oznaka ''stoletje rock'n'rolla''. V približno petdesetih letih je ta glasbeni pojav postal osnovna točka identifikacije večine mladih vsega sveta - in nič ne kaže, da se bo to spremenilo.

Gradec bo kulturna prestolnica Evrope leta 2003
29. 11. 1999 16.53
Prestolnica avstrijske Štajerske se s polnim zamahom pripravlja za leto 2003, ko bo 12 mesecev kulturna prestolnica Evrope. Vodja projekta Wolfgang Lorenz je pred dnevi predstavil prvo publikacijo, v kateri je osnutek programa za kakih 100 prireditev. V ospredju naj bi bila predvsem likovna umetnost, gledališče, glasba, novi mediji in literatura. Kot tematske sklope so že izbrali razpoloženje mest, otroci in mladina, univerze in višje šole ter religijo. Po besedah Wolfganga Lorenza Gradec ne bo zgolj evropska prestolnica umetnosti, marveč prestolnica kulture in različnih civilizacij.

Predstavitev knjige ob 90-letnici Glasbene matice
24. 11. 1999 07.45
V tržaškem Kulturnem domu bodo v petek, 26. novembra, s slavnostno akademijo počastili 90-letnico delovanja Glasbene matice (GM) Trst. Ob tej priložnosti so danes predstavili knjigo z naslovom 90 let Glasbene matice Trst.

Argentinski Tango Pasion v Ljubljani
07. 11. 1999 18.49
Trideset argentinskih plesalcev, pevcev in instrumentalistov bo v ponedeljek in torek, 8. in 9. novembra, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v plesnem spektaklu Tango pasion pričaralo ritme in duha te prostrane južnoameriške dežele.

Prva zahodna premiera Faričevega Terminala
27. 10. 1999 15.51
Plesna predstava koreografa Matjaža Fariča Terminal je po dveh murskosoboških premierah ljubljansko oz. zahodno premiero doživela včeraj v viteški dvorani Cekinovega gradu (Muzeja novejše zgodovine). Za avtorja, ki opozarja, da je to povsem nova predstava in le v posredni zvezi z njegovim istoimenskim lanskim projektom v Stockholmu, pomeni Terminal tudi ''uresničitev želje, ki jo je gojil že dvajset let, pa zanjo doslej ni bilo ne ustreznih pogojev ne sodelavcev.'' Od slednjih so svoje izkušnje o procesu priprave projekta povzeli plesalec Gregor Luštek in članica skupine Psycho-Path, ki v dogajanju neposredno sodeluje. Ker je za Fariča to tudi prvi projekt v vlogi rezidenčnega koreografa Cankarjevega doma - producenta Terminala, sta z Uršulo Cetinski, voditeljico gledališkega programa CD, pojasnila, kaj tak Faričev status pomeni za ustvarjalca, producentsko hišo in sofinancerje predstav.

Filmske sličice fotografa Petra Braatza
21. 10. 1999 13.51
Na Filmskem skladu Republike Slovenije na Miklošičevi 38 bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo nemškega fotografa in cineasta Petra Braatza pod naslovom Ko filmska podoba obmolkne. Razstava je zastavljena dvojno - konceptualno predstavlja fotografije, večinoma črnobele, ki so podrejene očesu filmskega režiserja, koronološko ali razvojno pa življenjsko pot danes 40-letnega avtorja. Izbor fotografij prikaže, kar mu je najbolj pri srcu, to pa so film, glasba in Bela krajina.

Milerjev Baal na festivalu MESS
18. 10. 1999 14.02
Ljubljanska Drama je sinoči z dramo Bertolta Brechta Baal v režiji Eduarda Milerja kot edina predstavnica Slovenije nastopila v okviru glavnega programa mednarodnega festivala malih in eksperimentalnih odrov v Sarajevu (MESS). Vsakoletni festival so zaradi vojne v BiH prekinili leta 1992, znova pa je zaživel pred dvema letoma.

Koncert skupin Lolita in Dertum v Cankarjevem domu
23. 09. 1999 13.24
V Cankarjevem domu bo drevi, ob 20. uri, koncert jazz-rock zasedbe Lolita iz Ljubljane in bosanske skupine Dertum; slednja je bila ustanovljena leta 1995 v begunskem centru v Ljubljani, skuša pa ohranjati slikovito bosansko-hercegovsko glasbeno tradicijo.

Skupina Fake v trnovskem Kudu
20. 09. 1999 18.43
V KUD France Prešeren v Trnovem bo v sredo, 29. septembra, zvečer nastopila sedemčlanska glasbena skupina Fake. Skupino je lani (1998) ustanovil kitarist Igor Leonardi, nekdanji član in soustanovitelj kultnih in avantgardnih slovenskih skupin Begnagrad in Quatebriga. Leonardi se je šolal na akademiji za jazz v Gradcu; ob tem ga je prevzela zahodnoafriška glasba. Spoznavanje tradicionalnih afriških glasbil pa ga je pripeljalo k Donu Cherryju, s katerim se je družil in igral več let.

Radio za seniorje
23. 08. 1999 13.09
Nova britanska radijska postaja Angelska skupnost (Angel Community Radio) bo v eter pošiljala samo glasbo, ki je bila posneta pred letom 1959. Namenjena bo tistim poslušalcem, ki se jim vsa novejša glasba zdi preveč moderna. Glasbo bodo izbirali starejši, pri izboru glasbe pa bodo prevladovale skladbe Glenna Millerja, Perrya Coma in Binga Crosbya. Direktorju radija Tonyju Smithu se zdi zelo pomembno, da radio oddaja dan in noč, torej 24 ur, saj mnogo starejših ljudi muči nespečnost. Radio se bo moderni dobi prilagodil le po tehnologiji: da bi se izognili prasketanju in preskakovanju gramofonskih igel, bodo vse skladbe z gramofonskih plošč presneli na minidiske.

Trnfest '99: tradicionalna beloruska glasba
18. 08. 1999 13.06
Na ljubljanskem festivalu Trnfest '99 bo drevi tradicionalno belorusko glasbo izvajala skupina Troica iz Minska. Troica je razmeroma mlada skupina, ki izvaja starodavno glasbo Belorusije, baltskih držav in nekaterih predelov Poljske.

Režiserji in igralci na poletni gledališki šoli
14. 08. 1999 16.34
V Izoli se je začela mednarodna poletna gledališka šola; 16 delavnic, ki jih vodijo priznani domači in tuji režiserji in igralci, bo do prihodnje sobote obiskovalo približno 220 udeležencev iz Slovenije, Avstrije in Italije. Šolo je tudi letos organiziral Sklad RS za ljubitelje kulturne dejavnosti (SLKD) v sodelovanju z Območno izpostavo SLKD Izola, s KUD France Prešeren iz Ljubljane, Kulturnim centrom iz Izole in tamkajšnjim turističnim združenjem

Rock skupine po osmih letih ponovno skupaj
07. 08. 1999 09.52
V Brčkem se je danes končal 36-urni rock maraton, na katerem je nastopilo več deset rokovskih skupin iz ZR Jugoslavije, Hrvaške, BiH in Slovenije. Koncert je pripravilo zasebno beograjsko podjetje, nastopajoče skupine pa so za številne obiskovalce odigrale vrsto svojih nekdanjih uspešnic.

Glasba in šport na festivalu Vans warped tour '99 v Ljubljani
05. 08. 1999 08.52
Ljubitelji najmodernejše rockovske glasbe in športnih, predvsem skaterskih vragolij se bodo lahko 19. avgusta zvečer na ploščadi pod Dvorano Tivoli (oz. v primeru dežja v dvorani) veselili na mednarodnem glasbeno-športnem festivalu Vans warped tour '99, ki ga letos drugič pripravljata Škuc Ropot in Madness.

Valentina Hrobat na VII. svetovnem kongresu harfistov
29. 07. 1999 11.29
Slovenska harfistka Valentina Hrobat, ki že več let živi v Ženevi, se je ta teden vrnila s VII. svetovnega kongresa harfistov, ki je v češki prestolnici Pragi potekal med 18. in 25. julijem.