Glasba

Bregovićeva glasba v Vlaku življenja

18. 11. 1998 14.29

Na petem beograjskem mednarodnem festivalu avtorskega filma Pogled v svet bodo drevi predvajali romunsko-francosko koprodukcijo režiserja in scenarista Radua Mihaileanuja Vlak življenja, za katerega je glasbo napisal glasbo Goran Bregović.

Zabavna resna glasba v Filharmoniji

16. 11. 1998 18.07

<A HREF=http://datura.jump.org/allcapone/) TARGET=_BLANK>All Capone Štrajh Trio </A>- violinist Vasilij Meljnikov, violist Bojan Cvetrežnik in čelist Igor Mitrović ter ''nevidni'' vodja Gregor Strniša - je zaslovel po ležernem in duhovitem pristopu do klasične, popularne in ljudske glasbe ter zabavnih predelavah ponarodelih skladb. Po lanskoletnem koncertu bo trio s številnimi gosti ponovno nastopil v eni osrednjih slovenskih glasbenih ustanov. V sredo, 18. novembra, ob 20.00, bodo v Slovenski Filharmoniji prvič zaigrali skladbe, kot so Micka Kovačeva, Na svoji zemlji, Tam čez mavrico ter Balado za Adelino št. 1 in 2. Predprodaja vstopnic poteka na blagajni Cankarjevega doma.

Otroci, deležni glasbene vzgoje so družabnejši in se lažje učijo

11. 11. 1998 08.32

Otroci, ki so deležni posebne glasbene vzgoje, so družabnejši kot njihovi sovrstniki, ki odraščajo brez glasbe. Prav tako glasbenega vzgoja vpliva na duševni razvoj otrok, je dognal nemški glasbeni sociolog in pedagog prof. Hans-Gunther Bastian v svoji študiji, ki je trajala šest let, izvedli pa so jo v sedmih osnovnošolskih razredih v Berlinu. V petih razredih, ki so imeli lasten orkester in zbor, so strokovnjaki zaznali očitno naraščanje inteligence, in to bistveno bolj kot v dveh, običajnih in primerjalnih razredih. ''Otroci se pri glavnih predmetih učijo boljše. Glasba ne škoduje matematiki in učenju materinega jezika, prav obratno, pospešuje pridobivanje znanje, poudarja prof. Bastian.

Carmina Slovenica bo gostovala v Kanadi in ZDA

08. 10. 1998 09.50

Mladinski zbor Carmina Slovenica bo v torek, 13. oktobra, odpotoval na desetdnevno koncertno turnejo po Kanadi in Združenih državah. Udeležil se bo glasbenega festivala ob 20. obletnici zbora Toronto Children's Chorus.

Družinska hiša McCartneyevih v Liverpoolu odprta za turiste

23. 07. 1998 08.15

V Liverpoolu bodo 29. julija, v ulici Forthlin 20, za turiste odprli hišo nekdanjega člana skupine The Beatles Paula McCartneya, ki jo je britanski državni sklad preuredil v muzej. S pomočjo fotografij so vrstni hiši, v kateri sta McCartney in Lennon med drugim napisala uspešnico Love Me Do, vrnili podobo iz 50-ih let, ko je McCartney v njej prebival s starši in bratom Mikom. Za obiskovalce, ki morajo vstopnice naročiti vnaprej, so uredili možnost prevoza iz Liverpoola, saj McCartneyev nekdanji dom leži na obrobju milijonskega mesta. Medtem je na Liverpoolskem inštitutu za umetnost (LIPA), ki ga je ustanovil prav McCartney, diplomirala prva generacija 144 študentov. Na inštitutu ponujajo trileten študij smeri, kot so glasba, igra, ples in glasbena tehnologija, občasno pa tam poučujejo tudi pomembne osebnosti iz zabavne industrije.

Poroka Barbre Streisand dobila same ''dobre ocene''

12. 07. 1998 10.46

Potem ko se je 1. julija ameriška igralka, pevka in režiserka Barbra Streisand na svojem posestvu v Malibuju skrivoma poročila z igralcem Jamesom Brolinom, ameriški mediji še vedno pišejo o poroki. Tako je People Magazine objavil ''ocene'' poroke, ki so jo gostje brez izjeme označili za eno najbolj romantičnih. Violinisti so igrali serenade med gosti, skladatelj Marvin Hamlisch je vodil 16-članski orkester, v zraku pa je plaval vonj 200 šmarnic, 500 gardenij in 4000 vrtnic. Ob prihodu je goste pozdravila irska glasba na dudah, ponudili so jih prigrizke s sušijem in limonado. John Travolta je dejal, da je bila to ena najlepših porok, kar jih je doživel. Modna kreatorka Donna Karen, ki je poročno obleko nevesti podarila, je prispela posebej za to iz New Yorka. Po kratkem obredu sta se mladoporočenca poljubila, vrhunec pa je bil, ko je Barbra zapela dve ljubezenski pesmi. ''Česa takega ne bi mogel ujeti noben film,'' je dejala nevestina prijateljica Joanne Segel.

XVI. festival Radovljica `98

01. 07. 1998 12.08

Društvo ljubiteljev stare glasbe Radovljica letos drugič prireja specializiran festival glasbene ustvarjalnosti starejših obdobij in 20. stoletja kot soočenje in sožitje stare in nove glasbe. Festival bo potekal od 15. do 25. avgusta v radovljiški graščini in cerkvi, gostil pa bo vrhunske in mednarodno priznane glasbenike ter uveljavljene in obetajoče slovenske in tuje glasbenike.

Minister za kulturo Školč na otvoritev Festivala srednjeevropske kulture v Londonu

19. 06. 1998 14.56

Minister za kulturo Jožef Školč se bo v ponedeljek, 22. junija, udeležil otvoritve Festivala srednjeevropske kulture, ki se v organizaciji Avstrijskega kulturnega inštituta začenja v Londonu. Ob tej priložnosti se bo minister Školč ločeno sestal z britanskim državnim sekretarjem za umetnost Markom Fisherjem, generalnim direktorjem Britanskega sveta (British Council) dr. Davidom Drewryjem, obiskal pa bo tudi Angleški svet za umetnost (Arts Council of England) in Šolo za slovanske in vzhodnoevropske študije (School of Slavonic and East European Studies), so sporočili iz ministrstva.

Senegalski lev na Drugi godbi

30. 05. 1998 11.39

Danes zvečer ob 20.30 bo v ljubljanskih Križankah na otvoritvenem večeru 14. mednarodnega festivala Druga godba nastopil eden največjih afriških zvezdnikov, Senegalec Youssou N'Dour s svojo znamenito skupino The Super Etoile de Dakar. Sam pravi, da mu je glasba bila položena v zibko, saj so njegova stara mati, ded in mati bili gawlo (dvorni pevci zgodnje fevdalnih vladarjev). Že s štirinajstimi leti je naredil prve posnetke za senegalski radio, pri šestnajstih pa je pel s tedaj zelo popularno skupino Star Band de Dakar. Leta 1977 je z najboljšimi glasbeniki iz skupine ustanovil Etoile de Dakar (pozneje so se preimenovali v Super Etoile de Dakar), skupino, ki je s poseganjem po tradicionalni senegalski glasbi in s kombiniranjem le-te z modernimi instrumenti in produkcijskimi prijemi ter z elementi zahodne glasbe (pop, rock in jazz) revolucionizirala senegalsko glasbeno sceno. N' Dour je v domovini izdal celo goro kasetnih in vinilnih albumov, tako z lastnimi skupinami, kakor z drugimi glasbeniki. Na Zahodu, kjer je začel objavljati v osemdesetih, je najbolj zaslovel pred nekaj leti s pesmijo 7 seconds, popularnosti pa je najbrž pripomogla tudi pevka Neneh Cherry (pastorka znanega jazzerja Dona Cherryja), s katero sta zapela pesem. V teh dneh se (nadvse pohvalno!) tudi na naših radijskih postajah vrti njegov najnovejši uspeh, pesem La cour des grands, uradna himna letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva.

Slovenski glasbeni dnevi '98: mednarodni simpozij Glasba in družba v 20. stoletju

13. 05. 1998 11.25

V okviru tradicionalnih Slovenskih glasbenih dni '98 (od 12. do 15. maja) danes izstopata dva koncerta v Slovenski filharmoniji s skupnim naslovom Noč slovenskih skladateljev, na katerih se bo s svojimi deli in več novostmi predstavilo kar 18 sodobnih komponistov. Dopoldne se je v Viteški dvorani Križank začel tudi simpozijski del dnevov, na kateri muzikologi in družboslovci iz Slovenije, vseh sosednjih, skoraj vseh srednjeevropskih in nekaterih drugih držav obravnavajo temo Glasba in družba v 20. stoletju.

Slovenski glasbeni dnevi 1998

12. 05. 1998 08.29

S koncertom orkestra Slovenske filharmonije pod vodstvom dirigenta Antona Nanuta ter s solistoma - sopranistko Ireno Baar in pozavnistom Branimirjem Slokarjem se bodo drevi v Slovenski filharmoniji začeli Slovenski glasbeni dnevi 1998. Nagovor ob začetku prireditve v organizaciji Festivala Ljubljana, ki bo s koncerti in mednarodnim simpozijem - Glasba in družba v 20. stoletju, potekala do 15. maja, bo imela ljubljanska županja Vika Potočnik.

Glasba povečuje inteligenco

10. 05. 1998 09.41

Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

V Celju odprli peti mednarodni glasbeni sejem

18. 04. 1998 12.01

Na celjskem sejmišču so včeraj odprli peti mednarodni glasbeni sejem, na katerem bo do nedelje približno sto razstavljalcev predstavilo slovensko in tujo glasbeno industrijo.

Kevin Costner absolutni zmagovalec podelitve anti-oskarjev

23. 03. 1998 12.01

Na 18. podelitvi zlatih malin - nagrad za najslabše stvaritve v ameriškemu filmu - je največ nagrad pobral Poštar (The Postman), 100 milijonov dolarjev težka polomija Kevina Costnerja. Za najslabšega so ga proglasili v vseh kategorijah, v katerih je bil nominiran: Costner si je prislužil zlato malino za najslabšega igralca in najslabšega režiserja, "odlikovana" pa sta bila tudi scenarij in glasba iz tega filma.