HRVAŠKA

Hrvaški sabor sprejel deklaracijo o odnosih Slovenije in Hrvaške
26. 03. 1999 21.25
Hrvaški sabor je popoldne sprejel Deklaracijo o stanju meddržavnih odnosov med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo. Deklaracijo, ki ima 12 točk, je predlagal poslanski klub Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), potem ko so v saboru pred nekaj tedni na predlog poslancev Hrvaške stranke prava razpravljali o odnosih med obema državama, a njihovo besedilo deklaracije ni dobilo potrebne večine.

Avstrijske letalske družbe spet vzpostavile letalski promet z Ljubljano in Zagrebom
26. 03. 1999 19.34
Letalske družbe Austrian Airlines, Lauda Air in Tyroelan Airlines so danes spet vzpostavile letalski promet z Ljubljano in Zagrebom, je poročala agencija APA.

Odzivi Hrvaške na napade zveze NATO
25. 03. 1999 19.25
Hrvaška je pozdravila letalske napade zveze NATO na ZRJ, so sporočili s hrvaškega zunanjega ministrstva. Po mnenju hrvaške diplomacije so države članice zavezništva ob resnosti krize ravnale povsem upravičeno, ko so se odločile z vojaško silo ustaviti prelivanje krvi in etnično čiščenje v pokrajini. Z ministrstva so še sporočili, da Hrvaška poziva srbske oblasti, naj prenehajo s svojim delovanjem proti nedolžnemu civilnemu prebivalstvu na Kosovu ter tako omogočijo ustavitev zračnih napadov in nadaljevanje mirovnega procesa.

Slovenija še naprej na 79. mestu lestvice FIFA
24. 03. 1999 12.15
Na najnovejši jakostni lestvici Svetovne nogometne zveze (FIFA) so na prvem mestu še vedno finalisti svetovnega prvenstva Brazilci, na drugem pa svetovni prvaki Francozi. Hrvaška je napredovala za eno mesto in prehitela Italijo, ostale uvrstitve med prvimi 15. pa ostajajo nespremenjene.

Na skupščini Cimos International o poteku prisilne poravnave
20. 03. 1999 18.10
Delničarji družbe Cimos International so na dopoldanski skupščini govorili o postopku prisilne poravnave, je poročal Radio Slovenija.

Istrski HDZ: Niti Sloveniji niti Hrvaški niso v interesu incidenti v Piranskem zalivu
16. 03. 1999 18.47
Težave glede Piranskega zaliva je treba reševati v duhu strpnosti, ker niti Hrvaški niti Sloveniji niso v interesu nikakršni incidenti, je danes v Pazinu dejal predsednik istrskega županijskega odbora Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) Mario Bratulič.

Pavle pred Djordjem
15. 03. 1999 20.49
Patriarh srbske pravoslavne cerkve Pavle je skupaj s svojimi najožjimi sodelavci očitno vendarle ugotovil, da po vseh klavrnih Miloševićevih poskusih reševanjih srbstva na Balkanu srbski cerkvi ne preostane nič drugega, kot da se samostojno loti reševanja Srbov, kjerkoli so že, še najbolj pa v Beogradu najbolj osovraženih državah, kot sta Slovenija in Hrvaška, piše v torkovem Dnevniku Zoran Senkovič.

Drnovšek in Mateša: mnenje o LB Zagreb bomo iskali pri IMF
12. 03. 1999 14.01
Finančna ministra Slovenije in Hrvaške bosta v prihodnjih štirinajstih dneh pripravila predlog vprašanj za Mednarodni denarni sklad (IMF), ki naj bi dal nezavezujoče mnenje o vprašanju deviznih vlog v podružnici Ljubljanske banke (LB) v Zagrebu. To sta se na današnjem delovnem srečanju na Otočcu dogovorila premiera Janez Drnovšek in Zlatko Mateša.

Amerika zadovoljna s Hrvaško, ker je podprla arbitražo Brčkega
12. 03. 1999 09.23
Posebni odposlanec ameriškega predsednika Billa Clintona za uresničitev Daytonskega sporazuma Robert Gelbard je po sinočnjih pogovorih v Zagrebu s hrvaškim predsednikom Franjem Tudjmanom izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška podprla nedavno arbitražno odločitev o statusu Brčkega, s čimer Hrvaška po Gelbardovih besedah kljub nekaterim nesoglasjem ostaja zvest partner ZDA.

Veleposlanik Kovačič na obisku v istrski županiji
09. 03. 1999 16.57
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je danes v Buzetu sestal z vodstvom istrske županije ter z župani Buzeta, Buj in Umaga. V pogovoru so se zavzeli za umiritev napetosti v slovensko-hrvaških odnosih.

Granić v Vjesniku o odnosih s Slovenijo
08. 03. 1999 16.11
Hrvaški zunanji minister Mate Granič v zagovarjanju nekoliko ostrešjih pogajalskih stališč v odnosu do Slovenije, ki jih imajo nekateri strankarski prvaki (stranka prava) oziroma saborski poslanci (Domljan), ne vidi nič slabega. V pogovoru za Vjesnik je dejal, da tudi sam meni, da nekatere stvari, kot je na primer navzočnost treh vojakov na Trdinovem vrhu, kar je povsem nepotrebno, resnično razburjajo.

Pomočnik hrvaškega zunanjega ministra o hrvaško-slovenskih odnosih za HRT
06. 03. 1999 09.52
Pomočnik hrvaškega ministra za zunanje zadeve Joško Paro je v sinočnji oddaji hrvaške televizije Motrišta izjavil, da so odprta vprašanja v hrvaško-slovenskih odnosih ''po nepotrebnem in iracionalno napihnjena, da se jih je zdaj treba lotiti z izredno taktnostjo''.

V Saboru sklenili razpravo o slovensko-hrvaških odnosih
03. 03. 1999 15.31
Zasedanje hrvaškega Sabora se je danes nadaljevalo z razpravo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je predlagala Hrvaška stranka prava (HSP).

Konvencija o prepovedi protipehotnih min je včeraj stopila v veljavo
02. 03. 1999 09.27
V ponedeljek je stopila v veljavo konvencija o prepovedi protipehotnih min, ki jo je od sprejema 3. decembra leta 1997 v Ottawi podpisalo 133 držav, ratificiralo pa 66, med njimi tudi Slovenija. Konvencije niso podpisale Združene države Amerike, pa tudi Kitajska in Rusija ne, ki so med največjimi proizvajalkami tega orožja, ki vsakih 20 minut pohabi ali ubije enega civilista.

Hrvaški protest zaradi incidentov v Piranskem zalivu
01. 03. 1999 20.09
Pomočnik hrvaškega zunanjega ministra Vladimir Drobnjak je danes izrazil protest slovenskemu veleposlaniku v Zagrebu Boštjanu Kovačiču zaradi najnovejših incidentov v Piranskem zalivu, kot tudi nesprejemanje stališč, navedenih v protestni noti slovenskega zunanjega ministrstva, je sporočilo hrvaško zunanje ministrstvo.

Hrvaško notranje ministrstvo o incidentu v Piranskem zalivu
01. 03. 1999 10.31
Ministrstvo za notranje zadeve Republike Hrvaške je sporočilo, da je presenečeno nad poročanjem slovenskega notranjega ministrstva o dogajanju v Piranskem zalivu, piše hrvaška tiskovna agencija Hina. V sporočilu za javnost se hrvaško notranje ministrstvo odziva predvsem na doslej znane podatke o slovenskih ribičih in slovenskem policijskem plovilu. Kot sporočilo povzema Hina, naj bi slovenski ribiči in slovensko policijsko plovilo kršili hrvaške ozemeljske vode.

Hrvaška opozarja Slovenijo glede ribolova v Piranskem zalivu
26. 02. 1999 19.09
Hrvaška je danes opozorila Slovenijo, da je z dodelitvijo koncesij za ribolov v Piranskem zalivu brez predhodne seznanitve in soglasja hrvaške strani ravnala v nasprotju z dogovorom med državama o preprečevanju incidentov, so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

ZRJ in Hrvaška brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb
25. 02. 1999 19.44
Dvodnevno srečanje delovnih skupin komisije hrvaške vlade za izgnane in pogrešane osebe ter komisije jugoslovanske vlade za humanitarna vprašanja se je danes v Beogradu končalo brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb po načelu ''vsi za vse''.

Hrvaška še preverja informacije o ribolovu v Piranskem zalivu
25. 02. 1999 19.25
Hrvaška še preverja informacije o napovedi slovenskih ribičev, da bodo lovili ribe v celotnem Piranskem zalivu, potem pa bo sprejela odločitev o tem, ali se bo uradno odzvala, je danes v Zagrebu za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Željko Trkanjec.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama
20. 02. 1999 15.45
Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Pahor jutri v Zagrebu
19. 02. 1999 17.50
Predsednik ZLSD Borut Pahor bo kot gost Socialdemokratske stranke Hrvaške na obisku v Zagrebu. Z gostiteljem, predsednikom SDP Ivico Račanom, se bosta udeležila odprtja mednarodne konference Hrvaška in evropske integracije. Predvidoma opoldne se bosta Pahor in Račan sestala na pogovoru o najnovejših aktualnih razmerah v odnosih med državama.

Granić v saboru o napredku v slovensko-hrvaških odnosih
18. 02. 1999 14.31
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v hrvaškem saboru predstavil poročilo o hrvaški zunanji politiki ter ob tem govoril tudi o odnosih s Slovenijo. Granić je dejal, da ima Hrvaška še več nerešenih vprašanj s Slovenijo, ki so posledica razpada nekdanje skupne države, da pa se je Zagreb o njih zelo potrpežljivo pogajal in dosegel zelo konkreten napredek. Ob tem je ponovil, da sta državi uskladili 99,1 odstotka kopenske meje.

Ministra Frlec in Granič že začela pogovore
17. 02. 1999 15.22
Slovenska in hrvaška delegacija pod vodstvom zunanjih ministrov Borisa Frleca in Mateja Graniča sta v vili Podrožnik v Ljubljani že začeli pogovore, ki se bodo dotaknili predvsem problematike meje, so potrdili na MZZ.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh
16. 02. 1999 10.47
Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Hrvaške želje po povečani gospodarski rasti
14. 02. 1999 12.02
Hrvaška bo morala še nadalje zmanjševati primanjkljaj v tekoči plačni bilanci ter ohranjati inflacijo na nizki ravni, če bo želela ohraniti makroekonomsko stabilnost in povečati gospodarsko rast. Tako so menili predstavniki Mednarodnega denarnega sklada, ki so se minuli teden mudili na Hrvaškem in se pogovarjali tudi s predstavniki finančnega ministrstva in Hrvaške narodne banke (HNB). Razpravljali so tudi o možnostih, kako naj Hrvaška ob velikih spremembah v mednarodnem gospodarstvu oživi gospodarsko dejavnost, ki je v zadnjem času sicer deloma zamrla, so sporočili iz omenjene banke.

Slovenija in Hrvaška ne napredujeta glede ključnih vprašanj v zvezi z NEK
13. 02. 1999 14.11
V Zagrebu se je pozno sinoči končal delovni sestanek gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške, Metoda Dragonje in Nenada Porgesa, ter ožjih pogajalskih skupin za pripravo meddržavne pogodbe za statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Na sestanku so ocenili, da je bil dosežen določen napredek v urejanju odnosov, statusa, modela in pogodbenih razmerij. Še vedno pa ni bistvenih premikov na ključnih vprašanjih, povezanih z odlaganjem jedrskih odpadkov, sodelovanjem hrvaške strani pri razgradnji nuklearke, odpravljanjem finančnih neravnovesij iz preteklosti in hrvaških obveznosti v zvezi s posodobitvijo nuklearke.

Hrvaška koalicija izvaja pritiske
11. 02. 1999 17.45
Hrvaška opozicija je opozorila, da v času, ko se Hrvaška pripravlja na volitve leta 2000, Hrvaška demokratska unija (HDZ) pospešeno izvaja totalitarne pritiske.

Mednarodno misijo skrbijo demokratične reforme na Hrvaškem
09. 02. 1999 18.01
Mednarodna misija za nadzor spoštovanja demokracije na Hrvaškem je danes podvomila v odločenost te države slediti nadaljnjim reformam.

Ratifikacija slovensko-hrvaškega maloobmejnega sporazuma preložena
09. 02. 1999 17.55
Državni zbor (DZ) je na predlog vlade po polemični razpravi preložil obravnavo predloga za ratifikacijo slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju na eno od prihodnjih sej.

Hrvaška ne bo izdelovala tankov M-84 z ZRJ, BiH in Slovenijo
04. 02. 1999 11.04
Hrvaški minister za obrambo Pavao Miljavac je v pogovoru za britanski tednik Jane's Defence Weekly (JDW), ki ga povzema Večernji list, zanikal govorice o morebitnem ''sodelovanju z ZRJ, BiH in Slovenijo pri ponovni proizvodnji tankov M-84''.