HRVAŠKA

Kohl: Skupna zunanja politika Evrope šele čez stoletja

22. 10. 1998 15.39

Na skupno evropsko zunanjo politiko bo po ocenah dosedanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla treba še dolgo čakati. Sam vidi možnosti zanjo, vendar bo to trajalo še stoletja, je povedal Kohl.

Slovenija, Italija in Hrvaška za zaščito Jadranskega morja

22. 10. 1998 09.48

V Trstu so se srečali predstavniki italijanske, slovenske in hrvaške vlade, znanstveniki in predstavniki številnih mednarodnih ustanov, ki so predlagali oblikovanje stalnega observatorija za Jadran, političnega organizma, ki bi vladam pomagal pri pripravi načrtov za zaščito morja.

V Leku avgusta prodali za 3,2 milijarde tolarjev

16. 10. 1998 11.38

V Ljubljanski farmacevtski družbi so avgusta zabeležili prodajo v višini 3,2 milijarde tolarjev, od tega 2,9 milijarde tolarjev zdravil, učinkovin in izdelkov OTC, so zapisali v časniku Kolektiv družbe Lek.

Yilmaz: ''Ruska kriza ogroža Balkan''

13. 10. 1998 12.40

Po besedah turškega premiera Mesuta Yilmaza, lahko ruska ekonomska kriza močno ogrozi stabilnost na Balkanu, če se bo nadaljevala.

Tito naročil zavezniško bombardiranje Srbije

10. 10. 1998 09.32

Oči Srbov so spričo groženj zveze NATO te dni uprte v nebo, a sodeč po članku iz lanske izdaje beograjskega časnika Blic ne prvič, poroča hrvaška agencija Hina. Beograjski časnik je bralcem že maja lani ''razkril'' eno ''najstrožje varovanih skrivnosti'' nekdanje Jugoslavije: Josip Broz Tito je pred koncem druge svetovne vojne dovolil britansko-ameriško bombardiranje Srbije in Črne gore ne glede na civilne žrtve! Blic se sprašuje, zakaj nekdanji jugoslovanski predsednik in komunistični voditelj ni prižgal ''zelene luči'' za npr. bombardiranje Ljubljane ali Zagreba, ampak je ''naročil'' bombardiranje srbskih in črnogorskih krajev, kar je, kot poudarja časnik, ''največji zločin v zgodovini''.

Hrvaška vrača cerkvi premoženje

09. 10. 1998 08.24

Hrvaška in Sveti sedež bosta le nekaj dni po papeževem obisku na Hrvaškem podpisala gospodarski sporazum, ki med drugim ureja vprašanje vračanja cerkvenega premoženja, ki je bilo po drugi svetovni vojni nacionalizirano.

Ali Pliva kupuje Lek?

03. 10. 1998 10.36

V londonskih borznih kuluarjih se že nekaj časa govori, da naj bi hrvaška Pliva preko tujih borznih hiš na veliko kupovala delnice ljubljanskega Leka. To naj bi se dogajalo že približno mesec dni, kar je za Delo potrdil tudi predsednik uprave Leka Andro Ocvirk.

V Milanu odkrili veliko skladišče orožja

29. 09. 1998 11.32

Posebne enote italijanske policije so danes v Milanu odkrile veliko skladišče orožja iz nekdanje Jugoslavije, ki naj bi bilo namenjeno za mednarodne zločinske tolpe.

Hrvaška: Avgusta 3,7-odstotna rast gostinskih storitev

20. 09. 1998 09.45

Cene gostinskih storitev so se na Hrvaškem avgusta letos glede na enako obdobje lani povišale za 3,7 odstotka, sporočajo predstavniki zavoda za načrtovanje razvoja mest in zaščito okolja. Cene pijač so se v tem mesecu povečale za 4,5 odstotka, hrana je bila dražja za 2,8 odstotka, več denarja pa je bilo potrebno odšteti tudi za nočitev.

Vjesnik: Če Slovenci želijo JEK zase, jim pripadajo tudi radioaktivni odpadki

17. 09. 1998 15.39

Zagrebški Vjesnik v zadnji številki piše, da bi morali vsi lastniki jedrskih elektrarn poskrbeti tudi za njene radioaktivne odpadke. Jedrska elektrarna Krško bo do konca svojega delovanja in razgradnje ''pridelala'' približno 18.000 kvadratnih metrov radioaktivnih odpadkov in v primeru, da bi Hrvaška zaradi kakršnegakoli razloga izgubila pravice do solastništva, bi Slovencem ostali tudi vsi ti odpadki.

Reakcije hrvaške diplomacije na hrvaško- slovenska pogajanja

16. 09. 1998 15.12

''Obe strani sta se na Mokricah dogovorili, da z najboljšimi nameni naredita vse, kar je mogoče, in sicer v roku treh mesecev. Ostalo je še dve tretjini določenega časa in ocene, da jima v tem roku ne bo uspelo doseči dogovora, zavirajo obe strani. Ne vem, kakšen bo izid, v tem trenutku pa je največja napaka špekuliranje in preuranjeno govorjenje o mogočih rezultatih. Trije meseci so na voljo zato, da se pretresejo vse mogoče rešitve in hrvaška stran se drži na Mokricah dogovorjenih rokov,'' je danes v Zagrebu izjavil visok diplomatski vir s hrvaškega zunanjega ministrstva.

Prireditve Developer Days '98 po svetu

16. 09. 1998 14.13

Prireditve Developer Days 98 se bodo zvrstile v 33 mestih v ZDA ter v naslednjih državah: Argentina, Avstralija, Belgija, Brazilija, Čile, Češka, Danska, Dominikanska republika, Ekvador, Egipt, Filipini, Finska, Francija, Grčija, Gvatemala, Hongkong, Hrvaška, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kitajska, Kolumbija, Kostarika, Madžarska, Malezija, Mehika, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalska, Portoriko, Romunija, Rusija, Saudova Arabija, Singapur, Slovenija, Škotska, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija, Urugvaj, Venezuela in Združeni Arabski Emirati. Osrednja tema prireditev bo predstavitev možnosti razvojnega sistema Visual Studio za razvoj porazdeljenih spletnih rešitev na osnovi operacijskega sistema Windows NT, ki se lahko povezujejo z obstoječimi sistemi.

Vprašanje Prevlake še vedno nerešeno

15. 09. 1998 13.14

V Zagrebu so se začeli pogovori na ravni strokovnih skupin med Hrvaško in ZR Jugoslavijo o vprašanju polotoka Prevlaka. Po napovedih naj bi na današnjih pogovorih strani druga drugo zgolj seznanili s svojimi stališči.

Hrvaška začela pripravljati sporazum o bosanskem pristanišču

10. 09. 1998 17.29

Hrvaška je začela pripravljati dolgo pričakovan osnutek sporazuma, ki ureja uporabo pristanišča Ploće, sporočili pa so tudi, da bo dokončno oblikovan sporazum podpisan prihodnji teden. Bosna je sporazum, ki ga vidi kot ključ za oživitev njihovega gospodarstva, že odobrila. Osnutek sporazuma, ki mora iti še skozi obravnavo v hrvaškem parlamentu, so že podpisali hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges, ameriški odposlanec Richard Sklar in poslanec visokega predstavništva Jacques Klein.

Hrvaška še naprej ne bo prejemala električne energije iz Krškega

10. 09. 1998 16.16

Ne sprejemamo električne energije iz nuklerke Krško in je tudi ne bomo, vse dokler se na ravni lastnika ne dosežejo ustrezne rešitve in dokler ministrstvi za gospodarstvo obeh držav ne dosežeta dogovora. To je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu pojasnil generalni direktor Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) Damir Begović v zvezi z aktualnimi vprašanji glede NEK.

Drugo omrežje mobilne telefonije na Hrvaškem

09. 09. 1998 08.05

Hrvaška vlada je odobrila desetletno koncesijo za drugo omrežje mobilne telefonije v državi. Koncesijo je dobil konzorcij VIP-net, ki ga sestavljajo avstrijska, ameriška in z 51-odstotnim deležem hrvaška podjetja. Vip-net načrtuje, da bo v omrežje investiral 250 milijonov dolarjev, po predvidevanjih analitikov pa naj bi v desetih letih dobiček družbe dosegel 1,76 milijarde dolarjev.

Hrvaška zabeležila večji primanjkljaj v zunanji trgovini

07. 09. 1998 07.59

Hrvaški zunanjetrgovinski primanjkljaj se je v juliju povečal na 432 milijonov dolarjev z junijskih 412 milijonov dolarjev. Po podatkih državnega statističnega zavoda je na povečanje primanjkljaja vplivalo povečanje uvoza v istem mesecu s 765 na 781 milijonov dolarjev in zmanjšanje izvoza s 353 na 349 milijonov dolarjev. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta se je hrvaški zunanjetrgovinski primanjkljaj povzpel na več kot 2,37 milijarde dolarjev, kar pa je manj kot v lanskem primerljivem obdobju, ko je dosegel 2,47 milijarde.

Hrvaški policisti na slovenskem ozemlju

26. 08. 1998 12.57

Slovenski policisti so v ponedeljek, 24. avgusta, ob 9. uri na slovenskem ozemlju na območju postojnske uprave za notranje zadeve - približno 200 metrov od mejne črte - med slovenskim mejnim prehodom Jelšane in hrvaškim prehodom Rupa zalotili dva hrvaška policista s Primorsko-Goranske policijske uprave. Hrvaška policista sta bila v službenem vozilu, uniformirana in oborožena, na omenjeno območje pa sta se pripeljala po makadamski cesti, ki vodi iz hrvaškega kraja Šapjane do ceste, ki povezuje oba mejna prehoda, so sporočili z notranjega ministrstva.

Začetek ministrskega srečanja Slovenija - Hrvaška na Morkicah

25. 08. 1998 16.35

Na gradu Mokrice se je malo pred 15. uro začelo delovno srečanje ministrov za zunanje zadeve in gospodarstvo Slovenije in Hrvaške. Zunanja ministra Boris Frlec in Mate Granić ter ministra za gospodarstvo Metod Dragonja in Nenad Porges se bodo pogovarjali o vseh odprtih vprašanjih med državama, največ pozornosti pa bodo namenili Nuklearni elektrarni Krško in določanju meddržavne meje.

Pred ministrskim srečanjem Slovenija-Hrvaška

24. 08. 1998 08.37

Politični vodstvi Slovenije in Hrvaške sta se po zaostrovanju meddržavnih odnosov v zadnjih tednih dogovorili za ministrski sestanek, na katerem naj bi se pogovorili o žgočih dvostranskih vprašanjih. Zunanja ministra Boris Frlec in Mate Granić ter ministra za gospodarstvo Metod Dragonja in Nenad Porges naj bi na jutrišnjih pogovorih na gradu Mokrice obravnavali celoten sklop odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško, posebno pozornost pa bodo namenili jedrski elektrarni Krško (NEK) in vprašanju štirih zaselkov ob Dragonji, kjer je Geodetska uprava RS nedavno podelila nekaj hišnih številk in s tem sprožila ostre proteste Zagreba, ki trdi, da zaselki ležijo na hrvaškem ozemlju.

Priprave na ministrsko srečanje Slovenija-Hrvaška

21. 08. 1998 15.15

Slovenska diplomacija pripravlja stališča pred torkovim srečanjem zunanjih in gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške na gradu Mokrice. Na Gregorčičevi 25 ocenjujejo, da je dogovor o nekaterih odprtih vprašanjih med državama možen, in obenem zagotavljajo, da je Slovenija pripravljena najti rešitve za dvostranske probleme.

IDS za čezmejno sodelovanje s Slovenijo

20. 08. 1998 10.53

Damir Kajin, podpredsednik Istrskega demokratskega zbora (IDS) in predsednik skupščine Istrske županije, je na včerajšnji novinarski konferenci v Pulju izrazil začudenje, da ima Hrvaška boljše odnose z ZR Jugoslavijo kot s Slovenijo, poroča zagrebški Večernji list.

Juri o podelitvi hišnih številk v treh zaselkih ob meji s Hrvaško

13. 08. 1998 16.00

Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri je v zvezi s podeljevanjem hišnih številk v zaselkih Mlini, Bužini in Škudelin s strani slovenske Geodetske uprave dejal, da je bilo podeljenih pet hišnih številk, in sicer na podlagi petih prošenj posameznikov, kar je tudi v skladu s sklepom sprejetim januarja letos.

Geodetska uprava Slovenije hišam v zaselkih ob hrvaško-slovenski meji dodelila hišne številke?

13. 08. 1998 08.49

Kot sta poročali hrvaška in jugoslovanska tiskovna agencija, Hina in Tanjug, naj bi Geodetska uprava Slovenije te dni lastnikom hiš v zaselkih Škudelini, Škrili, Bužin in Mlini, ki ležijo na območju hrvaško-slovenske meje, dodelila hišne številke katastrske občine Sečovlje (po Hini) oziroma katastrske občine Piran (po Tanjugu).

Hrvaško stališče glede uredbe znano v sredo?

10. 08. 1998 15.56

Nuklearna elektrarna Krško (NEK) tudi danes ni prejela nobenega novega plačila Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) za letos dobavljeno električno energijo. Problematiko neplačevanja naj bi med drugim obravnavali na sestanku predstavnikov gospodarskih ministrstev obeh držav, vendar pa mora hrvaška vlada pred tem zavzeti stališče glede uredbe slovenske vlade o preoblikovanju NEk v javno podjetje. Pričakovati je, da bo hrvaška vlada to storila na sredini seji, ki bo po navedbah vladnega urada za odnose z javnostjo Vlade Republike Hrvaške potekala za zaprtimi vrati, sklepe s seje pa naj bi posredovali v obliki sporočila za javnost.

Vjesnik: Kako se pogajati o NEK?

10. 08. 1998 11.30

V svojih zadnjih javnih nastopih je slovenski minister za gospodarstvo Metod Dragonja predlagal nadaljevanje pogajanj o Nuklearni elektarni Krško (NEK) na partnerski osnovi, kar bi lahko razumeli kot poskus pomiritve razmer, piše Željko Bukša v najnovejši številki Vjesnika.

Hrvaška še naprej ne prevzema elektrike iz Krškega

09. 08. 1998 09.28

Hrvaška še naprej ne prevzema elektrike iz Krškega, je vključitev drugega daljnovoda iz nuklearke Krško proti Hrvaški na hrvaški televiziji sinoči komentiral predsednik uprave Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) Damir Begović. Glede slovensko-hrvaškega spora v zvezi z nuklearko je napovedal morebitno tožbo proti slovenskemu elektrogospodarstvu (ELES). Slovenska stran je priključitev drugega daljnovoda v petek ocenila kot znak sosedske pomoči zaradi morebitnih potreb po dodatnih količinah elektrike ob požarih na jugu Hrvaške. Po Begovićevoh trditvah ta pomoč sploh ni bila potrebna, saj naj bi bila še pred vključitvijo drugega daljnovoda Termoelektrarna Reka sinhronizirana v hrvaški elektroenergetski sistem.

Hrvaška za zdaj ni povečala tranzita

07. 08. 1998 15.48

Hrvaško elektrogospodarstvo v prvih urah po priklopu še drugega 400-kilovoltnega daljnovoda od Krškega proti Zagrebu ni bistveno povečalo tranzita električne energije. Sicer pa je glede na velike požare, ki na Hrvaškem uničujejo tudi infrastrukturo, kolegialna pomoč med elektrogospodarstvi nekaj povsem običajnega, je za STA povedal generalni direktor Elektra Slovenije Ivo Banič, ki pa je poudaril, da ukrep o omejitvi dobave električne energije iz krške nuklearke ostaja v veljavi.

Slovenija še vedno na prvem mestu lestvice Dun & Bradstreet

07. 08. 1998 15.16

Slovenija tudi v avgustovskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, pokazatelj tveganja Slovenije zaradi makroekonomske stabilnosti ostaja ugoden, še vedno pa je ključna skrb namenjena inflacijskim gibanjem, ki bi po mnenju britanskih strokovnjakov terjala bolj prilagodljivo denarno politiko in nadaljnje strukturne reforme.

Gospodarski forum Srednjeevropske pobude - Poslovne priložnosti in naložbe v vzhodno in srednjo Evropo

07. 08. 1998 13.22

V Zagrebu bo od 19. do 21. novembra potekal prvi Gospodarski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Osnovno vodilo SEP je poglobitev in utrjevanje medsebojnega sodelovanja na celotnem področju srednje in vzhodne Evrope, izmenjava izkušenj pri procesu približevanja EU in pospeševanje preoblikovanja gospodarstev držav članic v tranziciji. V Srednjeevropsko pobudo (SEP) so poleg Slovenije vključene še Albanija, Avstrija, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Madžarska, Italija, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška in Ukrajina.