Iraku

Ameriške sile so pripravljene na napad na Irak
11. 11. 1998 16.19
Načelnik združenega poveljstva ameriške vojske, general Henry Shelton je danes sporočil, da so ameriške sile v Perzijskem zalivu ''pripravljene in sposobne'' napasti Irak, če jim bo to ukazano.

Mednarodni inšpektorji zapuščajo Irak
09. 11. 1998 12.50
Pet mednarodnih opazovalcev, ki nadzorujejo razoroževanje v Iraku, je zapustilo Bagdad, potem ko je Irak prekinil sodelovanje s komisijo Združenih narodov, ki išče prepovedano kemično in biološko orožje. Pričakovati je,da bo v kratkem Irak zapustilo še nadaljnjih 10 inšpektorjev Združenih narodov. Caroline Cross, pomočnica direktorja centra opazovanje in nadzor, je povedala, da bo v Bagdadu še vedno ostalo sto članov osebja, ki bodo nadaljevali s svojim delom, ko bodo razmere ugodnejše.

Iraške oblasti o obnovi sodelovanja z ZN; britanski obrambni minister v Kuvajtu
09. 11. 1998 10.20
Posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov v Iraku Prakaš Šah je sporočil, da se je včeraj v Bagdadu s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom pogovarjal o resoluciji, v kateri je ZN od Iraka zahteval obnovo sodelovanja s strokovnjaki za razorožitev. O rezultatih pogovorov ni želel govoriti.

UNSCOM bo umaknil iz Iraka 26 inšpektorjev
07. 11. 1998 11.05
Posebna komisija Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) je sinoči odločila, da bo v prihodnjih dneh iz Bagdada umaknila 26 od svojih 120 stalnih inšpektorjev.

Rusija odsvetuje uporabo sile proti Iraku
06. 11. 1998 16.00
Po ocenah Rusije bi vsakršen poskus uporabe sile za ureditev spora med Irakom in mednarodno skupnostjo utegnil imeti nepredvidljive posledice za mir in stabilnost v regiji, opozarja rusko zunanje ministrstvo v poročilu, ki ga danes povzemajo ruske tiskovne agencije.

Tehniki ZN in ekipa IAEA v Iraku nadaljujejo z delom
04. 11. 1998 12.25
Dva tehnika posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) in ekipa Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so danes že tretji dan zapored nadaljevali svoje delo v Iraku, potem ko je Bagdad prekinil sodelovanje z omenjeno komisijo ZN.

ZDA in VB grozita Iraku z vojaško silo
03. 11. 1998 17.24
Obrambna ministra Združenih držav in Velike Britanije, William Cohen in George Robertson, sta danes ponovno zagrozila z uporabo vojaške sile proti Iraku. Ministra sta v skupni izjavi dejala, da ocenjujeta položaj po najnovejših kršitvah sklepov Združenih narodov glede vprašanja razorožitve Iraka za zelo resnega. Cohen se je na poti v Perzijski zaliv ustavil še v Londonu.

Richard Butler poslal pismo Varnostnemu svetu ZN
03. 11. 1998 08.38
Vodja posebne skupine inšpektorjev za nadzor razoroževanja Iraka Richard Butler je v pismu, ki ga je sinoči poslal Varnostnemu svetu ZN, zapisal, da njegova komisija ne more zagotoviti, da bo Irak spoštoval zagotovila, da ne bo nadaljeval oziroma vnovič začel ''prepovedanih dejavnosti''. Poudaril je, da je posledica odločitve Bagdada za prekinitev sodelovanja popolna ustavitev dejavnosti komisije. Kljub temu se je Butler odločil, da bo vse osebje za zdaj ostalo v Iraku, da bi lahko hitro nadaljevali delo, če bi si Bagdad premislil glede svoje odločitve, kot to zahteva Varnostni svet. Tiskovni predstavnik ZN pa je v ponedeljek zanikal, da bi generalni sekretar Svetovne organizacije Kofi Annan iraškemu voditelju Sadamu Huseinu tajno obljubil, da bodo inšpekcije v predsedniških palačah omejene na štiri mesece. To je za tednik New Yorker sicer zatrdil nekdanji član komisije za nadzor razoroževanja Iraka Scott Ritter, ki je avgusta protestno izstopil iz komisije.

Irak-ZN: London pripravljen uporabiti silo
02. 11. 1998 16.02
Britanska vlada je po odločitvi Bagdada o prekinitvi odnosov s posebno komisijo Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) danes dejala, da ne izključuje ''uporabe sile'' proti Iraku, če bo to potrebno.

Annanova prizadevanja za odpravo embarga proti Iraku
06. 10. 1998 09.16
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan predlaga oblikovanje ''razumnega urnika'' za odpravo embarga proti Iraku, uvedenega pred osmimi leti.

V napadu na sinagogo ubiti štirje ljudje
05. 10. 1998 08.42
V napadu nekega Palestinca na sinagogo v Iraku so bili včeraj ubiti štirje ljudje, dva juda in dva muslimana, je sporočila iraška vlada, ki je napad ostro obsodila. Vlada ni sporočila, katera sinagoga je bila tarča napada, vendar pa v Iraku deluje le še sinagoga v Bagdadu. Napadalca, v Iraku stanujočega Palestinca z egiptovskim potnim listom, Mahdija Mohameda Alija Šarqawija, je policija že aretirala in ga takoj po zališanju čaka sojenje in ''pravična kazen'', so sporočili po seji vlade pod vodstvom predsednika Sadama Huseina.

Irak zahteva preiskavo o vezeh med UNSCOM, ZDA in Izraelom
02. 10. 1998 10.25
Irak je v pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zahteval uvedbo uradne preiskave o domnevnih povezavah med posebno komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) ter ameriškimi in izraelskimi obveščevalnimi službami.

ZN odobril Iraku prodajo 312 milijonov sodčkov nafte
03. 09. 1998 17.40
Odbor ZN za sankcije je danes odobril prodajo 312 milijonov sodčkov iraške surove nafte v okviru četrte faze programa Nafta za hrano, je povedal predstavnik ZN Eric Falt.

Pododbor zahteval ukinitev sankcij proti Iraku
27. 08. 1998 09.49
Pododbor za preprečevanje diskriminacije in zaščito manjšin pri OZN je v sredo zahteval ukinitev gospodarskih sankcij proti Iraku, ki so bile uvedene po agresiji na Kuvajt leta 1991. Omenjeni pododbor je Varnostni svet pozval, da ukine sankcije, ki so krive za nevzdržen upad zdravja, prehrane, zaposlitev, kmetijstva in zdravstvenega varstva v Iraku ter za porast pri smrtnosti dojenčkov.

Irak ne bo sodeloval, dokler ZN ne izpolnijo njegovih zahtev
20. 08. 1998 13.11
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je danes izjavil, da Irak ne bo sodeloval s strokovnjaki za razorožitev, dokler Združeni narodi ne bodo izpolnili njegovih zahtev, med drugim odpravili prepovedi izvoza nafte.

Med skrivnostno izstrelitvijo razneslo titan 4A z vohunskim satelitom Pentagona
12. 08. 1998 16.55
Med današnjo izstrelitvijo na 41. izstrelitveni ploščadi v vojaškem letalskem oporišču Cap Canaveral na Floridi, katere točen čas je bil vse do zadnjega skrivnost, je 45 sekund po vzletu, ki se je začel ob 13.30 po srednjeevropskem času, razneslo različico najmočnejše klasične ameriške nosilne rakete titan 4, vojaško raketo titan 4A. Ostanki rakete ter milijardo dolarjev vrednega in pet ton težkega vojaškega satelita, ki ga je izdelala družba Lockheed Martin in ki naj z višine 35.680 km nad ravnikom prisluškoval vladnim in vojaškim zvezam v žariščih napetosti v Rusiji, Iraku, Indiji in Pakistanu, so padli v Atlantski ocean.

Inšpektorji komisije ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo
07. 08. 1998 11.10
Dve skupini inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom) danes nadaljujejo delo, poroča francoska tiskovna agencija. Sicer po poročanju ZN Bagdad tudi včeraj ni onemogočal dela inšpektorjev komisije Unscom.

Butler v New Yorku, poročilo o Iraku danes v VS
06. 08. 1998 15.02
Vodja inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom), Avstralec Richard Butler, se je v sredo popoldne po ameriškem času vrnil v New York na sedež OZN. Po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom je položaj po zaostritvi odnosov z Irakom predstavil tudi predsedniku Varnostnega sveta, slovenskemu veleposlaniku ZN Danilu Tuerku.

Pogovori Aziz - Butler še brez rezultatov
03. 08. 1998 15.57
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je po srečanju z vodjem inšpektorjev Združenih narodov Richardom Butlerjem dejal, da pogovori že po pričakovanjih niso prinesli nobenega napredka. Dejal je še, da delo, ki so ga opravljali strokovnjaki ZN za orožje v zadnjih dveh mesecih, ni bilo ''pošteno in hitro, ampak je bila to igra manevriranja, zavlačevanja in izsiljevanja''. Aziz je še obtožil Butlerja, da služi ameriški politiki.

Butler začel pogovore v Iraku
03. 08. 1998 10.29
Vodja posebne komisije ZN za razrožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes v Bagdadu s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom začel pogovore o uničenju iraškega orožja za množično uničevanje.

Strokovnjaki ZN za nadzor orožja prispeli v Irak
13. 07. 1998 09.05
V Bagdad je včeraj prispela skupina strokovnjakov ZN za nadzor orožja, da bi zbrala in v evropske laboratorije poslala dele konic iraških raket, ki naj bi vsebovale živčni plin VX. V 15-članski skupini pod vodstvom Nemca Horsta Reepsa so med drugim trije francoski in trije švicarski strokovnjaki, je povedala Janet Sullivan, tiskovna predstavnica inšpektorjev ZN za nadzor iraškega orožja.

Sankcije še ne bodo odpravljene
24. 06. 1998 12.14
Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek izjavil, da sankcije proti Iraku ne bodo umaknjene tako dolgo, dokler Bagdad ne bo izpolnil zahtev iz resolucij ZN. Tako je Clinton komentiral navedbe ameriškega tiska, ki trdi, da so ameriški strokovnjaki v Iraku našli sledi kemičnega orožja, za katerega pa Bagdad trdi, da ga nima. Kot meni Clinton, morajo strokovnjaki ZN nadaljevati z nadzorovanjem razorožitve Iraka ter dodal, da bo, v primeru, da so poročila o tem, da Irak razpolaga s kemičnim orožjem, oziroma živčnim plinom VX resnične, to hkrati potrditev pravilne politike Washingtona, ki je vztrajal pri pregledu in nadzoru orožja v Iraku zaradi "varnosti ZDA in celega sveta". Sicer pa naj bi Varnostni svet ZN danes na za javnost zaprtem zasedanju razpravljal o najnovejšem poročilu posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja v Iraku.

Srečanje Chirac - Aziz v Parizu
14. 05. 1998 16.06
Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v Parizu sprejel podpredsednika iraške vlade Tarika Aziza, ki si prizadeva za ukinitev trgovinskih sankcij proti Iraku in skuša za to pridobiti francosko podporo.

Iranski verniki bodo odslej lahko romali prek interneta
01. 05. 1998 09.44
Iranski verniki bodo lahko odslej romali kar doma, in sicer s pomočjo strani na internetu, ki jo je vzpostavila uradna iranska tiskovna agencija Irna. Verniki se bodo lahko virtualno napotili v romarski kraj Karbala v Iraku, kjer je bil leta 680 ubit tretji šiitski imam Husein, ali pa obiskali mavzolej Alija Ben Abija Taleba, bratranca preroka Mohameda v Najafu. Teheranske oblasti so v začetku aprila sporočile, da bodo lahko iranski državljani prvič po koncu iraško-iranske vojne leta 1988 romali v svete šiitske kraje v Iraku.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

V Iraku množično proslavljajo rojstni dan Sadama Huseina
28. 04. 1998 17.31
Iračani množično proslavljajo 61. rojstni dan svojega predsednika Sadama Huseina.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Francija predlaga stalni nadzor iraške jedrske oborožitve
27. 04. 1998 08.07
Francoska vlada se je danes uradno zavzela za to, da se Varnostni svet Združenih narodov izreče za stalni nadzor nad iraško jedrsko oborožitvijo, je povedala tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministrstva Anne Gazeau-Secret. Francosko vodstvo obenem poziva Varnostni svet, naj razmisli o možnostih sprejetja enakega ukrepa tudi za raketno oborožitev Iraka. Varnostni svet naj bi danes v New Yorku odločal o morebitnem podaljšanju embarga proti Iraku še za pol leta.

Komisija ZN obsodila kršitve pravic v Iraku
21. 04. 1998 16.06
Komisija Združenih narodov za človekove pravice je na današnjem glasovanju obsodila Irak zaradi "sistematičnega, razširjenega in izredno kritičnega kršenja človekovih pravic". Soglasje z resolucijo, ki jo je predlagala Velika Britanija, je na letnem zasedanju komisije izrazilo 32 od 53 držav. Proti resoluciji ni glasovala nobena država, 21 pa se jih je glasovanja vzdržalo.

Cohen v Kairu o razmerah na Bližnjem vzhodu in v Iraku
20. 04. 1998 07.45
Ameriški obrambni sekretar William Cohen se je v Kairu včeraj sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Kot so sporočili z egiptovskega predsedstva, je bila osrednja tema pogovorov bližnjevzhodni mirovni proces in razmere v Iraku.