Iraku

Arabski ministri na skrivaj razpravljali o Iraku

03. 01. 1999 10.30

Zunanji ministri Egipta, Sirije, Jemna in Saudove Arabije naj bi se v soboto sestali na skrivnem srečanju v Egiptu, ki je bilo posvečeno razmeram v Iraku, danes poroča arabski tisk.

Arabski parlamentarci za odpravo sankcij proti Iraku

28. 12. 1998 10.06

Udeleženci izrednega sestanka Arabske parlamentarne unije (APU) so sinoči pozvali arabske države, naj si prizadevajo za ukinitev sankcij proti Iraku, niso pa izrecno pozvali h kršitvi sankcij, kot je želel Bagdad.

London se bo odzval na iraško izzivanje

27. 12. 1998 12.55

Britansko obrambno ministrstvo je danes napovedalo, da se bo odzvalo na morebitne iraške napade na britanska letala, ki nadzorujejo območje prepovedi poletov na jugu Iraka.

Hakim zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu

26. 12. 1998 09.51

Vodja iraške šiitske opozicije ajatolah Mohamed Hakim je odločno zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu, češ da lahko to stori le iraško ljudstvo. Kot je predsednik vrhovne skupščine islamske revolucije ASRI s sedežem v Iranu dejal v petkovem pogovoru za uradno iransko agencijo IRNA, največje opozicijsko gibanje nikdar ni privolilo v sodelovanje z ZDA niti z Veliko Britanijo. ASRI se z rednimi oboroženimi napadi iz Teherana na režim in vojsko v šiitskih pokrajinah na jugu Iraka bori za vzpostavitev islamske republike v Iraku.

Annan je prejel na stotine pozivov k miru v Iraku

25. 12. 1998 12.03

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je po nedavnih britansko-ameriških raketnih napadih na Irak prejel na stotine sporočil z vsega sveta s pozivi k miru v Iraku, so sinoči sporočili na ZN.

Papež Janez Pavel II. ob polnoči daroval mašo

25. 12. 1998 10.07

Papež Janez Pavel II. je v navzočnosti diplomatov, kardinalov in drugih predstavnikov rimokatoliške cerkve ter 20.000 romarjev z vsega sveta v baziliki Svetega Petra ob polnoči daroval mašo. Papež je med drugim spomnil na božič leta 1999, ko bodo ob bližajoči se obletnici leta 2000 slovesno odprli Sveta vrata bazilike. Približno dve uri trajajočo slovesnost je po televiziji v 40 državah spremljalo okoli 500 milijonov ljudi. Danes opoldne bo Sveti oče v Vatikanu naslovil blagoslov Urbi et Orbi (blagoslov mestu /Rimu/ in svetu) in prebral božično sporočilo. Zaradi šibkega zdravja papež tako kot prejšnja leta tudi letos sam ne bo vodil božične maše. Papežev blagoslov si bodo lahko ogledali milijoni pred televizijskimi zasloni po vsem svetu. V Betlehemu pa je latinski patriarh Jeruzalema Michele Sabbah med polnočno mašo na Sveti večer pozval k spravi na Bližnjem vzhodu. Pred več sto verniki je najvišji predstavnik katoliške cerkve v Sveti deželi molil za ljudstvo v Iraku in vse zapornike tega sveta.

London zanika vpletenost v incident v Iraku

22. 12. 1998 16.47

Britansko obrambno ministrstvo je danes poudarilo, da ni vpleteno v izstrelitev dveh raket na Irak. Iraška tiskovna agencija INA je namreč pred tem poročala, da so ''sovražna letala'' na iraško ozemlje v smeri mesta Basra davi odvrgla dve raketi zrak-zemlja.

Palestinci obsojajo napade na Irak

22. 12. 1998 10.43

Palestinski politiki so obsodili ameriške in britanske zračne napade na Irak, posebej pa so obsodili Billa Clintona, ki naj bi jih osramotil z ukazanimi napadi. Clinton je ukazal napade na Irak samo dan zatem, ko se je vrnil z območja, ki je pod palestinskim nadzorom. Palestinski zakonodajni svet naj bi strogo obsodil ameriško in britansko agresijo in zahteva odpravo sankcij, ki jih je mednarodna skupnost naložila Iraku. Napadi na Irak so sprožili burne proteste na Zahodnem bregu, kjer je bilo več ljudi ranjenih.

Fischer: evropska pobuda za človekoljubno pomoč Iraku

21. 12. 1998 14.33

Zunanja ministra Nemčije in Velike Britanije Joschka Fischer in Robin Cook sta se v Londonu sporazumela o tem, da bo nemška vlada svoje predsedovanje Evropski uniji izkoristila za spodbuditev človekoljubne pomoči za trpeče prebivalstvo v Iraku.

Jelcinov komentar o zaustavitvi napadov

21. 12. 1998 11.25

Ruski predsednik Boris Jelcin je pohvalil prenehanje napadov ameriških in britanskih sil na vojaške cilje v Iraku. Izjavil je, da bi morala mednarodna skupnost oceniti te >>nesmiselne<< napade. Uporaba sile, ki je niso odobrili niti Združeni Narodi, naj bi samo otežila reševanje iraške krize. Jelcin je ocenil, da bi morala biti vloga Združenih Narodov pri reševanju krize večja, s tem pa bi se sankcije v končni fazi odpravile.

Washington: UNSCOM se ne bo vrnil v Irak

19. 12. 1998 10.36

Ameriška vlada ne verjame, da bi se posebna komisija ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) po operaciji Puščavska lisica lahko vrnila v Irak, da bi izvajala preglede iraškega razoroževanja, je v pogovoru za radio BBC danes povedal tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin.

Napadi na Irak se še ne bodo ustavili

18. 12. 1998 11.16

Britanski obrambni sekretar George Robertson je napovedal, da se združene vojaške operacije v Iraku še ne bodo končale. V intervjuju za radio BBC so Robertsona vprašali, kdaj se bodo napadi zaključili. "Ne, ne bodo se še", je odgovoril. "Ne bomo se še umaknili". >>Umaknili se bomo, ko se bo Saddam Hussein podredil zahtevam Varnostnega Sveta<<, s katerimi bi radi Iraku preprečili možnost izdelovanja orožij za množično uničevanje. V nočnem napadu so bili udeleženi tudi angleški bombniki Tornado. Robertson je še poudaril, da so se vsi angleški piloti varno vrnili v bazo na ozemlju Kuvajta.

Rusija poziva k odstavitvi Richarda Butlerja

18. 12. 1998 09.50

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je odkrito izjavil, da je treba poveljnika ZN Richarda Butlerja za nadzor orožja odstaviti. Ivanov je izrazil mnenje, da Richard Butler nosi osebno odgovornost za najnovejše dogodke v Iraku. Dodal je, da bodo Rusi dosledno vztrajali pri zahtevi po njegovi odstavitvi. Na njegovo mesto pa bi moral po njegovih besedah priti dobro pripravljen, objektiven in izkušen strokovnjak.

Različni odzivi tujega tiska na napad na Irak (17.12.)

17. 12. 1998 11.10

Tuje časopisje v četrtek različno komentira ameriške in britanske zračne napade na Irak. Britanski The Daily Telegraph se čudi, zakaj nista državi napadli Iraka že prej, britanski The Guardian se sprašuje, ali bodo napadi učinkoviti, francoski Le Figaro se boji terorističnega maščevanja, italijanska La Repubblica opozarja na povezavo napadov s postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, poljska Rzeczpospolita pa napad na Irak pozdravlja.

Odmevi na napad ZDA in VB na Irak

17. 12. 1998 09.27

Ruski predsednik Boris Jelcin je ostro obsodil letalske napade na Irak in zahteval takojšnjo ustavitev nasilja. V sporočilu za javnost, ki ga je danes objavil Kremelj, je Jelcin poudaril, da sta Washington in London z napadi ''grobo kršila'' Listino Združenin narodov ter načela mednarodnega prava. Letalske napade na Irak je obsodila tudi Kitajska, ki je prav tako zahtevala takojšnjo ustavitev vojaške akcije. Kitajski veleposlanik Qin Huasun pri Združenih narodih v New Yorku je izjavil, da ''ni opravičila za uporabo nasilja proti Iraku''.

London in Washington o položaju v Iraku

16. 12. 1998 12.29

Spričo zaostrenega položaja v Iraku sta britanska in ameriška vlada začeli nujne posvete.

Irak obtožuje ZDA in VB zapuščine bojev strašnih razsežnosti v Iraku

02. 12. 1998 15.56

Irak je obtožil zahodne države, da so le-te povzročile zdravstveno in ekološko katastrofo v južnih pokrajinah te države, ko so razstrelili radioaktivno orožje med Zalivsko vojno. Ob odprtju konference je o tem spregovoril iraški minister za zdravstvo, ki je povedal, da je v južnih pokrajinah nenavadno veliko število primerov obolelih za rakom, ki naj bi ga povzročale povečane stopnje radioaktivnega sevanja. Dodal je še, da je Irak zaradi tega upravičen do odškodnine.

Annan se ograjuje od pozivov po odstavitvi Sadama Huseina

25. 11. 1998 10.45

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v izjavi za današnjo izdajo arabskega dnevnika al-Hayat poudaril, da ''nobena izmed resolucij Varnostnega sveta ZN ne vsebuje pozivov za odstavitev iraškega predsednika Sadama Huseina''.

Neuspel poskus atentata na drugega človeka v Iraku

24. 11. 1998 11.09

Iraška uradna agencija INA je včeraj poročala, da je bil drugi najpomembnejši predstavnik iraškega režima Ezzat Ibrahim v nedeljo tarča neuspelega poskusa atentata.

Irak Butlerja obtožuje, da poskuša ovirati revizijo sankcij

22. 11. 1998 12.27

Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz je vodjo inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Richarda Butlerja danes obtožil, da ovira revizijo sankcij ZN proti Iraku, ki so v veljavi od leta 1991. O tem vprašanju naj bi namreč kmalu razpravljal Varnostni svet ZN.

Irak razpravlja z ZN in ne z ZDA

16. 11. 1998 11.10

Iraški podpredsednik Taha Jassin Ramadan je ponoči v pogovoru za katarsko televizijsko postajo al-Jazira izjavil, da njegova država ''razpravlja z Združenimi narodi in ne z Združenimi državami Amerike'' ter dodal, da Bagdad ''ne zaupa ameriškim nameram''.

Kriza v Iraku popušča

16. 11. 1998 09.56

Varnostni svet Združenih narodov je v nedeljo sprejel zagotovila Bagdada o takojšnem in brezpogojnem nadaljevanju nadzora iraškega razoroževanja. Ameriški vojaški napad na Irak, ki so ga nameravali izvesti v soboto, tako trenutno ni več aktualen. Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je sinoči v VS napovedal, da se bodo predstavniki človekoljubnih organizacij vrnili v Irak še danes. Irak je pozval k čimprejšnji in popolni izpolnitvi obveznosti, kar zadeva razorožitev. Vodja posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler pa je napovedal, da se bodo inšpektorji komisije vrnili v Bagdad v torek.

Humanitarno osebje ZN se še ne bo vrnilo v Irak

15. 11. 1998 10.11

Združeni narodi so včeraj sporočili, da za zdaj niso pripravljeni vrniti 152 uslužbencev človekoljubnih organizacij ZN v Irak.

Albrightova predčasno zapušča srečanje foruma APEC

15. 11. 1998 10.05

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo zaradi krize med Irakom in Združenimi narodi predvidoma že danes odpotovala iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur, kjer se udeležuje srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za sodelovanje (APEC). Albrightova tako ne bo obiskala Tajske in Indonezije, kot je bilo predvideno, se je izvedelo danes iz ameriških virov v Kuala Lumpurju.

Frlec in Albrightova po telefonu o Iraku

13. 11. 1998 16.13

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v telefonskem pogovoru z zunanjim ministrom Borisom Frlecom izrazila zadovoljstvo nad intenzivnimi in konstruktivnimi pogovori med nedavnim obiskom premiera Janeza Drnovška v Washingtonu. Frlecu je želela predstaviti ameriška stališča do zaostrovanja iraške krize, pri čemer sta se strinjala, da je enotnost Varnostnega sveta ZN pri obravnavi Iraka izjemnega pomena.

Kitajski predsednik Jiang Zemin poziva Irak, naj ugodi zahtevam ZN

13. 11. 1998 14.49

Kitajski predsednik Jiang Zemin je pozval Irak, naj takoj obnovijo sodelovanje z Združenimi narodi, če se želijo izogniti ameriškemu vojaškemu napadu.

Kanada in Španija podprli morebitno posredovanje proti Iraku

13. 11. 1998 12.49

Kanadski premier Jean Chretien je danes napovedal, da bo Kanada podprla morebitni letalski napad na Irak, obenem pa se je zavzel za diplomatsko rešitev krize.

Blair: Pogubne posledice, če mednarodna skupnost ne bi reagirala

13. 11. 1998 11.52

Britanski ministrski predsednik Tony Blair se je danes zavzel za odločenost v primeru vojaške akcije proti Iraku.

Rusija nasprotuje uporabi sile proti Iraku, Iran za mirno rešitev

12. 11. 1998 08.53

Rusija je sinoči, na izrednem posvetu VS ZN, ostro kritizirala ameriške grožnje o uporabi sile v Iraku. Ruski veleposlanik ZN Sergej Lavrov je opozoril, da bi imela uporaba sile ''zelo resne posledice, in sicer ne le za nadaljevanje operacije nadzora orožja v Iraku, pač pa tudi za stabilnost na celotnem Bližnjem vzhodu''.

VS razpravljal o Iraku

12. 11. 1998 08.24

Po trditvah diplomatskih virov naj bi ZDA obvestile generalnega sekretarja OZN Kofija Annana, da umikajo osebje iz Iraka in sosednjih držav, nato pa so se tudi Združeni narodi odločili, da umaknejo vse mednarodno osebje.