Iraku

Ilegalna trgovina med Rusijo in Irakom?

12. 02. 1998 09.39

Inšpektorji ZN za nadzor razoroževanja so po pisanju časnika Washington Post v Iraku našli dokaze o ilegalni trgovini med Rusijo in Irakom. Kot poroča časnik v četrtkovi izdaji, naj bi ruska vlada Iraku prodala tehnične naprave v vrednosti več milijonov dolarjev, ki naj bi služili izdelavi biološkega orožja. Časnik ni navedel vira podatkov.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak

10. 02. 1998 17.38

Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

O uporabi Natovih oporišč na italijanskem ozemlju za napad na Irak bo odločila vlada

10. 02. 1998 13.59

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v ponedeljek v Rimu pred pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom izjavil, da morebitna uporaba oporišč zveze NATO v Italiji za napad proti Iraku ni urgentno vprašanje. Tovrstno odločitev bi morala po njegovih besedah sprejeti vlada. Italijanski premier Romano Prodi še ni natančno opredelil, kakšno bi bilo stališče njegove vlade v primeru ameriškega napada na Irak.

ZDA ne potrebujejo letališč v Saudovi Arabiji

09. 02. 1998 12.41

Ameriški sekretar za obrambo William Cohen je po pogovoru s savdskim kraljem Fahdom izjavil, da ZDA ne bodo vztrajale pri uporabi letalskih oporišč v Saudovi Arabiji za morebitni napad na Irak. Savdski kralj je v strahu pred arabsko opozicijo namreč zavrnil sodelovanje pri kaznovanju Iraka zaradi nespoštovanja resolucij Varnostnega sveta.

Tudi Avstralija za diplomatsko reševanje iraške krize

09. 02. 1998 09.36

Avstralski premier John Howard je danes izjavil, da bo povečal diplomatske napore za mirno rešitev iraške krize, s čemer bi se izognili vojaškemu reševanju spora. Howard je na tiskovni konferenci povedal, da se je o Iraku pogovarjal s kanadskim premierom Jeanom Chretienom in da bo v torek avstralska vlada razpravljala o stališču Canberre, če bi bilo vojaško posredovanje v Iraku neizgibno.

Inšpektorji ZN končali tehnične pogovore

07. 02. 1998 12.29

Skupina strokovnjakov ZN za rakete in kemično orožje je končala pogovore v Iraku in zapustila Bagdad, so danes sporočili iz urada ZN v iraški prestolnici. Tehnični pogovori, za katere se je pri svojem zadnjem obisku v Bagdadu dogovoril vodja razorožitvene komisije ZN Richard Butler, so trajali šest dni.

Iraška vlada zavrnila predlog za povečanje izvoza nafte

06. 02. 1998 10.19

Iraška vlada je zavrnila predlog generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki bi Iraku dovolil povečati izvoz nafte na vrednost 5,2 milijarde dolarjev na polletje namesto zdajšnjih dveh milijard. Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Šahaf v pismu generalnemu sekretarju ZN odgovarja, da bi velik del teh sredstev služil kritju stroškov ZN. Povečanje prihodkov od prodaje nafte mora po al-Šahafovih besedah služiti izključno humanitarnim potrebam Iraka brez dodatnih administrativnih stroškov ZN. Vodja inšpektorjev ZN za nadzor razoroževnaja Iraka Richard Butler pa je Varnostnemu svetu v četrtek pojasnil svoje izjave, češ da je Bagdad sposoben uničiti Tel Aviv. Avstralski diplomat je zanikal, da bi izrekel to, kar je poročal tisk. Pojasnilo je zahteval ruski veleposlanik Sergej Lavrov.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Sadam odredil osvoboditev vseh arabskih zapornikov v Iraku

05. 02. 1998 18.12

Iraški predsednik Sadam Husein je danes odredil osvoboditev vseh zapornikov arabske narodnosti v Iraku, je danes napovedala uradna iraška televizija. Sadam se je za ta korak odločil na prošnjo generalnega sekretarja Arabske lige Esmata Abdela Meguida, ki se mudi na obisku v Iraku.

Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku

05. 02. 1998 09.49

Kitajska odločno zavrača vojaški poseg proti Iraku. Kitajski zunanji minister Qian Qichen je v današnjem telefonskem pogovoru izrecno posvaril ameriško kolegico Madeleine Albright pred morebitnim vojaškim posegom proti Iraku. Qian Qichen je poudaril, "da Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku". Po njegovih besedah je državni in partijski voditelj Jiang Zemin "globoko zaskrbljen nad sedanjo krizo glede inšpekcij orožja v Iraku".

Napad na Irak po koncu OI ali že prej?

05. 02. 1998 09.44

Letalski napadi na cilje v Iraku se bodo, če bodo vsi diplomatski poskusi za rešitev krize spodleteli, začeli 17. februarja, danes trdi britanski časnik The Independent, sklicujoč se na washingtonske vire. V Beli hiši pa pravijo, da bo predsednik Bill Clinton pri odločitvi o napadu upošteval zgolj nacionalne strateške interese, nikakor pa ne poteka zimskih olimpijskih iger. Poudarjajo, da so seznanjeni z izjavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki vse države poziva, naj v skladu s tradicijo med igrami spoštujejo premirje, vendar pa so nacionalni interesi pred tem.

Blair podpira ruske napore za rešitev iraške krize

04. 02. 1998 17.07

Britanski premier Tony Blair je v današnjem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom izrazil podporo prizadevanjem Rusije za rešitev iraške krize. Ruski voditelj je telefoniral tudi francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu ter med pogovorom dejal, da je bil po njegovem mnenju zabeležen določen napredek v stališču Iraka glede diplomatske rešitve spora.

ZDA bodo iraško krizo reševale s silo

04. 02. 1998 09.45

Ameriški obrambni minister William Cohen je v torek v senatu za zaprtimi vrati pojasnil položaj v Iraku. Kot se je izvedelo, naj bi Cohen dejal, da bo ameriški napad na Irak resnejši od napadov, ki so bili izvedeni po zalivski vojni. Cilj napada bo Sadamu Huseinu preprečiti, da bi obnovil zaloge kemičnega in biološkega orožja, je pojasnil minister, ki sicer meni, da bi bilo krizo bolje rešiti z diplomatskimi sredstvi, a če to ne bo mogoče, se bodo ZDA zatekle k sili. Kongres naj bi že kmalu sprejel posebno izjavo podpore morebitni ameriški vojaški akciji v Iraku.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom

03. 02. 1998 17.52

Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".

Minister Frlec v Veliko Britanijo

03. 02. 1998 15.36

Zunanji minister Boris Frlec bo v četrtek na uradnem obisku v Londonu, kjer se bo sestal z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom.

Albrightova prepričana, da bodo zalivske države sodelovale v primeru napada na Irak

03. 02. 1998 13.20

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je danes v Manami izrazila prepričanje, da bodo zalivske države v primeru vojaške akcije proti Iraku sodelovale z ZDA.

Irak povabil ameriške kongresnike, naj obiščejo predsedniške palače

03. 02. 1998 13.17

Iraški parlament je povabil ameriški kongres, naj pošlje v Bagdad delegacijo, ki bi obiskala predsedniške palače, je danes sporočil nek iraški diplomat.

Madeleine Albright na pogovorih v Saudovi Arabiji

02. 02. 1998 17.19

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki se mudi na turneji po zalivskih državah, se je danes sestala s saudskim princem Abdalahom Ben Abdel Azizom. Albrightova bo Saudovo Arabijo poskušala pridobiti za morebitno vojaško posredovanje proti Iraku. Uradni viri v Riadu pa so medtem že sporočili, da Saudova Arabija ni naklonjena morebitnemu vojaškemu napadu na Irak.

Po zagotovilih Moskve naj bi bil Sadam pripravljen sprejeti vodjo misije ZN

02. 02. 1998 16.40

Po podatkih Kremlja je Irak pripravljen prepustiti osem predsedniških palač nadzoru misije Združenih narodov za razorožitev, poleg tega pa naj bi iraški predsednik Sadam Husein izrazil pripravljenost sprejeti vodjo misije ZN Richarda Butlerja. To je danes sporočila ruska tiskovna agencija Itar-Tass, ki se je sklicevala na tiskovnega predstavnika Kremlja Sergeja Jastržembskega. Poleg tega je Jastržembski znova odločno posvaril pred vojaško akcijo v Iraku, saj bi ta "imela nepredvidljive posledice za Bližnji vzhod in bi terjala številne žrtve med civilisti".

Chirac in Jelcin o krizi v Iraku

02. 02. 1998 15.42

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ruski kolega Boris Jelcin sta se danes po telefonu pogovarjala o iraški krizi. Strinjala sta se, je pojasnila tiskovna predstavnica francoskega predsednika, da bi bilo potrebno Irak po diplomatski poti prepričati, da bi spoštoval resolucije Varnostnega sveta o razoroževanju.

OIC se zavzema za diplomatsko reševanje iraške krize

02. 02. 1998 11.47

Organizacija islamske konference (OIC) je pozvala ZN, naj si prizadevajo, da bi se izognili uporabi sile proti Iraku, in dodala, da taka možnost skrbi islamski svet.

Iraku bodo povečali kvoto za izvoz nafte

02. 02. 1998 09.39

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je predlagal, da bi Iraku povečali kvoto za izvoz nafte. Tako bi lahko v enem polletju od izvoza nafte zaslužil 5,2 milijarde dolarjev. S tem naj bi izboljšali delovanje programa <i>nafta za hrano</i>. Doslej je lahko Bagdad vsake pol leta izvozil za 2 milijardi dolarjev nafte, za to vsoto pa je nato kupil hrano in zdravila za prebivalstvo. Annanov predlog bodo danes dobile članice Varnostnega sveta ZN.

Clinton vnovič posvaril Sadama Huseina

30. 01. 1998 09.30

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj znova poudaril, da so Združene države Amerike odločene, da bodo iraškemu voditelju Sadamu Huseinu preprečile ponovno uporabo orožja za množično uničenje. To je že drugo opozorilo Iraku v manj kot 48 urah, potem ko je Clinton skoraj enako svarilo izrekel v nedavnem nagovoru narodu.

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak

28. 01. 1998 18.45

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Zaskrbljenost in kritike glede Butlerjeve izjave

28. 01. 1998 09.46

Irak je v torek obtožil vodjo Posebne komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja, da je odgovoren za povečanje napetosti med OZN in Irakom in da želi v napad na Irak vplesti tudi Izrael. Varnostni svet ZN pa je v torek izrazil nezadovoljstvo, potem ko je vodja UNSCOM Richard Butler izjavil, da ima Bagdad toliko bakteriološkega orožja, da bi z njim lahko uničil Tel Aviv. Zaradi te izjave so po besedah francoskega veleposlanika Alaina Dejammeta, ki ta mesec predseduje Varnostnemu svetu, številne delegacije izrazile zaskrbljenost. Dejammet je še dodal, da se bo o krizi v Iraku pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Medtem pa sta delegaciji Rusije in Kitajske kritizirali Butlerjeve izjave, saj naj bi le-te predstavile nekatera nova dejstva, o katerih pa ZN niso bili predhodno obveščeni.

Albrightova v Evropo na posvet o Iraku

27. 01. 1998 17.15

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo odpotovala v Evropo, kjer se bo s kolegi iz Velike Britanije, Francije in Rusije posvetovala o tem, kako ukrepati v iraški krizi.

Invicible zaplula v Zaliv

26. 01. 1998 09.45

Britanska letalonosilka Invincible je zaplula v vode Zaliva, s čimer se je število britanskih vojakov na tem območju povzpelo na 2000. Ameriški mediji pišejo, da naj bi bila okrepljena navzočnost Britancev znak pripravljenosti Londona, da podpre Washington, če se bo odločil za vojaško akcijo proti Iraku.

Tretjina iraških otrok je podhranjena

26. 01. 1998 09.43

Humanitarna situacija v Iraku se zaradi programa Združenih narodov "nafta za hrano" ni pomembneje popravila, najbolj so prizadeti otroci. V poročilu, pravkar objavljenem v Združenih narodih, je navedeno, da je tretjina iraških otrok podhranjena, izredno je povečana smrtnost otrok zaradi pljučnice in diareje. Predstavnik ZN, pristojen za Irak Eric Folt je v nedeljo izjavil, da so razmere skrajno alarmantne. Generalni sekretar ZN Kofi Anna naj bi v nekaj dneh Varnostnemu svetu predložil predloge za razširitev operacije "nafta za hrano".

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka

25. 01. 1998 13.01

Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

Ameriški obrambni minister na dvodnevnem obisku v Južni Koreji

21. 01. 1998 09.38

Ameriški obrambni minister William Cohen je danes po obisku na Japonskem pripotoval v južnokorejsko prestolnico Seul. Pred odhodom iz Tokia je poudaril, da ZDA v sporu glede izvajanja nadzora razorožitve v Iraku še naprej računajo na diplomatsko rešitev tega vprašanja. Washington ob potekajočih pogajanjih z Bagdadom še ni sprejel odločitve o mogočem vojaškem napadu na Irak.