Kritike

Prostocarinske prodajalne le še do konca leta
27. 01. 2000 21.05
1. januarja leta 2001 na mejnih prehodih z Avstrijo, Italijo in Madžarsko ne bo več prostocarinskih prodajaln. Pritisk Evropske unije je bil prevelik, vloga prostocarinskega grdega račka pa je v pogajanjih za polnopravno članstvo postala prevelika ovira.

Kritike Edinosti glede zaščitnega zakona
19. 01. 2000 12.51
Družbeno-politično društvo Edinost iz Trsta je izrazilo kritike v zvezi z zakonom za zaščito slovenske manjšine v Italiji. Po mnenju društva zaščita, ki jo predvideva Masellijev osnutek, ni takšna, kot jo jamčijo veljavne mednarodne pogodbe, kar, tako Edinost, priznavajo tudi najbolj zagnani zagovorniki zakona, ko trdijo, da bo naknadno mogoče zakon izboljšati.

Eseji Aleksandra Zorna pri MK
06. 01. 2000 16.19
Največ od skupno dvanajstih razprav literarnega kritika in urednika Aleksandra Zorna v knjigi z naslovom Nacionalni junaki, narcisi in stvaritelji - izšla je pri založbi Mladinska knjiga - so študije nespornih klasikov povojne slovenske proze, Cirila Kosmača, Andreja Hienga, Vitomila Zupana, Dominika Smoleta, Marjana Rožanca, Lojzeta Kovačiča, Rudija Šeliga, Tomaža Šalamuna, Evalda Flisarja kot potopisca ter o pripadnikih t.i. nove proze 80. let. Postavljene so v okvir med avtorjevo ''mladostno'' študijo o Levstiku in Martinu Krpanu ter med eseje, ki so jih spodbudile družbena dogajanja po osamosvojitvi, ''ko je bilo mogoče določneje povedati dotlej zamolčevane stvari'' (npr. Temna stran meseca), je povzel urednik zbirke Kultura Aleš Berger. Spremno besedo k esejem je prispeval dr. Janko Kos, ki že v naslovu zapisa Zorna uvršča med avtorje t.i. nove literarne kritike.

Betontanc očaral New York
03. 01. 2000 13.33
Slovenska plesnogledališka skupina Betontanc je konec novembra na gostovanju v slovitem newyorškem gledališču La MaMa v East Villageu do te mere ''osvojila in očarala občinstvo in kritike'', da bo jutri ponovno odpotovala čez lužo. Od 6. do 9. januarja bodo Betontanc predstavo Skrivni seznam sončnih dni, ki jo je zrežiral Matjaž Pograjc, uprizorili še štirikrat. Tiskovna agencija Associated Press (AP) napoveduje novo gostovanje Betontanca v New Yorku z daljšim komentarjem in pogovorom z Pograjcem. Nevenka Koprivšek, direktorica zavoda Bunker, ki s podporo ministrstva za kulturo organizira gostovanja skupine, pa poudarja, da bo tokratno še posebej pomembno zato, ker si bodo predstave Betontanca ogledali tudi producenti in promotorji odrske umetnosti iz vsega sveta, ki sodelujejo na newyorškem gledališkem sejmu in konferenci APAP.

Kljub kritikam se napadi nadaljujejo
18. 12. 1999 10.57
Rusija je ponovno zavrnila kritike Zahoda glede vojaške kampanje v Čečeniji ter napovedala, da napadov še ne bodo prekinili.

Kritike na račun voščilnic
17. 12. 1999 20.54
Poslanci v državnem zboru so zjutraj pred začetkom dela na svoje mize dobili zavoje z uradnimi božično-novoletnimi čestitkami. Domiselne voščilnice so popisane z latinskimi reki in njihovimi slovenskimi prevodi. Nekateri pa nad njimi že vihajo nos, denimo Ivo Hvalica, ki je svoje mnenje izrazil kar med današnjo redno sejo.

Varnostni svet o mirovnih operacijah v Afriki
16. 12. 1999 13.15
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto razpravo o mirovnih operacijah v Afriki, na račun katerih so bile izrečene številne kritike zaradi neučinkovitosti mednarodne skupnosti, na čelu z OZN in Varnostnim svetom. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je o tem dejal: ''Če bi samo razprave lahko rešile afriške probleme, bi bili vsi že rešeni.''

Spopadi v Čečeniji se nadaljujejo
14. 12. 1999 19.48
Ruske sile danes nadaljujejo spopade z islamskimi uporniki v vzhodnem predmestju Groznega, so povedali v ruskem poveljstvu v Mozdoku. Po navedbah istih virov spopadi potekajo zahodno od vojaškega letališča Hankala in vzhodno od Staraje Sunže pa tudi na območju krajev Avtury, Šali, Stari Atagi, Bači Jurt in Kurčali, ki so še vedno pod nadzorom upornikov. Po navedbah vojaških virov v Mozdoku čečenski uporniki v Groznem krepijo predvsem obrambo letališča severno od mesta.

Politika do homoseksualcev v vojski se ne izvaja
13. 12. 1999 11.12
Ameriški predsednik Bill Clinton je konec tedna za medijsko hišo CBS priznal, da se politika njegove administracije do homoseksualcev v oboroženih silah ne izvaja tako, kot bi se morala, Pentagon pa je že napovedal določene spremembe. Clinton je priznal neuspeh teden dni potem, ko je ostre kritike izrekla njegova soproga Hillary, ki si želi postati senatorka zvezne države New York. Nadlegovanja, napadi, pretepi in celo umori homoseksualcev v vojski se nadaljujejo, zato je predsednik napovedal nekatere spremembe.

Jelcin odgovoril na ameriške kritike
10. 12. 1999 07.51
Ruski predsednik Jelcin si je včeraj v Pekingu privoščil nekaj ostrih izjav na račun svojega ameriškega kolega Clintona, ki je pred dnevi kritiziral ruski poseg v Čečeniji. Jelcin meni, da je Clinton očitno pozabil, da je Rusija jedrska velesila in da sam ne more ukazovati svetu. ''To bova počela midva s kitajskim predsednikom,'' je še pribil Jelcin.

Končani pogovori o oblikovanju avstrijske vlade
09. 12. 1999 10.10
Z dveurnim srečanjem socialdemokratskega avstrijskega kanclerja Viktorja Klime in vodje svobodnjakov FPOe Joerga Haiderja so se včeraj na Dunaju končali pogovori o oblikovanju nove vlade. Pričakujejo, da bo avstrijski predsednik Thomas Klestil jutri Klimi podelil mandat za sestavo nove vlade.

Public Enemy v Hali Tivoli
08. 12. 1999 19.34
Nocoj bo v Hali Tivoli v Ljubljani nastopila po mnenju mnogih najpomembnejša in najvplivnejša raperska skupina Public Enemy. Skupina bi morala pri nas prvič nastopiti že leta 1992, vendar je bil koncert zaradi bližnje vojne na Hrvaškem odpovedan. Kot uvod v raperski in hiphopovski večer bodo igrali še Cancel in Psycho-Klan iz Slovenije, Target in General Woo iz Hrvaške, ki sestavljata zasedbo Team 11, predstavljen pa bo še projekt ekipe Radyoyo z naslovom 5 Minutes Of Fame v družbi s Heavy Les Wanted. Nastopili bodo še Eazy G iz Maribora, Plan B iz Velenja, Da II Deuce iz Ljubljane, Dirty Dogs iz Kočevja ter King iz Nove Gorice.

Ostri odzivi na ruske grožnje
07. 12. 1999 20.55
Grožnja iz poveljstva ruske vojske v Čečeniji, da se bo v soboto začelo bombardiranje, v katerem bo Grozni zravnan z zemljo, je naletela na ostre reakcije po vsem svetu. V Moskvi poskušajo omiliti ultimat svojih generalov in pravijo, da gre le za opozorilo čečenskim upornikom.

Betontanc osvojil New York
03. 12. 1999 14.36
Slovenska plesnogledališka skupina Betontanc je s predstavo Skrivni seznam sončnih dni v režiji Matjaža Pograjca konec novembra gostovala v slovitem newyorškem gledališču La MaMa v East Villageu ''in popolnoma očarala tamkajšnje občinstvo in kritike,'' so sporočili iz producentske hiše Bunker, ki je skupaj z gledališčem Glej soproducirala predstavo in s podporo ministrstva za kulturo omogočila gostovanje.

Podobnik v Bruslju
30. 11. 1999 20.28
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes na srečanju predsednice Evropskega parlamenta Nicole Fontaine s predsedniki parlamentov iz dvanajstih kandidatk za članstvo v Evropski uniji v Bruslju pozdravil načrte za začetek pogajanj o članstvu z vsemi kandidatkami, pri tem pa poudaril pomen individualnega obravnavanja prosilk za članstvo. V tem kontekstu je menil, da bi se morali postopki ratifikacije pristopnih pogodb v parlamentih petnajsterice in v Evropskem parlamentu za vsako prihodnjo članico začeti ločeno.

Rusija ne prenese kritike
29. 11. 1999 16.01
Rusija je z nerazumevanjem in kritiko odgovorila na grožnjo direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michela Camdessusa, da bo zaradi vojaške operacije v Čečeniji sklad morebiti ustavil nadaljnje kredite Rusiji.

V Trstu predstavili galerijo v malem
25. 11. 1999 07.56
V konferenčni dvorani Visoke šole za prevajalce in tolmače tržaške univerze so včeraj predstavili prvi zvezek Galerije Imaginaire. Gre za nekakšno ''galerijo v malem'', v kateri so zbrana likovna dela Gustava Gnamuša, Marjana Kravosa, Sergia Scabarja in Giorgia Valvassorija, ki so nastala po navdihu teksta francoskega filozofa Jeana-Luca Mariona.

Potrošno naravnan proračun in visoki davki
24. 11. 1999 19.16
Člani Upravnega odbora (UO) Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so na današnji seji, katere se je udeležil tudi guverner Banke Slovenije France Arhar, opozorili na še vedno preveč potrošno naravnan proračun, na njegov primanjkljaj ter na tečajno politiko, ki ogroža obstoj izvoznikov.

Kouchner proti ukinitvi embarga
24. 11. 1999 19.12
Vodja misije ZN na Kosovu Bernard Kouchner nasprotuje ukinitvi embarga proti Beogradu, dokler ne bodo pojasnili usode na tisoče pogrešanih oseb s Kosova. Embargo bi morali po mnenju Kouchnerja ukiniti šele, ko bodo znani podatki o tem, kje so pogrešane osebe, ki naj bi jih bilo po različnih ocenah od 3000 do 7000.

Piratstvo se je razširilo
22. 11. 1999 20.30
Avdiovizuelno in računalniško piratstvo se je ponekod v svetu že tako razbohotilo, da je prešlo v roke organiziranega kriminala. S piratstvom se srečujemo tudi pri nas, kako ga preprečiti ali vsaj omejiti pa so se predstavniki različnih služb posvetovali danes.

Članstvo Turčije v EU
18. 11. 1999 15.39
Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Dogovor o plačilu ameriškega dolga OZN
17. 11. 1999 11.34
Dogovor ameriške administracije pod vodstvom predsednika Billa Clintona in kongresnih republikancev o plačilu zaostalih dolgov ZDA OZN je na sedežu OZN naletel na mešane odzive, v ameriškem kongresu pa doživel hude kritike iz vrst demokratske stranke. Predvsem ženske članice kongresa grozijo, da bodo glasovale proti sprejemu zakona o financiranju zunanjepolitičnih dejavnosti, ker je pogojevanje plačila dolga OZN s prekinitvijo plačevanja programom, ki pomagajo pri izvrševanju umetnih prekinitev nosečnosti, nesprejemljivo.

Avstrijci demonstrirali proti Haiderjevi politiki
12. 11. 1999 21.59
Na tisoče Avstrijcev je v središču Dunaja danes zvečer demonstriralo proti politiki desničarskega voditelja Joerga Haiderja. Pod geslom ''nobene koalicije z rasizmom'' se je po podatkih policije na ulicah avstrijske prestolnice zbralo približno 15.000 ljudi. K demonstracijam so pozvale številne človekoljubne organizacije in verske ustanove.

Nagrade na festivalu MESS tudi Slovencem
01. 11. 1999 18.22
Petintrideseti mednarodni gledališki festival MESS se je sinoči v Sarajevu zaključil s podelitvijo nagrad najboljšim. Zlati lovorov venec za najboljšo vlogo so dobili Jernej Šugman iz Slovenije, Bedia Begovska iz Makedonije in Dragan Jovičić iz BiH, nagrado za najboljšo režijo pa je prejel slovenski režiser Eduard Miler za predstavo Baal.

Bitka galeriji Tate
01. 11. 1999 10.46
V postelji, ki je kot umetnina v londonski galeriji Tate sprožila burne polemike v javnosti, sta se dva moška pred dnevi spustila v burno ''bitko'' z blazinami in tako za nekaj ur ohromila normalno delovanje razstave. Kot so povedali predstavniki galerije, je mladeniča prijela policija, umetnino Tracey Ermin pa so spet popravili. Postelja - nepostlana, malce zamazana in ''opremljena'' s kondomi ter spodnjim perilom - je kot hudo sporni eksponat razstave v številnih medijih sprožila množične kritike.

Vse močnejši mednarodni pritisk na Rusijo
28. 10. 1999 09.25
Evropska unija je včeraj obsodila nasilje v Čečeniji in pozvala rusko vlado, naj se vrne k političnemu dialogu. Finski minister za zunanjo trgovino Kimmo Sasi je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu še dejal, da ruska vlada, kot kaže, nima jasnega načrta za politično rešitev krize.

Umrl Andras Hegedues, podpisnik Varšavskega pakta
25. 10. 1999 13.18
V Budimpešti je minulo soboto umrl nekdanji madžarski premier Andras Hegedues, ki je leta 1956 izdal odlok, v skladu s katerim je Rdeča armada zadušila ljudsko vstajo, pozneje pa je postal glavni nasprotnik prosovjetskega režima.

Nišimura odstopil
20. 10. 1999 16.58
Namestnik japonskega obrambnega ministra Šingo Nišimura je moral danes odstopiti potem, ko je z nedavno izjavo, da bi se morala Japonska opremiti z jedrskim orožjem, naletel na ostre kritike v vladi.

Kritike Habibija
16. 10. 1999 18.34
Množične kritike v lastni stranki zmanjšujejo možnosti za vnovično izvolitev Jusufa Habibija za indonezijskega predsednika, zato namerava Habibi štiri dni pred predsedniškimi volitvami v nedeljo ponovno stopiti pred posvetovalno skupščino (MPR). 700 članov MPR bo namreč prihodnji teden odločalo o tem, kdo bo novi predsednik Indonezije.

Hadžibegić odstopil
11. 10. 1999 19.18
Dva dni po zadnjih rednih kvalifikacijskih tekmah za evropsko prvenstvo na Nizozemskem in v Belgiji prihodnje leto, med katerimi je bila najodmevnejša ''tekma stoletja'' v Zagrebu, prihajajo na dan prve poglobljene analize in z njo odstopi ter kritike.