Kritike

Nesreča z uranom
01. 10. 1999 21.42
Nenadzorovana verižna reakcija, ki se je zgodila včeraj v tovarni za predelavo urana v japonskem mestu Tokaimura, je doslej najhujša jedrska nesreča v zgodovini Japonske. Ob nesreči je bilo sevanju izpostavljenih 55 ljudi, med njimi so trije v kritičnem stanju. Oblasti pa so danes 300.000 prebivalcem, ki živijo na območju v razdalji 10 kilometrov od tovarne dovolile prosto gibanje.

Kritike generalnega sekretarja FIFA
30. 09. 1999 15.38
Generalni sekretar Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Michel Zen-Ruffinen je letošnjo razširjeno ligo prvakov označil za pravi polom.

Bavčar s predstavniki Evropske komisije
20. 09. 1999 21.24
Po pogovorih z vodjo direktorata Evropske komisije za Srednjo Evropo Catherine Day je slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar danes v Bruslju ocenil, da bo letošnje poročilo o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji, ki ga bo komisija po načrtih objavila konec oktobra, za Slovenijo ugodnejše od lanskega.

Zaprli razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja
13. 09. 1999 17.40
V Weimarju - evropski kulturni prestolnici leta 1999 - so šest tednov prej, kot je bilo predvideno, zaprli likovno razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja. Organizatorji kontroverzne razstave - na njej so predstavili tako zbirko slik Adolfa Hitlerja, kot dela, ki so nastala pod komunističnim režimom v nekdanji Vzhodni Nemčiji - kljub predčasnemu zaprtju razstave menijo, da je bila ta uspešna. Po njihovih navedbah naj bi si razstavo z naslovom Vzpon in padec modernistov v štirih mesecih ogledalo okoli 250.000 obiskovalcev. Razstava je sicer naletela na ostre kritike, saj naj ne bi razlikovala med resničnimi umetniškimi deli in kičem, vzhodnonemški politiki pa organizatorjem razstave očitajo tudi podcenjevanje umetnikov tega dela države. Organizatorji se obtožb branijo s trditvami, da javnost očitno še ni razčistila s polpreteklo nemško zgodovino in kulturo, zato naj bi bila takšna razstava še toliko bolj potrebna. Razstavo naj bi sicer zaprli, ker so bila dela razstavljena v stavbi, v kateri umetnine niso bile zaščitene pred bližajočim se slabim jesenskim vremenom.

Iran zavrača obtožbe
12. 09. 1999 21.01
Iran je ocenil ameriško poročilo o človekovih pravicah v tej državi kot pristransko in krivično. Poročilo namreč vsebuje kritike na račun verske nestrpnosti v državi.

Izbor poezije Karola Wojtyle v slovenščini
08. 09. 1999 16.13
Pod naslovom Ljubezen mi je vse razodela je v slovenščini v dneh pred ponovnim papeževim obiskom v Sloveniji izšel izbor poezije Karola Wojtyle. Pesmi poznejšega poglavarja Rimskokatoliške cerkve so nastale v času, ko je bil še študent, fizični delavec, duhovnik, nadškof in kardinal. V slovenski jezik jih je prelil polonist Niko Jež.

30.000 mark kazni za kritiko trenerja
02. 09. 1999 17.34
Kapetan nemškega prvoligaškega nogometnega moštva 1. FC Kaiserslautern, Ciriaco Sforza, bo moral zaradi kritike izrečene na račun trenerja Otta Rehhagla v časniku Welt am Sonntag plačati kar 30.000 nemških mark kazni. Sforza je v intervjuju med drugim dejal, da ima Rehhagel zgrešeno politiko pri nakupu igralcev, povsem zastarel način vodenja ekipe in da je komunikacija z njim težavna.

Minister Frlec odprl 6. posvet slovenskih diplomatov
30. 08. 1999 12.09
Dopoldne se je na Brdu pri Kranju začel dvodnevni šesti letni posvet slovenske diplomacije, ki se ga udeležujejo slovenski veleposlaniki, generani konzuli in odpravniki poslov ter predstavniki ministrstva za zunanje zadeve. Uvodoma je diplomate pozdravil zunanji minister Boris Frlec in takoj ovrgel nekatere kritike, češ da Slovenija nima razpoznavne zunanje politike. Poudaril je, da Slovenija izvaja aktivno zunanjo politiko, s čimer si je utrdila položaj na mednarodnem prizorišču in dodal, da takšni ''dosežki nikakor niso samoumevni''. Udeležence je pozdravil tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki je poudaril predvsem pomen parlamentarnega vidika diplomacije.

Razstava slik Jožeta Kotarja
26. 08. 1999 10.31
V Krkinem zdravilišču v Strunjanu bodo v torek, 31. avgusta, ob 20.30 odprli razstavo slik Jožeta Kotarja. Razstava bo na ogled do 28. septembra. Na ogled bodo avtorjeva novejša platna, ki jim je skupna tema ženska figura. Kotar jo je umestil v posebno vzdušje interierov pariških in italijanskih kavarn ter v prepoznavno atmosfero prestolnic in mest drugod po Evropi.

Slovenski turizem ni mrknil
24. 08. 1999 16.10
Po včerajšnji objavi predhodnih statističnih podatkov o turističnem obisku v Sloveniji, ki so pokazali, da je Slovenijo v prvih sedmih mesecih obiskalo za štiri odstotke manj turistov kot v istem obdobju lani, sta danes novinarsko konferenco pripravila Center za promocijo turizma (CPTS) in ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem. Minister za malo gospodarstvo Janko Razgoršek in direktor CPTS Franci Križan sta predstavila svoja gledanja na potek turistične sezone, razvila pa se je tudi burna razprava o neustrezni promociji sončnega mrka na Goričkem in še nekaterih težavah slovenskega gospodarstva.

Connery najbolj seksi moški
18. 08. 1999 10.01
Po mnenju bralk ameriške revije New Woman naj bi bil najbolj seksi moški tega stoletja 68-letni škotski igralec Sean Connery. Sledijo mu druga svetovno znana imena predvsem iz filmskega sveta, kot npr. Brad Pitt, Mel Gibson, Paul Newman in Harrison Ford. Brad Pitt, ki je sicer zaostal za svojim starejšim kolegom, je pri ameriških bralkah naletel na zelo dobre kritike. Po mnenju skoraj 16.000 vprašanih bralk ima mladi ameriški igralec čudovite oči, sijajen nasmeh, čutne ustnice, privlačno zadnjico in lepe roke. Anketa je še pokazala, da naj bi bil za ženske najpomembnejši telesni organ pri moških srce (60 odstotkov), sledijo pa možgani (25 odstotkov).

Poletni festival Križanke '99
12. 08. 1999 13.20
Križanke morajo ostati glavno prizorišče Mednarodnega poletnega festivala Križanke '99 v Ljubljani, poudarja Janja Rozman, vodja za stike z javnostmi Festivala Ljubljana, v uvodniku četrte številke Festivalovega bisa, publikacije, ki spremlja letošnje prireditve 47. mednarodnega poletnega festivala Ljubljana. Najrazličnejše očitke in kritike, ki jih prejemajo zaradi domnevne neustreznosti prizorišč poletnega festivala, o organizaciji in vodenju, pa je po mnenju Rozmanove mogoče zavrniti s preprostim dejstvom, da je ljubljanski festival mnogim njegovim zvestim obiskovalcem v ponos.

Severnoirska komisija o pohodu protestantov
12. 08. 1999 09.25
Severnoirska komisija za povorke je odobrila za to soboto načrtovani tradicionalni pohod protestantov v Londonderryju. Komisija je sinoči odločila, da smejo protestanti izvesti pohod skozi katoliški del mesta. Pri katolikih je odločitev naletela na ostre kritike. Njihov tiskovni predstavnik je napovedal mirne proteste, vendar se oblasti bojijo, da bi lahko prišlo do izbruha nasilja.

Japonska končno dobila uradno zastavo in himno
09. 08. 1999 10.47
Japonski parlament je danes kljub ostrim kritikam dokončno potrdil zakon o nacionalni zastavi in himni. Zastava hinomaru, stilizirano rdeče sonce na beli podlagi, in himna kimigajo za desne kroge na Japonskem utelešata ponos naroda, medtem ko sta za kritike simbola militarističnega in imperialistične preteklosti.

Rugova se je vrnil v Prištino
30. 07. 1999 19.26
Zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se je danes zjutraj vrnil na Kosovo. Rugova, ki je v svoj prištinski dom prispel z družino, je dejal, da se vrača ''za zmeraj''.

Gabra zamenjal Zgaga
29. 07. 1999 20.20
Državni zbor je razrešil ministra za šolstvo in šport Slavka Gabra in na njegovo mesto izvolil dosedanjega državnega sekretarja v šolskem ministrstvu Pavla Zgago. Zgago je na tajnem glasovanju podprlo 52 poslancev, proti jih je bilo 25 poslancev.

Kritike letalskih kontrolorjev učinkovite
28. 07. 1999 20.53
Kritike letalskih kontrolorjev, ki so ob letalski nesreči na Pohorju opozorili na pomanjkljivosti pri nadzoru zračne plovbe, so vendarle naletele na odprta ušesa. Uprava za zračno plovbo že kupuje nove slušalke, kadrovska komisija vlade pa je odobrila zaposlitev osmih dodatnih kontrolorjev poletov. A kontrolorji potrebujejo tudi kakovostno radarsko sliko, ki jo zdaj poleg svoje dobivajo še iz sosednje Avstrije. Kritike letalskih kontrolorjev, ki so ob letalski nesreči na Pohorju opozorili na pomanjkljivosti pri nadzoru zračne plovbe, so naletela na odprta ušesa.

Kritike na OVS
27. 07. 1999 20.31
Obveščevalno varnostna služba obrambnega ministrstva je znova na zatožni klopi. Tokrat jo kritizira parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih služb, ki je končala obravnavo takoimenovane sarajevske vohunske afere. Sklepi komisije so jasni: vojaški obveščevalci so pred dvema letoma, ko so v Sarajevu sledili civilnim osebam, delovali protizakonito.

Bosna in Hercegovina se razvija v leglo kriminala
24. 07. 1999 09.21
Posebna odposlanka generalnega sekretarja in koordinatorka OZN v Bosni in Hercegovini Elizabeth Rehn je na novinarski konferenci na sedežu OZN v New Yorku zatrdila, da se Bosna in Hercegovina spreminja v leglo kriminala. Rehnova je ostro kritizirala Bosno in Hercegovino in dejala, da sta sodstvo in policija tako skorumpirana, da se ne moreta uspešno kosati z organiziranim kriminalom. Kritike posebne odposlanke niso nič novega, saj tudi vse več podjetij iz ZDA in drugih, celo muslimanskih držav, noče poslovati z balkansko državo zaradi vsepovsod prisotne korupcije.

Tvoja senca na mojem zidu
16. 07. 1999 12.36
V trdnjavi Kluže blizu Bovca bo od 17. junija do 17. julija potekala razstava Tvoja senca na mojem zidu. Razstavo raznolikih umetniških zvrsti je pod okriljem Kulturno-umetniškega centra ARTileria Kluže pripravil Damijan Kracina. Kracina je k sodelovanju povabil tri kritike in upravitelje kulturnih ustanov, Antona Ledererja iz Avstrije, Sašo Glavan iz Slovenije in Donatello Ruttar iz Italije, ki so pomagali pri izbiri ustvarjalcev razstave.

Annan se bo zavzel za razorožitev OVK
22. 06. 1999 19.34
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je ob prihodu v Moskvo danes poudaril cilj razorožitve Osvobodilne vojske Kosova (OVK).

Začetek 29. mednarodnega festivala komorne glasbe Groblje
21. 06. 1999 07.07
S koncertom nemškega godalnega kvarteta Rosamunde se je sinoči v cerkvi sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah začel 29. mednarodni festival komorne glasbe Groblje '99. Ta, po mnenju kritikov ''elitni godalni kvartet'', ki doma in po svetu nastopa nekaj manj kot desetletje in je sposoben ''vrhunskega komornega muziciranja'', je začel niz šestih festivalskih koncertov domačih in tujih komornih zasedb in solistov, ki se bodo približno enkrat na teden vrstili v omenjeni baročni cerkvi in se sklenili konec julija v Kulturnem domu Franca Bernika v Domžalah.

Nov slovenski celovečerec - Ljubljana
15. 06. 1999 18.26
Mladi slovenski filmski režiser Igor Šterk, ki je že s prvencem Ekspres, ekspres doma in na tujem požel pohvalne kritike in pobral trinajst nagrad na mednarodnih filmskih festivalih, doma pa prejel tudi nagrado zlata ptica ter nagrado Prešernovega sklada za režijo, snema svoj drugi celovečerni film z delovnim naslovom Ljubljana.

Ostre kritike na račun Haiderjeve dvojezične politike
31. 05. 1999 17.12
Avstrijski poslanec v Evropskem parlamentu Friedhelm Frischenschlager je v Celovcu danes ostro kritiziral koroškega deželnega glavarja Joerga Haiderja, ki je minuli teden preklical razpis za štiri delovna mesta direktorjev dvojezičnih šol na južnem Koroškem.

Srečanje predsednika Kučana z vrhom tožilstva
31. 05. 1999 07.42
Predsednik republike Milan Kučan se je danes na Gradu Brdo srečal z vrhom državnega tožilstva in pravosodja. Kučanovemu povabilu so se odzvali generalna državna tožilka Zdenka Cerar, vrhovni državni tožilci, vodje višjih in okrožnih državnih tožilstev, pravosodni minister Tomaž Marušič in predsednica parlamentarnega odbora za notranjo politiko in pravosodje Darja Lavtižar Bebler. Pogovarjali so se o aktualnih vprašanjih in razmerah v slovenskem državnem tožilstvu.

Predstavniški dom odobril več kot 13 milijard dolarjev za vojsko
07. 05. 1999 09.51
Predstavniški dom ameriškega kongresa je s 311 proti 105 glasovom izglasoval predlog zakona, s katerim bi ameriški vojski za posredovanje na Kosovu in tudi za druge namene odobrili izredna proračunska sredstva v višini 13,1 milijarde ameriških dolarjev. Predlog je dobil trdno podporo obeh strank, čeprav vsota precej presega prvotni predlog predsednika ZDA Billa Clintona, ki je zaprosil za 6 milijard dolarjev. Podoben predlog zakona mora zdaj sprejeti še senat, ki je po napovedih poznavalcev manj radodaren. Tako se v kratkem pričakuje kompromis med senatom in predstavniškim domom, ki bi poslala predsedniku v podpis predlog zakona, ki bi vseboval okrog 9 milijard dolarjev.

ZDA zavračajo kritiko Dinija
24. 04. 1999 09.15
Združene države so danes zavrnile kritike italijanskega zunanjega ministra Lamberta Dinija zaradi napada zveze NATO na srbsko televizijo v Beogradu.

Dubravka Tomšič navdušila newyorško občinstvo in kritike
22. 04. 1999 11.50
Slovenska pianistka Dubravka Tomšič je popolnoma prevzela poslušalce v dvorani Alice Tully Hall newyorškega Lincoln Centra, ki so spremljali njen ponedeljkov recital, podobno pa je bilo tudi s kritiki, ki so njeno igranje primerjali z nastopi največjih glasbenih virtuozov tega stoletja. New York Times je zgodbo o predstavi Dubravke Tomšič, ki jo je pripravil Newport Music Festival, objavil na prvi kulturni (umetnostni) strani in slovensko umetnico v nekaterih pogledih ocenil kot celo boljšo od njenega učitelja Arthura Rubinsteina.

Peter Handke z avtom na Kosovo
21. 04. 1999 15.40
Avstrijski pisatelj Peter Handke naj bi po Beogradu tokrat obiskal še Prištino. Kot je poročal dunajski časnik News, je 56-letni pisatelj v spremstvu srbsko-avstrijskega slikarja Adriana Brauerja z avtom odpotoval iz Salzburga, pot pa naj bi ga vodila preko Slovenije, Hrvaške, Republike srbske in Črne gore do Prištine.

Kongres se bo spopadel o vlogi ZDA pri sporu o Kosovu
11. 04. 1999 20.35
Ameriški kongresniki se bodo v ponedeljek s pomladanskih počitnic vrnili na delo v Washington, kjer je pričakovati ostre besedne spopade glede politike predsednika Billa Clintona do Kosova. Večina demokratov in nekaj republikancev bo to politiko skoraj gotovo zagovarjala, večji del republikancev pa se pripravlja na ostre kritike, čeprav javnost zračne napade večinoma podpira.