N'

Jelcin zagotovil boljše pogoje za tuje vlagatelje
06. 02. 1998 08.55
Ruski predsednik Boris Jelcin je izboljšal pogoje za naložbe tujcev v Rusiji. Podjetja, katerih naložbe presegajo 250 milijonov ameriških dolarjev, bodo lahko v bodoče na ruskem ozemlju vzpostavila območja v obliki prostocarinskih con. Odlok, ki ga je podpisal ruski predsednik, pa med pogoji navaja, da morajo investitorji v petih letih povečati delež ruskih sestavnih delov v svoji proizvodnji na najmanj 50 odstotkov. Ruska vlada pričakuje, da bo odlok tujce spodbudil k naložbam v Rusiji, je še poročala tiskovna agencija Interfax.

Kitajska leta 1997 zabeležila presežek v blagovni menjavi z EU
06. 02. 1998 08.52
Kitajska je lani prvič po petih letih ponovno zabeležila presežek v blagovni menjavi z Evropsko unijo. Presežek izvoza nad uvozom je lani znašal 4,62 milijarde ameriških dolarjev, potem ko je Kitajska še leto poprej v trgovanju s članicami EU zabeležila za 40 milijonov dolarjev primanjkljaja. Po podatkih državne tiskovne agencije Xinhue je vzrok za pozitivno trgovinsko bilanco v močnem zmanjšanju uvoza strojev iz teh držav. Obseg menjave med Kitajsko in evropsko petnajsterico se je lani povečal za 8,3 odstotka. Kitajska s članicami EU opravi že preko 13 odstotkov celotnega obsega zunanje trgovine.

Nemška industrija povečala proizvodnjo
06. 02. 1998 08.51
Nemška industrija je v letu 1997 kljub krizi v gradbeništvu zabeležila precej večji obseg proizvodnje kot leto poprej. V povprečju se je obseg industrijske proizvodnje v Nemčiji lani povečal za 2,6 odstotka, so sporočili iz zveznega ministrstva za gospodarstvo. Še posebej močan porast je zabeležila predelovalna industrija, kjer se je obseg proizvodnje povečal kar za 4,3 odstotka. Nasprotno pa se je dejavnost v gradbeništvu zmanjšala za 5,1 odstotka. Še leta 1996 se je obseg proizvodnje celotne nemške industrije zmanjšal za pol odstotka. Po trditvah gospodarstvenikov je imela kriza v Aziji na proizvodnjo nemške industrije lani le malo vpliva.

Janez Podobnik obiskal Gorenje
05. 02. 1998 19.19
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes obiskal delniško družbo Gorenje, kjer ga je sprejel direktor uprave Jože Stanič z drugimi člani vodstva koncerna, so sporočili iz DZ. Vodstvo Gorenja je predsedniku parlamenta predstavilo svoje izkušnje pri vstopanju na zahtevne evropske in svetovne trge. Seznanili so ga tudi s svojimi pogledi na to, kar je potrebno storiti s strani države, da se na trgu zagotovijo predvsem bolj enakopravni pogoji, ki bi v bolj izenačen položaj z drugimi postavljalo tudi velike izvoznike. Sogovorniki so predsednika DZ opozorili na zaskrbljujoče dejstvo, da se vse manj mladih odloča za tehnične poklice, in ob tem poudarili posebne skrbi za tehnične poklice na srednji in visoki ravni izobraževanja.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU
05. 02. 1998 19.13
Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

Deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne programe se zmanjšujejo
05. 02. 1998 19.03
Odbor DZ za znanost in tehnologijo se je kot zainteresirano parlamentarno delovno telo seznanil s Strategijo RS za vključevanje v Evropsko unijo. Od vlade pričakuje, da bo dokument dopolnila tako, da bo na področju znanosti bolj razvojno naravnan in z večjim poudarkom na tehnološkem razvoju. Čeprav je Slovenija ena najbolj razvitih držav kandidatk, še vedno zaostaja za državami Evropske unije. Cilj naše države pa je čim hitreje zmanjševati razlike v stopnji ekonomskega in socialnega razvoja v primerjavi z EU. Člani odbora so opozorili na pomanjkljivost strategije pri metodološkem pristopu. Posebej so izpostavili dejstvo, da se deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne in druge ciljne programe, za visoko šolstvo ter za spodbujanje razvoja demografsko ogroženih področij v zadnjih nekaj letih zmanjšujejo. Zakonodaja o intelektualni in industrijski lastnini je razen manjših izjem združljiva z acquis. Uskladiti bo potrebno še trajanje zaščite audiovizualnih produkcij in uvesti potrdila o dopolnilni zaščiti. Glede izvajanja zakonodaje bo treba rešiti vprašanje prenehanja veljavnosti blagovnih znamk, kar zlasti velja za področje farmacije.

Majhna udeležba na demonstracijah proti brezposelnosti
05. 02. 1998 18.14
Na poziv k demonstracijam proti brezposelnosti se je danes odzvalo občutno manj kot 40.000 ljudi v približno 70 mestih po vsej Nemčiji. To so pokazale številke, ki jih je pri organizatorjih demonstracij in policiji zbrala nemška tiskovna agencija DPA. S tem je bil obseg akcije znatno manjši kot pri podobnih demonstracijah v Franciji.

Težave v slovenskem elektrogospodarstvu
04. 02. 1998 17.14
Predstavniki vodilnih podjetij energetskega gospodarstva Slovenije so na današnjem sestanku s predsednikom Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožkom Čukom opozorili, da je elektroenergetski sistem Slovenije v zelo resnih težavah. Pri tem so spomnili na velike zamude pri sprejemanju zakonodaje in strateških dokumentov s področja energetike ter na izgube v elektroenergetskem sistemu. Odločitve s področja investicij v infarstrukturo kasnijo, privatizacija pa je še vedno na ničelni točki. Za celotno slovensko gospodarstvo bo usodno, če vlada ne bo v najkrajšem času sprejela nacionalnega energetskega programa in konkretnih ukrepov za sanacijo elektrogospodarstva, so opozorili predstavniki energetskega gospodarstva.

Zmanjšanje subvencij za dijaške in študentske mesečne vozovnice
04. 02. 1998 16.43
Vlada je znižala subvencije mesečnih vozovnic za dijake in študente z dosedanjih 20 na sedemnajst odstotkov, glede na polno ceno mesečne vozovnice, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport. Sklep o spremembi višine subvencioniranja mesečnih vozovnic za prevoze dijakov in študentov, ki se šolajo izven kraja bivanja, je slovenska vlada sprejela decembra lani, velja pa od 1. februarja letos.

Obeti
04. 02. 1998 08.41
V petek in soboto bo jasno. Burja na Primorskem bo oslabela in postopno ponehala.

Literarni večer Društva slovenskih pisateljev
03. 02. 1998 18.06
V Klubu Lili Novy v Cankarjevem domu bo v četrtek, 5. februarja, literarni večer Društva slovenskih pisateljev, na katerem bodo nastopili Jože Hudeček, Matjaž Kocbek, Meta Kušar, Dušan Merc, Andrej Morovič, Milan Vincetič in Jani Virk.

Teden leposlovja v Knjigarni Konzorcij
03. 02. 1998 18.05
V Knjigarni Konzorcij bodo v okviru slovenskega kulturnega praznika od 5. do 12. februarja pripravili Teden leposlovja. V tem času bo večino izvirnih knjig, ki so izšle lani, mogoče kupiti 20 odstotkov ceneje. Prvi prodajni dan pa bodo v prostorih Konzorcija pripravili literarni maraton, ki bo potekal od 12. do 19. ure. Nanj bodo organizatorji povabili vse avtorje, ki so lani izdali novo knjigo.

V Barceloni priložnost za zmago v gosteh
02. 02. 1998 18.47
Slovenskega košarkarskega državnega prvaka Union Olimpijo po krajši prekinitvi evropske košarkarske lige v četrtek ponovno čaka težka tekma. Union Olimpija ima v drugem delu evropske lige precej neugoden razpored, za začetek pa se bo v četrtem krogu v gosteh pomerila z Barcelono. Spomini igralcev Uniona Olimpije na katalonsko ekipo so sicer prav prijetni; v vseh treh tekmah evropske lige letos in lani, ko sta se srečala ta nasprotnika, je namreč slavil ljubljanski klub. Barcelona trenutno ne blesti ne v evropski ligi ne v španskem prvenstvu, kjer je prav ob koncu prejšnjega tedna že izpadla iz pokalnega tekmovanja. Seveda pa to ne pomeni, da je Barcelona povsem nenevarna. Ljubljančani imajo namreč precej težav z zdravstvenim stanjem moštva, saj je kar nekaj košarkarjev zbolelo. Gregor Hafnar in Marjan Kraljevič še vedno nista zdrava, tako da je celo vprašljiv njun odhod v Barcelono. Bolje je z Jako Danevom in Markom Tuškom, ki sta zaradi bolezni izpustila nastop na prireditvi Dan slovenske košarke, a sta se zdaj že priključila ekipi. Tudi Barcelona ima težave, poškodovani so Enrique Andreu, Andres Jimenez in Aleksandar Djordjevič.

Madeleine Albright na pogovorih v Saudovi Arabiji
02. 02. 1998 17.19
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki se mudi na turneji po zalivskih državah, se je danes sestala s saudskim princem Abdalahom Ben Abdel Azizom. Albrightova bo Saudovo Arabijo poskušala pridobiti za morebitno vojaško posredovanje proti Iraku. Uradni viri v Riadu pa so medtem že sporočili, da Saudova Arabija ni naklonjena morebitnemu vojaškemu napadu na Irak.

Obeti
31. 01. 1998 10.21
V ponedeljek in torek bo pretežno jasno, burja bo že v ponedeljek ponehala.

Volkswagen povečal prodajo lahkih gospodarskih vozil
30. 01. 1998 08.32
Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen je povečal svoj tržni delež pri lahkih gospodarskih vozilih na nemškem in zahodnoevropskem trgu. Volkswagen je lani v Nemčiji prodal 12 odstotkov, v zahodni Evropi pa celo 20 odstotkov več vozil kot leto poprej. Iz Volkswagna so še sporočili, da nameravajo področje gospodarskih vozil razširiti tudi na proizvodnjo težkih tovornjakov, ki so jih doslej izdelovali le v manjših količinah v Braziliji. O tem se pogovarjajo s švedsko Scanio, vendar odločitve še ni. Volkswagen je lani po vsem svetu prodal 348.000 gospodarskih vozil z dovoljeno skupno težo do šestih ton. Prihodek iz prodaje gospodarskih vozil znamke VW je lani dosegel 7,6 milijarde mark, kar je 18 odstotkov več kot leta 1996.

17 vrst ptic ogroženih v Veliki Britaniji
30. 01. 1998 08.26
Poljski vrabec, poljski kobiličar in jerebica so na vrhu seznama 17 ptičjih vrst, ki jim v Veliki Britaniji grozi izumrtje. Iz poročila britanskega društva za ornitologijo izhaja, da so se populacije ogroženih vrst v zadnjih 25 letih zmanjšale za več kot polovico. Prva stopnja preplaha velja tudi za drozga, pribo, velikega strnada, kalina, gozdno sloko, poljskega škrjanca, divjo grlico in ovčarico. Krivdo za ogroženost ptičjih vrst pripisujejo izgubi njihovega življenskega okolja in prehrambenih virov zaradi novih metod v kmetijstvu. "Te ptice so pravi poraženci sodobnega časa," je pojasnil avtor poročila Humphrey Crick. Opozoril je, da izginjajo v velikem številu in da mnogo vrst ne bo več dolgo preživelo.

Jutri Schuessel in Zernatto v Ljubljani; Drnovšek v Davos
29. 01. 1998 14.17
Na enodnevni obisk v Slovenijo bosta jutri prispela avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel in koroški deželni glavar Christof Zernatto. Po dopoldanskih pogovorih - v premierovem uradu pravijo, da bodo namenjeni skupni kandidaturi za olimpijske igre leta 2006 -, bosta premier Janez Drnovšek in zunanji minister Schuessel dala izjavi za javnost.

Irak se bo branil z vsemi silami
29. 01. 1998 13.48
Iraški predsednik Sadam Husein je danes zagotovil, da se bo njegova država v primeru ameriškega napada "branila z vsemi silami in sredstvi". Kot je še poročala iraška tiskovna agencija INA, je Husein obenem izrazil upanje, da do spopada z Združenimi državami ne bo prišlo.

Obeti
29. 01. 1998 08.55
V soboto se bo zmerno pooblačilo, vendar bo še večinoma suho vreme. V nedeljo bo oblačno, občasno bodo padavine. Na Primorskem bo deževalo, pihala bo burja. Drugod bo rahlo snežilo. Več padavin bo v južni polovici Slovenije.

Volkswagnu 200 milijonov mark kazni
28. 01. 1998 18.33
Evropska komisija je nemškemu proizvajalcu avtomobilov Volkswagen danes nalozila 102 milijona ekujev oziroma priblizno 200 milijonov mark kazni, ker je italijanskim distributerjem prepovedal prodajo avtomobilov nemškim in avstrijskim drzavljanom. Gre za najvišjo denarno kazen, kar jih je Evropska komisija kdajkoli nalozila neki druzbi. V skladu s pravili EU so proizvajalci avtomobilov sicer upraviceni do vzpostavljanja ekskluzivnih distributerskih omrezij, vendar pa pravila notranjega trga distributerjem nalagajo prodajo avtomobilov posameznikom iz celotnega obmocja petnajsterice. To torej pomeni, da lahko drzavljan unije avto kupi kjerkoli na ozemlju povezave, davke pa placa v drzavi, v katero avto uvozi. Evropska komisija je Volkswagen obtozila, da je sistematicno kršil tovrstne pravice potrošnikov.

Odstop japonskega finančnega ministra
28. 01. 1998 11.52
Japonski finančni minister Hiroši Mitsuzaka je po pričakovanjih danes ponudil odstop in tako prevzel odgovornost za škandal v njegovem ministrstvu. Ministrski predsednik Rjutaro Hašimoto je ponujeni odstop že sprejel, do imenovanja naslednika pa bo finančno ministrstvo vodil sam.

Guverner svetovne banke na turneji po azijskih državah
28. 01. 1998 09.49
Guverner Svetovne banke James Wolfensohn bo od 1. do 8. februarja na turneji po šestih azijskih državah, ki jih je prizadela finančna kriza. Namen obiska bo podrobnejša ocena predvsem socialnih potreb na območju, so včeraj sporočili iz Setovne banke. Wolfenshon bo obiskal Tajsko, Singapur, Malezijo, Indonezijo, Filipine in Južno Korejo.

Compaq Computer kupil Digital Equipment za 9,6 milijarde dolarjev
28. 01. 1998 09.24
Ameriški proizvajalec osebnih računalnikov Compaq Computer Corporation je za 9,6 milijarde ameriških dolarjev kupil računalniškega velikana Digital Equipment Corporation. Gre za največji prevzem v računalniški industriji doslej, so v New Yorku sporočili iz obeh podjetij. Compaq je koncern s preko 37 milijardami dolarjev letnega prihodka, ki se za IBM in Hewlett-Packardom uvršča na tretje mesto med največjimi računalniškimi koncerni na svetu.

AT&T ustvaril precej manj dobička
28. 01. 1998 09.21
Največji ameriški telefonski koncern AT&T s sedežem v New Yorku je v letu 1997 spričo močne konkurence na ameriškem telekomunikacijskem trgu, zmanjšanja števila naročnikov ter dragih popustov zabeležil precejšnje znižanje dobička. Medtem ko je AT&T v letu 1996 ustvaril 5,9 milijarde dolarjev dobička, se je ta lani zmanjšal na 4,6 milijarde dolarjev. Hkrati se je prihodek koncerna povečal za 1,4 odstotka na 51,3 milijarde dolarjev, so v New Yorku sporočili iz podjetja.

V Sloveniji je 70 000 ljudi brez državljanstva
27. 01. 1998 17.28
Helsinški monitor Slovenije (HMS) ugotavlja, da je problem državljanstva v Sloveniji večji, kot zatrjuje notranje ministrstvo, saj je po njihovih ocenah v Sloveniji brez državljanstva približno 70.000 ljudi, je novinarjem zatrdila predsednica HMS Neva Miklavčič Predan. Vlada bi morala te primere takoj rešiti, še posebej 7.000 do 10.000 najnujnejših. HMS je do tako visoke številke prišel po pregledu poročila komisariata ZN za begunce in podatkov statističnega urada. Miklavčičeva je predstavila podatke iz poročila komisariata, v katerem je razvidno, da je bilo leta 1991 med dvema milijonoma prebivalcev Slovenije blizu 240.000 prebivalcev, ki niso bili Slovenci, 170.000 od 174.000, ki so za državljanstvo zaprosili, pa so ga tudi dobili.

Prihodnji teden nadaljevanje pogajanj o nasledstvu SFRJ
27. 01. 1998 17.25
V Bruslju se bodo prihodnji teden, od 4. do 6. februarja, nadaljevala pogajanja o nasledstvu nekdanje Jugoslavije med pogajalskimi skupinami petih držav naslednic in mednarodnim pogajalcem sirom Arthurjem Wattsem. Po oceni vodje slovenske pogajalske skupine za nasledstvo Mirana Mejaka bodo ta pogajanja zelo pomembna, saj naj bi se po Wattsovem predlogu pogovarjali o začetku delne delitve premoženja, in sicer osmih ambasad, deviznih sredstev v baselski banki za mednarodne poravnave (BIS) ter arhivih.

Kitajska in ZDA največji proizvajalki bombaža na svetu
27. 01. 1998 08.17
Proizvodnja bombaža se bo v sezoni 1997/98 povečala za dober odstotek na 19,8 milijona ton. Največji proizvajalki ostajata Kitajska s 4,2 tone pridelka ter ZDA s 4,1 milijona ton. Indija in Pakistan zaradi slabšega donosa na površino ter težav s škodljivci pričakujeta upad pridelka za deset odstotkov na 2,7 milijona ton oz. za pet odstotkov na 1,53 milijona ton. Proizvodnja bombaža v Evropski uniji, ki jo zastopata Grčija in Španija, pa bo letos predvidoma znašala 495.000 ton (lani: 408.000 ton).

60 000 gospodinjstev v Quebecu še vedno brez elektrike
26. 01. 1998 09.48
Tri tedne po obilnem ledenem dežju je brez elektrike še vedno 60.000 gospodinjstev v kanadski pokrajini Quebec. Okoli 30.000 gospodinjstev naj bi elektriko dobilo še ta teden. Ko so bile težave največje, je bilo brez elektrike kar 1,4 milijona gospodinjstev.

Invicible zaplula v Zaliv
26. 01. 1998 09.45
Britanska letalonosilka Invincible je zaplula v vode Zaliva, s čimer se je število britanskih vojakov na tem območju povzpelo na 2000. Ameriški mediji pišejo, da naj bi bila okrepljena navzočnost Britancev znak pripravljenosti Londona, da podpre Washington, če se bo odločil za vojaško akcijo proti Iraku.