Nespečnost

Radio za seniorje

23. 08. 1999 13.09

Nova britanska radijska postaja Angelska skupnost (Angel Community Radio) bo v eter pošiljala samo glasbo, ki je bila posneta pred letom 1959. Namenjena bo tistim poslušalcem, ki se jim vsa novejša glasba zdi preveč moderna. Glasbo bodo izbirali starejši, pri izboru glasbe pa bodo prevladovale skladbe Glenna Millerja, Perrya Coma in Binga Crosbya. Direktorju radija Tonyju Smithu se zdi zelo pomembno, da radio oddaja dan in noč, torej 24 ur, saj mnogo starejših ljudi muči nespečnost. Radio se bo moderni dobi prilagodil le po tehnologiji: da bi se izognili prasketanju in preskakovanju gramofonskih igel, bodo vse skladbe z gramofonskih plošč presneli na minidiske.

Newyorški živalski vrt na zatožni klopi

23. 01. 1999 11.27

Newyorški oče toži živalski vrt v Bronxu zaradi nemarnosti in zahteva milijon dolarjev odškodnine, ker je gorila iz kletke njegovemu fantku vrgla kamen v glavo, poroča Reuters.

Za nespečnostjo najbolj trpijo Angleži

15. 09. 1998 08.50

Najmirnejši spanec imajo Nemci, ''bele'' in nemirne noči pa preživljajo predvsem Angleži. V obeh primerih imajo ženske manj mirni spanec od moških. Po podatkih raziskave, ki jo je v Madridu predstavilo Evropsko združenje za raziskave, povzema pa jih tržaški časnik Il Piccolo, v Nemčiji za nespečnostjo trpi 3 odstotke moških in 5 odstotkov žensk, v Veliki Britaniji pa 18 odstotkov moških in 26 odstotkov žensk. Glavna vzroka nespečnosti sta zaskrbljenost zaradi lastnega zdravstvenega stanja in stres. Med tistimi, ki imajo težave s spancem, pa prevladujejo predvsem ločene osebe oziroma tisti, ki morajo sami, brez partnerja, skrbeti za družino. Veliko oseb jih ''živi'' z nespečnostjo že več kot deset let, kar pa se negativno odraža na kakovost življenja in na manjšo delovno produktivnost. Nespečnost prizadene predvsem osebe, starejše od 60 let, v Veliki Britaniji pa za tem pojavom trpijo tudi zelo mladi, od 25. do 34. leta starosti. V raziskavo je bilo vključenih več kot 9000 odraslih iz petih držav: Nemčije, Belgije, Švice, Velike Britanije in Irske.

Britanci in Švedi ne morejo spati

13. 09. 1998 09.26

Dve tretjini Britancev in tri četrtine Švedov trpi zaradi nespečnosti, ki je najpogosteje posledica skrbi in stresa. Po ugotovitvah raziskave, ki jo je izvedla znanstvena skupina Rhone Poulenc, potekala pa je tudi v Belgiji, Nemčiji in na Irskim, za nespečnostjo trpijo predvsem ženske, glavni vzroki pa so zdravstvene težave in nesoglasja v medčloveških odnosih.

Zdravilo zoper nespečnost Sanval brez stranskih učinkov?

01. 09. 1998 13.50

V razvitih državah ima težave s spanjem kar petina ljudi, nespečnost pa je posebej pogosta med starejšimi. Vzrokov za nespečnost je veliko in so lahko različni. V Sloveniji je zdravnikom za uspešno zdravljenje nespečnosti na voljo več zdravil, med njimi tudi edini predstavnik nove skupine, t.i. nebenzodiazepinski hipnotik zolpidem, ki se od drugih razlikuje po tem, da bolniki hitro zaspijo, da traja njegov učinek sedem do osem ur, ne povzroča zaspanosti naslednji dan, po dolgotrajnem jemanju se ne pojavi toleranca, predvsem pa po prenehanju zdravljenja ne povzroča ponovne nespečnosti. Omenjene ugotovitve so javnosti danes predstavili strokovnjaki z Inštituta za klinično nevrofiziologijo Nevrološke klinike Ljubljana, ki so opravili multicentrično dvojno slepo raziskavo o zdravljenju kronične nespečnosti pri starejših z zdravili zolpidem in triazolam.