PREDSEDNIK

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Forum najvišjih vodilnih
14. 11. 1997 00.00
Na letnem <b>Forumu najvišjih vodilnih</b> bodo govorili o pripravljenosti slovenskih podjetij na rastoče integracije mednarodnih trgov kapitala in na zmanjševanje pomena državnih meja zaradi opuščanja trgovinskih omejitev.V luči tega bodo osvetlili s tem povezana tveganja in usposobljenost vodilnih posameznikov. Nagovor bo imel predsednik republike Milan Kučan.

Clinton pozdravil zaostritev ukrepov zoper Irak
13. 11. 1997 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je pozdravil včerajšnjo soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) o zaostritvi ukrepov zoper Irak. Vendar pa Clinton ni omenjal uporabe sile, če Irak ne bi preklical izgona ameriških inšpektorjev Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Kot ves čas od izbruha krize, se je Clinton tudi tokrat izognil razhajanjem med ZDA in nekaterimi partnerkami v ZN. Rusija je dopustila možnost dodatnih pritiskov, če se Irak ne bi uklonil ZN, a je odločno zavrnila kakršnokoli uporabo sile. Resolucijo Varnostnega sveta sta pozdravila tudi japonski premier Rjutaro Hašimoto in francoski predsednk Jacques Chirac.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo
13. 11. 1997 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Milošević na Kitajskem
13. 11. 1997 00.00
Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se bo danes sestal s kitajskim voditeljem Jiang Zeminom. Po prihodu v Peking je Milošević izjavil, da prihaja na <i>obisk k prijateljem</i> ter da ZRJ želi razviti sodelovanje in okrepiti odnose. V času Miloševićevega obiska na Kitajskem bosta državi podpisali tudi več sporazumov.

O lustracijskem zakonu na izredni seji 25. novembra
12. 11. 1997 00.00
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je po posvetovanju na kolegiju odločil, da bo parlament o predlogu resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima odločal na izredni seji 25. Novembra. Osrednja točka dnevnega reda na tej seji bo predlog letošnjega državnega proračuna. Sklic izredne seje naj bi bil pripravljen še danes. Kolegij predsednika DZ je dal svoje soglasje k predlogu finančnega načrta DZ za prihodnje leto. V prihodnjem letu naj bi, po tem predlogu, proračun DZ znašal 4,439 milijarde tolarjev, primerjalno z obsegom sredstev za letos je indeks rasti 114.

Obletnica oktobrske revolucije
07. 11. 1997 00.00
V središču Moskve se je zjutraj zbralo okoli 6000 ljudi, da bi obeležili 80-letnico ruske revolucije. Nosili so rdeče zastave, razdeljeni pa so bili v več skupin. Slišati je bilo vzklike proti ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu in zahteve po ponovni vzpostavitvi socialistične Rusije. Ruski predsednik Boris Jelcin pa je v televizijskem nagovoru ob obletnici oktobrske revolucije ocenil, da je bila revolucija

Drnovšek odpotoval v Sarajevo
07. 11. 1997 00.00
Vladna in gospodarska delegacija pod vodstvom predsednika vlade Janeza Drnovška je zjutraj odpotovala na uradni enodnevni obisk v Sarajevo. V vladni delegaciji so poleg premiera še minister za zunanje zadeve Boris Frlec, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, minister za promet in zveze Anton Bergauer, državni sekretar za industrijo Boris Šuštar, državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar in državni sekretar ministrstva za promet in zveze Igor Zajec. V Sarajevu se jim bo pridružil še slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič. Gospodarski del delegacije šteje več kot 40 predstavnikov podjetij in Gospodarske zbornice Slovenije. Obisk slovenske delegacije v Sarajevu je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih in političnih odnosov med državama. Po prihodu v Sarajevo se bo premier Janez Drnovšek v spremstvu ministrov za zunanje zadeve, ekonomske odnose in promet sestal z delegacijo Sveta ministrov BiH. Sledilo bo srečanje premiera Drnovška s predsedujočim predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem in visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Carlosom Westendorpom. Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo na ločenih pogovorih sestal tudi s članoma predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom. Sprejel bo delegacijo Slovencev, ki živijo v BiH in se udeležil odprtja mešanega podjetja v bližini Sarajeva.

Senat dal zeleno lač za fast track
05. 11. 1997 00.00
Ameriški senat je na prvem proceduralnem glasovanju včeraj izrazil podporo predlogu za obnovitev odločanja po hitrem postopku (fast track), ki predsedniku Billu Clintonu daje posebna pooblastila za pogajanja o prosti trgovini z državami Latinske Amerike. Predsednik Clinton je po glasovanju v senatu, na katerem so z 69 glasovi proti 31 podprli predlog, da se začne razprava o hitrem postopku, izrazil zadovoljstvo, da je senat z veliko večino glasoval za odpravo zastoja v ključnem postopku.

Milan Kučan v torek odpotuje v Muenchen
30. 10. 1997 00.00
Predsednik Milan Kučan se bo v torek v Muenchnu udeležil konference o politiki in strategiji, ki jo prireja fundacija Hanns-Seidel, ob tem pa bo imel tudi pogovore s slovaškim predsednikom Michalom Kovačem in s predsednikom bavarske deželne vlade Edmundom Stoiberjem. Na konferenci bo govoril na temo Širitev zveze NATO in pogledi Slovenije, navzoč pa bo tudi na predavanjih slovaškega predsednika Kovača o Evropi kot kulturnem prostoru ter generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane, ki bo govoril o novi vlogi Severnoatlantske zveze v Evropi.

Kitajski predsednik na obisku v ZDA
28. 10. 1997 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je v okviru enotedenskega obiska v Združenih državah Amerike minulo noč prispel v ameriško zračno oporišče Langley pri Williamsburgu (zvezna država Virginija). Zvečer bo Zemin odpotoval v Washington, kjer se bo v sredo sešel z ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Po dvanajstih letih je to prvi obisk kakega kitajskega predsednika v ZDA.

Sedma obletnica združitve Nemčije
03. 10. 1997 00.00
V Stuttgartu bo danes potekala osrednja slovesnost, s katero bodo obeležili sedmo obletnico združitve Nemčije. V wuerttemberškem gledališču bodo ob tej priložnosti spregovorili nemški kancler Helmut Kohl, nekdanji ameriški predsednik George Bush in predsednik deželne vlade Baden-Wuerttemberg Erwin Teufel, predsednik Roman Herzog pa bo v gradu nad mestom sprejel 1.700 gostov. Slavje bo potekalo tudi v središču mesta, kjer bo imela koncert na prostem nemška rock skupina Scorpions. Po oceni deželne vlade se bo praznovanja udeležilo pol milijona obiskovalcev.

Evroatlantske integracije in regionalna varnost
03. 10. 1997 00.00
V bolgarski prestolnici Sofiji se je davi začelo enodnevno srečanje obrambnih ministrov držav članic Partnerstva za mir iz Jugovzhodne Evrope ter njihovih kolegov iz nekaterih držav članic zveze NATO. Srečanja se udeležuje tudi slovenski obrambni minister Tit Turnšek. Na jutranji plenarni seji sta udeležence pozdravila bolgarski predsednik Petar Stojanov ter obrambni minister Georgi Ananijev, uvodni govor pa je imel pomočnik generalnega sekretarja zveze NATO za politične zadeve Klaus Peter Klaiber.

Arafat prispel v Aman
02. 10. 1997 00.00
Predsednik palestinskih avtonomnih oblasti Jaser Arafat je danes prispel v Aman, kjer se je za zaprtimi vrati sestal z jordanskim kraljem Huseinom. Arafat naj bi se, kot poročajo uradni viri, kralju Huseinu zahvalil za njegovo prizadevanje za izpustitev duhovnega voditelja integrističnega gibanja Hamas, Ahmeda Jasina. Po pogovoru na štiri oči se bosta državnika vnovič sešla na razširjenem srečanju delegacij obeh držav, Arafat pa naj bi nato v bolnišnici obiskal ranjenega Jasina.

Havel odpotoval na zasebni obisk v ZDA
02. 10. 1997 00.00
Češki predsednik Vaclav Havel je v spremstvu soproge Dagmar Havlove danes odpotoval na petdnevni zasebni obisk v ZDA. Češkemu predsedniku bodo v Washingtonu jutri izročili Fulbrightovo nagrado za njegov prispevek k razumevanju med narodi. Med zasebnim obiskom v ZDA se bo Havel srečal z voditeljico ameriške diplomacije Madeleine Albright, z več senatorji pa se bo pogovarjal o vključevanju Češke v Severnoatlantsko zvezo. Češki predsedniški par bo v Beli hiši sprejela ameriška prva dama Hillary Clinton.

Lukašenko odpovedal obisk v Moskvi
02. 10. 1997 00.00
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je danes odpovedal svoj obisk v dveh ruskih regijah ob meji z Belorusijo, češ da je Kremelj tik pred zdajci obisk preprečil. Iz Moskve naj bi v Minsk ponoči namreč sporočili, da Lukašenko ne more pristati na letališčih v Lipetsku in Jaroslavu, mestih, ki ju je nameraval obiskati. Ruski predsednik Boris Jelcin pa je v zvezi z dogodkom izjavil, da ruske regije same, brez posvetovanja s Kremljem, na obisk ne smejo vabiti tujih šefov držav ali vlad.

Jelcin odpotoval v Nižni Novgorod
02. 10. 1997 00.00
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odpotoval na enodnevni delovni obisk v Nižni Novgorod (400 kilometrov vzhodno od Moskve), poročajo ruske agencije. Jelcin naj bi si v mestu ob Volgi ustvaril podobo o gospodarskih reformah v regijah. Pred nekaj dnevi je ruski predsednik v Svetu ruske federacije napovedal okrepljeno vlogo države na področju usmerjanja gospodarskih reform.

Delegacija predstavnikov švedske vlade na obisku
01. 10. 1997 00.00
Predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle in člani komisije so danes sprejeli delegacijo predstavnikov švedske vlade, zadolženih za področje delovanja Evropske unije. Sogovorniki so razpravljali o slovenski kandidaturi za polnopravno članstvo v EU, načrtovani širitvi EU, pogojih za sprejem v polnopravno članstvo in odnosih med državami članicami EU, so sporočili iz državnega zbora.

Avstrijski kancler na enodnnevnem obisku v Sloveniji
01. 10. 1997 00.00
Avstrijski kancler Viktor Klima je davi na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška prispel na enodnevni uradni obisk v Slovenijo. V Ljubljani ga bo gostitelj, slovenski premier sprejel z vojaškimi častmi, nato pa se bosta Drnovšek in Klima srečala na štiri oči. Sledili bodo pogovori slovenske in avstrijske delegacije. Kanclerja Klimo bo dopoldne v veliki dvorani predsedniške palače sprejel predsednik Republike Milan Kučan. Predsednik avstrijske vlade bo nato v poslopju parlamenta sogovornik predsednika državnega zbora Janeza Podobnika. Zgodaj popoldne bosta državi podpisali sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.

Srečanje Jelcin-Prodi
29. 09. 1997 00.00
Ruski predsednik Boris Jelcin se je danes sešel z italijanskim premierom Romanom Prodijem, ki se mudi na enodnevnem delovnem obisku v Moskvi. Popoldne se bo Prodi sestal tudi z ruskim premierom Viktorjem Černomirdinom; po pričakovanjih naj bi se udeležil tudi podpisa sporazuma med italijanskim avtomobilskim koncernom Fiat in ruskim proizvajalcem avtomobilov OAO GAS.

Izvoljen vietnamski predsednik
24. 09. 1997 00.00
Podpredsednika vietnamske vlade Tron Duc Luonga je parlament v Hanoju danes izvolil za predsednika Vietnama. Uradni viri so še sporočili, da bo 60-letni Luong na predsedniškem mestu zamenjal 77-letnega generala Le Duc Anha, ki ga je novembra lani zadela možganska kap. Anh je bil predsednik od leta 1992.

Milan Kučan bo popoldan govoril v GS ZN
24. 09. 1997 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan bo danes ob 15. uri po našem času govoril pred Generalno skupščino Združenih narodov, pričakovati pa je, da bo poleg slovenskih stališč o reformi Svetovne organizacije predstavil tudi kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta.

Srečanje Milošević - Plavšićeva
24. 09. 1997 00.00
Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je danes v Beogradu sprejel predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. To je bilo po enoletnem premoru prvo srečanje obeh politikov. V pogovoru za beograjski neodvisni Radio B-92 je Plavšićeva napovedala, da se bosta z Miloševićem pogovarjala o uresničevanju Daytonskega sporazuma, ki ga je v imenu Srbov v Bosni in Hercegovini podpisal sedanji jugoslovanski predsednik. Povedala je še, da pričakuje Miloševićevo podporo, vsaj kar zadeva Daytonski sporazum.

Slovenija čez dvajset let
23. 09. 1997 00.00
Predsednik Demokratske stranke Tone Peršak je dopoldne v Ljubljani predstavil svojo novo knjigo z naslovom Slovenija čez dvajset let?, ki je izšla pri založbi Devana. V njej Peršak razmišlja o možnih scenarijih razvoja Slovenije in o možnostih, da Slovenija obstane in se uveljavi kot suverena država. Dejal je, da je knjigo napisal predvsem zaradi odsotnosti prave politične vizije o prihodnosti države, v kateri prevladuje obremenjenost s preteklostjo.

Bob Dylan bo pel papežu
23. 09. 1997 00.00
Znani ameriški pevec židovskega rodu Bob Dylan bo v soboto nastopil na koncertu ob 23. italijanskem evharističnem kongresu v Bologni, ki se ga bo udeležil tudi papež Janez Pavel II. Poleg Dylana bodo na koncertu nastopili tudi slepi italijanski pevec Andrea Boticelli ter pevca Lucio Dalla in Adriano Celentano. Pričakujejo, da bo na koncert prišlo več kot 300.000 ljudi, v glavnem mladih, preko televizije pa jih bosta pozdravila tudi italijanski predsednik Oscar Luigi Sclafaro in premier Romano Prodi. V Vatikanu so sporočili, da papež ne bo le poslušal koncerta, temveč bo tudi komentiral pesmi.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo
22. 09. 1997 00.00
Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.

Srečanje Kučan - Clinton
22. 09. 1997 00.00
Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan se je pozno sinoči po našem času sestal na polurnem ločenem pogovoru z ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Predsednika države v Združenih državah Amerike spremlja tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ivo Vajgl. V pogovoru je predsednik Clinton slovenskega predsednika seznanil z novico o skorajšnji ukinitvi ameriških vizumov za državljane Republike Slovenije. Po Clintonovih besedah naj bi ta ukrep prispeval k intenziviranju gospodarskih odnosov med ZDA in Slovenijo ter možnosti za ameriška vlaganja v Sloveniji.

Kritike na račun pogreba matere Tereze
10. 09. 1997 00.00
Militantna hindujska skupina je kritizirala odločitev indijske vlade, da za mater Terezo pripravi državni pogreb, češ da je ta hindujce v imenu pomoči revnim spreobračala v kristijane. Predsednik stranke VHP je poudaril, da ni razlogov za organizacijo takšnega pogreba, saj naj bi šlo za versko osebnost. Mater Terezo naj v Kalkuti pokopali v soboto.

Predsedniške volitve bodo razpisane med 10. in 15. septembrom
08. 09. 1997 00.00
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik bo volitve za predsednika države razpisal med 10. in 15. septembrom, so potrdili v kabinetu predsednika DZ