PREDSEDNIK

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu
15. 12. 1997 16.27
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Goldberger spet za Avstrijo
15. 12. 1997 11.14
Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger bo po večmesečnem sporu znova nastopal za Avstrijo. Predsednik avstrijske smučarske zveze Peter Schroecknadel je povedal, da so spori s svetovnim prvakom v poletih in trikratnim zmagovalcem zglajeni. Če bo šlo vse po načrtih, bo "Goldi" prvič letos nastopil že ta konec tedna v Engelbergu.

Clinton kot Božiček za ameriške vojake v BiH
15. 12. 1997 09.42
Ameriški predsednik Bill Clinton bo pred božičnimi prazniki obiskal ameriške vojake v Bosni in Hercegovini. V Tuzli in v Sarajevu naj bi ostal Clinton en dan in med obiskom pozdravil ameriške vojake ter se sestal z vodilnimi predstavniki Federacije BiH.

Castro je za letos napovedal praznovanje božiča
15. 12. 1997 09.34
Kubanski predsednik Fidel Castro je v triurnem govoru v parlamentu opozoril, da je "svet na robu hujše krize od tiste v letu 1929, in to zaradi brezobzirnega špekuliranja in globalizacije neoliberalnega modela". Dejal je, da je eno ključnih vprašanj, ali se japonsko gospodarstvo lahko zoperstavi dogajanjem na azijskem območju.Če bodo te nadloge prizadele tudi japonsko gospodarstvo, drugo v svetu, potem je gotovo, da se gospodarstvo v svetovnem merilu ne bo moglo izogniti hudi krizi.

Sodelovanje EI Niš s tujimi podjetji
15. 12. 1997 08.49
Izvršni direktor avstrijske firme Schlumberger Erich Gotsbaher in predsednik Elektronske industrije (EI) v Nišu Vojislav Mitić naj bi ta ponedeljek podpisala sporazum o dolgoročnem poslovno-tehničnem sodelovanju na področju skupne proizvodnje elektromehanskih števcev v vrednosti več milijonov mark. Z avstrijskim podjetjem so se dogovorili za začetno proizvodnjo 10.000 števcev mesečno. Novi števec naj bi poimenovali EI-Schlumberger. Niško podjetje naj bi s tem dobilo tudi možnost za pridobitev certifikata ISO 9002.

200-letnica rojstva Heinricha Heineja
14. 12. 1997 12.02
V Nemčiji se danes spominjajo 200. obletnice rojstva velikega nemškega pesnika in misleca Heinricha Heineja. V Duesseldorfu je udeležence slovesnosti nagovoril nemški predsednik Roman Herzog, ki je dejal, da Nemčija tudi danes potrebuje >>neuklonljive individualiste<< kot je bil Heine. Profesor Walter Jens pa je na proslavi v Hamburgu Heineja označil kot človeka med dvema frontama.

Podobnik na pogovorih o vključevanju Slovenije v EU
14. 12. 1997 11.51
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se bo jutri mudil na enodnevnem delovnem obisku v Luxembourgu. Janez Podobnik se bo dopoldne najprej sestal z namestnikom generalnega direktorja direktoriata za zunanje zadeve Evropskega parlamenta Antoniem Duccijem. Na dnevnem redu je še sestanek z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom, zatem pa še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem. Glavne teme pogovorov bodo vključevanje in pripravljenost Slovenije za Evropsko unijo ter vloga in izkušnje manjših držav članic EU.

Začel se je vrh združenja ASEAN
14. 12. 1997 11.41
Predsednik držav in vlad dvanajstih držav vzhodne Azije so se danes sešli na tridnevnem vrhunskem srečanju v malezijski prestolnici Kuala Lumpurju.

Stavka aeronavtičnih, informacijskih in tehničnih služb se nadaljuje
14. 12. 1997 11.20
Stavkovni odbor Sindikata aeronavtičnih, informacijskih in tehničnih služb (SAITS) bo v nedeljo nadaljeval s stavko. Predsednik stavkovnega odbora tega sindikata Radoš Dick je sporočil, da z vladno pogajalsko skupino ni uspel doseči sprejemljive kompromisne rešitve. Samostojni sindikat kontrolorjev letenja (SSKL) pa je stavko prekinil 13. decembra popoldne, po doseženem kompromisnem dogovoru s pogajalsko skupino ministrstva za promet in zveze; omenjena sindikata sta stavko začela 12. decembra.

Odločanje o Klausovi usodi
14. 12. 1997 11.13
Na Češkem bo danes znana odločitev o politični usodi dolgoletnega ministrskega predsednika Vaclava Klausa, ki je zdaj v odstopu. Dva tedna po odstopu s položaja premiera se bo konservativni politik na izrednem kongresu Državljanske demokratske stranke v zdraviliškem mestu Podebrady 50 kilometrov vzhodno od Prage soočil z volitvami, na katerih bo 500 delegatov volilo predsednika in novi izvršilni odbor stranke. Glede na ocene ima sedanji predsednik stranke Klaus veliko večje možnosti za zmago na tem položaju kot njegov tekmec, nekdanji notranji minister Jan Ruml.

Drnovšek na srečanju držav članic EU
13. 12. 1997 12.13
Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Nekdanji disident za novega češkega premiera
13. 12. 1997 11.45
Nekdanjega disidenta in sedanjega voditelja češke diplomacije, 68-letnega Jaroslava Sedivyja omenjajo kot najverjetnejšega naslednika češkega premiera v odstopu, Vaclava Klausa.

Sklenitev sporazuma o svetovni liberalizaciji finančnih storitev
13. 12. 1997 11.24
132 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je sklenilo "zgodovinski" sporazum o svetovni liberalizaciji finančnih storitev, je sporočil generalni direktor WTO Renato Ruggiero. Na podlagi sporazuma bo marca 1999 na 95 odstotkih svetovnega trga začela veljati liberalizacija mednarodne dejavnosti bank, zavarovalnic in borznoposredniških družb. Sklenitev sporazuma so takoj pozdravile vse pomembnejše države in podjetja. Kljub dejstvu, da prav ZDA do zadnjega trenutka niso skrivale dvoma v sklenitev sporazuma, je ameriški predsednik Bill Clinton nemudoma po koncu pogajanj pozdravil uspešno dogovarjanje pogajalcev in dejal, da sporazum "spričo trenutne finančne nestabilnosti vliva upanje, saj so z njim številne države naredile korak naprej." Tudi evropski komisar Leon Brittan je z ozirom na azijske finančne pretrese dejal, da lahko sporazum preko industrijskega sektorja, ki naj bi bil "katalizator gospodarske rasti" postane "vir zaupanja".

Razstava kitajskih državnih daril
13. 12. 1997 10.58
V pekinškem Muzeju revolucije le streljaj od Trga nebeškega miru je na ogled razstava več kot 400 daril, ki so jih najvišji državni predstavniki od ustanovitve sodobne Kitajske leta 1949 nabrali na številnih potovanjih v več kot 150 državah po svetu. Med darili je več predmetov iz zlata in srebra, žada in kamenja, porcelana, slik, ročnih izdelkov in vezenin. Nekdanji ameriški predsednik je v zbirko kot darilo Mao Zedongu februarja 1972 prispeval par porcelanskih labodov s tremi mladiči. V zbirki je tudi več daril nekdanjemu voditelju Dengu Xiaopingu, med njimi tudi lesena ptica, ki jo je leta 1979 podarila ameriška vlada, in srebrn model jadrnice, darilo nekdanjega japonskega ministrskega predsednika Nakasoneja Yasuhira. Na ogled so tudi darila sedanjega predsednika Jianga Zemina in ostalih visokih državnih uslužbencev tretje generacije.

Slovenija je pripravljena za vstop v NATO
12. 12. 1997 13.32
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji je delegacija pododbora za širitev zveze NATO, ki deluje v okviru političnega odbora Severnoatlantske skupščine (NAA). Delegacija, ki jo vodi predsednik pododbora Loic Bouvard, se je danes srečala z obrambnim ministrom Titom Turnškom in državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Ernestom Petričem. V delegaciji NAA je tudi predsednik političnega odbora Jan Petersen.

Uvedba finančne policije v Bolgariji
12. 12. 1997 09.48
V Bolgariji bo najkasneje do sredine prihodnjega leta začela delovati enota finančne policije. Novico je sporočil predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov, zadevo pa pojasnil s tem, da je boj proti korupciji obenem z reformo državne uprave prednostna naloga njegove vlade. Šele po uspehu na teh področjih bo mogoče pozornost posvetiti še privatizaciji. Vladnemu predlogu nasprotujejo socialisti, ki trdijo, da Kostov poskuša vnovič vzpostaviti policijsko državo. Z istim argumentom zavračajo predlog vlade, da parlament ustanovi stalni odbor za boj proti organiziranemu kriminalu.

Slovenska delegacija na obisku na Hrvaškem
12. 12. 1997 09.25
Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo med enodnevnim uradnim obiskom na Hrvaškem sestal z najvišjimi predstavniki: premierom Zlatkom Matešo, predsednikom sabora Vlatkom Pavletićem, predvidoma pa tudi s predsednikom države Franjem Tuđmanom. Premiera bo spremljala delegacija, v kateri bodo zunanji minister Boris Frlec, minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja, finančni minister Mitja Gaspari, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter več državnih sekretarjev. Ministri bodo imeli v Zagrebu srečanja s hrvaškimi kolegi. Premiera Drnovšek in Mateša bosta v Banskih dvorih podpisala sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Hrvaško, poleg tega pa še sporazum o vzajemni zaščiti in spodbujanju investicij ter sporazum o mednarodnem kombiniranem prometu. Predstavniki ministrstev za delo in socialo naj bi podpisali tudi administrativni sporazum o izvajanju sporazuma o socialnem zavarovanju.

Zadnji dan srečanja Organizacije islamske konference
11. 12. 1997 11.12
V Teheranu se je začel tretji in zadnji dan 8. vrhunskega srečanja Organizacije islamske konference. Delegacije 55 članic organizacije bodo predvidoma sprejele t.i. Teheransko deklaracijo, pa tudi več kot 140 drugih resolucij ter določile kraj prihodnjega srečanja, ki bo predvidoma leta 2000. V iransko prestolnico je v sredo zvečer pripotoval tudi predsednik BiH Alija Izetbegović, čigar država se letošnjega vrha OIC udeležuje kot opazovalka. Ob prihodu ga je sprejel iranski podpredsednik Hasan Habibi.

Toyota odpira novo tovarno v Franciji
11. 12. 1997 08.19
Japonski proizvajalec avtomobilov Toyota namerava na severu Francije zgraditi nov obrat za proizvodnjo vozil. Kot sta po pogovorih povedala francoski premier Lionel Jospin in predsednik uprave Toyote Hiroshi Okuda, naj bi že leta 2001 iz tovarne v bližini mesta Valenciennes zapeljali prvi avtomobili. To bo drugi obrat japonskega avtomobilskega koncerna v Evropi. Vrednost naložbe znaša približno 80 milijard jenov, francoska vlada pa bo primaknila za 500 milijonov frankov subvencij.

Bela hiša ima novega stanovalca
11. 12. 1997 08.10
Ljubezen na prvi pogled in Bela hiša je dobila novega stanovalca - trimesečnega rjavega labradorčka, za zdaj še brez imena, so sporočili iz urada ameriškega predsednika. Po odhodu brucke Chelsee Clinton na kolidž v Kaliforniji, kjer študira kirurgijo, predsedniški par v pusti Beli hiši tare sindrom "praznega gnezda," je potožila mama Hillary. Tiskovni predstavnik predsednika Billa Clintona, Michael McCurry, pa pravi drugače; predsednik naj bi si zaslužil vsaj enega zvestega prijatelja v Washingtonu in če ne drugače, bo poslej lahko užival v sprehodih s psom. "Če hočeš prijatelja v Washingtonu, si kupi psa," je bojda rekel že 33. predsednik ZDA Harry Truman. Prvi ameriški mačkon Socks je po McCurryu novico o prišleku "kar dobro" sprejel, v Beli hiši pa se bodo potrudili, da bo čim laže prebolel čustveni pretres.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih
10. 12. 1997 14.23
Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Bill Clinton pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodišča za zločine proti človeštvu
10. 12. 1997 09.35
Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodipča za zločine proti človeštvu. Takšno sodišče bi morali po njegovem mnenju oblikovati še pred iztekom stoletja. Clinton je dodal, da mora mednarodna skupnost pred sodišče pripeljati vojne zločince iz Bosne in Hercegovine. Clinton je govoril v New Yorku ob mednarodnem dnevu človekovih pravic. Ob tej priložnosti je posvaril pred kršenjem človekovih pravic v nekaterih afriških državah, med njimi Nigeriji, v Aziji, kjer je omenil Kitajsko in Burmo, pa tudi v Evropi, kjer človekove pravice kršijo v Belorusiji. Varovanje človekovih pravic mora ostati osrednji temelj zunanje politike Združenih držav.

Sestanek rusko-francoske medparlamentarne komisije
10. 12. 1997 09.30
V francoskem glavnem mestu se bo danes sestala velika rusko-francoska medparlamentarna komisija. Na seji, ki se je bosta udeležila tudi predsednik francoske narodne skupščine Laurent Fabius in predsednik ruske dume Genadij Seleznjov, bodo obravnavali možnosti za razvoj medparlamentarnega sodelovanja, sodelovanje med Francijo in Rusijo v mednarodnem prostoru ter rešitve vprašanj, povezanih z varstvom okolja in človekovih pravic. Predsednika obeh nacionalnih parlamentov Seleznjov in Fabius se bosta danes srečala tudi na ločenem sestanku, čez dan pa bo potekalo tudi več okroglih miz o vlogi Rusije in Francije v sodobnem svetu.

Toplak sprejel nemško veleposlanico Heike Zenker
09. 12. 1997 17.00
Rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak je danes sprejel veleposlanico Zvezne republike Nemčije v Sloveniji Heike Zenker. Pogovarjala sta se o sodelovanju mariborske univerze z nemškimi univerzami in drugimi pedagoškimi in znanstvenimi ustanovami. Rektor je predstavil dosedanje sodelovanje z univerzami v Bayreuthu, Marburgu in Muenchnu ter izrazil interes za sodelovanje z univerzami v Koelnu, Hagnu, Stuttgartu in Dortmundu.

Pogajanja LDS in SLS o NKS se bodo nadaljevala
09. 12. 1997 14.39
Vladni stranki, Liberalna demokracija Slovenije (LDS) in Slovenska ljudska stranka (SLS), na sinočnjem sestanku nista uspeli rešiti vprašanja mandata oziroma sestave Nacionalnega kurikularnega sveta za prenovo učnih programov. Pogajanja za zaprtimi vrati bodo nadaljevali, v času usklajevanj pa naj predstavniki strank ne bi dajali izjav za javnost.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov
09. 12. 1997 14.35
Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Bill Clinton sprejel Wei Jingshenga
09. 12. 1997 09.52
Ameriški predsednik Bill Clinton je sprejel kitajskega disidenta Wei Jingshenga, ki so ga kitajske oblasti sredi novembra izpustile in odtlej živi v ZDA. V Beli hiši poudarjajo, da je šlo za zasebni obisk. V Pekingu so že izrazili nezadovoljstvo s srečanjem, češ da gre za veliko ameriško napako.

ZDA podaljšale sankcije proti ZRJ in bosanskim Srbom
09. 12. 1997 09.20
Ameriški predsednik Bill Clinton je minuli teden še za leto dni podaljšal sankcije proti Srbiji in Črni Gori ter Republiki srbski, s katerimi ZDA zadnjih pet let blokirajo premoženje teh republik ter prepovedujejo trgovino in vsakršno poslovanje z njimi.

Josef Lux bo sestavil novo češko vlado
08. 12. 1997 09.40
Češki predsednik Vaclav Havel bo oblikovanje nove češke vlade jutri zaupal voditelju Krščansko-demokratske unije in zdajšnjemu kmetijskemu ministru Josefu Luxu, je danes sporočil predsednikov tiskovni predstavnik. Vendar pa to ne pomeni nujno, da bo voditelj krščanskih demokratov, ki so spodkopali vlado Vaclava Klausa, postal tudi novi ministrski predsednik.

Arafat v Iranu po osemnajstih letih
08. 12. 1997 09.31
Palestinski predsednik Jaser Arafat je prispel v Teheran, kjer se bo v torek udeležil osmega vrha Organizacije islamske konference (OIC). Arafata je na letališču v Teheranu pričakal iranski predsednik Mohamed Hatami, palestinski voditelj pa je tokrat v Iranu prvič po 18 letih.