PREDSEDNIK

Se obeta uspešnejša evropska politika Slovenije?

08. 01. 1998 18.01

Najpomembnejši kriterij uspešnosti vključevanja Slovenije v Evropsko unijo je vsestranska pripravljenost in usposobljenost Slovenije in njenih ljudi za življenje v novi skupnosti, ne pa hitrost zaključka pogajanj, s čimer je zaradi prestižnih razlogov pretirano obremenjena slovenska oblast, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Poudaril je, da sta procesa vključevanja Slovenije v EU in krepitev njene državnosti dopolnjujoča in ne izključujoča. ZL se želi v razpravo o vključevanju Slovenije v EU aktivno vključiti, tako je predsednik stranke danes predstavil predloge za uspešnejšo evropsko politiko Slovenije.

Leto 1998 bo katastrofalno

08. 01. 1998 17.25

Uboji, atentati in razdejanja na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki v letu 1998. Rože pa ne bodo cvetele niti v Evropi in ZDA, trdi znameniti tunizijski mag Hassen Chami, ki si je prislužil mednarodni sloves z napovedjo smrti princese Diane. Napovedi za letošnje leto je zaupal tedniku Jeune Afrique, povzema pa jih tržaški časnik Il Piccolo.

Prvi poskus sprave med Socksom in Buddyjem neuspešen

08. 01. 1998 14.33

Ameriški predsednik Bill Clinton je izpolnil napoved, da bo njegov prvi projekt v novem letu poskus sprave med hišnima ljubljenčkoma - mucom Socksom in mladim labradorcem Buddyem. Do poskusa je prišlo na južnem travniku Bele hiše. Socks je že čakal na vrtu, ko je Clinton tja pripeljal Buddyja - na vrvici. Pes je začel besno lajati, maček pa se je ves nasršil, vendar se ni umaknil niti za ped. Prvi je popustil - Clinton, in psa odvlekel v Ovalno pisarno Bele hiše. Na novinarsko vprašanje, kako je zadovoljen s prvim poskusom sprave, je Clinton odvrnil: "Dosegli smo napredek."

Ustavno sodišče za možnega kandidata za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice vnovič predlaga Jambreka

08. 01. 1998 12.43

Ustavno sodišče je danes na svoji prvi letošnji upravni seji soglasno sklenilo, da predsedniku države Milanu Kučanu za možnega kandidata za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice vnovič predlaga ustavnega sodnika in dosedanjega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice Sveta Evrope Petra Jambreka.

Ali se ZDA do Irana še vedejo v duhu hladne vojne?

08. 01. 1998 09.58

Iranski predsednik Mohamed Hatami je Združenim državam očital, da se do njegove države še vedno vedejo v duhu hladne vojne. Kot primer je navedel gospodarske sankcije proti Teheranu in uradno podpiranje načrtov za zrušenje islamskega državnega vodstva. Dejal je, da morajo ZDA prenehati s svojo sovražno politiko, potem pa bi lahko vzpostavili nove politične odnose. Dodal je, da ni nobenega znaka, da se je ta odnos spremenil, sicer pa Iran zaenkrat lahko shaja tudi brez odnosov z Združenimi državami.

Bela hiša odločno nasprotuje kloniranju človeka

08. 01. 1998 09.52

V Beli hiši so danes ponovili odločno nasprotovanje kloniranju človeka. Pri tem pa ne navajajo, ali bodo skušali tovrstni poskus onemogočiti ameriškemu znanstveniku Richardu Seedu iz Chicaga, ki je napovedal, da bo v prihodnjih treh mesecih z lastno raziskovalno skupino kloniral človeka.

Porsche namerava prodati 38.000 športnih avtomobilov

08. 01. 1998 08.35

V tekočem poslovnem letu (do 31. julija letos) namerava Porsche prodati približno 38.000 športnih avtomobilov, kar je za slabo petino več kot v lanskem poslovnem letu. Porsche v Nemčiji letno proda približno 10.000 vozil. Predsednik uprave Porscheja Wendelin Wiedeking je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa na mednarodnem avtomobilskem sejmu v Detroitu, kjer je Porsche ameriški javnosti uradno predstavil novo športno vozilo 911, med drugim pojasnil, da naj bi se promet družbe letos povzpel z lasnkih 4,1 na rekordnih 4,5 milijarde mark. Največji porast prodaje, in sicer kar 87-odstoten, je Porsche zabeležil v ZDA in Kanadi, kjer so lani prodali 13.731 avtomobilov, model boxter pa je postal pravi hit.

Jiang Zemin izrazil sočutje z Irakom

07. 01. 1998 17.28

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes izrazil "globoko sočutje" z Iračani, ki trpijo zaradi sankcij Združenih narodov. V pogovoru s predsednikom iraškega parlamenta Saadounom Hammadijem v Pekingu pa je Jiang obenem izrazil upanje, da bo Irak še naprej sodeloval z Združenimi narodi. Hammadi pa je Jianga seznanil s položajem v Iraku.

Ameriški znanstvenik želi klonirati človeka

07. 01. 1998 12.05

Ameriški znanstvenik Richard Seed iz Chicaga bo z lastno raziskovalno skupino kloniral človeka. Poizkus naj bi stekel v prihodnjih treh mesecih, torej še preden bi ga ameriške oblasti lahko prepovedale. Znanstvenik naj bi že našel prostovoljce za ta poizkus. Seed že od 80-ih let opravlja raziskave na področju plodnosti, znan pa je po svoji domnevni ekscentričnosti.

Predsednik iraške nacionalne skupščine na obisku na Kitajskem

07. 01. 1998 09.35

Kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin je danes v Pekingu sprejel predsednika nacionalne skupščine Iraka Saduna Hamadija. Hamadi se je poprej sestal tudi s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom. Slednji je ponovil kitajsko stališče, da morajo biti vsa vprašanja po Zalivski vojni rešena "kar se da hitro, pošteno in racionalno ter v skladu z resolucijami Združenih narodov". Qian je izrazil upanje, da bo Irak še naprej sodeloval s posebno komisijo ZN, da bi tako dosegel sprostitev sankcij.

Rusija omejila dejavnost tujih zavarovalnic

07. 01. 1998 08.45

Tuje zavarovalnice v prihodnje ne bodo smele več zavarovati premoženja ruskih podjetij ali državljanov. To naj bi bila posledica spremembe ustreznega zakona, ki jo je odobril predsednik Boris Jelcin. Ruski dnevnik Rosiskaja Gazeta je tudi poročal, da bodo smele tuje zavarovalnice po novem v Rusiji opravljati le pozavarovalniške posle ter sklepati vzajemna zavarovanja za ruska podjetja.

Črna Gora grozi z referendumom

06. 01. 1998 13.27

Črna gora je Srbiji zagrozila z referendumom glede vprašanje, ali naj še naprej ostane del Zvezne republike Jugoslavije.

Šimon Peres zavrnil Netanjahujevo ponudbo

06. 01. 1998 12.35

Bivši predsednik izraelske vlade Šimon Peres je zavrnil predlog premiera Benjamina Netanjahuja, naj prevzame vodenje zunanjepolitičnega resorja v njegovi vladi. Tako vsaj piše izraelski časnik Haaretz. Peres je po odstopu zunanjega ministra Davida Levyja menda dobil ponudbo, da ga zamenja. Z današnjo veljavnostjo Lavyjevega odstopa naj bi vodenje zunanje politike prevzel sam premier Netanjahu. Premierov bližnji sodelavec je ponudbo Peresu že zanikal, Haaretz pa trdi, da je skušal Netanjahu z imenovanjem Peresa kot "arhitekta mirovnega sporazuma iz Osla" v desnousmerjeni kabinet sebi zagotoviti več manevrskega prostora v mirovnih pogajanjih s Palestinci.

Svet Evrope imenoval svet modrih

06. 01. 1998 12.33

Svet Evrope (SE) je imenoval t.i. svet modrih, katerega naloga bo pripraviti predloge za strukturne reforme te najstarejše evropske integracije. Med člani sveta so nekdanji portugalski predsednik Mario Soares, finska zunanja ministrica Tarja Hallonen in vodja madžarske diplomacije Laszlo Kovacs. Svet bo pripravil predloge, kako naj se 40-članski SE prilagodi novim nalogam v Evropi po koncu hladne vojne.

Zapor in denarna kazen za mentalno nesposobnega predsednika

06. 01. 1998 09.15

Bivši ekvadorski predsednik Abdala Bucaram - ki ga je februarja lani parlament zamenjal z obrazložitvijo, da je "mentalno nsposoben" - je bil zaradi klevete v ponedeljek obsojen na dve leti zapora v odsotnosti. Bucaram je bil obsojen zaradi klevetanja bivše senatorke Alexandre Vele in nekdanjega predsedniškega kandidata Jaimeja Nebota. Plačati bo moral tudi denarni kazni v višini 160 oziroma 240 sucrejev (štiri oz. pet ameriških centov).

Bill Clinton podaljšal sankcije proti Libiji

06. 01. 1998 09.08

Ameriški predsednik Bill Clinton je v ponedeljek še za eno leto podaljšal ameriške sankcije proti Libiji, ki jih je 7. januarja leta 1986 razgalsil Ronald Reagan. Ameriške sankcije sestojijo iz ekonomskega embarga in zamrznitve libijskega premoženja v ZDA. V Clintonovem pismu kongresu je zapisano, da "libijska vlada kljub pozivom Varnostnega sveta Združenih narodov nadaljuje svoje akcije in politiko podpore terorizmu" in da "takšne libijske akcije in politika predstavljajo neobičajno in izredno grožnjo nacionalni varnosti". ZDA Libijo med drugim obtožujejo, da zavrača sodelovanje z mednarodno preiskavo o postavitvi bombe, v katere eksploziji je pred devetimi leti padlo letalo družbe Panam nad Lockerbiejem na Škotskem. Umrlo je 270 ljudi.

Avstralci se raje poročajo v parkih kot v cerkvah

06. 01. 1998 08.51

Avstralski parčki se čedalje redkeje odločajo za poroke v cerkvah. Bolj popularni so zasebni kraji, kot so hišni vrtovi, parki ali plaže. Po navedbah Zveze za civilno poročene (CCF) se le še vsak drugi par poroči v cerkvi. 1.680 članov CCF je pripravilo več porok, kot njihovi "cerkveni kolegi", je povedal predsednik zveze Dally Messenger.

Malvini pripadajo Argentini?

05. 01. 1998 09.31

Argentinski predsednik Carlos Menem je v nedeljo vnovič terjal suverenost Argentine nad Malvini in zagotovil, da bo njegova vlada na diplomatski ravni nadaljevala prizadevanja, da Velika Britanija vrne to otočje Argentini. Menem je na tiskovni konferenci v letovišču Chapadmalal (400 kilimetrov južno od Buenos Airesa) poudaril, da Malvini "pripadajo Argentini" in da njegova ocena temelji tudi na dokumentih, ki se nahajajo v britanskem Foreign Officeu.

Valdas Adamkus je novi litvanski predsednik

05. 01. 1998 09.30

V drugem krogu predsedniških volitev v Litvi je z majhno prednostjo zmagal 71-letni Valdas Adamkus. Po predčasno zaključenem štetju glasov danes zjutraj v Vilniusu je Adamkus prejel 50,3 odstotkov glasov oziroma le 11.000 glasov več kot njegov protikandidat Arturas Paulauskas, ki je prejel 49,7 odstotka glasov. V prvem krogu volitev 21. decembra je bil Paulauskas s 45,4 odstotki glasov močno pred Adamkusom. Adamkus, ki je v ZDA delal kot strokovnjak za okolje, se je vrnil v domovino šele po proglasitvi neodvisnoti Litve. Adamkus bo svojo novo funkcijo nastopil 25. februarja in bo zamenjal sedanjega predsednika Algirdasa Brazauskasa, ki ni želel več kandidirati.

Nova vlada v Kongu

04. 01. 1998 09.54

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent Desire Kabila je pozno sinoči v glavnem mestu Kinšasa predstavil novo vlado. Novi član kabineta je Kabilov bratranec Gaetan Kakudji, ki bo prevzel ključni položaj notranjega ministra. Kakudji je bil doslej guverner province Katanga. V novi vladi sta tudi dva nova namestnika ministra za finance in rudarstvo. Člani vlade sicer v večji meri ostajajo isti, resorje je zamenjalo le šest ministrov.

Za boljše pravice Indijancev v Chiapasu

04. 01. 1998 09.49

Zaradi poboja 45 Indijancev na severu Mehike je bil s položaja odstavljen notranji minister Emilio Chuayffet Chemor. Predsednik Ernesto Zedillo je v soboto za njegovega naslednika imenoval dosedanjega ministra za kmetijstvo Francisca Labastido Ochoo. Novi notranji minister naj bi po Zedillovih besedah izdelal novo strategijo za rešitev vprašanja Chiapasa. Kot je izjavil Ochoa, se bo zavzel za izboljšanje pravic Indijancev v Chiapasu in uresničevanje sporazumov z zapatističnimi gverilci.

Karpov dobil prvo partijo

03. 01. 1998 14.55

V Lausanni se je včeraj začel dvoboj za naslov svetovnega šahovskega prvaka med Rusom Anatolijem Karpovom in izzivalcem Indijcem Visvanathanom Anandom. Aktualni svetovni prvak Karpov je v prvi partiji, ki jo je otvoril predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch, izkoristil prednost belih figur in po 108 potezah in več kot šestih urah povedel z 1:0.

Legijo časti dobilo petdeset Francozov

02. 01. 1998 09.39

Francoski predsednik Jacques Chirac je z najvišjim francoskim odlikovanjem, legijo časti, odlikoval petdeset zaslužnih državljanov, med njimi smučarja Luca Alphana, Nobelovega nagrajenca Clauda Cohen-Tannoudjija, pevki Mireille Mathieu in Silvie Vartan, mornarja Loicka Peyrona in Laurenta Borgona ter pisateljico Irene Frain. Častni nazivi legije časti, ki jo je leta 1802 ustanovil Napoleon in jo podeljuje predsednik Republike, so: najpomembnejši veliki križec, nato pa veliki častnik, komandir, častnik in vitez.

V Keniji neuradno vodi Arap Moi

31. 12. 1997 09.52

Po prvih neuradnih podatkih na kenijskih predsedniških volitvah vodi sedanji predsednik Daniel Arap Moi pred glavnim protikandidatom Mwaijem Kibakijem. Kot je danes poročala državna televizija v Nairobiju, je po preštetih glasovih v zgolj devetih od skupno 210 volilnih okrajev Moi zmagal v osmih, Kibaki pa v enem okraju. Volilna udeležba v teh okrajih je bila 60- do 85-odstotna. V zadnjih spopadih med privrženci opozicije in vladnih strank ter policijo je bilo po najnovejših podatkih v Keniji ubitih šest ljudi, več deset pa je bilo ranjenih.

Politiki v Keniji svarijo pred volilnim polomom

30. 12. 1997 16.48

Dan po neredih ob začetku predsedniških in parlamentarnih volitev v Keniji so politiki iz opozicijskih vrst in vladajočega tabora posvarili pred popolnim volilnim polomom. Pripadniki opozicije kot tudi vladajoče stranke Kanu predsednika Daniela Arapa Moija so omenili poskuse ponarejanja volilnih rezultatov.

Jelcin odlikoval patriarha ruske pravoslavne cerkve

29. 12. 1997 17.58

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes na slovesnosti v Kremlju patriarhu ruske pravoslavne cerkve Alekseju II. izročil red zaslug za domovino. Jelcin je na slovesnosti izgledal dobro, se je izvedelo v Moskvi.

Milutinović zaprisegel

29. 12. 1997 13.02

Milan Milutinović je na današnjem zasedanju skupščine Srbije prisegel kot novi predsednik Republike Srbije. Poslanci iz vrst Srbske radikalne stranke so v znak protesta zapustili skupščinsko zasedanje.

V Južni Koreji uničujejo občutljive dokumente?

29. 12. 1997 10.10

Južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung je od vlade v odhodu uradno zahteval, naj preneha z uničevanjem občutljivih dokumentov. Po neuradnih govoricah naj bi več ministrov pred odhodom skušalo odstraniti nekatere dokumente, ki se nanašajo na nepravilnosti pri upravljanju na finančnem področju.

Bo Maradona predsednik neapeljskega nogometnega kluba?

28. 12. 1997 12.57

V prihodnjih dneh se bodo v Parizu sestali član parlamentarne stranke Naprej Italija Nicola Riveli, skupina bogatih industrijalcev in nekdanji najboljši nogometaš na svetu Armando Maradona. Pogovarjali naj bi se o prihodnosti kluba iz Neaplja in po besedah člana italijanskega parlamenta naj bi Maradoni zaupali mesto predsednika kluba.

Večji nadzor nad evroparlamentarci

28. 12. 1997 12.49

Članom Evropskega parlamenta, ki se ne bodo pojavljali na parlamentarnih glasovanjih, grozijo denarni ukrepi. Od februarja prihodnje leto bodo namreč evroparlamentarci, ki se bodo med plenarnimi sejami sicer mudili v parlamentarnih prostorih, vendar ne bodo sodelovali na vsaj polovici ključnih glasovanj, izgubili polovico dnevne sejnine.