PREDSEDNIK

Milorad Dodik predsednik nove vlade Republike srbske

18. 01. 1998 10.42

Parlament Republike srbske je kljub odporu nacionalističnih poslancev za predsednika nove vlade zgodaj zjutraj izvolil Milorada Dodika. Za 38-letnega predsednika Stranke neodvisnih socialistov in njegovo vlado je glasovalo 42 od skupno 83 poslancev, medtem ko je 39 poslancev nacionalističnih strank pred glasovanjem zaradi spora s predsednico Biljano Plavšić zapustilo zasedanje.

Portugalski državni svet podprl nadaljevanje procesa vrnitve Macaa

17. 01. 1998 13.47

Portugalski državni svet je v petek poudaril pomen nadaljevanja procesa prenosa suverenosti nad Macaom. Ta naj bi izpod portugalske prešel pod kitajsko upravo ob koncu leta 1999. Odločno se je zavzel tudi za dosledno izvajanje skupne deklaracije iz leta 1987, je zapisano v sporočilu za javnost, ki so ga objavili v Lizboni v noči s petka na soboto.

Sadam Husein daje UNSCOM-u na voljo le še šest mesecev

17. 01. 1998 12.34

Iraški predsednik Sadam Husein je danes zagrozil, da bo dal Posebni komisiji za razoroževanje Iraka (UNSCOM) na voljo le še šest mesecev za izpolnitev svojih nalog.

Praznovanje petdesetletnice v vesolju

17. 01. 1998 10.47

Anatolij Solovjov, poveljnik ruske orbitalne znanstvene postaje Mir, ki je absolutni svetovni rekorder po številu in skupni dolžini vesoljskih sprehodov, je dopolnil 50 let. Ob tem mu je med drugim čestital tudi ruski predsednik Boris Jelcin. Praznovanje rojstnega dne je potekalo v breztežnostnem stanju na postaji nekoliko drugače, kot na Zemlji.

Podpisali listino o ameriško-baltskem sodelovanju

17. 01. 1998 10.38

Predsedniki treh baltskih držav so sinoči v Washingtonu z ameriškim predsednikom Billom Clintonom podpisali listino o ameriško-baltskem sodelovanju. Listina, ki so jo podpisali latvijski predsednik Guntis Ulmanis, estonski Lennart Meri in dosedanji litovski predsednik Algirdas Brazauskas, baltskim državam zagotavlja ameriško podporo pri morebitnem vključevanju v zvezo NATO, ki ostaja njihov najvišji cilj, o katerem pa sosednja Rusija še vedno noče nič slišati. Podpis listine je pozdravil tudi poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je baltskim državam zagotovil tudi poljsko podporo.

Predsednik Kučan sprejel prvega podpredsednika vlade republike Tatarstana in generalnega direktorja ruskega podjetja Kamaz

16. 01. 1998 17.19

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je sprejel rusko delegacijo, v kateri sta bila tudi prvi podpredsednik vlade republike Tatarstan Muratov in generalni direktor podjetja Kamaz Kostin, so sporočili iz urada predsednika.

Scalfaro se bo udeležil vrha srednjeevropskih predsednikov na Slovaškem

16. 01. 1998 14.29

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro se bo na povabilo slovaškega predsednika Michala Kovača udeležil srečanja predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo 23. in 24. januarja v slovaškem mestu Levoča.

SKEI odgovoril na trditve Slovenskih železarn

16. 01. 1998 13.53

Predsednik sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI) Albert Vodovnik v javnem odgovoru na trditev Slovenskih železarn sporoča, da problem, ki je bil nakazan na novinarski konferenci sindikata SKEI 14. januarja, ni samo v internacionalnem povezovanju kapitala. Po oceni sindikata SKEI je problem tudi v tem, da se sanacija Slovenskih železarn ne izvaja po trditvah in pisni dokumenatciji, ki jo imajo na sindikatu SKEI. Ob prihodu Igorja Umeka v Slovenske železarne je bil njegov prvi varčevalni ukrep, predlog ministru za gospodarske dejavnosti, da se suspendira panožna kolektivna pogodba. Sindikat trdi, da o tem obstajajo tudi pisni dokazi. Reakcija sindikata, da zaščiti interese delavcev zaradi sanacije z odpuščanjem delavcev in stečaji, je normalna za čas pred začetkom pogajanj za izboljšanje panožne koletivne pogodbe. Sindikat SKEI je o vseh ugotovitvah in sklepih organov SKEI Slovenije sproti obveščal najodgovornejše v vladi in parlamentu. Zahteva SKEI po odpoklicu Igorja Umeka je povsem regularna, ker je poslana lastniku Slovenskih železarn in predsedniku nadzornega sveta.

Jelko Kacin se je sestal z švedskim veleposlanikom

16. 01. 1998 13.47

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je srečal s švedskim veleposlanikom v Sloveniji s sedežem na Dunaju Bjornom Skalo. Sogovornika sta razpravljala o aktualnih vprašanjih širitve EU, zveze NATO, uresničevanju Daytonskega mirovnega sporazuma in vprašanjih miru in stabilnosti v Evropi. Švedski veleposlanik je poudaril, da švedska vlada podpira slovensko vključevanje v Evropsko unijo in pričakuje, da bo Slovenija v najkrajšem možnem času postala polnopravna članica EU. Kacin je izrazil upanje, da bo drugi krog širitve zveze NATO hitro potekal. Poudaril je, da bi bila širitev na območju jugovzhodne Erope zelo pomembna za vzpostavitev in ohranjanje miru ter stabilnosti na tem območju.

Konec dvotedenskega počitka za Jelcina

16. 01. 1998 10.09

Ruski predsednik Boris Jelcin bo jutri zaključil dvotedenski počitek, ki ga je preživel v počivališču Valdaj, v ponedeljek pa naj bi se vrnil v Kremelj, kjer bo v ponedeljek govoril o vojaških reformah.

Suharto in Clinton o reformah v Indoneziji

16. 01. 1998 09.59

Indonezijski predsednik Suharto je sinoči telefoniral ameriškemu kolegu Billu Clintonu, da bi se pogovorila o načrtu gospodarskih reform, ki jih je pripravil Mednarodni denarni sklad, Indonezija pa že podpisala. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Suharto izrazil odločenost izvesti omenjene reforme in povrniti zaupanje v denarni trg. Clinton pa je pozdravil "konstruktivne ukrepe" za rešitev krize.

ZDA začenjajo sodelovanje s Kitajsko na področju jedrske energije

16. 01. 1998 09.55

Ameriški predsednik Bill Clinton je v četrtek prižgal zeleno luč za sodelovanje s Kitajsko v civilni uporabi jedrske energije. V sporočilu kongresu je Clinton ugotovil, da Kitajska tačas ne izvaža jedrske tehnologije državam, ki bi jo lahko uporabile v programu jedrske oborožitve. Če kongres v dveh mesecih ne bo imel nobenih ugovorov, bodo ameriška podjetja lahko na Kitajsko izvažala dele za jedrske centrale.

Tudi v grškem parlamentu se ne bo povsod kadilo

16. 01. 1998 09.01

Tristo poslancev grškega parlamenta bo moralo odslej paziti na to, kje bodo prižgali cigareto. Predsednik parlamenta v Atenah Apostolos Kaklamanis je namreč prostor zasedanj razglasil kot nekadilsko območje. Podobno pobudo so v grškem parlamentu predstavili že pred nekaj leti, vendar pa zaradi nasprotovanja številnih poslancev-kadilcev ni bila sprejeta. Pri tem ne gre pozabiti, da so Grki, kar zadeva kajenje, na tretjem mestu v svetovnem merilu, namreč za Kubanci in prebivalci Cipra.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami

14. 01. 1998 16.39

Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.

Začelo se je leto športa v turizmu

14. 01. 1998 16.29

Z novim letom se je v Sloveniji začelo "leto športa v turizmu", ki je po letu "kulture v turizmu" drugo tematsko leto v trženju turistične ponudbe. Center za promocijo turizma Slovenije, Turistična zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in Fakulteta za šport so pripravili vrsto dejavnosti, s katerimi bodo obogatili letošnje promocijske nastope v tujini, predvsem pa turistično ponudbo za domači in tuji trg.

Borut Pahor predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi

14. 01. 1998 16.20

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi, ki jo je danes predal predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku in ki naj bi jo vložili v parlamentarni postopek šele po predhodni obravnavi in usklajevanju med predsedniki vseh parlamentarnih strank.

Če mirovni proces spodleti je vse mogoče

14. 01. 1998 16.13

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes dejal, da je vse mogoče, če spodleti bližnjevzhodni mirovni proces, oziroma če na bližnjem srečanju izraelskih in palestinskih predstavnikov z ameriškim vodstvom ne bo dosežen napredek.

Indonezija zagotovila izvajanje gospodarskih reform

14. 01. 1998 10.24

Ameriški obrambni sekretar William Cohen je po srečanju z indonezijskim predsednikom Suhartom danes povedal, da mu je Suharto zagotovil odločno izvajanje gospodarskih reform za premostitev hude finančne krize v njegovi državi. Kot je dejal Cohen, je prepričan, da je indonezijski predsednik odločen, da na konstruktiven način sodeluje z ZDA. Cohen je izrazil prepričanje, da Suharto z reformami, ki jih zahteva Mednarodni denarni sklad (IMF), misli resno.

Bulatović se bo danes sestal z Djukanovićem

14. 01. 1998 10.23

Dosedanji črnogorski predsednik Momir Bulatović, čigar pristaši že dva dni demonstrirajo v Podgorici, je napovedal, da se bo sestal z novoizvoljenim predsednikom Milom Djukanovićem. Skupaj bosta skušala najti rešitev za nastalo krizo. Bulatović se je v torek v Beogradu sestal z jugoslovanskim premierom Radojem Kontićem.

Smejmo se!

13. 01. 1998 08.19

V Bombayu se je v nedeljo zbralo kakih 7000 Indijcev, da bi se smejali. Člani 107 indijskih "smejalnih klubov" so proslavili svetovni dan smeha s četrturnim krohotanjem v mestnem parku. Predsednik Mednarodnega kluba smeha Madan Kataria, sicer zdravnik in urednik zdravstvene revije, je pojasnil, da gre za proučevanje terapevtske vloge smejanja. Tovrstne terapije se je Kataria prvič lotil pred dvema letoma s štirimi prijatelji: sedli so v krog in si pripovedovali šale. Po dveh tednih so izpraznili repertoar. Zato so prepovedali šale in se začeli smejati kar tako. Najboljši način je, da se gledaš v oči, svetuje Kataria. Smeh je, zatrjuje, skrajno blagodejen: človeka odpre, omili depresijo in napetost, je odlična vadba za grlo, trebuh, obraz in trebušno prepono, umirja krvni pritisk in krepi imunski sistem. Smejalci hočejo preprosto živeti brez bolezni. Življenje je prekratko, zato se smejmo, oproščajmo, pozabljajmo, živimo in pustimo živeti, je njihovo vodilo.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu

12. 01. 1998 12.25

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

Blair poziva Japonsko k decentralizaciji gospodarstva

12. 01. 1998 09.35

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je na srečanju z japonskim ministrom za mednarodno trgovino in industrijo Mitsuom Hiroučijem Japonsko pozval k nadaljnji decentralizaciji gospodarstva. V pogovoru, ki so se ga udeležili tudi predstavniki britanskih podjetij, je Blair dejal, da London podpira predvidene ukrepe japonske vlade za reformo industrije in krepitev finančnega trga, za hitrejšo decentralizacijo pa se zavzema predvsem na področju telekomunikacij, energetske industrije, gradbeništva in finančnega sektorja Japonske. Predsednik Evropske komisije Jacques Santer in podpredsednik komisije Sir Leon Brittan pa sta Tokio pozvala k spodbujanju domače porabe, s čimer bi Japonska pripomogla k omilitvi posledic gospodarske in finančne krize, ki pretresa jugovzhodnoazijske trge.

Lani se na področju razbremenjevanja gospodarstva ni zgodilo nič bistvenega

11. 01. 1998 10.31

Za povečanje slovenskega izvoza in tudi zaslužka, bi morali osvežiti proizvodni program, zlasti v industriji, in ga inovativno dopolniti. Za povišanje dodane vrednosti na zaposlenega, ki znaša 25.000 DEM, kar je precej nižje od povprečja v EU, bi morali investirati vsaj dve milijardi dolarjev v tehnično tehnološko podstat slovenskega gospodarstva. Investirati bi morali v stroje, opremo in informacijsko tehnologijo. Ker tega razvojnega impulza v Sloveniji še vedno ni, so tudi poslovni rezultati, ki se kažejo v relativno nizki rasti bruto domačega proizvoda, pričakovani, pravi Jožko Čuk, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije.

Budimpešti se obeta manj igralnic

11. 01. 1998 09.11

Madžarski urad za nadzor igralnic namerava v prihodnje izdati pet koncesij za delo igralnic v Budimpešti namesto zdajšnjih devetih, ki se iztečejo čez dve leti, piše časnik Magyar Hirlap. Predsednik urada Peter Sebes je v pogovoru za omenjeni časnik povedal, da bodo igralnice po zgledu zakonodaje o igralnih aparatih iz leta 1995 razvrščene v dve kategoriji: z omejeno in neomejeno možnostjo dobička. Uravnotežili bodo tudi igralniški davek, ki ga zdaj določa različno razmerje med določenim in proporcialnim deležem dobička za igralnice v Budimpešti in ostale zunaj prestolnice. Na Madžarskem imajo zdaj dvajset igralnic. Sodeč po podatkih za prva tri četrtletja leta 1997 naj bi lani ustvarile za 11,5 milijarde forintov prometa, 26 odstotkov več kot leto poprej.

Richard Seed ne bo kloniral človeka v Mehiki

10. 01. 1998 10.24

Mehiške oblasti so izključile vsakršno možnost, da bi ameriški raziskovalec Richard Seed lahko izvedel kloniranje človeka v Mehiki, kot je nedavno sam predlagal. Njegove namere o "eksperimentiranju na človeških bitij v Mehiki" so na mehiškem ministrstvu za zdravstu zavrnili kot neodgovorne, kažejo pa tudi na popolno nepoznavanje mehiške zdravstvene politike. Predsednik nacionalne bioetične komisije dr. Manuel Velasco je ocenil, da mora kongres nujno sprejeti zakon o prepovedi kloniranja človeka v karkšnekoli namene.

Uspeli smo ohraniti politično stabilnost

09. 01. 1998 17.14

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na svoji prvi letošnji novinarski konferenci - ki sovpada tudi z prvo obletnico, ko ga je državni zbor izvolil za mandatarja za sestavo nove vlade - ocenil, da je "predvsem pomembno, da smo v Sloveniji uspeli ohraniti politično stabilnost".

Breme podražitve mleka se prelaga na kmeta

09. 01. 1998 17.07

Predstavniki Združenja govedorejcev Slovenije so na današnji novinarski konferenci opozorili, da proizvajalci mleka niso izključni krivec za nedavno podražitev mleka, nasprotno - prav kmetom bo zvišanje odkupnih cen mleka prineslo najmanj. Potem ko se je s 5. januarjem odkupna cena konzumnega mleka povišala za devet odstotkov, se je namreč mleko istega dne v trgovinah podražilo kar za 31,4 odstotka. Tako mlekarne kot tudi trgovci in država bi s takšno podražitvijo zaslužili precej več kot pa sami proizvajalci mleka, je izračunal predsednik Združenja govedorejcev Ciril Zaplotnik ter pozdravil včerajšnji dogovor ministrstev za ekonomske odnose in za kmetijstvo z mlekarnami, da bodo ceno konzumnega mleka vendarle nekoliko znižale.

V ponedeljek protestno zborovanje v Črni Gori

09. 01. 1998 17.05

Glavni odbor črnogorske Demokratske stranke socialistov (DPS) pod predsedstvom Momira Bulatovića je danes sprejel odločitev, da bodo v ponedeljek, 12. januarja, pred stavbo republiške skupščine v Podgorici priredili zborovanje proti "nezakoniti oblasti in njenemu ogrožanju države ter osnovnih človekovih pravic ter svoboščin".

Indonezija zagotovila stoodstotno uresničevanje pogojev IMF

09. 01. 1998 10.48

Indonezijski predsednik Suharto je danes zagotovil stoodstotno uresničevanje pogojev Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za njegovo pomoč v vrednosti več kot 23 milijard dolarjev. Suharto je po poročanju radia s svojo izjavo prekinil tridnevni molk vlade glede dramatičnega padca vrednosti delnic in rupije, vendar pa ni navedel konkretnih reformnih korakov ali časovni načrt uresničevanja omenjenih pogojev. Potem ko je IMF minulo noč zagotovil poseg v hudo krizo, se je strmi padec borznih indeksov v Džakarti in rupije danes začasno ustavil. Še danes naj bi iz Washingtona v Džakarto prispela skupina izvedencev IMF, v ponedeljek pa bo v Indonezijo odpotoval generalni direktor IMF Michel Camdessus.

ZDA nameravajo ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu

09. 01. 1998 10.27

Navkljub popuščanju napetosti v odnosih z Irakom nameravajo Združene države Amerike ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu. "Za zdaj ni načrtov o morebitnem zmanjšanju oboroženih sil v zalivu," je v četrtek v Washingtonu izjavil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Kenneth Bacon. Dodal je, da iraški predsednik Sadam Husein "še ni pokazal nikakršne pripravljenosti za popolno izpolnjevanje resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov", saj še vedno zavrača neoviran dostop do "določenih občutljivih mest".