PREDSEDNIK

Italijanski energijski koncern ENI sklenil sporazum z ruskim Gazpromom

12. 02. 1998 08.20

Italijansko državno podjetje za preskrbo z energijo Ente Nazionale Idrocarburi (ENI) in ruski plinski monopolist RAO Gazprom sta se v Rimu dogovorila o medsebojnem črpanju in trženju zemeljskega plina, metana in nafte. Kot sporočajo predstavniki podjetja ENI, sta bila ob podpisu sporazuma navzoča tudi ruski predsednik Boris Jelcin in italijanski predsednik vlade Romano Prodi. Gazprom je največji svetovni proizvajalec zemeljskega plina in se je lani povezal tudi z nizozemsko-angleškim naftnim koncernom Shell, s katerim je ustanovil skupno podjetje.

Plavšićeva v Parizu sprejeta na neprimeren način?

11. 02. 1998 11.20

Bosanske oblasti so francoskemu veleposlaniku v Bosni in Hercegovini izročile protestno noto zaradi načina sprejema predsednice Republike srbske Biljane Plavšić v Parizu pred dvema dnevoma. Plavšićevo je pred Elizejsko palačo osebno sprejel francoskim predsednik Jacques Chirac in ji pri tem poljubil roko. Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović je protestiral proti uradnemu sprejemu, krizitiral pa je tudi francosko politiko do BiH.

Bolgarski predsednik na obisku v ZDA

11. 02. 1998 09.59

Ameriški predsednik Bill Clinton je v Beli hiši sprejel bogarskega predsednika Petra Stojanova. Osrednji temi pogovora sta bili širitev zveze NATO in stabilnost v jugovzhodni Evropi. Clinton je v pogovoru zatrdil, da bodo vrata zveze NATO ostala odprta za nove članice, je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše.

Francosko leto na Japonskem v znamenju kulinarike

11. 02. 1998 08.23

Francosko leto na Japonskem, ki ga bodo aprila odprli s kmetijsko razstavo v Tokiu, bo imenitna priložnost za srečanje s pravo francosko kuhinjo in odpravo predsodkov o cuisine za bogato peščico. Na Salon francoskih pokrajin, ki bo med 29. aprilom in 5. majem zasedel velikansko razstavišče Tokyo Big Sight zunaj japonske prestolnice, bodo pripeljali desetine ton živil in prek šestdeset glav živine. Kakih 300.000 obiskovalcev, kolikor jih pričakujejo v Salonu, naj bi navdušili za creme de la creme kulinarike vseh 22 pokrajin Heksagone od Provanse do Normandije, ki jo bodo pred obiskovalci na licu mesta vse dni kuhali in pekli največji francoski in japonski kuharski mojstri.

ZDA bodo počakale na zadostno podporo; Sadam Husein ne bo napadel Izraela

10. 02. 1998 19.27

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes vnovič pozval iraškega predsednika Sadama Huseina, naj poišče mirno rešitev krize z Združenimi narodi in naj ne ovira njihovih inšpektorjev. Izbira je zdaj v rokah Sadama Huseina, je med slovesnostjo v Beli hiši, namenjeno gospodarstvu, izjavil ameriški predsednik, ki pa je v isti sapi ponovil, da morajo biti pripravljeni tudi na drugo možnost. Sadam Husein pa je na pritisk Moskve obljubil, da ne bo napadel Izraela. Kot je izjavil, tega ni sposoben in ne namerava storiti. Njegovo obljubo je Moskva v nedeljo posredovala izraelskim oblastem, je danes sporočil neimenovani zahodni diplomat v Amanu.

Jelcin in Prodi zahtevata diplomatsko rešitev iraške krize

10. 02. 1998 19.06

Ruski predsednik Boris Jelcin in italijanski premier Romano Prodi sta po srečanju v Rimu pozvala Združene narode, naj iraško krizo rešijo na diplomatski način. Prodi je pojasnil, da so se možnosti za mirno rešitev povečale, zato bi jih morali izkoristiti.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Kacin prejel odgovor Ristića

10. 02. 1998 17.16

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je minuli teden prejel odgovor predsednika odbora za zunanjepolitične odnose zvezne skupščine ZR Jugoslavije Ljubiše Ristića, na povabilo, da z delegacijo odbora obišče Ljubljano. Ristić se v pismu strinja, da je vzpostavitev diplomatskih odnosov Republike Slovenije in ZRJ pomemben korak k oživljanju sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora.

Srečanje Drnovška in Chiraca

10. 02. 1998 11.26

Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.

Bo premirje med ZDA in Irakom zdržalo do konca OI?

10. 02. 1998 09.44

Ameriško veleposlaništvo v Tokiu se je v zadnjem sporočilu za javnost obvezalo, da bodo ZDA načeloma spoštovale mir med olimpijskimi igrami, obenem pa opomnilo, da se čas za diplomatsko rešitev konflikta z Bagdadom izteka.

Gruzijski predsednik preživel atentat

10. 02. 1998 09.32

Gruzijski predsednik Edvard Ševardnadze je bil sinoči tarča minometnega napada, v katerem je bil ubit eden od njegovih osebnih stražarjev, več pa je bilo ranjenih, je sporočil tiskovni predstavnik gruzijskega predsednika.

Premier Drnovšek prispel na prvi uradni obisk v Francijo

09. 02. 1998 17.57

Slovenski premier Janez Drnovšek je danes popoldne prispel na prvi uradni obisk v Francijo, kjer se bo jutri med drugim sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Ob prihodu na letališče, kjer je bil sprejet z vojaškimi častmi, je predsednika vlade Drnovška pozdravil francoski državni sekretar za zunanjo trgovino Jacques Dondux.

Kučan na okrogli mizi o partnerstvu za sodelovanje in spravo

09. 02. 1998 17.19

V Strasbourgu se bo v četrtek začela dvodnevna okrogla miza z naslovom Partnerstvo za sodelovanje in spravo na Bližnjem vzhodu, ki jo organizirata generalni sekretar Sveta Evrope in Evropski center za globalno soodvisnost in solidarnost v sodelovanju z Mirovnim inštitutom Šimona Peresa. Posveta se bo v četrtek na povabilo generalnega sekretarja Sveta Evrope Daniela Tarschysa udeležil tudi predsednik Milan Kučan, ki bo svoje poglede na spravo podal na dopoldanski seji v prispevku z naslovom <i>Sprava na Balkanu - prazno upanje ali možna realnost?</i>, so sporočili iz urada predsednika republike.

Jelcin prispel v Italijo; napovedal Annanov odhod v Bagdad

09. 02. 1998 16.32

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes prispel na uradni obisk v Italijo. Takoj po prihodu na rimsko letališče, kjer ga je pričakal italijanski zunanji minister Lamberto Dini, je Jelcin izjavil, da bo generalni sekretar ZN Kofi Annan koordiniral reševanje iraške krize in bo odpotoval v Bagdad.

Husein privolil dostop do iraških objektov

09. 02. 1998 12.43

Iraški predsednik Sadam Husein je načeloma privolil, da inšpektorjem ZN zagotovi dostop do vseh iraških objektov, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, sklicujoč se na arabske vire. Isti viri navajajo, da naj bi podrobno rešitev izdelali Egipt, Saudova Arabija in Sirija, zato bo vodja iraške diplomacije Muhamed al-Sahaf ta četrtek obiskal Kairo in se sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom.

Več kot milijon iraških prostovoljcev se pripravlja na sveto vojno

09. 02. 1998 09.20

Več kot milijon iraških prostovoljcev se od začetka februarja uri v ravnanju z orožjem. Tako bodo pripravljeni na morebitni ameriški napad na Irak, so sporočili predstavniki vladajoče stranke Baas.

Jelcin: Papež je povabljen v Moskvo

08. 02. 1998 12.05

Ruski predsednik Boris Jelcin je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera danes potrdil, da so papeža Janeza Pavla II. uradno povabili, naj obišče Moskvo.

Volitve na Cipru

08. 02. 1998 09.59

Na Cipru so se ob 7. uri odprla volišča, na katerih bo približno 450.000 Ciprčanov volilo predsednika države. Izbirajo lahko med sedmimi kandidati, med njimi sta tudi dosedanji predsednik Glafkos Klerides in njegov glavni tekmec Jorgos Ijakovuj. Ta dva se bosta najverjetneje pomerila v drugem krogu volitev, ki je predviden za 15. februar, saj je malo verjetno, da bi kateri od kandidatov že danes dobil več kot 50 odstotkov glasov.

Clinton in Blair svarita Irak

08. 02. 1998 09.58

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Ruski ne širitvi NATA na Baltik

08. 02. 1998 09.56

Ruski predsednik Boris Jelcin je poudaril, da je morebiten pristop baltskih držav v zvezo NATO za Moskvo nesprejemljiv. Dan pred obiskom v Italiji je Jelcin v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera dejal: Še enkrat poudarjam, da je tak scenarij za Rusijo bil nesprejemljiv in tak tudi ostaja. Ruski predsednik je še menil, da je krepitev varnosti in stabilnosti v Evropi zdaj pomembnejša od razprave o nadaljevanju širitve zveze NATO.

Predsednik Svetovne banke zadovoljen s potekom gospodarskih reform v Južni Koreji

08. 02. 1998 09.39

Predsednik Svetovne banke James Wolfensohn je ob svojem obisku v Južni Koreji izrazil zadovoljstvo nad potekom reform v tej azijski državi. Posebej je pohvalil sporazum, sklenjen med sindikati, podjetji in vlado, ki podjetjem dovoljuje odpuščanje delavcev. Po njegovem mnenju mora vlada vztrajati pri politiki visokih obrestnih mer, s katero bo dosegla stabilizacijo deviznih trgov. V Južni Koreji je trenutno brez zaposlitve milijon ljudi, njen zunanji dolg pa znaša 153 milijard ameriških dolarjev.

Clinton zaprosil za pomoč Avstralijo

07. 02. 1998 12.10

Ameriški predsednik Bill Clinton je avstralskega premiera Johna Howarda danes zaprosil za pomoč, če bi prišlo do vojaškega napada na Irak.*** Howard je v intervjuju za televizijo Channel Seven povedal, da ga je Clinton poklical neposredno po pogovoru z britanskim premierom Tonyjem Blairom v Camp Davidu. Pogovor obeh politikov je po besedah avstralskega premiera trajal 20 minut. Howard je ameriškemu predsedniku obljubil, da bo omenjeno vprašanje prihodnji teden obravnaval v svoji vladi.

Nedeljski olimpijski smuk vendarle po programu?

07. 02. 1998 09.48

Meteorologi so prizadevnim organizatorjem nedeljskega smuka za moške, ki zaskrbljeno zrejo v nebo nad Hakubo, vendarle prižgali žarek upanja: med dvema zaporednima območjema nizkega zračnega pritiska naj bi se v soboto ponoči vendarle vzpostavilo prehodno območje visokega zračnega pritiska. Predsednik Mednarodne smučarske zveze Marc Hodler je menil, da vremenske napovedi dopuščajo možnost, da bi za jutri napovedani moški smuk izpeljali po programu. Muhasto vreme v Hakubi je v soboto poskrbelo, da so morali zadnji trening zaradi megle preložiti za dve uri.

Slovesno odprtje XVIII. zimskih olimpijskih iger v Naganu

07. 02. 1998 09.35

V Naganu so se danes začele XVIII. zimske olimpijske igre. Ob 4.28 po srednjeevropskem času jih je slovesno odprl japonski cesar Akihito. Iger se udeležuje 2339 športnikov iz 72 držav, kar je največ v zgodovini zimskih olimpijskih iger, v prihodnjih 16 dneh pa bodo razdelili 68 kompletov medalj. Zadnja nosilka olimpijske bakle je bila nekdanja svetovna prvakinja v umetnostnem drsanju in nosilka srebrne medalje na ZOI leta 1992 Midori Ito. Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch pa je v svojem pozdravnem nagovoru na uvodni slovesnosti med drugim izrazil prepričanje, da bodo tokratne zimske olimpijske igre v Naganu velik uspeh. Slovesnost na olimpijskem stadionu je spremljalo 50.000 gledalcev, prek malih ekranov po vsem svetu pa skoraj tri milijarde ljudi iz 160 držav.

Letos posojila EIB v vrednosti 25 milijard ekujev

07. 02. 1998 09.26

Evropska investicijska banka (EIB) je napovedala, da bo letos za posojila namenila približno 25 milijard ekujev, kar je za skoraj dve milijardi več kot lani. Predsednik banke Brian Unwin je povedal, da bo večina teh posojil v evrih ali valutah, ki se bodo z uveljavitvijo Evropske gospodarske in denarne unije 1. januarja prihodnje leto konvertirale v evro.

Prva žrtev veslač

06. 02. 1998 16.09

Prva žrtev olimpijske proge v Hakubi je veslač. Član MOK, sicer pa predsednik Mednarodne veslaške zveze FISA, Denis Oswald si je med spustom po progi zlomil nogo. Čvrsti Švicar je nesrečo dobro prestal in je znova na nogah, saj se je že v četrtek, sicer z gipsom in berglama, udeležil zasedanja MOK.

Zlata doba tako za Kitajce kot za Slovence?

06. 02. 1998 16.07

Kitajski športniki tako kot slovenski na zimskih olimpijskih igrah še niso osvojili zlate medalje. Seveda so si ta cilj postavili na letošnjih igrah v Naganu. "Tu smo zaradi tekmovanj, prijateljstva in olimpijskega gibanja. Seveda pa bi nam bila dobrodošla tudi kakšna zlata medalja, ki bi pomenila takorekoč preboj v novo obdobje," je dejal vodja kitajske delegacije Xu Yingseng.

Jaser Arafat opozarja na eksplozivno situacijo Palestincev

06. 02. 1998 11.53

Predsednik palestinskih avtonomnih oblasti Jaser Arafat je v pogovoru za španski časnik El Pais danes opozoril na eksplozivno situacijo Palestincev in posvaril, da ima njihovo potrpljenje meje. Jaser Arafat, ki je med včerajšnjim uradnim obiskom v Madridu prosil za podporo Španije v bližnjevzhodnem mirovnem procesu, je opozoril, da je trenutno stanje le-tega eno najslabših doslej, in obtožil izraelskega premiera Benajmina Netanjahuja, da je zamrznil mirovni proces.

Duma sprejela povabilo v Bagdad

06. 02. 1998 11.41

Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je danes sprejela povabilo iraškega parlamenta, naj njena delegacija obišče Bagdad in tamkajšnje predsedniške palače. Predsednik dume Genadij Seleznjov je sporočil, da naj bi delegacija v Bagdad odpotovala v nedeljo z letalom s človekoljubnim tovorom. V delegaciji pod vodstvom podpredsednika dume Mihaila Gucerjeva bosta po dva predstavnika parlamentarnih skupin. V krizi z Irakom duma, v kateri ima večino komunistična in nacionalistična opozicija, v celoti podpira stališče ruskega vodstva, ki nasprotuje kakršnikoli vojaški akciji zoper Irak.

Nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju

06. 02. 1998 10.51

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta se v četrtek zavzela za nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju in za skupno gradnjo boljšega sveta. Predsednik Clinton je med uradno večerjo v Beli hiši v čast premieru Blairu izjavil, da gledajo v prihodnje tisočletje in da imajo tokrat redko priložnost obrati sadove stoletja zavezništva. Britanski ministrski predsednik je med večerjo z 230 povabljenimi ob koncu prvega dne pogovorov s predsednikom Clintonom o krizi z Irakom dejal, da odnosi med državama temeljijo na slavni preteklosti, a so prav tako bistveni za njuno prihodnost.