PREDSEDNIK

Rusi brez komentarjev, Britanci zadržani, a optimistični

23. 02. 1998 09.35

Rusko vodstvo danes pred podpisom soglasja med ZN in Irakom ni želelo komentirati dokumenta in obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdadu. Tudi v Londonu so po besedah zunanjega ministra Robina Cooka previdni, a optimistični. V Jordaniji pa so dogovor toplo pozdravili in stalne članica Varnostnega sveta pozvali, naj se pozitivno odzovejo na dogodek. Tudi iranski zunanji minister Kamal Harazi je izrazil zadovoljstvo ob dogovoru, ki bo po njegovem preprečil vojno, nevarno za celotno območje. Palestinci dogovor med ZN in Irakom prav tako pozdravljajo, medtem ko bo izraelska vojska kljub dogovoru, ki ga je v Bagdadu dosegel Annan, nadaljevala priprave na zaščito civilistov v primeru vojne. Francija je pozdravila dosego sporazuma in v nočnem sporočilu za javnost izrazila upanje, da dogovor ustreza pričakovanjem. Francoska vlada je izrazila "polno zaupanje v postopke Kofija Annana". Predsednik avstralske vlade John Howard je prav tako pozdravil sklenitev sporazuma, obenem pa opozoril na pomnajkljivo zanesljivost iraškega predsednika Sadama Huseina. Zato je potrebno počakati, kako se bo sklenjeni sporazum potrdil v praksi.

Prepogoste menjave obrambnega ministra škodijo slovenskim prizadevanjem za vstop v NATO

23. 02. 1998 09.12

Stališče najvišjega organa koalicijskega partnerja - SLS - v zvezi z zahtevo po zamenjavi oz. odstopu obrambnega ministra Tita Turnška bom upošteval kot predsednik vlade in LDS, je v stališču do zamenjave obrambnega ministra napisal predsednik slovenske vlade in LDS Janez Drnovšek.

Clintonova vlada za zdaj še zadržana

23. 02. 1998 09.06

Kofi Annan bo po podpisu sporazuma odletel v Pariz, od tam pa nazaj v New York. Jutri, v torek, 24. februarja zjutraj bo podal poročilo o svojem obisku in predstavil besedilo sporazuma Varnostnemu svetu ZN.

Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano

22. 02. 1998 11.19

Generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki je v noči na nedeljo s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom končal tretji krog pogovorov, katerih namen je rešiti iraško krizo - pogovori naj bi se nadaljevali danes ob 8.30 po srednjeevropskem času -, naj bi ob 10. uri sprejel iraški predsednik Sadam Husein. Kot so po pogovorih Annana in Aziza povedali člani pri delegaciji ZN, pogajanja napredujejo, sogovorniki pa še vedno pripravljajo končni dogovor. "Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano; potrebne bi bile veliko številčnejše vojaške sile, ameriška življenja pa bi bila v večji nevarnosti," je v pogovoru za jutrišnjo številko ameriškega tednika Newsweek ocenila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Glavni odbor SLS o Turnškovi odločitvi v ponedeljek

22. 02. 1998 10.43

Predsednik glavnega odbora Slovenske ljudske stranke (SLS) Franc Zagožen je za jutri, 23. februarja, ob 18. uri sklical sejo glavnega odbora stranke, na kateri bo lahko obrambni minister Tit Turnšek znova pojasnil svoje poglede na zadevo Zavrč in z njo povezanimi dogodki.

Marjan Podobnik sklical koordinacijo parlamentarnih strank

22. 02. 1998 10.41

Predsednik Slovenske ljudske stranke in podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik, ki je od premiera Janeza Drnovška za prihodnje tri mesece prevzel vodenje koordinacije predsednikov parlamentarnih strank, je za jutri, 23. februarja, sklical koordinacijo parlamentarnih strank, na kateri se bodo skušali uskladiti glede imenovanja delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor.

Clintonovo srečanje z vodjo izraelske opozicije

21. 02. 1998 13.04

Ameriški predsednik Bill Clinton se je v petek v Beli hiši o iraški krizi pogovarjal z vodjo izraelske laburistične opozicije Ehudom Barakom. Kot danes še poroča izraelski državni radio, je bilo na srečanju govora tudi o bližnjevzhodnem mirovnem procesu, po pogovoru pa je Barak izrazil prepričanje, da se je ameriški predsednik odločil, da bo spoštovanje odločitev Združenih narodov v zvezi z iraško krizo po potrebi dosegel tudi s silo.

Svetel zgled venezuelskega predsednika

21. 02. 1998 10.21

Ob rastočih cenah nafte se je venezuelski predsednik Rafael Caldera odločil za nenavaden korak. Meni namreč, da si mora vlada zatisniti pasove, in začel bo pri svojem lastnem. Kot pravi, bo svojo plačo letos zmanjšal za 10 odstotkov, isto pa bo zahteval od članov vlade in 4000 drugih najvišjih javnih uslužbencev. Caldera trenutno zasluži 950.000 bolivarjev (1845 dolarjev) na mesec, ministri pa 890.000 bolivarjev (1730 dolarjev). Inflacija, ki naj bi letos dosegla najmanj 25 odstotkov, bo dodatno oklestila njihove plače. Zaradi zmanjšanja funkcionarskih plač bo vlada prihranila okoli 10 milijonov dolarjev.

Kofi Annan odpotoval v Irak

20. 02. 1998 11.54

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes dopoldne iz Pariza odpotoval v Bagdad, kjer ga pričakujejo popoldne po srednjeevropskem času. Annan se bo med obiskom sestal tudi z iraškim voditeljem Sadamom Huseinom. Annan potuje z letalom, ki ga je dal na razpolago francoski predsednik Jacques Chirac, z istim letalom pa se bo generalni sekretar ZN v ponedeljek vrnil iz Iraka. Annan je pred odhodom v Parizu dejal, da bo v Bagdadu naredil vse, kar je treba. Iz arabskih virov v Dubaiju pa se je izvedelo, da bo Annan v Bagdadu od iraških oblasti zahteval pisno soglasje, da bodo inšpektorjem ZN dovolile pregled vseh naprav.

Zagožen: Turnšek bo pač moral biti odstavljen

20. 02. 1998 11.34

Predsednik glavnega odbora Slovenske ljudske stranke (SLS) Franc Zagožen je po novinarski konferenci obrambnega ministra Tita Turnška, ki je pojasnil, da kljub zahtevi glavnega odbora stranke ne namerava odstopiti, v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo ocenil, da bo obrambni minister "moral biti odstavljen". Predsednik stranke Marjan Podobnik namreč, kot so povedali v njegovem kabinetu na vladi, "ni dosegljiv". Na vprašanje, kako se bo Slovenska ljudska stranka stranka odzvala na današnje očitke člana stranke in obrambnega ministra Turnška o nepravilnostih pri odločanju o sklepu, s katerim je stranka ocenila, da bi moral odstopiti, je Zagožen odgovoril, da bo glavni odbor o tem znova odločal. "Če res nima namena odstopiti, potem je seveda jasno, da bo glavni odbor o tem ponovno odločal," je za STA danes v državnem zboru povedal Zagožen. Na vprašanje, kdaj, je Zagožen, ki je tudi vodja poslanske skupine SLS, pojasnil, da "v kratkem". Glavni odbor SLS je na seji pred slabim tednom sprejel sklep, da bi moral minister za obrambo Turnšek zaradi objektivne in politične odgovornosti za dogodek pri Zavrču odstopiti.

Odpiranja ponudb na javni razpis za mobilno telefonijo GSM ne bo

20. 02. 1998 11.06

Predsednik vladne strokovne komisije za odpiranje ponudb za pridobitev koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM Lojze Janko je sporočil, da danes ne bodo začeli javno odpirati ponudb na javni razpis. Komisija bo počakala na dokončno odločitev Ustavnega sodišča. Kot je znano, je bilo za danes ob 13.30 uri na ministrstvu za promet in zveze napovedano javno odpiranje prispelih ponudb. Predsednik strokovne komisije za odpiranje ponudb, ocenitev in pripravo poročila vladi glede javnega razpisa za podelitev koncesije za uporabo radiofrekvenčnega spektra za storitve mobilne telefonije GSM Lojze Janko, ki je tudi direktor vladnega urada za zakonodajo, pa je danes sporočil, da se danes ne bo začelo odpiranje ponudb. To pomeni, da bo komisija postopek izbire drugega ponudnika mobilne telefonije GSM - razpisno dokumentacijo za javni razpis je do izteka roka, 20. januarja letos, dvignilo 11 kandidatov - nadaljevala v skladu z dokončno odločitvijo Ustavnega sodišča.

Podpredsednik češke vlade napovedal odstop

20. 02. 1998 09.55

Podpredsednik češke vlade Jiri Skalicky je danes napovedal svoj odstop. V ozadju je afera v zvezi z denarnimi prispevki Demokratski državljanski stranki (ODA), katere predsednik je Skalicky. Odločitev o odstopu bo sprejeta še danes na seji stranke ODA. Skalickega so na čelo stranke izvolili konec novembra lani. Afera je prišla na dan v začetku tega meseca, ko je nek darovalec od stranke zahteval, da mu vrne denar. Tega je nakazal samo za to, da bi ga takratni minister za trgovino Vladimir Dlouhy upošteval pri privatizaciji neke veleblagovnice na vzhodu Češke, je pojasnil.

Albright: Če Annanu ne bo uspelo, bo spregovorilo orožje

19. 02. 1998 17.29

ZDA bodo v primeru neuspeha misije generalnega sekretarja OZN Kofija Annana v Bagdadu uporabile silo, je v današnjem telefonskem pogovoru s turškim zunanjim ministrom Ismailom Cemom zagotovila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji

19. 02. 1998 16.38

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Arafat prihodnji teden v Bruslju?

19. 02. 1998 10.56

Belgijsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da bo predsednik palestinskih oblasti Jaser Arafat prihodnji teden morda obiskal Bruselj, kjer naj bi se udeležil konference o palestinskem vprašanju, ki jo pripravljajo Združeni narodi. Konferenca bo 24. in 25. februarja, zunanje ministrstvo pa opozarja, da bo Arafatov obisk zaradi varnostnih razlogov potrjen šele tik pred morebitnim prihodom.

Marjanović kandidat za predsednika nove srbske vlade

19. 02. 1998 10.45

Srbski predsednik Milan Milutinović je za predsednika vlade Srbije parlamentu sinoči predlagal Mirka Marjanovića. Kot je zapisano v sporočilu urada srbskega predsednika, Marjanović, ki je uspešno vodil vlado narodne enotnosti, pomeni zagotovilo za uspešno uspešno izvedbo programa družbenih in gospodarskih reform, ki so ga nedavno podprle vse parlamentarne stranke.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji

18. 02. 1998 15.49

Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

Belgija bo v Perzijski zaliv poslala fregato

18. 02. 1998 12.23

Belgija se je danes odločila, da bo v Perzijski zaliv poslala fregato, ki bo na voljo vojaškemu zavezništvu pod vodstvom ZDA, so sporočili belgijski vladni viri.

Scalfaro prispel v Romunijo

18. 02. 1998 12.19

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro je prispel na kratek obisk v Bukarešto, kjer se bo srečal z romunskim kolegom Emilom Constantinescujem. Sogovornika bosta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter načrtovani širitvi EU in zveze NATO, pogovarjala pa se bosta tudi o mednarodni politiki.

Bi lahko Sadam popustil v zadnjem trenutku?

18. 02. 1998 11.52

Po mnenju Francije bi iraški predsednik Sadam Husein v sporu s komisijo ZN za razorožitev lahko popustil "v zadnjem trenutku". Kot je v pogovoru za radio RTL poudaril francoski zunanji minister Hubert Vedrine, je Sadam to v preteklosti že storil.

Spodnji dom britanskega parlamenta podprl Blairov odnos do iraškega vprašanja

18. 02. 1998 10.06

Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi sinoči z veliko večino podprl politiko laburistične vlade do Iraka. V večurni razpravi so poslanci ocenili, da je ministrski predsednik Tony Blair sprejel "vse potrebne korake" za razrešitev spora z Bagdadom, vojaško akcijo proti Iraku v primeru neuspeha diplomatskih sredstev pa so v razpravi odločno podprli tudi poslanci konservativne opozicije.

Annan v petek v Bagdad

18. 02. 1998 09.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Nizozemska stranka zahteva volilno pravico za živali

18. 02. 1998 08.06

Ena treh koalicijskih strank nizozemske vlade, levo usmerjeni liberalni demokrati, je na svojem kongresu v volilni program uvrstila zahtevo o volilni pravici za živali, v skladu s katero bi živali svoje mišljenje izražale na referendumu. Vodstvo stranke je predlogu nasprotovalo, češ da bi na primer stonoge pri glasovanju goljufale, vprašanje pa je tudi, kako bi na referendum povabili krte. Vendar pa ti argumenti delegatov niso odvrnili od sprejetja predloga. Predsednik stranke Els Borst je poudaril, da to vprašanje ne bo glavna tema njegove predvolilne kampanje, v stranki pa so pojasnili, da je to le dokaz, da ima stranka še smisel za humor.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament

17. 02. 1998 18.07

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Kritično o strategiji za vključitev v EU

17. 02. 1998 17.28

Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Kučan o zamenjavi obrambnega ministra

17. 02. 1998 15.48

Predsednik republike Milan Kučan je danes v krajši izjavi za STA potrdil, da je včeraj sprejel predsednika Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjana Podobnika, ki je srečanje predlagal in ki ga je obvestil o stališčih strankinega vodstva do kadrovskih sprememb v vodstvu ministrstva za obrambo. Predsednik Kučan se je seznanil tudi s predhodnim poročilom obrambnega ministrstva o dogodku v Zavrču in "v njem ne vidi utemeljenih razlogov za zamenjavo obrambnega ministra". Predsednik republike je pojasnil, da sklepno poročilo obrambnega ministrstva še pričakuje. Zato ostaja pri že večkrat ponovljenem stališču, da imajo interesi države prednost pred vsemi drugimi. "V tem primeru so interesi države predvsem profesionalizacija in s tem depolitizacija vseh služb in dejavnosti obrambnega ministrstva, učinkovit in demokratičen nadzor nad službami ter njihova ustrezna zakonska postavitev, ureditev razmerij med ministrstvom za obrambo in slovesnko vojsko ter s tem ustavrjanje pogojev za kompatibilnost obrambnih sil s standardi, ki jih ima ali uvaja Nato," ocenjuje predsednik Kučan.

Danska parlamentarna delegacija pri predsedniku DZ Janezu Podobniku

17. 02. 1998 15.40

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel delegacijo odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta, ki se nahaja na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Pri tem je med drugim poudaril, da je Slovenija usmerjena v evropske in evroatlantske integracije, saj se kulturno, politično, varnostno in gospodarsko čuti kot del srednjeevropskega prostora. Po Podobnikovih besedah imajo tudi manjše države veliko vlogo v skupnem oblikovanju evropske prihodnosti, zato tudi Slovenija v evropsko družino narodov prinaša bogate zgodovinske izkušnje in pestro kulturno dediščino, so sporočili iz DZ. V zvezi s širitvijo zveze Nato je Podobnik ponovil znana slovenska stališča, da je potrebno doseči soglasje med zavezniki ter da naša država še naprej krepi in poglablja kriterije za vstop, čeprav jih je že izpolnila. Sogovorniki so razpravljali tudi o iraški krizi in ob tem poudarili, da je potrebno zaplet rešiti po diplomatski poti.

Danska parlamentarna delegacija pri Jelku Kacinu

17. 02. 1998 15.36

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin in člani odbora so danes sprejeli predsednico odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta Hello Degn, ki so jo spremljali člana danskega parlamenta in veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk. Sogovorniki so razpravljali o aktualnih vprašanjih širitve zveze Nato, Evropske unije, reševanju napetosti v posameznih kriznih žariščih v Evropi in svetu s posebnim poudarkom na Kosovo in Irak, so sporočili iz državnega zbora. Danske parlamentarce so zanimali zlasti status nacionalnih manjšin v Sloveniji, odnos med koalicijskimi in opozicijskimi strankami v parlamentu ter vloga stranke upokojencev.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna

17. 02. 1998 13.17

Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Jordanski kralj Husien dobitnik nagrade nemških medijev

17. 02. 1998 12.42

Jordanski kralj Husein je dobitnik nagrade nemških medijev za leto 1997. Nagrado mu bo 24. aprila v Baden-Badnu izročil nemški predsednik Roman Herzog, so danes sporočili iz družbe Media Control. Nagrado, ki jo podeljujejo vsako leto od leta 1992, bo jordanski kralj prejel zaradi svojih prizadevanj v posredovanju za dosego miru.