PREDSEDNIK

Nizozemska stranka zahteva volilno pravico za živali
18. 02. 1998 08.06
Ena treh koalicijskih strank nizozemske vlade, levo usmerjeni liberalni demokrati, je na svojem kongresu v volilni program uvrstila zahtevo o volilni pravici za živali, v skladu s katero bi živali svoje mišljenje izražale na referendumu. Vodstvo stranke je predlogu nasprotovalo, češ da bi na primer stonoge pri glasovanju goljufale, vprašanje pa je tudi, kako bi na referendum povabili krte. Vendar pa ti argumenti delegatov niso odvrnili od sprejetja predloga. Predsednik stranke Els Borst je poudaril, da to vprašanje ne bo glavna tema njegove predvolilne kampanje, v stranki pa so pojasnili, da je to le dokaz, da ima stranka še smisel za humor.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament
17. 02. 1998 18.07
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Kritično o strategiji za vključitev v EU
17. 02. 1998 17.28
Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Kučan o zamenjavi obrambnega ministra
17. 02. 1998 15.48
Predsednik republike Milan Kučan je danes v krajši izjavi za STA potrdil, da je včeraj sprejel predsednika Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjana Podobnika, ki je srečanje predlagal in ki ga je obvestil o stališčih strankinega vodstva do kadrovskih sprememb v vodstvu ministrstva za obrambo. Predsednik Kučan se je seznanil tudi s predhodnim poročilom obrambnega ministrstva o dogodku v Zavrču in "v njem ne vidi utemeljenih razlogov za zamenjavo obrambnega ministra". Predsednik republike je pojasnil, da sklepno poročilo obrambnega ministrstva še pričakuje. Zato ostaja pri že večkrat ponovljenem stališču, da imajo interesi države prednost pred vsemi drugimi. "V tem primeru so interesi države predvsem profesionalizacija in s tem depolitizacija vseh služb in dejavnosti obrambnega ministrstva, učinkovit in demokratičen nadzor nad službami ter njihova ustrezna zakonska postavitev, ureditev razmerij med ministrstvom za obrambo in slovesnko vojsko ter s tem ustavrjanje pogojev za kompatibilnost obrambnih sil s standardi, ki jih ima ali uvaja Nato," ocenjuje predsednik Kučan.

Danska parlamentarna delegacija pri predsedniku DZ Janezu Podobniku
17. 02. 1998 15.40
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel delegacijo odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta, ki se nahaja na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Pri tem je med drugim poudaril, da je Slovenija usmerjena v evropske in evroatlantske integracije, saj se kulturno, politično, varnostno in gospodarsko čuti kot del srednjeevropskega prostora. Po Podobnikovih besedah imajo tudi manjše države veliko vlogo v skupnem oblikovanju evropske prihodnosti, zato tudi Slovenija v evropsko družino narodov prinaša bogate zgodovinske izkušnje in pestro kulturno dediščino, so sporočili iz DZ. V zvezi s širitvijo zveze Nato je Podobnik ponovil znana slovenska stališča, da je potrebno doseči soglasje med zavezniki ter da naša država še naprej krepi in poglablja kriterije za vstop, čeprav jih je že izpolnila. Sogovorniki so razpravljali tudi o iraški krizi in ob tem poudarili, da je potrebno zaplet rešiti po diplomatski poti.

Danska parlamentarna delegacija pri Jelku Kacinu
17. 02. 1998 15.36
Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin in člani odbora so danes sprejeli predsednico odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta Hello Degn, ki so jo spremljali člana danskega parlamenta in veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk. Sogovorniki so razpravljali o aktualnih vprašanjih širitve zveze Nato, Evropske unije, reševanju napetosti v posameznih kriznih žariščih v Evropi in svetu s posebnim poudarkom na Kosovo in Irak, so sporočili iz državnega zbora. Danske parlamentarce so zanimali zlasti status nacionalnih manjšin v Sloveniji, odnos med koalicijskimi in opozicijskimi strankami v parlamentu ter vloga stranke upokojencev.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna
17. 02. 1998 13.17
Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Jordanski kralj Husien dobitnik nagrade nemških medijev
17. 02. 1998 12.42
Jordanski kralj Husein je dobitnik nagrade nemških medijev za leto 1997. Nagrado mu bo 24. aprila v Baden-Badnu izročil nemški predsednik Roman Herzog, so danes sporočili iz družbe Media Control. Nagrado, ki jo podeljujejo vsako leto od leta 1992, bo jordanski kralj prejel zaradi svojih prizadevanj v posredovanju za dosego miru.

Sklad kmetijskih zemljišč poziva vlado in državni zbor naj čimprej imenujeta direktorja sklada
17. 02. 1998 12.28
Svet Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je na zadnji seji obravnaval problematiko zastopanja sklada po prenehanju mandata dosedanji direktorici sklada. 4. februarja letos so tej prenehala vsa pooblastila glede zastopanja sklada; državni zbor, ki v skladu z zakonom o skladu kmetijskih zemljišč na predlog vlade imenuje direktorja sklada, pa ga še ni uspel imenovati, je sporočil predsednik sveta sklada Jože Hobič.

Jelcin: gospodarska rast mora biti v ospredju ruske gospodarske politike
17. 02. 1998 10.00
Ruski predsednik Boris Jelcin je v letnem poročilu parlamentu, ki ga danes objavlja agencija Itar-Tass, poudaril, da mora biti gospodarska rast v ospredju gospodarske politike Rusije, prehod na tržno gospodarstvo pa je po njegovih besedah nezaustavljiv proces. Predsednik Jelcin je ponovno opozoril, da bi priključitev baltskih držav k zvezi NATO ogrozila nacionalno varnost Rusije ter še poudaril nujnost, da duma čimprej ratificira sporazum z ZDA o jedrski razorožitvi START II.

Kofi Anan ne bo posredoval v iraški krizi
17. 02. 1998 09.27
Generalni sekretar OZN Kofi Anan se je ponovno sestal s predstavniki petih držav stalnih članic Varnostnega sveta, s katerimi je razpravljal o rešitvi iraške krize in svoji morebitni poti v Bagdad. Anan je po sestanku še enkrat izrazil svoje stališče, da bo v Bagdad odpotoval šele takrat, ko bo prepričan, da bo njegovo posredovanje prispevalo k mirni rešitvi krize.

Samuelson ne sme več igrati na ZOI
17. 02. 1998 08.26
Švedski hokejaš Ulf Samuelson, ki sicer igra v NHL, se mora posloviti od olimpijskih iger v Naganu zaradi problemov z državljanstvom. V skladu z današnjo odločitvijo Mednarodne hokejske zveze pa naj bi vseeeno obveljali zmagi, ki ju je Švedska na olimpijskem turnirju že dosegla z njegovim sodelovanjem.

Primakov in Pangalos o iraški krizi
16. 02. 1998 15.05
Ruski zunanji minister Jevgenij Primakov se je v okviru obiska v Atenah danes srečal z grškim kolegom Teodorom Pangalosom. Kot je povedal po srečanju, sta se s sogovornikom strinjala, da diplomatske in politične možnosti za rešitev iraške krize še niso izčrpane.

Santer opozarja na zaskrbljenost bližnjevzhodnih voditeljev glede Iraka
16. 02. 1998 12.53
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer, ki je konec minulega tedna sklenil prvi uradni obisk na Bližnjem vzhodu, je ob vrnitvi v Bruselj opozoril na mnenje bližnjevzhodnih voditeljev, da bi vojaška akcija proti Iraku morda lahko sprožila val mednarodnega terorizma in nestabilnost v tej regiji.

Iraški zunanji minister na turneji po arabskih državah
16. 02. 1998 11.59
Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je davi iz Amana odpotoval v Bejrut, kjer se bo srečal z visokimi libanonskimi predstavniki. Vodja iraške diplomacije je na turneji po arabskih državah, kjer razlaga stališče svoje države v nastali krizi. Drevi bo al-Sahaf odpotoval v Pariz, kjer ga bo v torek sprejel francoski predsednik Jacques Chirac. Vodja iraške diplomacije mu bo predal sporočilo Sadama Huseina. Zunanji minister Katarja šejk al-Thani pa je davi odpotoval v Bagdad, kjer želi pomagati pri diplomatskem reševanju iraške krize.

Jelcin v letnem nagovoru parlamentu ne bo govoril o zamenjavah
16. 02. 1998 11.24
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes povedal, da v letnem nagovoru parlamentu, ki naj bi ga imel jutri, ne namerava napovedati nobenih zamenjav v vladi.

Samaranch čestital organizatorjem olipijskih iger v Naganu
16. 02. 1998 10.47
Šest dni pred koncem zimskih olimpijskih iger v Naganu se je predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch zahvalil organizatorjem. "Čestitam za velik uspeh in prvorazredno organizacijo," je dejal na mednarodnem forumu olimpijskega gibanja v Naganu.

Volitve v Indiji
16. 02. 1998 10.18
Pod okriljem ostrih varnostnih ukrepov so se v Indiji danes začele volitve v spodnji dom parlamenta. Med kandidati za 545 poslancev spodnjega doma parlamenta se bo šest dni odločalo več kot 600 milijonov volilnih upravičencev. Preštevanje glasov volilcev se bo začelo 2. marca. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah naj bi največ sedežev v 545-članskem parlamentu osvojila hindujska stranka Bharatiya Janata Party (BJP). Na drugem mestu priljubljenosti je Kongresna stranka, katere predvolilni boj je vodila Sonia Gandhi. Tokratnih volitev se bosta prvič udeležila tudi predsednik Kocheril Raman Narayanan s soprogo. Indijski predsednik se volitev običajno ne udeležuje, s tem pa naj bi izrazil svojo nevtralnost. Miren potek volitev naj bi sicer zagotovilo več sto tisoč pripadnikov paravojaških enot. Predvolilna kampanja je potekala v senci nasilja; v seriji bombnih napadov v mestu Coimbatore na jugu Indije je samo v soboto umrlo 71 ljudi, danes, ob začetku volitev, pa je v državi Bihar v eksploziji in streljanju izgubilo življenje pet oseb.

Nov ciprski predsednik bo že danes začel oblikovati vlado
16. 02. 1998 10.15
Na Cipru je v drugem krogu predsedniških volitev v nedeljo ponovno zmagal dosedanji predsednik Glafkos Klerides; 78-letni Klerides je na volitvah osvojil 50,8 odstotkov glasov. Njegov tekmec, nekdanji zunanji minister Jorgos Jakovus, je prejel 49,2 odstotka glasov. Klerides je sinoči napovedal, da bo že danes pričel oblikovati vlado z udeležbo vseh strank. Glede svoje prihodnje politike je dejal: "Nadaljevali bomo sodelovanje z grško vlado in napredovali na poti v Evropo. Nocoj smo stopili na pot v novo usmeritev, ki vodi k združeni Evropi in k razrešitvi naših nacionalnih zadev."

Nova Zelandija podprla napad na Irak
16. 02. 1998 10.14
Podporo ameriškemu vojaškemu napadu na Irak je danes izrazila tudi Nova Zelandija. Kot je po seji vlade povedala ministrska predsednica Jenny Shipley, je Nova Zelandija v Zaliv pripravljena poslati dve reševalni letali Orion in elitno enoto 20 komandosov. Predsednico vlade Shipleyevo je ameriški predsednik Bill Clinton za podporo v napadu zaprosil v telefonskem pogovoru minuli petek. Sodelovanje v zavezniški koaliciji proti iraškemu predsedniku Saddamu Huseinu je obljubila tudi Avstralija. Avstralski vojaki, ki bodo sodelovali v morebitnem napadu na Irak, bodo jutri odpotovali v Zaliv, je danes napovedal avstralski premier John Howard. Pojasnil je, da je vladna komisija za nacionalno varnost odobrila napotitev enot v Zaliv in da so odločitev o tem sprejeli po posvetu z ZDA. Avstralija bo na območje poslala elitno letalsko enoto SAS in dva boeinga 707. Skupaj bo v Zaliv odšlo največ 250 Avstralcev, med njimi 110 pripadnikov SAS.

Še tretji bosanski Srb napovedal predajo haaškemu sodišču
15. 02. 1998 14.29
Potem ko sta se včeraj Miroslav Tadić in Milan Simić kot prva bosanska Srba prostovoljno predala haaškemu sodišču, je bosanski Srb Simo Zarić v današnjem beograjskem dnevniku Dnevni telegraf napovedal, da se bo predal tudi on, potem ko bodo rešili še nekaj "tehničnih vprašanj".

Rusija lani izvozila manj orožja
14. 02. 1998 11.05
Rusija je v minulem letu izvozila orožje v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev, kar je velik padec v primerjavi z 3,5 milijarde v letu 1996, je danes povedal predsednik zgornjega doma ruskega parlamenta Igor Stojev. Po njegovih besedah je bila prodaja "zelo nizka", vendar jo lahko zvišajo na najmanj 8 milijard dolarjev.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak
13. 02. 1998 17.50
ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Poljski premier v Vatikanu podpisal dokumente o ratifikaciji konkordata
13. 02. 1998 17.05
Poljski premier Jerzy Buzek je danes v Vatikanu podpisal dokumente o ratifikaciji konkordata s Svetim sedežem.

Peterle pisal Kacinu zaradi nestrinjanja o pomembnosti SPO
13. 02. 1998 15.37
Poslanec Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle je na predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina naslovil pismo, v katerem ga opozarja na zamudo v zvezi z določitvijo slovenskega dela delegacije Skupnega parlamentarnega odbora (SPO). Kot je znano, je zaradi zamude, ki je nastal pri odločanju, "padel" prvi termin za srečanje, ki ga je predlagal evropski parlament, so sporočili iz SKD. Predsednik SKD Kacinu predlaga, naj čimprej skliče sejo odbora za mednarodne odnose ter se na njej zavzame za upoštevanje doslej uveljaljene prakse glede sestavljanja delegacije za skupni parlamentarni odbor, kot je to navada v drugih državah s pridruženim statusom.

Ibrahim Rugova o zaostrovanju nasilju na Kosovem
13. 02. 1998 14.59
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes opozoril na rastoče nasilje srbskih oblasti zoper gibanje albanskih prebivalcev te pokrajine. Predsednik največje albanske opozicijske stranke, Demokratske stranke Kosova, je na novinarski konferenci v Prištini obsodil "nenadzorovano nasilje srbskih oblasti, ki skušajo zasejati strah med albansko prebivalstvo pred bližajočimi se volitvami". Nasilje se po njegovih besedah odraža v povečani prisotnosti policije v albanskih krajih, aretacijah in vpoklicu mladih Albancev v jugoslovansko vojsko.

Predsednik Kučan odlikoval predsednika županijske skupščine Železne županije Szombathely
13. 02. 1998 14.53
Predsednik države Milan Kučan je za dela in zasluge v prid slovenski osamosvojitvi ter za utrjevanje in bogatitev dobrososedskih odnosov med Slovenijo in Madžarsko s častnim znakom svobode Republike Slovenije odlikoval predsednika županijske skupščine Železne županije Szombathely Gyula Pusztaia.

D'Alema proti vojaškemu posredovanju v Iraku
13. 02. 1998 13.42
Vodja večine v italijanskem parlamentu Massimo d'Alema se je na kongresu italijanske levice v Firencah sinoči izrekel proti vojaškemu posredovanju v Iraku. Predsednik Stranke Demokratične levice je poudaril, da madnarodno pravo zahteva spoštovanje dveh načel: odločitve sprejemajo Združeni narodi in ne posamezne države, kazen pa mora biti sorazmerna z resnostjo kršitve. D'Alema je pred ministri, ki so se udeležili odprtja kongresa, poudaril, da iraškemu ljudstvu nočejo priklicati dvojne kazni: krute diktature in bomb z neba.

Fatva zoper Salmana Rushdieja nepreklicna
13. 02. 1998 12.39
Državni tožilec iranske republike ajatolah Morteza Moghtadaj je danes ponovil, da je smrtna obsodba fatva britanskega pisatelja iranskega rodu Salmana Rushdieja nepreklicna sodba in jo je treba uresničiti. Na predvečer obletnice razglasitve fatve, ki jo je zoper pisatelja, obsojenega skrunitve islama v zbirki Satanski stihi, 14. februarja 1989 izrekel imam Homeini, je ajatolah Moghtadaj poudaril, da fatva ni navaden verski odlok, temveč razsodba, ki je bogoskrunca Rushdieja obsodila na smrt. Konzervativni državni tožilec je v isti sapi poudaril, da s sodbo soglašajo muslimani vseh izpovedi. Novi iranski predsednik Mahamad Karami se od junijske izvolitve še ni javno izrekel o zadevi Rushdie. Iranska verska Fondacija 15-Kordad je februarja lani povišala nagrado za umor Rushdieja z enega na 2,5 milijona dolarjev.

Kongres podpira Clintona
13. 02. 1998 09.36
Republikanski in demokratski voditelji v ameriškem kongresu so izrazili podporo predsedniku Billu Clintonu v zvezi z iraško krizo. Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott je izjavil, da je uporaba vojaške sile upravičena, če bodo vsi diplomatski napori zaman. Dejal je, da bo, če se bo predsednik odločil za poseg, Amerika enotna v svoji podpori. Podobno je dejal vodja demokratske manjšine Tom Daschle.