PREDSEDNIK

Clinton pozval senat, naj ne omejuje širitve zveze NATO
17. 03. 1998 09.45
Predsednik ZDA Bill Clinton je pozval ameriški senat, naj ne sprejme nobene omejitve glede nadaljnje širitve zveze NATO na Vzhod. Senat naj bi proti koncu tega tedna ali v začetku prihodnjega glasoval o sprejemu Češke, Poljske in Madžarske v NATO. V ameriških političnih krogih pričakujejo, da bo senat kljub nekaterim nasprotnikom z veliko večino, potrebna je dvotretjinska, izglasoval sprejem omenjenih držav. Clinton je v javnem pismu senatu zapisal, da ne smejo škodovati politiki odprtih vrat zveze NATO in da morajo ZDA v bližnji prihodnosti odobriti sprejem tudi drugih kvalificiranih kandidatk v NATO.

Clinton v škripcih
17. 03. 1998 09.40
Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

Peterka ob vrnitvi v domovino optimističen pred Planico
16. 03. 1998 17.00
Primož Peterka, ki je v nedeljo zmagal na tekmi za svetovni pokal v smučarskih skokih na Holmenkollnu v Oslu na Norveškem, se je ob zvokih moravške pihalne godbe iz skandinavske turneje vrnil na letališče Brnik, kjer so ga pričakali njegovi najbližji, sovaščani in številni navijači. Peterka je s trinajsto zmago v karieri pred zadnjima tekmama letošnje sezone, ki bosta v soboto in nedeljo v Planici, prišel na drugo mesto svetovnega pokala (1137 točk). Pred njim je le Avstrijec Andreas Widhoelzl, ki je s 1161 točkami le 24 točk pred Peterko, kar obeta napeti predstavi na finalu v Planici.

Santer pozdravlja vključitev drahme v EMS
16. 03. 1998 16.39
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je danes izrazil zadovoljstvo nad vključitvijo grške drahme v Evropski menjalniški sistem. Grčija je s tem pokazala odločenost, da doseže višjo stopnjo trajne konvergenčnosti, kar je predpogoj za uvedbo evra, je dejal Santer in izrazil spodbudo Atenam, naj nadaljujejo prizadevanja v tej smeri.

Novi obrambni minister Alojz Krapež pri predsedniku Kučanu
16. 03. 1998 16.36
Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes sprejel novega ministra za obrambo Alojza Krapeža, ki mu ga je predstavil predsednik vlade Janez Drnovšek. Minister Krapež je predsednika obvestil o poteku prevzemanja dolžnosti ministra za obrambo ter predstavil svoj pogled na delovno področje in nujne naloge. Pri tem je posebej poudaril potrebo po reorganizaciji upravnega dela ministrstva, Obveščevalno varnostne službe MO in slovenske vojske, o čemer se želi posvetovati ter dobiti široko podporo strokovne, politične in civilne javnosti, so sporočili iz urada predsednika republike.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta
16. 03. 1998 11.37
Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

Predčasne predsedniške volitve v Armeniji
16. 03. 1998 09.39
V Armeniji so se danes začele predčasne predsedniške volitve. Okoli dva milijona volilnih upravičencev izbira med 12 kandidati, prvi izidi pa bodo znani v torek. Po ocenah imata največ možnosti za zmago Robert Kočarajan, ki ta čas opravlja predsedniške dolžnosti, in nekdanji vodja armenskih komunistov Karen Demirčajan. Predčasne volitve so bile sklicane, ker je v začetku februarja odstopil predsednik Levon Ter-Petrosjan.

Arafat: Mirovni proces je skoraj pred propadom
15. 03. 1998 13.12
Palestinski voditelj Jaser Arafat je ob današnjem odprtju sestanka zunanjih ministrov držav članic Organizacije islamske konference v Dohi izrazil mnenje, da je bližnjevzhodni mirovni proces zaradi neodgovorne in trdovratne politike izraelske vlade v izredno težkem položaju, celo blizu propada. Predsednik palestinskih avtonomnh oblasti je ponovno pozval Izrael, naj uresniči sklenjene dogovore, še zlasti o umiku s palestinskih ozemelj, odprtju letališča in pristanišča, izpustitvi ujetnikov ter odstranitvi zapor. Arafat je še poudaril, da mora izraelsko vodstvo razumeti, da na območju ne bo miru in stabilnosti, če Jeruzalem ne bo postal "večna prestolnica neodvisne palestinske države".

Evgen Sapač iz Prekmurja novi predsednik kmečkega sindikata
15. 03. 1998 12.36
Slovenski kmetje so na sobotnem letnem občnem zboru na Trojanah za predsednika kmečkega sindikata pri Slovenski ljudski stranki (SLS) izvolili Evgena Sapača iz Prekmurja. Sapač je po izvolitvi nekdanjega predsednika sindikata Cirila Smrkolja za kmetijskega ministra opravljal funkcijo vršilca dolžnosti predsednika. Občnega zbora sindikata, ki naj bi postal nadstrankarski, se je udeležil tudi minister Smrkolj.

15. marec - svetovni dan potrošnikovih pravic
15. 03. 1998 10.28
Urad za varstvo potrošnikov je ob današnjem svetovnem dnevu potrošnikovih pravic pozval slovenske potrošnike, naj se zavedajo svojih pravic ter jih tudi uveljavljajo pri pristojnih organih. Za boljšo osveščenost bodo kmalu izdali v brošuri zakon o varstvu potrošnikov, brošura pa bo na voljo brezplačno v vseh svetovalnih pisarnah po Sloveniji, so sporočili iz omenjenega urada. 15. marec je posvečen svetovnemu dnevu potrošnikovih pravic. Pred petindvajsetimi leti je tedanji predsednik ZDA John Kennedy razglasil štiri temeljne potrošnikove pravice, in sicer pravice do varnosti, do obveščenosti in do izbire ter pravico, da se sliši glas potrošnikov. Organizacija Consumers International pa je dodala še štiri pravice: do zadovoljevanja osnovnih potreb, do odškodnine, do izobraževanja in do zdravega okolja.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem
15. 03. 1998 10.12
ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

Strožji predpisi so zaščita pred finančnimi krizami
15. 03. 1998 10.07
Vzhodnoevropske države v prehodu se morajo uspešno zaščititi pred finančnimi težavami, ki so nedavno prizadeli Azijo. Poostriti morajo predpise o delovanju finančnih trgov in povečati kapital bank, je na konferenci o stabilnih finančnih sistemih dejal Andrew Crockett, predsednik Banke za mednarodne poravnave (BIS). Ob azijski krizi je veliko vlagateljev umaknilo svoj kapital iz vzhodnoevropskih držav in tako ogrozilo valute teh držav. BIS svetuje, da se vzhodnoevropske države bolj posvetijo obvladovanju tveganj, preglednosti finančnih trgov in računovodske prakse. Po njihovi oceni bi najmanjši delež kapitala bank moral znašati vsaj deset ali dvanajst odstotkov sredstev.

Še zadnji dan prvega festivala slovenskega filma v Portorožu
14. 03. 1998 09.54
- V portoroškem Avditoriju se bo drevi s slovesno podelitvijo nagrad in predvajanjem prve slovenske celovečerne risanke Socializacija bika avtorjev Zvonka Čoha in Milana Eriča končal prvi festival slovenskega filma oziroma 25. pregled slovenske filmske ustvarjalnosti. Festival, ki ga že drugič zapored pripravlja Filmski sklad Republike Slovenije, od srede, 11. marca, v okviru tekmovalnega in spremljevalnega programa predstavlja slovensko filmsko, televizijsko in video art produkcijo minulega leta. Badjurovo nagrado za življenjsko delo Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev (DSFU) naj bi nagrajencu Rudiju Omoti izročil slovenski predsednik Milan Kučan, sicer tudi pokrovitelj festivala.

Kim Dae Jung zagotovil splošno amnestijo
13. 03. 1998 10.02
Dobra dva tedna po imenovanju je novi predsednik Južne Koreje Kim Dae Jung danes zagotovil splošno amnestijo za več kot 5,5 milijona ljudi. Kazen bodo tako znižali več kot 30.000 ljudem, obsojenim na zaporno kazen, med katerimi je tudi več kot deset političnih zapornikov. Predsednikovo odredbo o pomilostitvi je potem, ko jo je sprejela vlada, napovedalo pravosodno ministrstvo.

Boris Jelcin hudo prehlajen
13. 03. 1998 09.46
Ruski predsednik Boris Jelcin je zaradi hudega prehlada odpovedal vse za danes napovedane obveznosti, so sporočili iz Kremlja, kjer pa niso želeli pojasniti, kje je trenutno predsednik oziroma ali je morda v bolnišnici. Kot je dejal kremeljski tiskovni predstavnik, je Jelcin zaradi prehlada izgubil glas, zdravniki pa so mu že predpisali antibiotike. Pred tem je Boris Jelcin v tradicionalnem petkovem radijskem nagovoru državljane pozval, naj poskrbijo za boljšo kakovost prehrambenih izdelkov. Poudaril je, da boljše kakovosti ni mogoče doseči le z ukrepi inšpektorjev, temveč jo narekuje povpraševanje.

Kriminalec za avstrijskega predsednika?
13. 03. 1998 08.11
Obsojeni kriminalec je napovedal kandidaturo za predsednika Republike Avstrije ob podpori onečaščenega kardinala. Belo Rabelbauerja, znanega kot "moški s kovčkom", ker je leta 1980 poskusil podariti nekaj milijonov šilingov v kovčku konservativni stranki, bo podprl nekdanji dunajski nadškof, kardinal Hans Hermann Groer, piše v sporočilu vodje njegove predvolilne kampanje Karla Steinhauserja. Kardinal Groer, ki se je znašel v osrčju preiskave Vatikana o domnevnem zlorabljanju dečkov v katoliški deški šoli pred več kot dvajsetimi leti, po Steinhauserjevih besedah "podpira Rabelbauerjevo kandidaturo, da bi lahko v javnosti razkril resnične razloge v ozadju zlobne kampanje zoper avstrijske konservativne katolike". 63-letni Rabelbauer, nekdanji Groerjev učenec v katoliški deški šoli v Hollabrunu, je januarja lani odslužil sedem let zapora zaradi prevare. Na avstrijskih predsedniških volitvah 19. aprila bodo kandidirali tudi sedanji predsednik Thomas Klestil, predsednica Liberalnega foruma Heide Schmidt, luteranski nadškof Gertraud Knoll in gradbeniški magnat Richard Lugner.

Frederik De Klerk se ločuje
13. 03. 1998 08.08
Nekdanji južnoafriški predsednik Frederik de Klerk je nedavno priznal izvenzakonsko razmerje, zaradi katerega se namerava ločiti od soproge, s katero je bil poročen 39 let in s katero imata tri odrasle otroke. Predsednik Južnoafriške republike za časa odprave apartheida in dobitnik Nobelove nagrade za mir skupaj z Nelsonom Mandelo leta 1993 je javno priznal, da je zaljubljen v soprogo grškega ladjarja Tonija Giorgiadesa, Elito Giorgiades. 61-letni De Klerk je, kot piše Sunday Times, izjavil, da njegova žena Merike dolgo ni pristala na ločitev, a je na koncu sprevidela, da nima izbire. Po De Klerkovih besedah bosta kljub vsemu ostala dobra prijatelja. Gospa De Klerk ni hotela govoriti z novinarji, medtem ko je gospa Giorgiades za Sunday Times povedala, da se s soprogom dogovarja o nadaljnjih postopkih.

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom
12. 03. 1998 16.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Specialna enota odlikovana z zlatim častnim znakom svobode RS
12. 03. 1998 15.22
V Vadbeno-oskrbnem centru Gotenica je danes potekala slovesnost ob 25-letnici obstoja specialne enote ministrstva za notranje zadeve. Ob tej priložnosti je predsednik države Milan Kučan to enoto odlikoval z zlatim častnim znakom svobode RS za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije, so sporočili z notranjega ministrstva. Za vročitev odlikovanje je predsednik Kučan pooblastil notranjega ministra Mirka Bandlja.

Začetek ustanovnega zasedanja Evropske konnference
12. 03. 1998 15.18
Na ustanovnem zasedanju Evropske konference so se danes v spremstvu zunanjih ministrov v Londonu sešli voditelji držav Evropske unije in enajstih pridruženih držav. Med udeleženci sta slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Izdelan osnutek mirovnega načrta za Baskijo
12. 03. 1998 15.11
Predsednik španske pokrajine Baskije Jose Maria Ardanza je objavil osnutek mirovnega načrta za Baskijo, ki predvideva politični dialog o prihodnosti te španske pokrajine pod pogojem, da se separatistična organizacija ETA odpove uporabi sile. O predlogu Ardanze bodo na skupni seji razpravljali predstavniki baskovskih parlamentarnih strank. Načrt naj bi prinesel trajen dogovor v okviru sedanjega pravnega in političnega sistema v Baskiji. Predlog ne izključuje katere od oblik vseljudskega odločanja, vsekakor pa naj bi o sklenjenem dogovoru odločali volilci na referendumu.

V državnih podjetjih namerava Kitajska izvesti reforme
12. 03. 1998 08.22
Socialno zavarovanje kitajskih državljanov, ki so ostali brez zaposlitve, poprej pa so bili zaposleni v državnih podjetjih, predstavlja za izvajanje kitajskih gospodarskih reform enega izmed glavnih problemov. Omenjene reforme, ki jih v kitajskih državnih podjetjih namerava izvesti predsednik vlade Zhu Rongji, bodo najprej potekale na področju zaposlovanja, lastniških razmerij, prestrukturiranja podjetij in tehnoloških posodobitev. Veliko pozornosti bodo v državnih podjetjih v prihodnje namenili tudi izobraževanju strokovnih kadrov, saj so v preteklih letih številni strokovnjaki odšli v podjetja, delujoča v posebnih gospodarskih območjih, posebnosti kitajskega gospodarstva.

Klestil za Evropo, bližjo državljanom
11. 03. 1998 17.35
Avstrijski predsednik Thomas Klestil, čigar država bo 1. julija prevzela predsedovanje evropski petnajsterici, je v Strasbourgu danes pozval k "Evropi, bližji državljanom".

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

V petek 13. marca bo vlada predstavila predlog proračuna
11. 03. 1998 16.24
Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci napovedal, da bo vlada predvidoma v petek, 13. marca, predstavila končni predlog proračuna za tekoče leto, natančneje pa o državni blagajni ni želel govoriti, ker sklepna usklajevanja o posameznih postavkah še potekajo. V zvezi z vračanjem kmetijskih zemljišč in gozdov Cerkvi je predsednik vlade znova opozoril na razsodbo ustavnega sodišča, po katerem je Cerkev upravičena do vračanja v naravi, ter poudaril, da se je vladna koalicija uskladila o vseh vprašanjih denacionalizacije, v zvezi z 19. členom zakona, ki določa, da naj bi omejili vračanje premoženja v naravi v primerih, v katerih je Cerkev gozdove in kmetijska zemljišča dobila s fevdalnimi listinami. O tej točki naj bi odločili poslanci, ker so mnenja deljena. Premier je tudi pojasnil, da pogajanja o odkupu gozdov od Cerkve še potekajo in da obe pogajalski strani čakata na razplet pri sprejemanju novele zakona o denacionalizaciji. Premier je na vprašanje o odnosih z ZRJ povedal, da je za zdaj dejstvo le, da je do sestanka prišlo. Pričakovanja, da bi Slovenija zaradi gospodarskih pritiskov normalizirala odnose z ZRJ, pa so nerealna, je zatrdil premier. Slovenija bo vztrajala pri načelni politiki in ne misli popustiti nenavadnim pritiskom, kot je prepoved uvoz slovenskega blaga.

Tudi Črna gora od ZRJ zahteva dialog s kosovskimi Albanci
11. 03. 1998 11.44
Tudi jugoslovanska republika Črna gora zahteva od Beograda pripravljenost za dialog z Albanci na Kosovu. Črnogorski predsednik Milo Djukanović je od svojega srbskega kolega Milana Milutinovića zahteval takojšnji in brezpogojni dialog z vodstvom kosovskih Albancev za rešitev kosovskega vprašanja. Omenjena Djukanovićeva izjava je bila objavljena sinoči v Podgorici, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Črnogorski predsednik je obenem izrazil prepričanje, da lahko nekdanji španski premier Felipe Gonzalez v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) igra "konstruktivno" vlogo pri umiritvi konflikta na Kosovu in iskanju dolgoročne rešitve tega konflikta.

Suharto sedmič zaprisegel kot predsednik države
11. 03. 1998 10.00
Indonezijski predsednik Suharto je danes že sedmič zaprisegel kot vodja države, potem ko ga je ljudska skupščina včeraj soglasno potrdila na položaju. 76-letni Suharto, ki vlada že 32 let, je zaprisegel pred posvetovalno skupščino, najvišjim indonezijskim organom. 1.000 članov skupščine bo danes izvolilo tudi novega podpredsednika; edini kandidat za položaj drugega najvplivnejšega moža Indonezije je dosedanji minister za tehnologijo Baharudin Jusuf Habibi.

OZN še vedno v finančnih težavah, največ dolgujejo ZDA
11. 03. 1998 08.52
OZN se kljub dobro zastavljenim reformam generalnega sekretarja Kofija Annana ne more izvleči iz rdečih številk. Največjo krivdo za to nosijo ZDA, ki svetovni organizaciji dolgujejo kar 1,3 milijarde ameriških dolarjev. Kofi Annan je danes odpotoval v Washington na pogovor s predsednikom Billom Clintonom in njegovim kabinetom o reševanju iraške krize, po mnenju poznavalcev pa se ne bosta mogla izogniti žgočemu vprašanju ameriškega dolga.

Predsednik DZ Podobnik na uradni obisk v Rim
10. 03. 1998 18.53
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo na povabilo predsednika poslanske zbornice italijanskega parlamenta Luciana Violanteja v četrtek, 12. marca, na povratnem uradnem obisku v Rimu. Kot so sporočili iz kabineta predsednika DZ, bo to prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Sicer bo Janez Podobnik v Rim odpotoval že jutri in se pozno popoldne v Vatikanu srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom.

Drnovšek bo jutri odpotoval v London
10. 03. 1998 17.08
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri, 11. marca, popoldne odpotoval v London, kjer bo v četrtek, 12. marca, sodeloval na Evropski konferenci. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.