PREDSEDNIK

Ruski komunisti namerevajo zavrniti Kirijenka

30. 03. 1998 07.30

Vodja ruske komunistične stranke Genadij Zjuganov je včeraj za tiskovno agencijo Interfax poudaril, da ruski komunisti nameravajo zavrniti kandidaturo Sergeja Kirijenka, ki ga je predsednik Boris Jelcin predlagal za predsednika vlade. O kandidaturi Kirijenka bo duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, predvidoma razpravljala v petek.

Clinton se je poklonil žrtvam apartheida

28. 03. 1998 13.11

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je na obisku v Južni Afriki, je obiskal črnsko predmestje Johannesburga Soweto. Tam je položil venec k spomeniku Hectorja Petersona ter se tako poklonil žrtvam apartheida. V pogovoru z južnoafriškimi poslovenži pa je Clinton napovedal, da bodo ZDA odpisale del dolgov državam črne Afrike.

Černomirdin bo kandidiral na predsedniških volitvah leta 2000

28. 03. 1998 12.41

Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin namerava kandidirati na predsedniških volitvah leta 2000. Černomirdin je to dejal v pogovoru za rusko televizijo ORT. Predsednik Boris Jelcin je v ponedeljek Černomirdina odstavil s položaja premiera, da "bi se lahko bolje pripravil na volitve leta 2000".

Milošević Gelbarda ne bo mogel sprejeti

27. 03. 1998 17.59

Ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard je danes v Podgorici sporočil, da ga je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević obvestil, da ga zaradi drugih obveznosti ne bo mogel sprejeti. Na vest se je že odzval nemški zunanji minister Klaus Kinkel, ki je v Bonnu Miloševićevo odločitev označil kot ne povsem razumno in izrazil upanje, da to ni bila njegova "zadnja beseda". Za nemški radio WDR je Kinkel poudaril, da je Gelbard tisti, ki naj bi Miloševića seznanil z nedavnim sestankom kontaktne skupine in s pogovori osmih zunanjih ministrov z območja.

Mandela brani Gadafija in Castra

27. 03. 1998 17.47

Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Rugova sprejema dialog s srbskim vodstvom

27. 03. 1998 17.42

Voditelj kosovskih Albancev in predsednik Demokratske zveze Kosova Ibrahim Rugova je na današnji novinarski konferenci v Prištini izjavil, da sprejema prizadevanja mednarodne skupnosti za začetek brezpogojnega dialoga o Kosovu s srbskim vodstvom. Rugova je pri tem ocenil, da so pogovori nujni, zato je bolje, da strani sedeta za isto mizo, preden se zgodi najhujše. Rugova je še zahteval posredovanje tretje strani na pogovorih ter pozdravil ukrepe, ki jih sprejema mednarodna skupnost za rešitev razmer na Kosovu.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade

27. 03. 1998 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

Marjan Podobnik: Mi smo bili takrat zavedeni

27. 03. 1998 17.36

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani znova zavrnil odgovornost SLS za poslovanje agencije Magenta, ki je izvedla nekatere projekte za strankino predvolilno kampanjo leta 1992, in zatrdil, da je bila stranka zavedena. Razkrivanje domnevne vpletenosti SLS v morebitne finančne nepravilnosti Magente in nekaterih drugih podjetij pa je Podobnik označil kot "naročeno, a slabo vodeno kampanjo" lobijev, strank, skupin in posameznikov, ki želijo kriminalizirati SLS ob dejstvu, da je postala vladna stranka in ima možnost uresničiti vrsto tehtnih projektov, ter ob realni možnosti, da stranka zmaga na lokalnih volitvah konec tega leta.

Michael Delloye novi predsednik uprave CME

27. 03. 1998 17.05

Novi predsednik uprave družbe CME, ki ima v delni lasti tudi Pro Plus oziroma POPtv, je postal Michael Delloye, so danes sporočili s Pro Plusa. 41-letni Delloye velja za enega najuspešnejših menedžerjev na področju evropskih komercialnih televizij in je bil med drugim tudi na čelu družbe CLT Multimedia, ki je večinska lastnica vseh programov RTL. Delloye bo zamenjal dosedanjega predsednika uprave Leonarda M. Fertiga. Pod njegovim vodstvom naj bi CME (Central European Media Enterprises), ki je vodilna komercialna televizijska družba v Srednji in Vzhodni Evropi, dosegla še hitrejši razvoj televizijskih projektov v sedmih državah, kjer dosega sto milijonov gledalcev, še sporoča Pro Plus.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta

27. 03. 1998 17.04

O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

27. marec - svetovni dan gledališča

27. 03. 1998 16.53

Ob letošnjem svetovnem dnevu gledališča, ki sovpada s 50-letnico obstoja in delovanja Mednarodnega gledališkega inštituta ITI (1948-1998), se je vodstvo te svetovne gledališke družine, v kateri je 80 centrov iz vsega sveta - med njimi je od leta 1992 tudi Slovenija - odločilo, da pisanja poslanice ne bodo zaupali nobenemu posamezniku oz. umetniku, ampak je priporočilo, naj se ozremo nazaj in pregledamo nekaj poslanic, ki so bile napisane po letu 1962, odkar se dan gledališča praznuje po vsem svetu, sporoča predsednik Slovenskega centra ITI prof. dr. Henrik Neubauer.

Jelcin ne loči novinarske konference od srečanja na vrhu

27. 03. 1998 09.55

Ruski predsednik Boris Jelcin je v četrtek, ob začetku srečanja na vrhu s francoskim kolego Jacquesom Chiracom in nemškim kanclerjem Helmutom Kohlom, zagrešil "lapsus linguae", ko je, namesto da bi otvoril srečanje, razglasil, da "odpira novinarsko konferenco" in zbrane novinarje spodbudil k vprašanjem. Tiskovni predstavnik Sergej Jastržembski je predsednika diskretno opomnil, da otvarja pogovore in ne srečanja z novinarji. Jastržembski je moral v zadnjem času ob podobnih nerodnostih ruskega predsednika že večkrat posredovati, splošno znano pa je tudi, da svetovni tisk budno spremlja Jelcinove nastope v pričakovanju vsake, tudi najmanjše napake ruskega predsednika.

Prihaja mobilni telefon na navijanje

27. 03. 1998 09.53

Britanski izumitelj Trevor Baileys je izumil mobilni telefon, za katerega niso potrebne baterije; namesto teh mu daje energijo nekakšen urni mehanizem, piše londonski časopis Daily Mail. Uporabniki takih mobifonov bodo napravo lahko navijali tudi kar med pogovori. Za potrebno energijo poskrbi miniaturni generator, ki ga je Baileys izumil že za eno od svojih prejšnjih iznajdb - radio na navijanje. Mobilni telefon na navijanje bo na tržišču predvidoma čez 18 mesecev. Distribucijo je prevzelo južnoafriško podjetje BeyGen. Kot meni predsednik podjetja Rory Stear, je ta tehnologija idealna za električne aparate, ki potrebujejo sorazmerno malo energije.

Clinton na prvem obisku v JAR

26. 03. 1998 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Milo: Albanska vojska se pripravlja na morebiten jugoslovanski napad

26. 03. 1998 18.26

Albanska vojska je začela priprave na obrambo pred morebitnim jugoslovanskim napadom, ki bi bil posledica kosovske krize, je v Stockholmu povedal albanski zunanji minister Paskal Milo. Milo je še potrdil, da je zveza NATO albanski vladi obljubila pomoč, tako da bo v prihodnjih dneh v Tirano poslala svoje strokovnjake, ki bodo svetovali albanski vojski pri nadzoru meja.

Češki predsednik podpisal zakon o predčasnih volitvah

26. 03. 1998 18.02

Češki predsednik Vaclav Havel je danes podpisal ustavni zakon, ki omejuje mandat sedanje poslanske zbornice na 30. junij. S tem je odprta pot za organizacijo predčasnih volitev. Oba domova parlamenta sta omenjeni zakon že podprla.

Certifikat kakovosti ISO 9001za podjetje Profil

26. 03. 1998 17.23

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk je na krajši slovesnosti v kranjski Savi programu Profili podelil certifikat kakovosti standarda SIST ISO 9001. Tako ima omenjeni certifikat že 93 odstotkov Savinih programov.

Janez Podobnik sprejel predsednika poljske vlade

26. 03. 1998 08.31

Predsednik slovenskega državnega zbora Janez Podobnik je sprejel predsednika poljske vlade Jerzyja Buzeka, ki je na uradnem obisku v Sloveniji. Srečanja se je udeležil tudi podpredsednik slovenskega državnega zbora Miroslav Luci, so sporočili iz državnega zbora.

Poljski premier Buzek prispel na uradni obisk v Slovenijo

25. 03. 1998 18.33

Poljski premier Jerzy Buzek je zvečer prispel na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo. Na brniškem letališču ga je z vojaškimi častmi sprejel gostitelj, predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Premiera bosta imela na letališču krajši pogovor, vnovič pa se bosta srečala jutri, ko bosta Buzeka sprejela tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Drnovšek in Buzek bosta na pogovorih pregledala stanje dvostranskih odnosov ter se dotaknila skupnih zunanjepolitičnih prioritet, predvsem vključevanja obeh držav v evroatlantske integracije, ki predstavljajo podlago za gradnjo strateškega partnerstva med državama.

Namesto Haynckesa Zaccheroni ali Camacho

25. 03. 1998 17.56

Italijan Alberto Zaccheroni ali nekdanji španski reprezentant Jose Antonio Camacho naj bi po pisanju španskih športnih časnikov ob koncu sezone zamenjala Nemca Juppa Heynckesa na mestu prvega trenerja Reala iz Madrida. Časnik As je prek svojih virov izvedel, da so vodilni možje Reala Zaccheroniju, trenutno trenerju Udineseja, ponudili dveletno pogodbo in 1,8 milijona zaslužka na leto. Ta naj bi jim odgovoril v tednu dni. Drugi največji športni dnevnik Marca se je odločil za Camachota, katerega si predsednik Reala Lorenzo Sanz že nekaj časa želi v svojih vrstah. "Camacho je dober trener in upam, da bo nekoč sedel na naši klopi. Kdaj? To vam pa še ne morem povedati," je že pred časom dejal Sanz. Camacho je v 80-tih letih igral za Real, trenutno pa vodi Espanol iz Barcelone.

Cruyff s sanjskimi pogoji v Inter

25. 03. 1998 17.13

Po odhodu iz Barcelone, aprila 1996, je nizozemska in svetovna nogometna legenda Johan Cruyff trenersko delo postavil v kot. To mirovanja pa se lahko za 51-letnega Cruyffa kaj kmalu konča. Kot je namreč danes poročal španski časopis "El mundo" in Cruyff že potrdil, je Nizozemec dobil "sanjsko" ponudo iz Milana, kjer naj bi si ga vodilni možje Interja že predstavljali na trenerski klopi. Po pisanju zgoraj omenjenega časnika naj bi dal predsednik Interja Massimo Moratti pri oblikovanju moštva Cruyffu neomejena pooblastila. Po mnenju Morattija naj bi sedanji trener Gigi Simoni "prakticiral" starodaven nogomet in naj bi imel premalo posluha za novitete, kar pa, kljub brazilskemu zvezdniku Ronaldu, ni všeč domačim navijačem. Za enoletno trenersko pogodbo naj bi mu Italijani tako ponudili kar 7,5 milijona nemških mark, s čimer bi se uvrstil na prvo mesto najbolje plačanih trenerjev na svetu.

Clinton prispel v Kigali

25. 03. 1998 16.26

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes prispel na krajši obisk v Ruando. Obisk bo v znamenju počastitve spomina na žrtve genocida iz leta 1994. Clintona je na letališču v Kigaliju sprejel predsednik države Pasteur Bizimungu s soprogo, spremljal pa ga je tudi podpredsednik Paul Kagame. Med obiskom, ki bo predvidoma trajal dve uri, se bo Clinton sestal tudi s predstavniki ruandske vlade ter s preživelimi žrtvami genocida.

Češka republika ali Češka

25. 03. 1998 09.32

Češki intelektualci so začeli razpravo o tem, ali naj se njihova država imenuje Češka republika kot doslej ali samo Češka. Okoli 160 univerzitetnih profesorjev je v posebnem pismu zapisalo, naj se država imenuje Češka, čemur pa nasprotuje predsednik Vaclav Havel, ki pravi, da to ime preveč spominja na nacistično obdobje. V tem času se je namreč država imenovala Češka (Cesko). Drugi dodajajo, da Češko republiko sestavljata poleg Češke tudi Moravsko in del Šlezije. 160 intelektualcev pa pravi, da je ime Češka obstajalo že v 18. stoletju, pa tudi danes ga uporabljajo v številnih jezikih. Ironija je, da je ime prepovedano le na Češkem, pravijo.

Kontaktna skupina o Kosovu

25. 03. 1998 08.12

V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Kohl in Chirac odpotovala v Moskvo na srečanje z Jelcinom

25. 03. 1998 08.06

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta danes odpotovala v Moskvo, kjer se bosta jutri v bližini Moskve sestala z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom. Sogovorniki bodo razpravljali o možnostih boljšega sodelovanja med tremi državami, med drugim o skupnem projektu izgradnje transportnega letala, pa tudi o vprašanjih evropske varnosti in razmerah na Kosovu.

Bill Clinton se je v imenu Amerike opravičil zaradi suženjstva

24. 03. 1998 18.10

Ameriški predsednik Bill Clinton se je v javnem nastopu v Ugandi danes opravičil v imenu Amerike, ki je uživala sadove suženjstva in predolgo zanemarjala Afriko. Med obiskom šole v ugandskem mestu Mukono drugega dne svoje afriške turneje je predsednik Clinton obenem napovedal troje programov ameriške pomoči Afriki v skupni vrednosti skoraj 200 milijonov dolarjev; med njimi 120 milijonov dolarjev vreden projekt pomoči šolstvu v Ugandi.

Zdaj grozijo že sponzorji

24. 03. 1998 17.51

Razprave na avstrijskem Koroškem o skupni kandidaturi "Treh dežel" za zimske olimpijske igre leta 2006 ne pojenjajo. Nov vrhunec so dosegle danes, ko so nekateri glavni lokalni sponzorji zagrozili z umikom, če koncept iger, ki si ga je zamislil generalni menedžer projekta Gerhard Novak - na ta položaj ga je imenovala koroška deželna vlada - ne bo stoodstotno izvedljiv. Na današnji novinarski konferenci je predsednik uprave koroške Hypo banke, Wolfgang Kulterer, izjavil, da so sponzorske donacije odvisne od dela generalnega menedžerja, hkrati pa je pozval vodje koroških interesnih združenj pri gospodarski in delavske zbornici ter industrijskem združenju na zasedanje, kjer bi "enkrat za vselej razjasnili vsa možna nesoglasja."

Pahor: predlog proračuna naravnan nerazvojno

24. 03. 1998 17.49

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci ocenil, da je predlog proračuna za letošnje leto nerazvojno naravnan ter da so znanost, visoko šolstvo in tehnološki razvoj ena manj pomembnih koalicijskih prioritet. V Sloveniji po Pahorjevem mnenju veljajo trendi, ki so v neposrednem nasprotju s trendi razvite Evrope, pa tudi s slovenskimi nacionalnimi interesi. ZLSD poudarja, da so tehnološki razvoj, znanost in visoko šolstvo ključni za zmanjševanje razvojnega zaostanka, brezposelnosti, predvsem pa za povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva oziroma za povečanje njegove vrednosti. Investicije v ta področja so zato neizogibna sredstva za razvojno priložnost države.

V Galeriji CD bodo odprli razstavo del Luigija Spazzapana

24. 03. 1998 16.32

V Galeriji Cankarjevega doma bodo drevi, ob 40-letnici smrti slikarja Luigija Spazzapana, odprli razstavo njegovih del iz zbirke Goriške hranilnice. Odprtja se bodo med drugim udeležili umetnikova hči Danusa Giletti, sekretarka za kulturo goriške pokrajine in direktorica Mestnega muzeja Revoltella iz Trsta Maria Masau Dan, predsednik Goriške hranilnice Antonio Tripani ter državna sekretarka na slovenskem ministrstvu za kulturo Majda Širca. Razstava bo na ogled do 10. maja.

Rugova oblikoval skupino za pogajanja z Beogradom

24. 03. 1998 16.30

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes sporočil, da je zadolžil 15-člansko skupino za oblikovanje temeljev pogajanj z oblastmi v Beogradu. Rugova je novinarjem v Prištini tudi povedal, da bo med člani skupine izbral tudi albanske pogajalce na pogajanjih. V skupini so med drugimi tudi predsednik samooklicane kosovske vlade Bujar Bukoshi, predsednik Parlamentarne stranke Kosova in glavni tekmec Rugove Adem Demaci ter dva svetovalca Rugove, člana Demokratska lige Kosova