PREDSEDNIK

Predsednik Clinton proti financiranju programa čistih igel za narkomane

22. 04. 1998 09.24

Ameriška administracija se je odločila ohraniti zakonsko prepoved na porabo zveznega denarja za razdelitev čistih igel narkomanom, čeprav je večina pričakovala nasprotno. Odločitev je oznanila državna sekretarka za zdravstvene in humanitarne zadeve Donna Shalala, takoj pa so jo napadli zdravstveni strokovnjaki in zagovorniki pravic obolelih za aidsom, ki so pričakovali ukinitev zakona o prepovedi.

Westendorp v Sloveniji o razmerah v regiji

22. 04. 1998 08.55

V Slovenijo je na uradni enodnevni obisk danes dopotoval visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Carlos Westendorp. V Ljubljani ga je že sprejel slovenski predsednik Milan Kučan, popoldan pa se bo na Brdu pri Kranju srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom.

Jelcin vztraja pri Kirijenku, Zjuganov napovedal zavrnitev Kirijenkove kandidature

22. 04. 1998 07.39

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes izključil možnost, da bi namesto Sergeja Kirijenka za položaj ruskega premierja imenoval kakšnega drugega kandidata, je sporočila tiskovna služba v Kremlju.

Vlada se pripravlja na nova pogajanja s Hrvaško

21. 04. 1998 14.27

Na pobudo podpredsednika vlade Marjana Podobnika se je danes v državnem zboru sestala t.i. koordinacija parlamentarnih strank in s predstavniki vlade na čelu s premierom Janezom Drnovškom opravila pogovor o slovensko-hrvaških odnosih, na podlagi katerega naj bi se vlada po Drnovškovih napovedih v naslednjih mesecih odločila "za nov resen krog pogajanj s sosednjo državo".<br< Kot je po končanem sestanku povedal premier Drnovšek, je želel na srečanju s predstavniki parlamentarnih strank "oceniti, ali obstaja zadostna politična volja, da bi v naslednjih mesecih poskušali narediti nov zelo resen pogajalski poskus in s sosednjo državo rešiti glavna odprta vprašanja o poteku meje, Ljubljanske banke in sklenitve premoženjskega sporazuma". Na srečanju sicer niso sprejeli zelo konkretnih pogajalskih izhodišč, vendar pa je predsednik vlade prepričan, da je splošna raven pripravljenosti med parlamentarnimi strankami takšna, da bi v primeru, če bi pri pogajanjih s Hrvaško uspeli narediti nek premik oz. doseči "nek soliden rezultat", ki bi ga bilo mogoče ponuditi tudi parlamentarnim strankam, bi bilo na tej podlagi mogoče v državnem zboru opraviti konstruktivno razpravo in morebiti sprejeti tudi kakšno odločitev.

Čilenec Clintonu podaril Kama Sutro

21. 04. 1998 09.40

Po poziranju za skupinsko fotografijo udeležencev vrha voditeljev 34 ameriških držav v Santiagu de Chile se je predsednik ZDA Bill Clinton odpravil še poklepetat z novinarji in množico, ko mu je domiselni žurnalist izročil izvod Kama Sutre, najstarejšega traktata o ljubljenju, napisanega v Indiji pred 1500 leti, poročajo agencije. Bill Clinton se je za hip ustavil, ošinil platnice knjige z ilustracijo objetega para in jo takoj vrnil darovalcu. Nekaj korakov naprej mu je nekdo ponudil saksofon. Bill Clinton očitno ni hotel načeti slovesa dobrega saksofonista, zaigral je le nekaj osnovnih tonov in ga vrnil. Šaljivca sta voditelja satirične zabavne oddaje na argentinski televiziji in redno prirejajo tovrstna presenečenja pred kamero politikom.

Kučan čestital Klestilu

20. 04. 1998 18.56

Predsednik republike Milan Kučan je danes poslal čestitko Thomasu Klestilu ob njegovi vnovični izvolitvi za predsednika Avstrije.

Milošu Kovačiču nagrada za najuglednejšega direktorja

20. 04. 1998 16.08

Na predvečer odprtja šestega slovenskega finančnega sejma Kapital '98 v Cankarjevem domu bo uredništvo revije Kapital podelilo priznanja najuglednejšemu podjetju in direktorju ter najuglednejšemu finančniku. Priznanje za najuglednejše podjetje in direktorja že drugič zapored prejme Krka in Miloš Kovačič, ki je bil izbran na podlagi javnomenjske raziskave med 500 slovenskimi direktorji. Najuglednejši finančnik pa je po mnenju štiridesetih gospodarskih novinarjev predsednik uprave Nove Ljubljanske banke Marko Voljč. Nagrajenca bosta prejela priznanje iz porcelana v obliki ročno izdelanega bankovca za deset tisoč tolarjev.

Premier Drnovšek na obisku v Zrečah

20. 04. 1998 15.31

Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je v spremstvu ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje danes obiskal podjetje Unior v Zrečah, se je z vodstvom podjetja pogovarjal o poslovni problematiki ter o možnostih sodelovanja Uniorja pri procesih sanacije in lastninjenja Slovenskih železarn.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Javier Solana v Sarajevu

20. 04. 1998 11.28

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel v Sarajevo, kjer se bo sestal s pripadniki mirovnih enot ter visokimi predstavniki lokalnih in mednarodnih oblasti. V družbi Solane so tokrat tudi vrhovni poveljnik enot zavezništva za Evropo Wesley Clark, predsednik vojaškega odbora zveze NATO Klaus Naumann in več veleposlanikov držav članic zavezništva.

Umrl Nobelov nagrajenec Octavio Paz

20. 04. 1998 10.14

Umrl je mehiški pesnik in esejist Octavio Paz, Nobelov nagrajenec za književnost. Star je bil 84 let.

Umrl je Octavio Paz

20. 04. 1998 09.29

Mehiški pesnik Octavio Paz, Nobelov nagrajenec za literaturo leta 1990, umrl sinoči, v 85. letu starosti. Bil je eden največjih sodobnih mislecev in pesnikov Latinske Amerike.

Klestil zmagovalec avstrijskih predsedniških volitev

20. 04. 1998 08.10

Dosedanji avstrijski predsednik Thomas Klestil bo na položaju ostal še nadaljnjih šest let. Na včerajšnjih avstrijskih predsedniških volitvah je namreč zanj glasovalo 63,5 odstotka volilcev, kažejo začasni uradni podatki avstrijskega notranjega ministrstva. Drugi krog volitev tako ni potreben. Končni uradni podatki bodo znani 4. maja, ko bodo prešteti tudi glasovi iz tujine.

Premier Drnovšek in minster Dragonja obiskala Zasavje

20. 04. 1998 07.56

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in minister za gospodarstvo Metod Dragonja s sodelavci sta se popoldne sestala z župani in gospodarstveniki zasavske regije. Osrednjo pozornost so namenili gradnji termoelektrarne 3, torej vprašanju, ki je za Zasavje življenskega pomena. Prejšnji teden je bil ministrstvu za gospodarstvo predložen investicijski načrt, ki bo šel v nadaljnji parlamentarni postopek. Predsednik vlade je ob tem dejal, "da je Termoelektrarna Trbovlje zelo velika investicija, zato je normalno, da doživlja precej preverjanja in tudi v parlamentarnem postopku se pojavljajo različna vprašanja, ministrstvo pa jih skuša vsa razčistiti in nanje odgovoriti". Izrazil je pričakovanje, da bo zakon kmalu v drugi obravnavi, in dodal, da bo v primeru, če omenjeni zakon ne bo sprejet, treba celotno strategijo razvoja Zasavja izdelati na novo. V pogovoru z zasavskimi gospodarstveniki sta se minister Dragonja in predsednik vlade Drnovšek dotaknila tudi zakona o dodani vrednosti, slabega položaja izvoznikov in ocen monetarnega sklada.

Bo Sinn Fein podprl mirovni sporazum?

20. 04. 1998 07.48

Kongres političnega krila Irske republikanske armade (IRA), Sinn Feina, ki je ta konec tedna potekala v Dublinu, vzbuja upanje, da bodo tudi katoliški republikanci podprli mirovni sporazum za Severno Irsko, potem ko ga je v soboto množično podprla največja protestantska unionistična stranka.

Jelcin in Hašimoto na neuradnem srečanju tudi o Kurilskih otokih

20. 04. 1998 00.00

Ruski predsednik Boris Jelcin in japonski premier Rjutaro Hašimoto sta po dvodnevnem neuradnem vrhu v japonskem letovišču Kavana napovedala skorajšnji začetek pogajanj za podpis premirja na ravni namestnikov zunanjih ministrov in poudarila nujnost "razrešitve spora o vprašanju Kurilskih otokov".

Scalfaro odpotoval z Japonske

19. 04. 1998 11.38

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro je včeraj sklenil petdnevni uradni obisk na Japonskem in odpotoval v domovino, so sporočili uradni viri.

Bill Clinton za drugo generacijo reform

19. 04. 1998 10.35

Ameriški predsednik Bill Clinton se je ob začetku ameriškega vrha včeraj v Santiagu zavzel za "drugo generacijo reform" na celini. Po ponovni pridobitvi demokracije se je treba zdaj boriti proti revščini in izboljšati vzgojo ter pravne sisteme, je povedal Clinton. Predtem je čilski predsednik Eduardo Frei pozdravil predsednike 34 udeleženih držav in vlad. Clinton je poudaril, da vztraja pri zastavljenem cilju, da bi vzpostavil prostotrgovinsko območje med Aljsko in Ognjeno zemljo. Frei pa se je zavzel za boj proti korupciji in mednarodni trgovini z mamili.

Jelcin povabil Hašimota na obisk v Rusijo

19. 04. 1998 10.33

Ruski predsednik Boris Jelcin in japonski premier Rjutaro Hašimoto sta se na srečanju v japonski Kawani dogovorila, da bosta v načrt, ki sta ga sprejela lani v Krasnojarsku, dodala program sodelovanja na področju vesoljstva. Poleg tega je Jelcin predlagal, da bi na južnih Kurilih ustanovili japonsko-rusko mešano družbo za predelavo rib. Hašimoto pa je Jelcinu povedal, da namerava Tokio letos sprostiti 600 milijonov dolarjev, prvi del posojila v višini 1,5 milijarde dolarjev za Rusijo. Jelcin je povabil Hašimota na uradni obisk v Rusiji letos jeseni, sam pa napovedal, da bo Japonsko vnovič obiskal spomladi 1999.

Predsednika Ekvadorja in Peruja za mir med državama

18. 04. 1998 13.28

Predsednika Ekvadorja in Peruja, Fabian Alarcon in Alberto Fujimori, sta na sinočnjem srečanju v Santiagu napovedala, da nameravata v najkrajšem času potrditi mir med državama. Obmejni spor med Ekvadorjem in Perujem je bil glavna tema pogovorov med predsednikoma, ki sta se srečala pred današnjim začetkom drugega vrha ameriških držav v čilski prestolnici. Perujski predsednik Fujimori je ocenil, da mirovna pogajanja dobro napredujejo in da bosta pogajalski skupini v kratkem uskladili mirovni sporazum.

Jacques Chirac zagotovil podporo Črni Gori

18. 04. 1998 11.06

Francoski predsednik Jacques Chirac je včeraj v pogovoru s črnogorskim kolegom Milom Đukanovićem v Parizu zagotovil Črni gori popolno podporo Francije. Glede razmer na Kosovu je Chirac izrazil veliko zaskrbljenost zaradi odnosa ZRJ do tega problema in se zavzel za odločno ukrepanje v smeri omogočitve dialoga in dosego rešitve preko njega.

Duma zopet zavrnila Kirijenka

18. 04. 1998 10.40

Duma je včeraj znova zavrnila kandidaturo Sergeja Kirijenka za premiera. Zanj je glasovalo 115 poslancev, proti jih je bilo 271, 11 poslancev se je vzdržalo.

Rusija: Državna podjetja bodo vrnila dobičke državi

17. 04. 1998 16.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je izdal odločbo, s katero je preklical številne sporazume, ki so državnim podjetjem omogočali zadržanje dobičkov in izplačilo dividend, ki so izhajali iz lastniškega deleža države. Državna podjetja bodo morala dobičke vrniti njihovemu lastniku, torej ruski državi, s tem pa bo ruska vlada okrepila letošnji proračun z dodatnimi 10 milijardami rubljev. Omenjeni ukrep je najbolj prizadel energetska državna podjetja, med drugim tudi energetskega velikana Gazprom.

SKD bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

17. 04. 1998 16.04

Slovenski krščanski demokrati (SKD) bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade, saj je po njihovem mnenju pri sklenitvi t.i. tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma šlo za kršenje ustave in zakona. Krščanski demokrati pa se kot nekdanji koalicijski partnerji čutijo opeharjene, saj o sklepanju omenjenega sporazuma niso bili obveščeni, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Lojze Peterle. Peterle tudi ne verjame, da predsednik vlade o tem ne bi ničesar vedel, preseneča pa ga tudi, da Izrael - po pisanju nekateri medijev - ni vztrajal pri tajnosti omenjenega sporazuma. Prvak SKD se ob tem sprašuje, zakaj je pri tem vztrajala slovenska stran.

Predsednik države Milan Kučan podelil državna odlikovanja

17. 04. 1998 12.20

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes v predsedniški palači vročil državna odlikovanja - srebrni častni znak svobode RS in častni znak svobode RS - Zvezi geografskih društev Slovenije, Lovski zvezi Slovenije, Mariji Zupančič Vičar, Janezu Bizjaku, Evgeniji Kegel Korošec, Janezu Korošču, Janezu Planini in Alojzu Seriniji.

Zgodovinski hotel za Jelcina

16. 04. 1998 08.54

Ruski predsednik Boris Jelcin bo med obiskom na Japonskem stanoval v hotelu z razgibano zgodovino. Hotel Kawana v letovišču z enakim imenom na polotoku Izu, ki leži približno 100 kilometrov jugozahodno od Tokia, je med drugim znan po tem, da sta v njem leta 1954 preživela medene tedne Marilyn Monroe in Joe DiMaggio. Češnje, ki so posajene v parku v okolici hotela, vrtnarji srbno skrivajo v senci, zato da bi zacvetele prav v času predsednikovega obiska. Posteljo, v kateri naj bi spal Jelcin, so morali podaljšati na 2,30 metra. Sicer je hotel s 140 sobami opremljen v evropskem slogu 30-ih let tega stoletja. Hotel Kawana je bil leta 1958 prav tako prizorišče snemanja filma Razbojnik in gejša z Johnom Waynom v glavni vlogi.

Chirac zavrača zadržanost do evropskega združevanja

16. 04. 1998 08.01

Francoski predsednik Jacques Chirac je na novinarski konferenci v Parizu zavrnil zadržanost do evropskega združevanja. "Mnogi ljudje so zaradi takšnega razvoja vznemirjeni. Razumem njihovo zadržanost in strahove, vendar pa so ti neutemeljeni in pretirani," je poudaril.

Tuđman sprejel delegacijo makedonskega sobranja

16. 04. 1998 08.00

Hrvaški predsednik Franjo Tuđman je danes sprejel delegacijo makedonskega sobranja na čelu z njegovim predsednikom Titom Petkovskim.

Vodja danske diplomacije v Beogradu

15. 04. 1998 17.27

Na enodnevni obisk v Beograd je danes prispel vodja danske diplomacije Niels Helveg Petersen.

Delegacija Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije pri predsedniku državnega zbora

15. 04. 1998 16.29

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik in predsednik odbora DZ za gospodarstvo Jože Zagožen sta danes sprejela delegacijo Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije. Gostje so ju seznanili z "izjemno kritičnim materialnim in socialnim stanjem v obeh panogah" in opozorili, da brez ukrepov vlade in državnega zbora ne vidijo rešitev za omenjeni panogi, ki zaposlujeta 39.000 delavk in delavcev.