PREDSEDNIK

Peterle: Javnost izvedela za sporazum zaradi znotrajkoalicijskih razmerij

24. 03. 1998 16.28

Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle meni, da je javnost za sporni izraelsko-slovenski sporazum izvedela zaradi znotrajkoalicijskih razmerij in ne po zaslugi opozicije ter da način, na kakršen je sporazum ugledal luč, kaže, da je do objave prišlo iz zamere. Meni pa tudi, da presoja ustavnosti omenjenega sporazuma ni potrebna, saj naj bi bilo povsem jasno, za kakšen sporazum gre. Prvak krščanskih demokratov je na novinarski konferenci povedal, da se ne strinja z oceno, da gre za operativno tehnični sporazum, ker meni, da je vsebinsko drugače naravnan, zato v stranki z zanimanjem čakajo tokratno stališče vlade, ki naj bi o omenjenem sporazumu predvidoma znova razpravljala še ta teden. Prav tako dvomi v trditve, da naj premier in takratni obrambni minister o sporazumu ne bi bila obveščena.

Jelinčič: SNS je upravičena do sodelovanja v koordinaciji

24. 03. 1998 16.12

Slovenska nacionalna stranka (SNS) ne pristaja na pogojevanje sodelovanja v koordinaciji parlamentarnih strank s podpisom sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v Evropsko unijo (EU), sta na današnji novinarski konferenci poudarila predsednik stranke Zmago Jelinčič ter poslanka Polonca Dobrajc. SNS je do sodelovanja v koordinaciji upravičena, saj je parlamentarna stranka, pa tudi sicer gre za obliko sporazumevanja glede politike Slovenije do vključevanja v EU in zvezo Nato, ki trenutno celo obravnava meddržavni sporazum med Slovenijo in Izraelom. Sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v EU SNS ne namerava podpisati oziroma ga bo podpisala šele, ko bo sprejete vsaj pol v njem predvidene zaščitne zakonodaje. Od 16 zakonov, ki naj bi jih parlament po sporazumu sprejel pred dokončno uveljavitvijo sprememb 68. člena ustave, polovice v DZ še ni, ostali predlogi pa so v prvi obravnavi, z izjemo enega, ki je v drugi. "SNS pa sporazuma ni podpisala, ker je zaščitna zakonodaja premalo pripravljena," je poudarila Dobrajčeva.

Albrightova: Jelcin obvladuje razmere v državi

24. 03. 1998 16.08

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright je danes v Rimu ocenila, da ruski predsednik Boris Jelcin po odstavitvi vlade obvladuje razmere v državi. Albrightova je na skupni novinarski konferenci z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem namreč dejala, da "ima Jelcin vse niti v rokah" in je kot demokratično izvoljeni predsednik imel pravico, da spremeni vlado. Povedala je tudi, da bodo ZDA tudi v prihodnje opazovale razmere v Rusiji in da bodo ohranile dobre stike z ruskim zunanjim ministrom Jevgenijem Primakovom, s katerim se bo sestala nocoj v Bonnu. Albrightova je v Rim prispela davi, popoldne pa bo že odpotovala v Bonn, kjer se bo jutri udeležila sestanka kontaktne skupine.

Prodi odločno podpira koridor Lyon-Milano-Ljubljana

24. 03. 1998 16.05

Italija se mora hitro odločiti glede vprašanja 5. koridorja Lyon-Milano-Ljubljana, sicer bo težko zdržala konkurenco na povezavi Strasbourg-Muenchen-Dunaj. Za Italijo je namreč povezava zahod-vzhod življenjskega pomena; srednjevzhodna Evropa je "naše obzorje, za Italijo je prihodnost", je, kot piše današnji Primorski dnevnik, na včerajšnjem zasedanju odbora za promocijo "visoke hitrosti" v Milanu dejal predsednik italijanske vlade Romano Porodi.

Primakov in Sergejev tudi v novi ruski vladi?

24. 03. 1998 16.04

Ruski predsednik Boris Jelcin namerava po poročanju agencije Interfax v novi vladi obdržati zunanjega in obrambnega ministra Jevgenija Primakova in Igorja Sergejeva. Agencija sklepa, da bo Jelcin obdržal omenjena ministra, ker je na sestanku z vodstvom predsedniške administracije pohvalil njuno delo. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, je danes že začel posvetovanja o oblikovanju nove vlade. Kot poročajo ruski mediji, se bo Kirijenko srečal s predsednikoma obeh domov parlamenta, vodji poslanskih skupin, predstavniki pokrajin in odstavljenimi ministri. Jelcin mu je dal za sestavo vlade teden dni časa. Televizija NTV je ocenila, da bi lahko bila prva imena novih ministrov morda znana že danes.

Predčasne volitve v Črni gori predvidoma maja

24. 03. 1998 16.01

V Črni gori bodo predvidoma 31. maja predčasne parlamentarne volitve, ki jih je po poročanju beograjske tiskovne agencije Beta danes razpisal predsednik Milo Djukanović. Z volitvami naj bi se v Črni gori končala notranjepolitična kriza, do katere je prišlo pred enim letom zaradi razcepa vladajočih socialistov. Djukanović si prizadeva za takšno politiko, ki bi bila neodvisna od politike jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Tony Blair za vmesno pot med brezbrižnostjo in strogim etatizmom

24. 03. 1998 15.59

Britanski ministrski predsednik Tony Blair se je v Parizu danes zavzel za tretjo, vmesno pot gospodarske politike, ki naj bo kompromis med nevmešavanjem države in strogim etatizmom, ter obenem zagovarjal svojo strategijo boja proti brezposelnosti s podpiranjem majhnih podjetij. Poslance francoske Narodne skupščine je Tony Blair v francoščini nagovoril, da vodenje gospodarstva ni ne levo ne desno, ampak dobro ali slabo. Država je dandanašnji po Blairovih besedah bolj kot voditi in predpisovati poklicana pripravljati ljudi na gospodarske spremembe, z izobraževanjem, usposabljanjem, tehnologijo in infrastrukturo, kot t. i. država skrbnica, ki spodbuja in nagrajuje zaposlovanje. To je tretja pot: ne brezbrižnost ne strogi etatizem, ampak dejavno sodelovanje v napredku zaposlovanja, je v Narodni skupščini ob bregovih Sene poudaril Tony Blair.

Clinton, Dini in Kinkel ne pričakujejo spremeb v odnosih z Rusijo

24. 03. 1998 07.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ni nobenega razloga za to, da bi odstavitev ruske vlade negativno vplivala na prihodnje odnose med ZDA in Rusijo. Dodal je, da se ZDA ne bodo vmešavale v notranje zadeve drugih držav.

Jelcin odstavil Černomirdina

23. 03. 1998 14.59

Ruski predsednik Boris Jelcin je v presenečenje mnogih odstavil del ruske vlade, s tem pa tudi premiera Viktorja Černomirdina. Razlog za to dejanje naj bile priprave na predsedniške volitve, ki naj bi se jim Černomirdin posvetil. Začasno naj bi njegovo mesto prevzel Sergej Kirjenko, dosedanji minister za eneregetiko. Jelcin je odstavil tudi Anatolija Čubajsa, prvega podpredsednika in notranjega ministra Anatolija Kulikova.

Mubarak se je sestal s Cemom

23. 03. 1998 12.11

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je v Kairu sestal s turškim zunanjim ministrom Ismailom Cemom, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Egiptu.

Clinton je pričel afriško turnejo

23. 03. 1998 11.47

Ameriški predsednik Bill Clinton je v družbi soproge Hillary danes prispel v Gano, kjer bo začel dvanajstdnevno turnejo po afriških državah. Na letališču v Akri, glavnem mestu Gane, ga je sprejel ganski predsednik Jerry Rawlings.

Volitve v Moldaviji so potekale mirno

23. 03. 1998 10.41

Včerajšnje volitve v Moldaviji so kljub prepovedi izvedbe volitev v Dnjestrski republiki potekale mirno.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic

23. 03. 1998 10.31

V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Clinton pripravljen na sodelovanje z Afriko

23. 03. 1998 08.23

Ameriški predsednik Bill Clinton je poudaril pripravljenost za enakopravno sodelovanje z vsemi afriškimi državami, v katerih si prizadevajo za vzpostavitev demokratičnih odnosov in svobodnega gospodarstva. ZDA so pripravljene pomagati pri preprečevanju novih državljanskih vojn na kontinentu, je ob začetku do sedaj najobsežnejše afriške turneje kakega ameriškega predsednika povedal Clinton.

Černomirdin o odstavitvi

23. 03. 1998 07.17

Dosedanji ruski premier Viktor Černomirdin je danes izjavil, da odstavitev njegove vlade ni nobena katastrofa, temveč nekaj povsem normalnega.

Clinton omilil sankcije proti Kubi

21. 03. 1998 13.12

Predsednik Bill Clinton je danes omilil nekatere sankcije proti Kubi, med drugim tudi ponovno vzpostavitev zračne povezave in povečanje medicinske in humanitarne pomoči. Clinton je ignoriral zahteve senatorja Jesse Helmsa iz Južne Caroline, ki je zahteva povečanje ekonomskih sankcij proti otoku, ki ga vodi Fidel Castro. Bela hiša je oznanila, da je Clinton včeraj dovolil polete s humanitarnimi nameni, kot tudi možnost, da ameriški državljani pošljejo 1200 dolarjev vsako leto njihovim sorodnikom na Kubo. Ti dve odredbi sta bili prepovedani pred dvema letoma , ko so kubanske zračne sile sestrelile dve neoboroženi ameriški civilni letali.

Jelcin se je vrnil v Kremelj

20. 03. 1998 13.09

Ruski predsednik Boris Jelcin se je po enotedenskem okrevanju v svoji rezidenci zunaj Moskve vrnil v Kremelj. 67-letni Jelcin se že od torka ni pojavljal v javnosti. Njegov tiskovni predstavnik je še povedal, da se je v rezidenci zdravil zaradi prehlada in akutnega vnetja sapnika.

Stipe Mesić kot priča v Haagu

20. 03. 1998 12.44

Stipe Mesić, zadnji predsednik nekdanje Jugoslavije, je danes nastopil na haaškem sodišču kot priča v procesu proti Slavku Dokmanoviću, nekdanjemu županu Vukovarja.

Češki parlament podprl predčasne volitve

20. 03. 1998 12.30

Češki parlament je dokončno odobril predčasne parlamentarne volitve, ki naj bi potekale 19. in 20. junija, predsednik Vaclav Havel pa mora volitve še uradno potrditi. Tako je 54 od skupno 72 poslancev v zgornjem domu podprlo omenjeno določilo.

V Odessi sestanek moldovskih, ukrajinskih in ruskih voditeljev

20. 03. 1998 09.02

Predstavniki iz Moldove, Rusije in Ukrajine se bodo danes sešli v Odessi z namenom, da bi razpravljali o separatističnih konfliktih v Moldovi. Moldovijski državni radio poroča, da se bo predsednik Petru Lucinschi sestal z ukrajinskim predsednikom Leonidom Kučmo in ruskim premierjem Viktorjem Černomirdinom. Pogovori bodo potekali o mirovnem sporazumu podpisanem lansko leto, s katerim je bil namen doseči premik z mrtve točke glede sporov nastalih o ozemlju ob reki Dnjester.

Kosovska pogajanja prihodnji teden?

19. 03. 1998 12.47

Pogajanja kosovskih Albancev s srbskimi oblastmi se utegnejo začeti prihodnji teden. Novico je danes za beograjski Radio B92 potrdil Fehmi Agani, svetovalec vodje kosovskih Albancev Ibrahima Rugove.

Poos v slovenskem parlamentu

18. 03. 1998 18.10

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

Premier Drnovšek sprejel luksemburškega podpredsednika vlade in zunanjega ministra Jacquesa Poosa

18. 03. 1998 16.51

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes sprejel luksemburškega podpredsednika vlade in ministra za zunanje zadeve, zunanjo trgovino in sodelovanje Jacquesa Poosa. Sogovornika sta izmenjala stališča do krize na Kosovu, govorila pa sta tudi o dvostranskih odnosih med državama, pri čemer sta se zavzela zlasti za okrepitev gospodarskega sodelovanja med državama, so sporočili iz premierovega kabineta.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank

18. 03. 1998 16.13

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu

18. 03. 1998 16.12

Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Kosovo je srbska notranja zadeva

18. 03. 1998 09.22

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes po pogovorih z vodjo ruske diplomacije Jevgenijem Primakovom v Beogradu obsodil "vmešavanje in pritiske tujine v zvezi z reševanjem kosovske krize".

Minister Rop pri predsedniku države

17. 03. 1998 17.36

Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel ministra za delo, družino in socialne zadeve Antona Ropa. Razpravljala sta o konceptualnih, proceduralnih, socialnih in političnih vidikih reforme pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Minister Rop je predsednika seznanil s stanjem v zvezi z dogovarjanjem o izhodiščih reforme s posameznimi interesnimi skupinami ter s socialnimi partnerji v okviru ekonomsko-socialnega sveta, so sporočili iz urada predsednika republike. Predsednik Kučan je poudaril nujnost usklajevanja in dogovarjanja, da bi dosegli potrebno medgeneracijsko "družbeno pogodbo" in čimširše soglasje v slovenski družbi za izvedbo reforme. Sogovornika sta se strinjala, da obstoječi sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ne more zagotavljati socialne varnosti na dolgi rok in omogočati potrebnega nadaljnjega gospodarskega in družbenega razvoja Slovenije. Reforma pokojninskega in invalidskega zavarovanja je po njunih besedah poleg drugih pomembnih reform sestavni del prostopne strategije Slovenije za vključitev v Evropsko unijo zaradi zahtev, ki jih ta postavlja državam kandidatkam.

Lojze Peterle na zasedanju sveta Evropske ljudske stranke v Pragi

17. 03. 1998 16.28

Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle se v Pragi udeležuje zasedanja sveta Evropske ljudske stranke, kjer govorijo o političnih razmerah v državah srednje Evrope. Na zasedanju je med drugim podpredsednik poljske vlade Lešek Balterowitch udeležencem predstavil program nove poljske vlade, so sporočili iz SKD. Slovenski krščanski demokrati so, kot piše v izjavi, stalni opazovalci v Evropski ljudski stranki, minuli teden pa so vložili prošnjo za status pridruženega člana. Omenjeno prošnjo bo julija letos obravnaval politični biro Evropske ljudske stranke, ki naj bi jo po predivdevanjih tudi sprejel.

Bavčar: Bistvo vseh sprememb smo dosegli

17. 03. 1998 16.20

Podpredsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in prvotni predlagatelj novele zakona o denacionalizaciji Igor Bavčar je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ocenil, da je stranka z besedilom novele, sprejetim v drugi obravnavi, in s svojimi dopolnili za tretjo, sklepno obravnavo dosegla bistvo vseh sprememb, ki jih je želela doseči v zakonu o denacionalizaciji. Gre za spremembe zakona o denacionaliciji - o katerih je včeraj štiri ure razpravljal tudi svet LDS in sprejel več sklepov - v zvezi z varovanjem najemnikov v denacionaliziranih stanovanjih, varovanjem javnega interesa pri vračanju gozdov ter v zvezi z revizijami spornih odločb. Podrobneje sta o včerajšnjih sklepih sveta LDS ob Bavčarju spregovorila še predsednik sveta stranke Slavko Gaber in generalni sekretar Gregor Golobič.

Aktivnosti ob stoletnici rojstva Louisa Adamiča

17. 03. 1998 11.13

Predstavniki Slovenske izseljenske matice (SIM) so na današnji novinarski konferenci predstavili aktivnosti ob stoti obletnici rojstva publicista Louisa Adamiča, pri čemer so posebej opozorili na pomladni koncert Slovenskega kvinteta trobil, ki bo v nedeljo, 22. marca, v Slovenski filharmoniji. Koncert, udeležil se ga bo tudi predsednik države Milan Kučan, sovpada prav z dnem stoletnice Adamičevega rojstva in pomladnega enakonočja.