Pred volitvami

Beloruska opozicija poziva k bojkotu volitev

16. 08. 2000 00.00

Voditelji štirih glavnih opozicijskih strank v Belorusiji so danes sporočili, da bodo sprožili kampanjo za bojkot parlamentarnih volitev 15. oktobra, ki po njihovem mnenju ne bodo svobodne in poštene. Po besedah predsednika stranke Civilna zveza Anatolija Lebedka so kampanjo sprožili za prevzem politične pobude in zato, da beloruski predsednik Aleksander Lukašenko ne bi imel nobene možnosti za okrepitev svojega položaja pred predsedniškimi volitvami.

Vlada ne izpolnjuje obljub

10. 08. 2000 00.00

Slovenska vlada se preveč ukvarja z zasedanjem položajev na oblasti, čeprav je predsednik vlade Andrej Bajuk pred izvolitvijo zagotavljal, da bo vlada v skopo odmerjenem času, ki ga ima na voljo, glavno pozornost namenila uveljavljanju evropske zakonodaje, kar bi Slovenijo konec tega leta kvalificiralo kot resno kandidatko za vstop v EU in prispevalo k ugodnejšemu poročilu Evropske komisije o naši državi, ki ga bomo dobili jeseni, menijo v ZLSD. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik združene liste Borut Pahor, so v njihovi stranki do takšnega odnosa vlade zelo kritični, saj presojajo, da zaradi tega ne trpi samo evropska politika Slovenije, ampak bi lahko po njihovem mnenju vlada skromno odmerjen čas veliko koristneje izkoristila za to, da bi nekatera spodbudna gospodarska gibanja še okrepila.

Lyon uspešnejši kot lani

08. 08. 2000 00.00

V prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za ligo prvakov je Olimpique Lyon v Bratislavi premagal domači Inter z 2:1 (0:0). Za Francoze sta zadetka dosegla Anderson v 50. in Delmotte v 90. minuti, za Slovake pa je bil v 75. minuti uspešen Nemeth.

Zagožen o ustanovitvi stranke NSi

08. 08. 2000 00.00

Čeprav je bila ustanovitev nove stranke (NSi) napovedana, je z njo nastal drugačen položaj, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in dodal, da je treba to dejstvo tudi upoštevati. Ustanovitev omenjene stranke je tudi zanj bila presenetljiva, saj so se njeni ustanovitelji vedno zavzemali za pregledne politične razmere v državi oz. za manjše število strank, ki so jasno profilirane in na ta način omogočajo volilcem tudi ustrezno izbiro. S tem ne dobivamo bolj pregleden politični prostor, ampak nekaj več zmedenosti pri volilcih tik pred volitvami.

Tuji tisk o političnih razmerah v ZRJ

07. 08. 2000 12.06

Tuji časniki ocenjujejo politične razmere v ZR Jugoslaviji pred bližnjimi predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami. Švicarski Basler Zeitung meni, da režim v Beogradu ne razpihuje po naključju strahu ravno pred volitvami, norveški Aftenposten pa ugotavlja, da je Milošević ponovno uspešen s strategijo delitve in vladanja. Tudi nizozemski de Volkskrant se strinja, da se namerava jugoslovanski predsednik z vsemi sredstvi obdržati na oblasti.

KNSS neodvisnost predstavila nov model

03. 08. 2000 13.43

Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost je včeraj predstavila svoj model, po katerem bi postopno zmanjšali vse večji razkorak med izhodiščno in minimalno plačo. Slednja zdaj prehiteva izhodiščno plačo skoraj za 40 odstotkov.

Moše Kacav novi izraelski predsednik

01. 08. 2000 17.15

Kneset je včeraj v drugem krogu za novega predsednika države presenetljivo izvolil kandidata desne opozicijske stranke Likuda Moševa Kacava. 55-letni Kacav je dobil 63 od 120 glasov in tako postal osmi predsednik Izraela. V glasovanju je premagal protikandidata Šimona Peresa, kandidata laburistične stranke, ki je veljal za favorita. Peres je bil po porazu vidno šokiran. 76-letni dobitnik Nobelove nagrade za mir naj bi po napovedih opazovalcev v prvem krogu dobil potrebnih 61 glasov, v drugem pa le 57. Za izvolitev izraelskega predsednika je bil potreben drugi krog volitev, potem ko v današnjem prvem krogu v izraelskem parlamentu nobeden od obeh kandidatov ni dobil potrebne večine 61 glasov poslancev.

Bajuk in Nova Slovenija

31. 07. 2000 22.30

Dva in pol meseca pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami ter po razpadu vladajoče koalicije na slovenskem političnem prizorišču nastaja nova politična stranka z imenom Nova Slovenija (NSI) - Krščanska ljudska stranka. ''Nova Slovenija je sodobna, odprta politična stranka, ki želi pomembno prispevati k zvišanju slovenske politične kulture,'' je v imenu iniciativnega odbora o ustanavljanju nove stranke ter o izhodiščih njenega delovanja na novinarski konferenci dejal premier Andrej Bajuk, ki je tudi pobudnik za ustanovitev nove stranke.

Ebner pisal štirim predsednikom

25. 07. 2000 20.58

Sopredsedujoči skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanec Michl Ebner, v pismu štirim predsednikom - slovenske države, parlamenta, vlade in ustavnega sodišča - sprašuje, ali zaradi morebitne neuveljavitve referendumske odločitve in odločitve ustavnega sodišča v zvezi z volilnim sistemom še pred letošnjimi parlamentarnimi volitvami slednje ne bodo skladne z ustavo in zato v nevarnosti, da so neveljavne.

Predstavljen predlog zakona o vladi

24. 07. 2000 20.23

Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so predstavili predlog zakona o vladi, ki ga je zasnoval strateški svet za reformo javne uprave pri MNZ pod vodstvom Franceta Bučarja. Po njegovih besedah je zakon prvi in neizogibni korak v reformo, katere bistveni poudarek je, da je brez visoko strokovne uprave, predvsem njenega vrhunsko usposobljenega strokovnega aparata, upravljanje sodobne države neizvedljivo. Gre torej za to, da bi delovanje javne uprave ločili od vpliva dnevne politike, saj bi morala uprava delovati izrazito racionalno in poslovno, nekako tako kot poslovni sistem.

Perez zamenjal Sanza

17. 07. 2000 17.37

Florentino Perez je novi predsednik enega največjih nogometnih moštev na svetu - španskega Reala iz Madrida. Na predsedniških volitvah španskega kraljevega kluba je 55 odstotkov volilcev namenilo svoje zaupanje Perezu, dosedanjemu predsedniku Sanzu pa 45 odstotkov. Predsedniških volitev se je udeležilo 30.320 od skupno 50.795 volilnih upravičencev.

Karadžić aretiran še pred volitvami?

13. 07. 2000 17.35

Posebni predstavnik Združenih narodov v BiH Jacques Klein je v današnjem pogovoru za bosansko-hercegovski Dnevni Avaz ocenil, da bi morali domnevnega vojnega zločinca Radovana Karadžića aretirati pred novembrskimi parlamentarnimi volitvami v BiH, da bi tako omogočili pozitivne spremembe v tej državi.

Prestavljen predlog o referendumu

12. 07. 2000 09.00

Po pričakovanjih bi parlament včeraj moral vsaj začeti z obravnavo dveh tem, povezanih z jesenskimi volitvami. Prva je pobuda skupine poslancev za omembo proporcionalnega volilnega sistema v ustavi, druga pa odgovor predsedniku države v zvezi z njegovim vprašanjem, kdaj naj razpiše volitve. A poslanci so se včeraj bolj kot s tema temama ukvarjali s proceduralnimi zapleti. Še največ dela so opravili na Komisiji za ustavne spremembe in volilni sistem, kjer jim je zakonodajni minister Tone Jerovšek predstavil vladni predlog referenduma. Z njim bi volilci mimo parlamenta odločili, po katerem sistemu voliti v bodoče.

Še brez ustavnih sprememb

05. 07. 2000 23.13

Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Kandidati za ameriškega predsednika

26. 06. 2000 20.47

V tekmi za naslednjega ameriškega predsednika se je demokratu Alu Goru in republikancu Georgu Bushu pridružil še Ralph Nader, kandidat stranke Zelenih.

Kučan o trenutnih razmerah

22. 06. 2000 17.03

Pred dnevom državnosti je predsednik države Milan Kučan sklical novinarsko konferenco za domače in tuje novinarje. Opravil je nekakšno inventuro doseženega v zadnjih devetih letih, odkar je Slovenija samostojna. Predsednik države je komentiral tudi dogajanje po izvolitvi nove vlade.

Drnovšek o kadrovskih zamenjavah

22. 06. 2000 08.00

Predsednik LDS in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek je za sinočnje Odmeve TV Slovenija izrazil upanje, ''da bo poleg kadrovanja sedanja vlada začela tudi z vsebinskim delom''. Predsednik največje opozicijske stranke se sicer strinja, da so določene zamenjave potrebne, vendar je treba po njegovih besedah pri izbiri kadrov iskati ravnotežje. Drnovšek je še dejal, da je kot predsednik vlade skušal vedno izbirati strokovnjake in da si težko predstavlja, da bi vsaka menjava vlade pomenila zamenjati vse ekipe; po njegovem mnenju nekaj mesecev pred volitvami ni pravi čas za številne kadrovske spremembe.

Drugi krog volitev v Peruju

28. 05. 2000 19.17

V Peruju se je začel drugi krog predsedniških volitev. Dosedanji predsednik Alberto Fujimori je edini kandidat, potem ko je njegov nasprotnik Alejandro Toledo iz protesta zaradi nepravilnosti umaknil svojo kandidaturo. Poznavalci ne izključujejo možnosti, da bi lahko prišlo do demonstracij nasprotnikov Fujimorija, ki državi že deset let vlada s trdo roko.

Mugabe spremenil zemljiški zakon

25. 05. 2000 11.26

Zimbabvejski predsednik Robert Mugabe je uporabil posebna pooblastila za spremembo zemljiškega zakona, tako da omogoča razlastitev belih veleposestnikov brez odškodnine, je sporočil predsednikov tiskovni predstavnik.

Razprava o imenovanju nove vlade

23. 05. 2000 22.05

Do predlagane liste kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev sedanje vladne krize. DZ bo po uvodnih napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika danes zasedal do 22. ure.

Referendum v Italiji

21. 05. 2000 19.11

V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Volilni upravičenci bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

Referendum o spremembi volilnega sistema

21. 05. 2000 11.29

V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Na voliščih do večera pričakujejo 49 milijonov volilnih upravičencev, ki bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

Giuliani odstopa od senatne tekme

20. 05. 2000 16.45

Newyorški župan Rudolph Giuliani se je po besedah republikanskega kongresnika iz New Yorka Petra Kinga in poročanju ameriških medijev odločil, da se ne bo potegoval za sedež v zveznem senatu proti prvi dami ZDA Hillary Clinton. Župan je svojo odločitev po telefonu sporočil republikanskemu strankarskemu vodstvu v New Yorku na čelu z guvernerjem Georgem Patakijem, v kratkem pa naj bi to sporočil še javnosti.

Slovensko gospodarstvo preseglo pričakovanja

19. 05. 2000 16.08

Po mnenju Evropske komisije je slovensko gospodarstvo v letu 1999 preseglo pričakovanja, kar je glede na neugodne zunanje okoliščine izreden dosežek. Gospodarska rast je bila po navedbah Bruslja 4,9-odstotna, za leto 2000 in 2001 pa Evropska komisija napoveduje 4,1-odstotno realno rast bruto domačega proizvoda.

Vse bolj napete razmere v Zimbabveju

19. 05. 2000 08.59

Razmere pred bližajočimi volitvami v Zimbabveju so vse bolj napete. Po besedah predstavnikov opozicije sta bili v zadnjih spopadih s privrženci Mugabejeve vladajoče stranke ubiti dve osebi, več pa je bilo ranjenih. Število mrtvih pa se je od izbruha neredov v februarju povzpelo že na 23.

Slovesna seja DeSUSa

10. 05. 2000 16.42

V štajerski prestolnici je svet DeSUS z današnjo slovesno sejo, ki je sledila redni seji najvišjega strankinega organa, zaznamoval deseto obletnico ustanovitve stranke. Leta 1990 je namreč skupina upokojenskih funkcionarjev v takratni mariborski mestni zvezi društev upokojencev ustanovila zametek sedanje stranke, ki se je pred desetimi leti udeležila prvih demokratičnih volitev.

Volitve v Peruju

11. 04. 2000 09.10

Dosedanji predsednik Peruja Alberto Fujimori je sinoči Perujce pozval, naj v miru počakajo na uradne izide nedeljskih predsedniških volitev, s tem pa tudi na podatek, ali bo potrebno pripraviti drugi krog volitev.

Glasovanje o zaupnici vladi danes

08. 04. 2000 10.12

Vladna kriza se je z včerajšnjo sejo v parlamentu začela še bolj zapletati. Poslanci in poslanke so začeli obravnavo predloga predsednika vlade, naj razreši deseterico ministrov SLS-a in imenuje osem novih. A le začeli in ne končali. Večino časa je bilo v parlamentarni dvorani namreč slišati obtoževanja, kdo je kriv za vladno krizo in kaj jo je povzročilo. Najpogosteje pa se je s parlamentarnega odra slišal glas treh ključnih mož naše politike v tem trenutku: predsednika vlade Janeza Drnovška in opozicijskih poslancev Lojzeta Peterleta in Janeza Janše.

Stavka proti prodaji Daewooja

04. 04. 2000 19.14

Delavci korejskega proizvajalca avtomobilov Daewoo Motor so za danes napovedali opozorilno stavko, s katero želijo izraziti svoj protest proti prodaji podjetja. Pri tem jih bodo podprli tudi sindikati v ostalih treh južnokorejskih proizvajalcih avtomobilov. Vsi sindikati v korejski avtomobilski industriji pa so za 6. april napovedali splošno stavko, ki naj bi trajala vse do 12. aprila, dneva pred splošnimi državnimi volitvami.

Obuči napovedal razpad koalicije

01. 04. 2000 20.26

Le nekaj mesecev pred volitvami je japonska tričlanska vladna koalicija pod vodstvom premiera Keiza Obučija pred razpadom. Obuči je namreč danes napovedal prenehanje sodelovanja z liberalno stranko, kot vzrok pa je navedel razlike v stališčih do prihodnjega vodenja vlade.