Pred volitvami

Predvolilni molk v Italiji
12. 05. 2001 00.00
V Italiji vlada predvolilni molk pred splošnimi volitvami, na katerih bo dobrih 49 milijonov volilcev izbiralo 14. povojni parlament, ki bo državo vodil v novem petletnem mandatu. Predvolilni molk se nanaša samo na politike, medtem ko italijanski mediji še vedno objavljajo petkova sporočila kandidatov svojim volilcem, pa tudi svoje komentarje. Tokratna volilna kampanja je že obveljala za eno najostrejših in najbolj napetih v zgodovini italijanske republike.

Boninova nadaljuje s stavko
08. 05. 2001 00.00
Nekdanja evropska komisarka za razvoj in humanitarno pomoč ter predsednica italijanske radikalne stranke Lista Panella Emma Bonino je opolnoči začela novo gladovno stavko, s katero izraža nasprotovanje italijanskemu medijskemu prostoru, ki po njenem mnenju ignorira manjše stranke pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami. Stavko namerava nadaljevati do petka zvečer, ko se bo uradno končala kampanja pred parlamentarnimi volitvami v Italiji.

Boninova bo nadaljevala s stavko
07. 05. 2001 00.00
Pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami v sosednji Italiji, je za dogajanje ponovno poskrbela nekdanja evropska komisarka za razvoj in humanitarno pomoč ter predsednica italijanske radikalne stranke Emma Bonino. Napovedala je, da bo nocoj nadaljevala gladovno stavko, s katero izraža nasprotovanje italijanskemu medijskemu prostoru.

Uboj visokega politika v Španiji
06. 05. 2001 00.00
V španskem mestu Zaragoza so neznanci danes ustrelili visokega predstavnika vladajoče španske Ljudske stranke (PP) Manuela Gimeneza Abada. Kot je poročal španski radio, so politika dvakrat ustrelili v glavo, kmalu po napadu pa je podlegel poškodbam. Abad je bil predsednik PP v pokrajini Aragonija na severu Španije.

Emmo Bonino prepeljali v bolnišnico
02. 05. 2001 00.00
Zdravniki milanske bolnišnice so izrazili zaskrbljenost zaradi zdravstvenega stanja italijanske političarke Emme Bonino, ki že štiri dni gladovno stavka in so jo sinoči prepeljali v bolnišnico, kjer je zavrnila vsa zdravila. Zdravnike v bolnišnici Sao Paolo skrbi njeno srce in bi zato lahko zanjo odredili obvezno zdravljenje. 53-letna političarka, ki je shujšala za štiri kilograme, ima težave z neenakomernim srčnim utripom, prav tako pa kaže znake dehidracije.

Grozilna pisma pred volitvami v Italiji
27. 04. 2001 00.00
Dva tedna pred parlamentarnimi volitvami Italijo pretresajo grozilna pisma. Eno je bilo naslovljeno tudi na voditelja desne sredine, medijskega mogotca Silvia Berlusconija. Neznani pošiljatelj je Berlusconiju poslal prazen okvir za naboje za mitraljez iz druge svetovne vojne. Grozilna pisma je dobilo tudi dvajset italijanskih družb, le da so se pri teh podpisale Rdeče armade.

Bush čestital Koštunici
21. 04. 2001 00.00
Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Nevihta povzročila paniko
08. 04. 2001 00.00
Povsem običajna nevihta za naše razmere, z bliskanjem in grmenjem, je v perujski prestolnici Lima v petek povzročila pravo malo paniko med prebivalci. V Limi, kjer sicer izjemno redko celo dežuje, kaj šele da bi se bliskalo in grmelo, so nekatere radijske postaje prekinile program, radijski napovedovalci pa so s tresočim in jokavim glasom prosili, naj jim kdo razloži ta nenavadni naravni fenomen. Nekateri prebivalci so celo menili, da gre za teroristični napad pred nedeljskimi volitvami, najpogumnejši med njimi pa so si najmočnejše padavine v zadnjem desetletju vendarle tudi pogumno in brez pretiranega strahu ogledali - in preživeli.

Raziskave napovedujejo zmago desnice
06. 04. 2001 00.00
Dober mesec pred italijanskimi parlamentarnimi volitvami javnomnenjske raziskave kažejo, da bi za desnosredinsko koalicijo pod vodstvom Silvia Berlusconija glasovalo 35 odstotkov volilnih upravičencev. Za levosredinsko koalicijo, na čelu s Francescom Rutellijem, pa bi svoj glas oddalo 31 odstotkov volilcev. S tem se je še povečala prednost sedanje opozicije, je izsledke raziskave komentirala milanska revija L'Expresso. Sicer pa se 26 odstotkov volilcev še ni odločilo, za koga bodo glasovali.

Haider zanika antisemitistične izjave
22. 03. 2001 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes na Dunaju zanikal, da je z antisemitističnimi izjavami naslovil vodjo avstrijske judovske skupnosti Ariela Muzicanta. Haider je namreč naletel na številne kritike v Avstriji in tujini zaradi neokusne besedne igre, v kateri je izjavil, da "ne razume, kako ima lahko nekdo, ki se imenuje Ariel, tako umazane roke". Haider, ki se na Dunaju mudi zaradi volilne kampanije pred nedeljskimi občinskimi volitvami, je na novinarski konferenci ponovno napadel Ariela Muzicanta. Dejal je, da veroizpoved še ne dovoljuje političnega vandalizma. Muzicanta je še obtožil, da je javnosti posredoval napačne informacije o vplivu vstopa svobodnjakov v vlado februarja lani. Dodal je, da vsak dan prihaja do političnih nesporazumov, ne ve pa niti za eno od svojih izjav, ki je levica ne bi kritizirala.

SNS praznuje 10 let
16. 03. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka (SNS) je ob svoji deseti obletnici ustanovitve v Ljubljani pripravila slavnostno sejo, na kateri je predsednik stranke Zmago Jelinčič poudaril, da sedanji slovenski politični prostor izgublja demokratično noto tudi zato, ker parlamentarna večina spreminja zakone in pravila po lastnih željah, s čimer izgublja zaupanje. Po njegovih besedah gospodarski položaj v Sloveniji ni dober in se še slabša, zato bi morali ponovno razmisliti o vključevanju v EU, ki Sloveniji po njegovem mnenju ne bo prinesel veliko pozitivnega.

Užaljeni Berlusconi
16. 03. 2001 00.00
Dva meseca pred parlamentarnimi volitvami je v Italiji izbruhnil škandal zaradi satirične oddaje državne televizije RAI, v kateri so ostro napadli vodilnega kandidata konservativnega tabora Silvia Berlusconija in mu očitali povezave z mafijo. Berlusconi je po poročanju medijev napovedal, da ne bo več nastopal na javni televiziji RAI, dokler ne bodo sprejeti ukrepi za zaščito opozicije.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Lokalne volitve v Franciji
11. 03. 2001 00.00
V Franciji so davi odprli volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. 40 milijonov volilnih upravičencev v več kot 36 tisoč mestih voli 500.000 občinskih svetnikov, ki bodo nato izbirali župane. V središču pozornosti je predvsem Pariz, kjer bi prvič po 25 letih župan lahko bil socialist. Vse predvolilne ankete namreč napovedujejo zmago kandidata socialistov Bertranda Delanoeja.

100 dni Drnovškove vlade
10. 03. 2001 00.00
Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Predsednik Kučan sprejel Sokolova
01. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je sprejel predsednika bolgarskega narodnega sobranja Jordana Sokolova, ki se na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru predsednika Kučana s predsednikom bolgarskega parlamenta Sokolovim je bil največji poudarek dan izmenjavi pogledov na institucionalne reforme in procesu širitve EU, kot tudi aktualnemu dogajanju v Srbiji, na Kosovu in v Makedoniji.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Microsoft na prizivnem sodišču
26. 02. 2001 00.00
Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu bo danes začelo z dvodnevnimi zaslišanji v prizivu računalniškega velikana Microsoft proti odločitvi zveznega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je 7. junija lani ukazal razbiti podjetje na dva dela. Jackson je odločitev sprejel po tožbi, ki so jo zaradi kršenja več kot sto let stare protimonopolne zakonodaje proti Microsoftu vložili zvezno pravosodno ministrstvo in 19 zveznih držav. Microsoft je morda računal, da bo s prihodom novega predsednika v Washington zavladalo zanj ugodnejše ozračje, vendar glede na pravno ekipo, ki bo zagovarjala vladna stališča, ne more računati na podporo konservativnega tabora. Med najbolj znanimi pravnimi svetniki vlade sta namreč nekdanji "preganjalec" predsednika Billa Clintona Ken Starr ter nekdanji kandidat za sodnika vrhovnega sodišča ZDA Robert Bork.

Belillova s predstavniki slovenske manjšine
21. 02. 2001 00.00
Predstavniki slovenske manjšine v Italiji so se danes na sedežu Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) v Trstu srečali z italijansko ministrico za enake možnosti Katio Belillo. Ta se danes mudi na krajšem obisku v Trstu, kjer je med drugim tudi spregovorila na otvoritvi prvega svetovnega kongresa "ambasadorjev miru", ki ga prireja nevladna organizacija Aristotelion.

Konec pogajanj s šolniki?
14. 02. 2001 00.00
Pogajanjem med ministrstvom za šolstvo in reprezentativnimi sindikati šolnikov za spremembo kolektivne pogodbe na področju vzgoje in izobraževanja sicer še ni videti konca, vendar pa so pogajalci vendarle dosegli določen napredek ter v nekaterih točkah že zbližali stališča. Tako vodja pogajalske skupine šolnikov glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Branimir Štrukelj kot ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija čok sta po tokratnem že devetem krogu pogajanj optimistično poudarila, da so že skorajda uskladili vse točke oz. prišli do točke, do koder naj bi ta pogajalska skupina sploh lahko prišla. Pogajanja tako prehajajo na sistemsko raven v okviru vladne medresorske pogajalske skupine, ki jo vodi minister za delo Vlado Dimovski, in v okviru socialnega dialoga naj bi tudi dosegli sistemsko ureditev zakonodaje.

Zadržan odziv na Šaronovo zmago
07. 02. 2001 00.00
Izraelske sosede so se na včerajšnjo zmago desničarskega voditelja Ariela Šarona na premierskih volitvah odzvale zadržano. Medtem ko je egiptovski predsednik Hosni Mubarak izrazil upanje, da se bo bližnjevzhodni mirovni proces nadaljeval kljub Šaronovim "nedavnim izjavam, ki niso ravno ohrabrujoče," je Irak napovedal ustanovitev vojske za osvoboditev Jeruzalema. Takšno pobudo je predstavil iraški voditelj Sadam Husein, ki nasprotuje izraelsko-palestinskim mirovnim pogajanjem. Palstinski pogajalec Nabil Šat je Šarona posvaril pred stopnjevanjm nasilja, če se ne bo držal že doseženih dogovorov s Palestinci.

Izraelci volijo premiera
06. 02. 2001 00.00
Danes Izraelci volijo svojega ministrskega predsednika, izbirajo pa med dvema kandidatoma, "ki ju ne marajo". To sta Ehud Barak iz Laburistične stranke dela in194160Ariel Šaron iz stranke Likud. Do poldneva po lokalnem času se je volitev udeležilo le 23,5 odstotka volilcev, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah maja 1999, ko je bila udeležba ob istem času 29-odstotna. Najmanj ljudi prihaja na volišča v delih države z večinskom arabskim prebivalstvom, ki sicer tradicionalno voli za levico. Prvi izidi pa naj bi bili znani jutri okoli 2. ure ponoči. Volitve so razpisali potem, ko je Barak kot premier odstopil, ker je njegova vladna koalicija izgubila večino v knesetu.

Kanadski premier pri Bushu
06. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je sprejel prvega tujega državnika, kanadskega premiera Jeana Chretiena. Bush je na srečanju zavrnil ugibanja, da bi kateri od sosednjih držav dal prednost pred drugo. Voditelja sta se dotaknila tudi spornih tem, saj Kanada nasprotuje Bushevemu načrtu vrtanja nafte na zaščitenem območju Aljaske, prav tako pa ima pomisleke glede ameriškega načrta vzpostavitve nacionalne protiraketne obrambe. Bush in Chretien sta govorila tudi o nekaterih mejnih vprašanjih, aprilskem vrhu držav Ameriške konference v Quebecu in trgovinski menjavi.

V Izraelu pripravljeni na napade
05. 02. 2001 00.00
V Izraelu je 15 tisoč pripadnikov varnostnih sil dan pred jutrišnjimi volitvami za predsednika vlade, v popolni pripravljenosti. Številne teroristične organizacije so namreč zagrozile z napadi na civiliste. V noči na nedeljo pa so Izraelci ubili Palestinca, ki je poizkušal v Izrael pretihotapiti 15 kilogramov eksploziva.

Pred volitvami v Izraelu
04. 02. 2001 00.00
Izraelci bodo čez dva dni volili novega predsednika vlade. Skoraj pet milijonov volivcev bo tako izbiralo med sedanjim premierom v odstopu Ehudom Barakom in vodjo desničarske opozicije Arielom Šaronom. Dosedanje javnomnenjske raziskave se nagibajo v prid slednjemu, zanj naj bi volilo več kot 50 odstotkov volivcev, Baraka pa podpira okoli 30 odstotkov.

Senat potrdil tudi Ashcrofta
02. 02. 2001 00.00
Ameriški senatorji so z 58 glasovi za in 42 proti nekdanjega kolega iz zvezne države Missouri Johna Ashcrofta potrdili za novega pravosodnega ministra ZDA, s čimer je zaključeno najbolj sporno poglavje nove administracije predsednika Georga Busha. Ashcroft je zaradi svoje konservativnosti vzbujal nasprotovanje liberalnih skupin v ZDA, zato je proti njemu glasovala tudi večina demokratskih senatorjev. Ashcroftova potrditev je bila sicer pričakovana, saj je vseh 50 republikanskih senatorjev napovedalo, da bodo glasovali zanj, v primeru enotnosti demokratskega nasprotovanja pa bi odločilni glas prispeval podpredsednik ZDA Dick Cheney.

Barak ne bo odstopil od kandidature
01. 02. 2001 00.00
Izraelski premier v odstopu Ehud Barak se sooča z močnimi pritiski, naj v prid strankarskega kolega Šimona Peresa odstopi od kandidature za predsednika vlade na volitvah, ki bodo 6. februarja. Ob polnoči se bo namreč iztekel rok, do katerega lahko laburistična stranka zamenja svojega kandidata. Barak je danes znova potrdil, da od kandidature ne namerava odstopiti. "Šel bom do konca in zmagal," je izjavil Barak za izraelski vojaški radio in dodal, da se bo lahko jutri, ko ga Peres ne bo mogel več zamenjati, v Izraelu resnično začela predvolilna kampanja. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Peres uživa večjo podporo volilcev od Baraka, ki je veliko podpore izgubil zaradi neuspešnih prizadevanj za končanje palestinskega upora, v katerem je bilo od septembra lani ubitih več kot 280 ljudi, predvsem Palestincev. Peres bi lahko imel več možnosti za zmago proti kandidatu desnega Likuda Arielu Šaronu, ki ima v anketah 20 odstotkov višjo podporo od Baraka. Rezultati včeraj objavljene raziskave javnega mnenja kažejo, da Šarona podpira 46 odstotkov vprašanih, Baraka pa 27 odstotkov. Peres je sicer že večkrat zavrnil kandidaturo.

Mirovna pogajanja se nadaljujejo
31. 01. 2001 00.00
Izraelci in Palestinci so na nedavnih mirovnih pogajanjih v egiptovskem letovišču Taba, ki so jih prekinili v soboto, premostili največja nesoglasja, danes piše izraelski časnik Maariv, ki se sklicuje na visokega izraelskega predstavnika. Ta naj bi med drugim potrdil, da so se Palestinci na pogajanjih v Tabi praktično odpovedali zahtevi po vrnitvi 3,7 milijona palestinskih beguncev na izraelsko ozemlje.

Odstop Bulatovića
31. 01. 2001 00.00
Predsednik Socialistične ljudske stranke (SNP) in nekdanji premier ZRJ Momir Bulatović je odstopil z vodilnega položaja največje črnogorske opozicijske stranke, je poročal Radio Indeks, ki se sklicuje na vire SNP. Črnogorski in beograjski mediji so te dni namigovali, da bo Bulatović odstopil oziroma da bo zamenjan, vendar je po statutu za take kadrovske zamenjave pristojen le kongres stranke.

Pogajanja brez sporazuma
28. 01. 2001 00.00
Šestdnevna izraelsko-palestinska mirovna pogajanja v egiptovskem letovišču Taba so se včeraj končala brez mirovnega sporazuma. Izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami in vodja palestinskih pogajalcev Ahmed Kurei sta ocenila, da so na pogajanjih v Tabi dosegli velik napredek glede meja palestinske države, niso pa se uspeli dogovoriti glede vprašanja Jeruzalema. Ben Ami in Kurei sta poudarila, da so bili mirovni pogovori zelo intenzivni in da strani nista sklenili dogovora zgolj zaradi časovne stiske pred volitvami za izraelskega premiera 6. februarja. Izrazila sta še upanje, da se bodo pogajanja nadaljevala ne glede na izide volitev. Čeprav se je ameriški predsednik George Bush včeraj prvič telefonsko »