Pred volitvami

Izetbegović za krepitev BiH
13. 10. 2001 00.00
Alija Izetbegović je na kongresu Stranke demokratične akcije poudaril, da je njihov cilj okrepiti Bosno in Hercegovino ter ZDA pozval, naj spremenijo svojo politiko do Bližnjega vzhoda in preprečijo širjenje terorizma.

Sodišče zagotovilo Chiracu imuniteto
10. 10. 2001 00.00
Francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu v času mandata ni treba odgovarjati pred sodiščem in ne sme nastopiti kot priča v zvezi s podkupovalnimi aferami.

Začetek predvolilne kampanje na Kosovu
03. 10. 2001 00.00
Na Kosovu se je začela predvolilna kampanja za parlamentarne volitve, ki so napovedane za 17. novembra. Francoski general Marcel Valentin pa je novi poveljnik mednarodnih mirovnih sil na Kosovu.

Homoseksualci krivi za napad na ZDA
15. 09. 2001 00.00
Znani in zdaj že razvpiti ameriški desničarski pridigar Jerry Falwell je prišel na dan z "izvirno" domislico o krivdi za najhujše teroristične napade v ameriški zgodovini.

Domnevne nepravilnosti v NLB
14. 09. 2001 00.00
Po besedah premiera Drnovška uprava hčerinske banke Nove Ljubljanske banke LBS v New Yorku ni ogrožala varnosti vlog svojih komitentov.

Dvomi v Lukašenkovo zmago
10. 09. 2001 00.00
Na predsedniških volitvah v Belorusiji je z veliko večino zmagal dosedanji predsednik Lukašenko, vendar po mnenju opozicije, opazovalcev OVSE in Helsinškega monitorja volitve niso bile zakonite.
Zahteve po Scharpingovem odstopu
10. 09. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Scharping se je pred odborom bundestaga za obrambo zagovarjal zaradi obtožb o zlorabi položaja, ker naj bi se z vladnim letalom vozil na obiske k svoji prijateljici.

Protesti proti Lukašenku
07. 09. 2001 00.00
Pred rezidenco beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka v Minsku so dva dni pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami, potekali protesti, na katerih je več deset opozicijskih aktivistov od predsednika zahtevalo pojasnila v zvezi z vse pogostejšimi izginotji članov opozicije.

Vojaška vaja v Belorusiji
26. 08. 2001 00.00
V Belorusiji se je začela največja vojaška vaja, v kateri sodeluje 9000 vojakov in 1600 vojaških vozil.

Do sedaj 51 vlog za nove občine
03. 07. 2001 00.00
Do izteka roka za vlaganje pobud in predlogov za preoblikovanja obstoječe občinske mreže pred novimi lokalnimi volitvami konec prihodnjega leta, je v državni zbor do konca minulega meseca prispelo 51 vlog za ustanovitev novih občin, 14 za spremembe obstoječih območij, tri za preimenovanje in štiri za spremembo statusa - Jesenice, Škofja Loka, Radovljica in Bled si bodo namreč prizadevale za pridobitev naziva in pravic mestnih občin. V Sloveniji je trenutno 192 občin, od tega 11 mestnih.

Na lokalnih volitvah zmaguje desnica
25. 06. 2001 00.00
V prvem krogu lokalnih volitev, ki so včeraj potekale na Siciliji, je bila najuspešnejša desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija. Na prvih neposrednih volitvah predsednika pokrajine se je največ volilcev odločilo za kandidata Berlusconijeve desnosredinske koalicije Dom svoboščin, Salvatoreja Cuffara, ki je po začasnih neuradnih podatkih prejel 58,4 odstotka glasov. Zmaga Cuffara pomeni hud poraz za nekdanjega župana Palerma Leoluco Orlanda, kandidata leve sredine, ki je zbral 37,4 odstotka glasov.

Pred volitvami v Albaniji
23. 06. 2001 00.00
Vodilni albanski stranki, vladajoča Socialistična stranka (SP) in opozicijska Demokratska stranka (DP) Salije Beriše, sta sinoči z dvema velikima zborovanjima končali volilno kampanjo pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami. Na trgu Skenderbeg v središču albanske prestolnice se je zbralo več tisoč privržencev nekdanjega predsednika Beriše, ki je zbrane pozval, naj glasujejo "proti komunistom, ki so državo popeljali v korupcijo, organiziran kriminal in revščino". Nedaleč od demokratov pa so na univerzitetnem trgu svoj shod pripravili socialisti. Premier Ilir Meta je zbrane nagovoril z "Albanija sodi v Evropsko unijo. Albanija je prekinila izolacijo iz obdobja Beriše in se pripravlja na vstop v unijo".

Večina proti zakonu
19. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke Slovenije odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Rezultati naknadnega zakonodajnega referenduma so sicer še neuradni, vendar je že očitno, da novela zakona, ki so jo pred dvema mesecema sprejeli v državnem zboru, ne velja.

Iain Duncan Smith uradni kandidat
18. 06. 2001 00.00
Iain Duncan Smith, ki je v britanski konservativni stranki pristojen za obrambna vprašanja, je uradni kandidat za predsednika torijcev, je poročal BBC, sklicujoč se na predstavnike konservativne stranke. Smith je že drugi kandidat za mesto, ki ga je po hudem porazu na volitvah 7. junija zapustil William Hague. Za položaj se poteguje tudi nekdanji obrambni minister Michael Portillo. Smith je blizu nekdanji voditeljici konservativcev Margaret Thatcher in je predstavnik desnega krila stranke.

Volitve v svete četrtnih skupnosti
14. 06. 2001 00.00
V nedeljo bodo na območju ljubljanske mestne občine potekale prve volitve v svete 17 četrtnih skupnosti. Tisti volivci, ki se nedeljskega glasovanja ne morejo udeležiti, so od torka lahko na edinem predčasnem volišču v mestu v Kresiji oddali svoj glas ter volili. Po podatkih mestne volilne komisije je v treh dneh volilo nekaj več kot 3000 volivcev. Sočasno so se lahko tudi izrekli na referendumu o zakonski noveli o zdravljenju neplodnosti. Sicer so danes pred nedeljskimi volitvami predstavniki ljubljanske občine na novinarski konferenci predstavili še nekatere podrobnosti. Tako morajo, kot določajo roki, prve seje svetov 17 četrtnih skupnosti sklicati že v 20 dneh po volitvah. Po napovedih naj bi tako v 12 dneh, od 28. junija do 13. julija, potekale vse seje novih četrtnih svetov.

Pred volitvami v Veliki Britaniji
05. 06. 2001 00.00
V Veliki Britaniji bodo v četrtek splošne volitve, vzdušje na Otoku pa je vse bolj napeto. Številni vodilni politiki si skušajo v zadnjem trenutku pridobiti čim več volivcev, po zadnjih javnomnenjskih raziskavah pa vodijo Blairovi laburisti.

Inšpekcija spet v skladiščih IRA
30. 05. 2001 00.00
Inšpektorji neodvisne mednarodne komisije so vnovič pregledali skladišča orožja Irske republikanske armade (IRA), je sporočil predsednik komisije, kanadski general John de Chastelain. IRA je marca obnovila stike s komisijo, ki je nastala na podlagi Velikonočnega mirovnega sporazuma za Severno Irsko iz leta 1998. Njena naloga je nadzorovati proces razoroževanja vseh paravojaških milic v Ulstru, je še pojasnil de Chastelain. Poleg njega sta v komisiji še Južnoafričan Cyril Ramaphosa in nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari.

Eksplozija granate v Tirani
29. 05. 2001 00.00
V eksploziji granate, ki je bila podtaknjena v košu za smeti na osrednjem mestnem trgu v albanski prestolnici Tirani, je bilo ranjenih devet ljudi, od tega dva huje, je sporočil vodja albanske policije Bilbil Mema. Šlo naj bi za granato kitajske izdelave, ki je eksplodirala na osrednjem mestnem trgu, kamor prihajajo kmetje iz okoliških mest in vasi prodajat sadje in zelenjavo. Ranjene so prepeljali v bolnišnico, policija pa je že začela preiskavo o dogodku.

Volilni imeniki že na voljo
28. 05. 2001 00.00
Priprave na referendumsko odločanje o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki bo 17. junija, so že dobro stekle. Od danes dalje bodo razgrnjeni volilni imeniki, tako da bodo volilci v tem tednu v njih lahko preverili podatke in tudi zahtevali ustrezne popravke. Obvestila o referendumu pa bodo, takšna je običajna praksa, volilci prejeli teden dni pred referendumom.

Izgredi v Angliji in na Irskem
28. 05. 2001 00.00
Okoli petsto mladih azijskega porekla se je v britanskem mestu Oldham, potem ko so nogometni navijači kamenjali hišo neke azijske družine, spopadlo s policisti. V spopadih je posredovalo okoli 500 policistov. Izgredniki so metali molotovke in tlakovce, zažganih pa je bilo tudi več avtomobilov. Pri tem je bilo ranjenih 20 policistov, devet izgrednikov pa so prijeli. Oldham je že več mesecev prizorišče rasnih nemirov, ki so eskalirali v minulih dveh nočeh. Danes zgodaj zjutraj so spopadi prenehali, vendar le zaradi ostrih ukrepov in mnogoštevilne policije. Pri odkrivanju žarišč spopadov so uporabili celo helikopter. Protestniki so v spopadih podstavili ogenj tudi v pisarni lokalnega časopisa, vendar je policija še pravočasno razgnala ljudi. V dveh nočeh spopadov je bilo ranjeno najmanj trideset ljudi, sedemintrideset pa jih je bilo aretiranih.

Napovedi v prid laburistom
24. 05. 2001 00.00
Javnomnenjske raziskave pred junijskimi parlamentarnimi volitvami v Veliki Britaniji napovedujejo veliko zmago vladajočih laburistov. Po anketi, ki jo je v dnevnik Times, imajo laburisti 25 odstotnih točk prednosti pred konservativci, kar je največ od začetka predvolilne kampanje.

Izteka se čas za vložitev kandidatur
24. 05. 2001 00.00
Po rokovniku volilnih opravil za prve volitve v svete četrtnih skupnosti, ki bodo potekale na območju ljubljanske mestne občine 17. junija, se danes ob 19. uri izteče rok, ko je potrebno pri mestni volilni komisiji vložiti kandidature ali liste kandidatov. Do tega roka lahko občani na sedežu mestne volilne komisije na Mestnem trgu 1 podpišejo obrazec podpore kandidatom oz. listam kandidatov.

Hvalica izstopil iz SDS
23. 05. 2001 00.00
Ivo Hvalica, nekdanji poslanec in do kongresa v Celju tudi podpredsednik Socialdemokratske stranke je nepreklicno izstopil iz stranke, kot glavni razlog za odhod pa navaja sobotni nastop Janeza Janše, ki je delegate kongresa pozval, naj Hvalice ne izvolijo v izvršilni odbor stranke. Hvalica meni, da so bila s tem poteptana osnovna demokratična načela in da se ne more enačiti s stranko, ki ni več demokratična. V stranki njegove odstopne izjave še niso prejeli.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Britney zaželela srečo Blairu
18. 05. 2001 00.00
Potem, ko se je za privrženko britanskih laburistov pred bližajočimi parlamentarnimi volitvami izrekla nekdanja članica skupine Spice Girls Geri Halliwell, je premieru Tonyu Blairu srečo na volitvah zaželela tudi najstniška pop zvezdnica Britney Spears. Kot je nedavno pisal časnik Daily Star, je Britney Spears Blairovemu tiskovnemu predstavniku po elektronski pošti poslala sporočilo, premier pa je v prostorih laburistične stranke obesil poster Britney Spears s pripisom: Britney za Blaira. Med britanske zvezdnike, ki so naklonjeni laburistom, spadata tudi pevec Peter Gabriel in igralec Peter Fry.

522 milijonov za referendum
15. 05. 2001 00.00
Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.

Tisk o italijanskih volitvah
15. 05. 2001 00.00
Italijanski dnevniki na prvih straneh poudarjajo prepričljivo zmago desnosredinske koalicije Silvia Berlusconija v obeh domovih parlamenta in povzemajo njegovo obljubo, da bo izpolnil vse glavne cilje, ki si jih je zadal že pred volitvami. Rimska Repubblica piše, da gre za veliko spremembo in ne le za običajno izmenjavanje levice in desnice na oblasti, kot se dogaja v vsej Evropi. Premagana je bila vlada, ki je od leta 1995 sanirala gospodarstvo in pripeljala Italijo v evropsko denarno unijo. Desnica je postala vladna sila in celo identiteta velikega dela Italijanov, to pa po zaslugi Berlusconija, ki je "odmrznil" postfašizem Gianfranca Finija, preusmeril separatizem Umberta Bossija ter si podredil dediča krščanske demokracije Casinija in Buttiglioneja. Vsemu temu je s svojo stranko Naprej, Italija! dodal moderno ideologijo "berlusconizma".

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Predvolilni molk v Italiji
12. 05. 2001 00.00
V Italiji vlada predvolilni molk pred splošnimi volitvami, na katerih bo dobrih 49 milijonov volilcev izbiralo 14. povojni parlament, ki bo državo vodil v novem petletnem mandatu. Predvolilni molk se nanaša samo na politike, medtem ko italijanski mediji še vedno objavljajo petkova sporočila kandidatov svojim volilcem, pa tudi svoje komentarje. Tokratna volilna kampanja je že obveljala za eno najostrejših in najbolj napetih v zgodovini italijanske republike.