Pred volitvami

Zaščitni zakon pred novo oviro
25. 01. 2001 00.00
Ustavna in šolska komisija italijanskega senata bosta prihodnji torek začeli nov krog pogovorov s predstavniki lokalne skupnosti z območja, kjer živi slovenska manjšina. To je predsedniku senata Nicoli Mancinu predlagal senator Severne lige Francesco Moro, predsednik pa je predlog sprejel.

Izraelci sprejeli Arafatov predlog
19. 01. 2001 00.00
Izraelci in Palestinci bodo v nedeljo v egiptovskem mestu Taba začeli mirovna pogajanja, ki naj bi trajala deset dni, je danes sporočil predsednik palestinskega zakonodajnega sveta Ahmed Qorei. Kot je dejal, je izraelska stran sinoči sprejela predlog palestinskega voditelja Jaserja Arafata o pogajanjih v Tabi. Izraelska vlada teh navedb še ni potrdila. Neimenovani sodelavec izraelskega premiera v odstopu Ehuda Baraka pa je dejal, da bo vlada odločitev o tem sprejela na zasedanju mirovnega kabineta, ki se bo predvidoma sestal jutri zvečer.

Rast spletnega kriminala na Japonskem
15. 01. 2001 00.00
Izsledki japonske vladne raziskave kažejo, da se je prejšnje leto je število poročil o računalniških virusih v deželi vzhajajočega sonca potrojilo.

Javno mnenje za Sampaia
12. 01. 2001 00.00
Javnomnenjske raziskave so le nekaj dni pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami na Portugalskem predstavile rezultate, ki kažejo, da bo Sampaio, ki so ga za položaj predsednika predlagali vladajoči socialisti, zanesljivo vodil državo še prihodnjih pet let. Sedanji predsednik Jorge Sampaio pa se skupaj s svojimi štirimi protikandidati bori proti nizki volilni udeležbi.

V Izraelu dosegli dogovor o varnosti
11. 01. 2001 00.00
Izrael je pristal, da bo v skladu z zadnjimi dogovori tudi umaknil svoje enote s področij Gaze in Zahodnega brega. Na tem območju bodo kmalu spet začele delovati mešane patrulje izraelske vojske in palestinske policije. Odločitev o tem so sprejeli predstavniki obeh strani na sinočnjem srečanju v Erezu na meji med Izraelom in palestinskimi ozemlji. Omenjene patrulje, ki so jih leta 1993 ustanovili v skladu s sporazumom iz Osla, so prenehale delovati ob izbruhu palestinske vstaje pred tremi meseci. Izraelska vojska je danes vnovič odprla prehod Rafah med Gazo in Egiptom in cestne povezave na tem območju so povedali predstavniki palestinskih varnostnih služb. Gre za rezultat nočnih pogovorov med predstavniki izraelskih in palestinskih varnostnih služb o varnostnih vprašanjih, ki so potekali na nadzorni točki Erez. Prehod Rafah, ki leži na skrajnem jugu območja Gaze, je izraelska vojska od začetka palestinske vstaje konec septembra lani že večkrat zaprla. Nazadnje so ga zaprli 1. januarja letos, potem ko je bilo v bombnem napadu v Netanji severno od Tel Aviva ranjenih več deset ljudi. V begunskem taborišču Balata, blizu Nablusa na Zhodnem bregu, je okoli dvajset maskiranih palestinskih oborožencev zažigalo fotografije Dennisa Rossa, na katerih je bilo napisano: "Pojdi domov. Ne bo novega sporazuma o beguncih." Ta slogan se tiče palestinske zahteve, da se begunci, ki so od leta 1947 zapustili Izrael, lahko vrnejo na svoje nekdanje domove. Izrael najbolj nasprotuje prav tej "pravici do vrnitve". Vodja desničarske stranke Likud Ariel Šaron je imel včeraj zvečer zborovanje pred prihajajočimi volitvami uza ministrskega predsednika. Javnomnenjske raziskave kažejo, da ima veliko prednost pred Barakom. Obljublja "mir in varnost".

Redni kongres SDS predvidoma v maju
06. 01. 2001 00.00
Svet Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji za javnost zaprti seji analiziral izide jesenskih parlamentarnih volitev ter sprejel dokument, ki vsebuje sklepe v zvezi z aktualnimi razmerami, v katerih se je znašla stranka. Po mnenju sveta SDS je program, ki ga je stranka sprejela na zadnjem kongresu leta 1999 v Portorožu, ustrezen, vendar pa po kongresu niso uspeli uveljaviti večinskega volilnega sistema - slednjega so opredelili kot ključni instrument za uresničevanje programa. Na podlagi te ugotovitve je svet naložil vsem strankinim organom, naj pričnejo s pripravami na sedmi redni kongres stranke, ki naj bi bil po četrtkovi odločitvi izvršilnega odbora SDS maja letos. Kot je po nocojšnji seji dejal predsednik SDS Janez Janša, bodo na kongresu poleg volitev vodstva med drugim sprejemali nekatere dopolnitve programa ter statuta stranke.

Na Tajskem zaprli volišča
06. 01. 2001 00.00
Na Tajskem so zaprli volišča na parlamentarnih volitvah, na katerih je 44 milijonov volilnih upravičencev volilo nove poslance. Prvi uradni izidi bodo znani jutri.

Dva mrtva v današnjih spopadih
06. 01. 2001 00.00
Medtem ko se palestinski, izraelski in ameriški pogajalci še naprej trudijo umiriti razmere, se spopadi nadaljujejo. Na Zahodnem Bregu in v Gazi sta bila ubita dva Palestinca.

Srečanje Arafata in Clintona
02. 01. 2001 00.00
Popoldne je v Washington prispel palestinski vodja Jaser Arafat, ki se bo drevi srečal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, od katerega bo zahteval dodatna pojasnila glede predloga za rešitev bližnjevzhodne krize. Clinton, ki je novoletne praznike preživel z družino v Camp Davidu, se je s helikopterjem že vrnil v Washington. Arafat ob prihodu na vojaško letališče blizu Washingtona ni dal izjave.

Bližnjevzhodnega vrha ne bo
28. 12. 2000 00.00
Izraelski premier v odstopu Ehud Barak je potrdil, da ne bo sodeloval na napovedanem vrhunskem srečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, ki naj bi pod pokroviteljstvom egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka danes potekal v letovišču Šarm el Šejk. V uradnem sporočilu so v Barakovem kabinetu zapisali, da sta se Barak in Mubarak na zadnjih posvetih dogovorila, da izraelski premier v tem trenutku ne bo potoval v Egipt. Tristranski vrh v Šarm el Šejku je že pred tem odpovedal Kairo. Medtem pa je iz Gaze proti Kairu že odpotoval Arafat, ki se bo kljub odpovedi tristranskega vrha sestal z Mubarakom, je sporočil palestinski predstavnik.

Pogovori Koštunice in Jospina
22. 12. 2000 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac je med včerajšnjim srečanjem z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico v Parizu izrazil upanje, da bodo jutrišnje parlamentarne volitve v Srbiji omogočile "napredek na poti demokracije in sprememb".

Svet SKGZ o zaščitnem zakonu
20. 12. 2000 00.00
Deželni svet Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) je na srečanju v Gorici preučil trenutni narodnostni, politični in predvsem pa organizacijski utrip v svoji organizaciji, predsednik SKGZ Rudi Pavšič pa je opozoril na težave pri sprejemanju zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji, ki je obtičal v italijanskem senatu. Težava je v tem, da je časa pred italijanskimi skorajšnjimi političnimi volitvami zelo malo in je zato upravičena bojazen, da do sprejetja zakona ne bo prišlo, čeprav sedanja, manjšini naklonjena italijanska vladna levosredinska koalicija poudarja, da je časa za njegovo sprejetje dovolj.

Peres bo kandidiral za premiera
20. 12. 2000 00.00
Nekdanji izraelski premier Šimon Peres namerava na neposrednih volitvah za položaj predsednika vlade 6. februarja nastopiti proti premieru v odstopu Ehudu Baraku. Po poročanju izraelskega radia je 77-letni Peres o tej odločitvi danes obvestil svojo Delavsko stranko. Barak je svojega strankarskega kolega sicer sinoči pozval, naj se odpove kandidaturi, saj bi ta zmanjšala Barakove možnosti na volitvah.

Koštunica bi Kosovo očistil teroristov
19. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je zavzel za spremembo mirovnega sporazuma o Kosovu tako, da bi enotam ZRJ omogočili delovanje bližje administrativni meji s Kosovom. Predlagal je, da bi demilitarizirano območje s sedanjih pet zožili na enega do dva kilometra. To bi po njegovem mnenju omogočilo ponovno vzpostavitev stabilnosti na območju. Štiri dni pred parlamentarnimi volitvami v Srbiji je Koštunica dejal, da je meja s Kosovom eno od najbolj perečih vprašanj, s katerimi se trenutno ukvarja njegova administracija. Poudaril je, da je njegov cilj očistiti Kosovo teroristov. Poudaril je, da se je pokazalo, da sile KFOR niso sposobne ustaviti nasilja na Kosovu, in pristavil, da če jim ni uspelo v pokrajini, potem je zaman pričakovati, da jim bo uspelo v dolini Preševa.

DOS začela predvolilno kampanjo
06. 12. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je danes v Beogradu začela predvolilno kampanjo pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Srbiji z obljubo, da bo odpravila še zadnje ostanke Miloševićevega režima. Eden vodij DOS in vodja Demokratične stranke Zoran 195144inđić je na novinarski konferenci poudaril, da želi DOS v Srbiji vzpostaviti zakonito oblast, se boriti proti korupciji v strukturah oblasti, decentralizirati oblast v republiki, ki vključuje tudi popolno avtonomijo Vojvodine, ter oživiti gospodarstvo.

Prva seja nove vlade
01. 12. 2000 00.00
Nova vlada Janeza Drnovška se bo danes sestala na prvi, konstitutivni seji, na kateri naj bi med drugim imenovali generalnega sekretarja vlade, oblikovali ključna vladna delovna telesa in se dogovorili o nadaljnjem delu vlade. Primopredaja poslov je dopoldne potekala med Drnovškom in dosedanjim premierom Andrejem Bajukom. Ob tem je premier Drnovšek dejal, da se zaveda, da je bilo Bajukovo delo zelo zahtevno, saj je vodil vlado v mesecih neposredno pred volitvami, hkrati pa se je prehodna vlada srečevala z mnogimi novimi stvarmi.

Aristide zmagal na volitvah
30. 11. 2000 00.00
Nekdanji haitski predsednik Jean-Bertrand Aristide je po pričakovanjih zmagal na spornih nedeljskih predsedniških volitvah. Začasni končni izidi kažejo, da je kandidat stranke Družina Lavalas prejel 91,9 odstotka glasov. Predsedniške dolžnosti naj bi prevzel 7. februarja. Haitska opozicija zaradi pomanjkanja zagotovil o demokratičnem poteku volitev ni sodelovala s svojimi kandidati in je pozvala prebivalstvo k bojkotu. Poleg Aristida je za predsednika države kandidiralo šest malo znanih kandidatov, od tega so trije tik pred volitvami umaknili svoje kandidature. Mednarodna skupnost na volitve ni poslala opazovalcev, navzoči so bili le štirje opazovalci iz združenja karibskih držav CARICOM. Podatkov o volilni udeležbi še ni.

Začetek predvolilnega boja
29. 11. 2000 00.00
Po včerajšnji odločitvi izraelskega parlamenta o razpustitvi parlamenta in sklicu predčasnih volitev se je danes v Izraelu že začel predvolilni boj. Izraelski premier Ehud Barak je danes okrepil prizadevanja za sklenitev mirovnega sporazuma s Palestinci, nekdanji premier Benjamin Netanjahu, ki velja za Barakovega protikandidata za mesto premiera, pa je napovedal, da se bo predčasno vrnil iz tujine, kjer ima serijo predavanj. Poleg tega so vodstva večjih izraelskih strank skušala določiti točen datum predčasnih volitev, ki bodo predvidoma maja prihodnje leto. Uradna pogajanja glede datuma volitev se bodo začela v ponedeljek.

195144inđić v Ljubljani
28. 11. 2000 00.00
Današnji obisk v Ljubljani pomeni znak, da je v odnosih med Slovenijo in ZRJ minila zima in da prihaja pomlad, je dejal v kratki izjavi predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić po srečanju z gostiteljem, predsednikom republike Milanom Kučanom. Ob tem je izrazil upanje, da bodo spori iz preteklosti ostali del zgodovine, ki se ne bodo nikoli več ponovili. Predsednik Kučan je izrazil pripravljenost Slovenije na sodelovanje pri reševanju problemov, s katerimi se sooča Srbija zaradi slabih razmer v gospodarstvu in na socialnem področju, prihajajoče zime ter v tranzicijskih procesih, kar bo po njegovem mnenju tudi prednostna naloga nove slovenske vlade. Povedal je še, da je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na nedavnem pogovoru povabil na obisk v Slovenijo in izrazil upanje, da bo do srečanja kmalu prišlo.

Ion Iliescu dobil večino
27. 11. 2000 00.00
Nekdanji komunist Ion Iliescu je po preštetju 39 odstotkov glasovnic v prvem krogu nedeljskih predsedniških volitev v Romuniji dobil največ glasov, vendar pa se bo v drugem krogu, 10. decembra, pomeril z drugouvrščenim, skrajnim nacionalistom Corneliem Vadimom Tudorjem. Ionesca naj bi po prvih podatkih podprlo 36,5 odstotka volilcev, Tudorja pa 29,5 odstotka. Dokončni uradni izidi predsedniških volitev najverjetneje ne bodo znani pred torkom. V boju za položaj predsednika države so kandidatu liberalcev, nekdanjemu premieru Theodorju Stolojanu, sedanjemu predsedniku vlade Mugurju Isarescuju in zunanjemu ministru Petru Romanu že pred volitvami pripisovali le malo možnosti. Za štiriletni predsedniški mandat se je sicer potegovalo še sedem manj znanih imen, med njimi ena ženska in trije neodvisni kandidati.

Napeto med volitvami na Haitiju
26. 11. 2000 00.00
Na Haitiju danes v zelo napetem ozračju potekajo predsedniške volitve. Po ocenah poznavalcev ima največ možnosti za zmago Jean-Bertrand Aristide, prvi haitijski predsednik, ki je bil pred desetimi leti izvoljen na svobodnih volitvah. Aristida so strmoglavili z državnim udarom leta 1991, oblast pa je ponovno prevzel po ameriškem vojaškem posredovanju leta 1994, ker pa ustava ne omogoča dveh zaporednih mandatov je dve leti zatem odstopil.

Srečanje Kučana s predsednikom bundestaga
24. 11. 2000 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan, ki se je udeležil 6. evropskega foruma v Berlinu, se je sestal s predsednikom bundestaga Wolfgangom Thiersejem. Slovenski predsednik je dejal, da je nemški parlament s svojo odločitvijo pred desetletjem omogočil mednarodno priznanje Slovenije, ki pa ga je naša država s svojim razvojem že upravičila. Nato je gostitelju predstavil povolilna dogajanja v Sloveniji oziroma ga seznanil s potekom oblikovanja nove vlade in mu obenem zagotovil, da bodo strateške usmeritve Slovenije v evropskih integracijah tudi z novo vlado ostale nespremenjene.

Nadomestne volitve v Veliki Britaniji
23. 11. 2000 00.00
V Veliki Britaniji so se v treh volilnih enotah pričele nadomestne volitve za tri sedeže v spodnjem domu britanskega parlamenta. Nadomestne volitve potekajo v Glasgowu in Prestonu zaradi smrti dveh poslancev ter v West-Bromwichu zaradi odhoda nekdanje predsednice parlamenta Betty Boothroyd.

Kouchner zapušča svoj položaj
17. 11. 2000 00.00
Vodja prehodne uprave Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Bernard Kouchner je po poročanju Varnostnemu svetu ZN o poteku lokalnih volitev na Kosovu dejal, da bo ostal na položaju še toliko časa, dokler generalni sekretar ZN Kofi Annan ne najde njegovega naslednika. Kouchner je potrdil, da Annan tako osebo že išče. Ustanovitelj organizacije Zdravniki brez meja je sicer članom VS ZN večkrat omenil, da ga najverjetneje vidijo zadnjič v vlogi vodje misije UNMIK. Kouchner je dejal, da vojna na Kosovu še ni končana in da je vzpostavljanje miru še vedno težavna naloga, kljub uspešnim lokalnim volitvam, ki so jih izvedli 28. oktobra. Po Kouchnerjevem nastopu se je k razpravi prijavilo vseh 15 članov VS, kakor tudi predstavnika Albanije in ZR Jugoslavije.

Noč preobratov na Floridi
16. 11. 2000 00.00
Tabor ameriškega demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora je včeraj na floridskem vrhovnem sodišču vložil pritožbo, v kateri zahteva, naj se sodišče izjasni o legalnosti in načinih ročnega preštevanja glasovnic s predsedniških volitev, so sporočili viri na sodišču. Posebni Gorov odposlanec na Floridi, nekdanji ameriški državni sekretar Warren Christoper, je že pred tem napovedoval ta pravni postopek. Zadnji uradni izidi volitev v ameriški zvezni državi Florida kažejo, da predsedniški kandidat republikanske stranke George W. Bush vodi pred Gorom za 300 glasov. Po teh izidih je Gore v vseh 67 volilnih okrožjih od prvega štetja po volitvah 7. novembra pridobil 2841 glasov, Bush pa jih je pridobil 1357. Po prvem štetju 8. novembra je imel Bush 1784 glasov prednosti pred Gorom, ki je zdaj skopnela na 300 glasov. V petek, 17. novembra, morajo biti objavljeni še rezultati glasovanja po pošti. Po neuradnih podatkih naj bi bilo teh glasovnic najmanj 10.000. Sinočnji razvoj dogodkov na Floridi, kjer bo padla odločitev o 43. predsedniku ZDA, se je lahko po razgibanosti primerjal z volitvami 7. novembra, ko sta se kandidata George Bush mlajši in Al Gore menjavala v vodstvu. Podpredsednik ZDA Al Gore je sinoči predlagal izhod iz povolilnega zapleta na Floridi in ponujal, sicer "mlahavo" roko sprave Bushu, ki jo je ta v skladu s pričakovanji zavrnil, sicer pa je politično-pravno preigravanje potekalo ves dan. Vrhovno sodišče Floride je najprej zavrnilo predlog državne sekretarke Katherine Harris, da odredi konec ponovnega ročnega preštevanja glasov.

Po odločitev na sodišče?
16. 11. 2000 00.00
Kandidata za ameriškega predsednika, republikanec George W. Bush in demokrat Al Gore, ostajata nepopustljiva v bitki za Belo hišo, katere izid pa bo, kot se zdi, nazadnje odvisen od odločitve sodišč. Napetost med obema taboroma se približuje vrelišču, medtem pa je Gore danes pri pravosodnih oblasteh vložil novo pritožbo proti republikancem. Gore je sicer včeraj Bushu predlagal srečanje na štiri oči, ki pa ga je slednji gladko zavrnil. Oba kandidata imata namreč različna stališča tako glede načina kot tudi nadaljevanja vnovičnega preštevanja glasov v ameriški zvezni državi Florida, ki je s svojimi 25 elekorskimi glasovi ključna pri odločitvi o tem, katerega kandidata so Američani 7. novembra izvolili za svojega 43. predsednika.

V DZ začeli tajno glasovanje
16. 11. 2000 00.00
Državni zbor je prešel na tajno glasovanje o predlogu predsednika države Milana Kučana za izvolitev predsednika LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade.

Ustavne spremembe na Hrvaškem
10. 11. 2000 00.00
Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

V torek volitve v ZDA
04. 11. 2000 00.00
Ameriški volivci bodo v torek, 7. novembra, odšli na volišča, kjer bodo oddali glasove za enega od 16 predsedniških kandidatov, volili pa bodo tudi 34 od skupno 100 zveznih senatorjev in vseh 435 članov predstavniškega doma zveznega kongresa. V ospredju zanimanja ostaja boj za položaj 43. predsednika ZDA, pri čemer ostajata edina kandidata z možnostmi za zmago republikanec George Bush mlajši in demokrat Al Gore.