RAZSTAVA

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16
Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Fotografije Alana Gelatija na ogled na Ljubljanskem gradu
01. 07. 2021 20.30
Italijanski fotograf Alan Gelati je med drugim fotografiral za Harper's Bazaar in italijanski Vogue ter se spoprijateljil z marsikaterim svetovnim zvezdnikom, ki se je znašel pred njegovim objektivom. Nekateri, tudi Nicole Kidman, Sean Penn in Neymar, so tako zdaj na ogled na Ljubljanskem gradu.

Portret slikarja Davida Hockneyja na dražbi prodali za izjemen znesek
30. 06. 2021 21.15
Na dražbi pri Sotheby's v Londonu so za nekaj več kot 17,3 milijona evrov prodali portret britanskega slikarja, grafika in fotografa Davida Hockneyja, ki ga je naslikal njegov prijatelj in sodobnik Lucian Freud. Portret je umetnik slikal leta 2002, delo pa je nastajalo več kot sto ur. Za umetnino, ki je bila na dražbi prvič, se je potegovalo pet zbirateljev.

Janša: V Ormožu so pred 30 leti dosegli več kot Špartanci
27. 06. 2021 15.29
Predsednik vlade Janez Janša se je udeležil slovesnosti ob 30. obletnici bojnih spopadov med osamosvojitveno vojno na območju Ormoža. Pri tem je dogajanje v Ormožu primerjal z bitko med Špartanci in Perzijci pri Termopilah pred skoraj 2500 leti in dodal, da so v Ormožu pred 30 leti dosegli več kot Špartanci, so sporočili iz Ukoma. Premier se je udeležil tudi 27. tabora Slovencev po svetu, ki poteka pod naslovom Slovenci pred 30 leti in danes, na katerem je poudaril pomen rojakov po svetu pri osamosvojitvi Slovenije.

Razstava fotografij z dogodki, ki so nas privedli do osamosvojitve
25. 06. 2021 19.57
Kdo so ljudje, ki so krojili osamosvojitev? To smo mi vsi, je prepričan s Pulitzerjem nagrajeni fotograf Srdjan Živulović, ki je pred tridesetimi leti v objektiv ujel dogodke, ki so nas privedli do samostojne države. Zborovanja, volitve, barikade. Pa letala jugoslovanske vojske, ki so med drugim napadla brniško letališče. Tam so ob 30. obletnici prevzema nadzora Slovenije nad svojim zračnim prostorom odkrili spominsko obeležje.

Slovenci v zamejstvu svoje vtise iz časov osamosvajanja predstavili na razstavi
23. 06. 2021 19.46
Kako so čas osamosvajanja doživljali Slovenci v zamejstvu in po svetu? Kaj se jim je najbolj vtisnilo v spomin? Njihove zgodbe so predstavljene na razstavi, ki so jo odprli v Etnografskem muzeju v Ljubljani. Veteranske organizacije pa so ob 30-letnici osamosvojitve izdale zbornik Vezisti in zveze, v katerem so tudi doslej še neobjavljeni dokumenti.

Miroslav Cerar: Šport je slovenski paradni konj
21. 06. 2021 15.45
"Naš šport je paradni konj naše države," je na današnjem dogodku v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani ob treh desetletjih uspehov in dosežkov športa v samostojni Sloveniji poudaril slovenski olimpijec Miroslav Cerar, predsednik slovenske olimpijske akademije.

Zaprli sporno razstavo, ki je ženske razporejala od 'najlepše do najgrše'
19. 06. 2021 15.01
Umetniška galerija v kitajskem mestu Šanghaj se je opravičila za promocijo sporne razstave, ki je fotografije in videoposnetke žensk razvrstila od "najlepših do najgrših".

Kaj se je dogajalo na Gorenjskem leta 1991?
18. 06. 2021 08.00
Skok v čas nastajanja države, poti do osamosvojitve, kako so prebivalci Gorenjske od blizu doživljali dneve vojne za Slovenijo, v čas gospodarske krize in stavk, a tudi prvih korakov, uspehov in novih pridobitev, vam ponuja razstava Gorenjska v letu 1991. Več o njej nam je zaupala avtorica razstave.

Ob 76. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj opozorila pred razraščanjem sovraštva
12. 06. 2021 15.01
Slovesnost ob 76. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minila v znamenju spomina na strahote vojne. Govorci so spregovorili tudi o današnjih časih in opozorili na nevarnost razraščanja sovraštva ter ponavljanja zgodovine.

Na Bledu biologinja rešila 130 eksotičnih živali
03. 06. 2021 20.18
Biologinji Niki Leben je uspelo rešiti 130 eksotičnih živali, ki jih je, potem ko so se jim nekdanji lastniki odpovedali, zbrala pod eno streho, tik ob Blejskem jezeru. Ko je morala biti zaradi ukrepov ob širjenju koronavirusa njena razstava zaprta in ni imela denarja niti za hrano za živali, so ji pomagali dobri ljudje in prostovoljci iz vse Slovenije. Del zbranega denarja je lahko vložila celo v prenovo prostorov.

Razstava 30: 'Posvečena vsem, ki so prispevali svoj kamenček v mozaik osamosvojitve'
28. 05. 2021 16.33
Osamosvojitev in upanje sta besedi o pričakovanju nečesa boljšega, pa čeprav v luči upora in – še huje – vojne. Vse to se zrcali v fotografijah prvega slovenskega Pulitzerjevega nagrajenca, fotoreporterja Srdjana Živulovića, ki je prav ob 30. rojstnem dnevu Slovenije v Narodnem muzeju Slovenije postavil razstavo z naslovom 30. Kako je Živulović v prvih bojnih vrstah, v množici, v strahu, predvsem pa veselju v svoj objektiv lovil trenutke, ki so bili za Slovenijo prelomni?

Razstava v Evropskem parlamentu vendarle bo, a pod pogoji Simonitija
27. 05. 2021 11.07
Razstava sodobne slovenske likovne umetnosti v stavbi Evropskega parlamenta v Bruslju med slovenskim predsedovanjem EU je potrjena. Bo pa postavljena pod pogoji, ki jih je določil kulturni minister Simoniti. Kot so sporočili z ministrstva, bodo v Sloveniji izbrana dela in pa tista iz stalne zbirke parlamenta razstavljena v dveh sklopih.

Na svetovni razstavi Expo tokrat tudi originalna kraljeva mumija
23. 05. 2021 09.36
Egipt namerava na svetovno razstavo Expo v Dubaju pripeljati več replik in eno od originalnih 22 kraljevih mumij. Gre za mumije, ki so jih nedavno v spektakularnem sprevodu preselili iz starega Egipčanskega muzeja v Narodni muzej egipčanske civilizacije.

Razstava vendarle bo? Peterica evropskih poslancev za pomoč prosi Sassolija
20. 05. 2021 11.15
Pet od osmih evropskih poslancev iz Slovenije se je podpisalo pod pismo, v katerem predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija prosijo za pomoč, da bi odpovedano razstavo del slovenskih umetnikov vendarle pripeljali v Bruselj. Predlagali so dve možnosti: postavitev bi lahko organiziral Evropski parlament sam ali pa bi nalogo prevzeli oni. V pismu manjkajo podpisi Romane Tomc, Milana Zvera in Franca Bogoviča.

Simoniti krivdo za odpoved razstave prevalil na Evropski parlament
19. 05. 2021 11.35
Minister za kulturo Vasko Simoniti je vendarle pojasnil, zakaj je odpovedal razstavo likovnih del slovenskih umetnikov v Bruslju. Za "zadrego" naj bi bilo krivo pogojevanje Evropskega parlamenta, ki je želel v razstavo vključiti tudi tista dela slovenskih avtorjev, ki so del njihove trajne zbirke. Kot pravijo na ministrstvu, na tak pogoj niso ogli pristati. "Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," je ob tem povedal Simoniti.

Deset let botrstva: 8000 botrov pomagalo 11.000 otrokom
17. 05. 2021 19.10
Že deset let v Sloveniji poznamo projekt Botrstvo. Na Valu 202 vsak teden objavijo zgodbe otrok, ki živijo pod pragom revščine – takšnih, ob katerih je težko ostati ravnodušen, je kar 41.000. V desetih letih je nekaj več kot 8000 botrov pomagalo 11.000 otrokom in rešilo njihovo prihodnost. In prav na te prihodnosti, ki jih sicer morda ne bi bilo, opozarja razstava ob obletnici projekta Botrstvo. S pomočjo botrov otroci dobivajo priložnost za ustvarjanje lepše prihodnosti. Otrokom lahko pomagate tako, da postanete boter ali darujete v sklad projekta Botrstvo. Več o projektu pa Anita Ogulin iz ZPM Moste-Polje.

Razstave pred predsedovanjem v Bruslju ne bo
17. 05. 2021 18.57
V Evropskem parlamentu so potrdili odpoved razstave slovenskih umetniških del v Bruslju, ki bi bila na ogled v času predsedovanja Slovenije Svetu EU. Kot so zapisali, jih je o odpovedi razstave obvestilo stalno predstavništvo Slovenije pri EU. Takšne občasne razstave so sicer pripravljali od leta 2011.

Obeleževanje dneva zmage napolnilo center prestolnice
09. 05. 2021 12.55
Predsednik ZZB NOB Križman in ljubljanski župan Janković sta se ob dnevu zmage vnovič zavzela za ohranjanje vrednot partizanstva in proti poskusom potvarjanja zgodovine. "Narod, ki ne spoštuje svoje zgodovine, nima prihodnosti," je dejal Janković. Kritična sta bila do aktualne vlade. Tradicionalne prireditve ob prazniku sicer letos kroji epidemija covida-19, a na Prešernovem trgu se je zbrala množica ljudi.

Vandali zažgali umetniško delo na pročelju Palače Cukrarna
04. 05. 2021 10.37
Iz Mestne galerije Ljubljana so sporočili, da so ponoči vandali na pročelju Palače Cukrarna uničili oziroma zažgali umetniško delo Katharine Cibulke, ene izmed umetnic, ki se trenutno predstavljajo na razstavi v Mestni galeriji Ljubljana.

V Londonu fotografska razstava Bryana Adamsa o brezdomcih
30. 04. 2021 07.55
V londonski galeriji Atlas je prvič v Veliki Britaniji na ogled razstava Homeless s fotografskimi portreti uličnih prodajalcev časopisa The Big Issue. V veliki meri brezdomne prodajalce je v Londonu med letoma 2011 in 2017 fotografiral priznani kanadski glasbenik Bryan Adams. Dobrodelna razstava je odprta do 5. junija.

Razstava kot opomin in opozorilo, da ko 'ni koncertov, ni plakatov'
29. 04. 2021 12.30
Še dober teden si lahko v Ljubljani pri Figovcu ogledate razstavo Koncertni plakat, v sklopu katere je predstavljenih 41 koncertnih plakatov različnih glasbenih žanrov iz vse Slovenije. So tudi naprodaj prek spleta, saj zbirajo sredstva za delavce v koncertni industriji. Z nami sta spregovorila člana komisije za izbor plakatov Peter Baroš in Tomaž Drozg.

Poročna obleka princese Diane po 25 letih znova na ogled
26. 04. 2021 18.55
Z junijem bo v Kensingtonski palači znova na ogled poročna obleka, v kateri je Diana prisegla večno zvestobo svojemu izbrancu, princu Charlesu. Kar četrt stoletja je minilo, odkar so si lahko oboževalci pokojne princese obleko ogledali v živo, zeleno luč za razstavo pa sta tokrat prižgala njena sinova, William in Harry.

Neznanci vlomili v grad Cmurek in razdejali razstavo Neskončne trate norosti
24. 04. 2021 13.53
Neznanci so v noči s četrtka na petek vlomili v Muzej norosti na gradu Cmurek, pri čemer so razdejali skladišče z dokumentacijo in muzejskimi artefakti ter razstavo Neskončne trate norosti. Kot je povedala predsednica sveta zavoda Muzeja norosti Darja Farasin, vlom razumejo kot pritisk na delo vseh, ki si prizadevajo za kulturni spomenik.

V Srbiji prihodnji teden Dnevi slovenskega filma
23. 04. 2021 08.55
V beograjski Jugoslovanski kinoteki bodo od 26. do 29. aprila potekali Dnevi slovenskega filma. Dneve bosta uvedli projekcija kratkega dokumentarnega filma Neločljivi scenarista in režiserja Marka Naberšnika ter celovečerni dokumentarno-igrani film Antigona – kako si upamo! režiserja Janija Severja, so sporočili s Slovenskega filmskega centra (SFC).

Metropolitanski muzej umetnosti in revija Vogue načrtujeta tradicionalni gala ples
13. 04. 2021 14.00
Metropolitanski muzej umetnosti in modna revija Vogue sta v skupni izjavi za javnost sporočila, da načrtujeta tradicionalno gala prireditev, imenovano MET gala. Ta se zgodi vsako leto v prostorih muzeja, kjer priredijo velik modni spektakel, sledi pa mu gala ples, na katerega so povabljena tudi zvezdniška imena.

Laibach maja z albumom We Forge the Future
08. 04. 2021 21.08
Skupina Laibach je za 1. maj naznanila izid novega albuma z glasbo v živo z naslovom We Forge the Future. Album, ki bo izšel pri GOD Records, je dokument nastopa skupine v madridskem Muzeju Reina Sofia 26. novembra 2017. Studijski izdelek je že mogoče prednaročiti, je sporočila skupina.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'
05. 04. 2021 19.45
Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Fantazija in prevara: za skrivnostnim kultom Sabmyk stoji nemški umetnik
23. 03. 2021 10.34
Britanska aktivistična skupina Hope Not Hate je potrdila, da za novim spletnim kultom, ki podpihuje in producira teorije zarote, stoji nemški trgovec z umetninami Sebastian Bieniek. Mreža Sambyk je v zadnjih mesecih zabeležila veliko rast števila privržencev, zato so mnogi, predvsem različne skupine, ki se borijo proti nestrpnosti in rasizmu, zaskrbljeni.

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno
20. 03. 2021 13.00
V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.