RAZSTAVA

V cvetočem Mozirskem gaju letos brez pomladanske razstave

13. 04. 2020 20.21

V Mozirskem gaju že 42 let pripravljajo pomladansko razstavo tulipanov in narcis, letos bodo, pa čeprav je vse cvetoče, prvič vrata za obiskovalce ostala zaprta. To je cena, ki jo je treba plačati za to, da preprečimo širjenje koronavirusa. Letošnje vreme pa je poskrbelo, da je ves park v cvetju. Mi smo bili s kamero tam, da vam pričaramo vsaj delček lepot Mozirskega gaja.

Zimske počitnice v družbi pitonov, pajkov, kuščarjev in legvanov

15. 02. 2020 18.26

Bled bo med zimskimi počitnicami gostil več kot 40 zanimivih turistov. Ogromna anakonda, dvometrski legvan, pitoni, pajki in različni kuščarji ... Vsem je skupno, da so se jih prvotni lastniki naveličali ali pa niso več zmogli skrbeti zanje, nato pa jih je posvojila biologinja Nika Leben. Njeno poslanstvo je skozi njihove zgodbe pokazati, da so vsi njeni ljubljenčki prikupna živa bitja in je strah pred njimi odveč.

Sestrična Elvisa Presleyja kot častna gostja koncerta v Festivalni dvorani

28. 01. 2020 17.40

Elvis Presley bi osmega januarja, če bi bil še živ, praznoval 85 let. V počastitev njegovega rojstnega dne je v Ljubljani na ogled razstava njegovih osebnih predmetov, v Festivalni dvorani pa boste lahko slišali tudi njegove originalne glasbenike. Kot častna back vokalistka bo poleg Elvisovih originalnih Holladay sisters zapela še njegova sestrična Donna Presley.

V Ljubljano prispela razstava 400 osebnih predmetov nesmrtnega Elvisa

27. 01. 2020 17.50

V Ljubljani smo pričakali skupino originalnih Elvisovih glasbenikov, ki vsako leto pridejo v Evropo in izvajajo njegovo glasbo. To bi si želel, saj je vedno hotel imeti turnejo po Evropi, je povedala njegova sestrična, ki se je tokrat pridružila skupini, in svojih okroglih 70 let praznuje pri nas. S koncertom bodo proslavili 58 let Elvisa, skupaj z njimi pa je pripotovalo tudi njegovih 400 osebnih predmetov.

Britney Spears bo v francoski galeriji razstavila svoja likovna dela

14. 01. 2020 17.13

Pevka Britney Spears že več let oboževalce preseneča s svojim umetniškim talentom, saj na Instagramu večkrat deli videoposnetke, medtem ko slika na platno. Njen talent je prepoznala tudi francoska galerija Sympa, kjer sedaj pripravljajo razstavo njenih del.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled

12. 01. 2020 07.47

Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Po 'najbolj božičnih ulicah Vojnika': 'Tisoč rok' izdelalo 250 jaslic

17. 12. 2019 06.00

V Vojniku so znova na ogled jaslice iz najrazličnejših materialov, ki so nastale po zamislih posameznikov, družin, društev, umetnikov od blizu in daleč - na ogled so celo jaslice iz Južne Afrike. Lani je razstava privabila okoli 40.000 obiskovalcev, ob veliki odmevnosti, ki je pomembno prispevala k prepoznavnosti kraja, pa gre v prvi vrsti za projekt, ki je na prav poseben način združil lokalno skupnost.

Ali ste vedeli, da so v čevljih z visoko peto sprva naokrog hodili moški?

09. 12. 2019 16.59

Kakšno pot pa do danes naredili čevlji? Moški z vrha družbene lestvice so prvi začeli s trendi visokih pet, ki so danes simbol ženskosti. Razstava Bosi. Obuti. Sezuti. v Slovenskem etnografskem muzeju predstavlja tako zgodovino razvoja čevljev kot tudi zgodbe njihovih poti. Kar je bilo nekoč le lokalno rokodelstvo, je danes ogromna industrija, a kdo več zapravi za obuvala? Moški ali ženske?

Gruzijski aktivist pojedel razstavljeno banano, vredno 108 tisočakov

08. 12. 2019 11.41

Umetniški aktivist David Datuna si je privoščil dragocen prigrizek. Pojedel je namreč banano, prilepljeno na zid, ki je bila razstavljena na umetniškem sejmu v Miamiju. Nenavadno umetniško delo je Italijan Maurizio Cattalan prodal francoskemu zbiratelju umetnin, ta pa je zanj odštel neverjetnih 108.000 evrov.

Banana, prilepljena na steno, v Miamiju prodana za 108 tisočakov

07. 12. 2019 10.26

V eni od galerij v Miamiju so prodali nenavadno umetniško delo. Banano, prilepljeno na steno z lepilnim trakom, so prodali za približno 108.000 evrov. Pod idejo se je podpisal italijanski umetnik Maurizio Cattelan, ki je med drugim ustvaril stranišče, izdelano iz zlata.

Slovenska mesta so zasvetila v decembrskem sijaju

29. 11. 2019 11.22

Praznične luči, ki so se prižgale v večjih slovenskih mestih, so naznanile prihod veselega decembra, časa, ko zadiši po božično-novoletnih radostih. V Ljubljani so luči prižgali danes ob 17.15 na Prešernovem trgu, v Mariboru petnajst minut prej na Trgu generala Maistra. V Kopru je zažarelo ob 17. uri, v Velenju pa uro zatem.

Znameniti španski režiser Almodovar tudi kot slikar

26. 11. 2019 08.00

Španski režiser in oskarjevec Pedro Almodovar je pri svojih 70 letih prešel med slikarje. V kulturnem in umetnostnem centru Tabacalera v Madridu se predstavlja na razstavi Flores (Cvetlice) z deli, ki jih je naslikal z umetnikom Jorgejem Galindom.

V Egiptu razkrili mumificirana levja mladiča

23. 11. 2019 20.38

V Egiptu so javnosti prvič na ogled predstavili številne artefakte, ki so jih arheologi odkrili lani na območju Sakare. Med njimi sta tudi dva mumificirana levja mladiča.

Novo priznanje za Ano Roš: postala ambasadorka za gastronomski turizem

20. 11. 2019 17.34

Ana Roš, ki je postala najboljša kuharska mojstrica za leto 2020 po mnenju svetovnega gastronomskega vodnika Gault&Millau, se je z ekipo Hiše Franko začasno 'preselila' v Madrid, kjer gostujejo v okviru dogodka, na katerem predstavljajo mednarodno priznane restavracije. Svetovna turistična organizacija pa ji je podelila naziv ambasadorke za gastronomski turizem.

Ženska, ki je sicilijanski mafiji nasproti stala le s kamero

18. 10. 2019 07.43

Letizia Battaglia. Njen priimek v italijanščini pomeni bitka. Fotografinja, rojena v Palermu, ki je najbolj poznana po fotografijah, na katerih je prikazana sicilijanska mafija Cosa Nostra, je več kot dvajset let sledila njihovi krvavi sledi. "Bila sem praznih rok, z izjemo kamere, s katero sem se borila proti njim," opisuje svoje življenjsko delo.

'Alan Ford je priročnik za prihodnost, celo bolj kot Nostradamus'

13. 10. 2019 08.00

Vsi zamudniki si lahko še ta konec tedna ogledate razstavo Alan Ford teče častni krog, ki jo je zadnjih pet mesecev gostila ljubljanska Narodna galerija. Razstava, ki je največja tovrstna na svetu, s kar 162 originalnimi tablami stripa je pritegnila okoli deset tisoč obiskovalcev, nam pa je več o njej povedal avtor Rok Glavan.

Talent brez meja: 16-letna slikarka vabi na svojo prvo razstavo

12. 10. 2019 17.46

16-letna Hannah Horvat iz Maribora navdušuje s svojimi slikami. Prve risbice je risala pri treh letih, prvo pravo sliko ustvarila pri desetih, pri šestnajstih pa bo imela že svojo prvo razstavo. Poznavalci pravijo, da jo odlikuje velik talent in da so njene slike prava umetniška dela. Skoraj težko je verjeti, da jih je ustvarilo tako mlado dekle.

Jamarstvo za najmlajše: 'Tam spodaj se čas ustavi'

06. 10. 2019 07.11

"Pri raziskovanju jam ni moč vnaprej načrtovati poti, kaj šele časa, porabljenega za raziskovanje. Spodaj se čas ustavi, zato se lahko ob okvirni napovedi, kdaj se bomo vrnili na površje, zmotimo tudi za več ur," pojasnjuje jamarska reševalka Mateja Mazgan. Vpogled v jamarstvo pa so zdaj v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani dobili tudi otroci.

'Brez karakterja ni teatra'

29. 09. 2019 07.00

Čar in umetnost lutkarstva sta, kako neživi stvari, nekemu predmetu, vdahniti življenje. O lutkarskem poklicu, ideji in nastanku lutke in kamišibaja smo se pogovarjali s priznano lutkovno ustvarjalko Jeleno Sitar in etnomuzikologom Igorjem Cvetkom, umetniško-raziskovalnim tandemom lutkarskega gledališča Zapik, ki sta pripravila razstavo Od skice do lutke.

Najlepše fotografije na svetu in največja kriza na svetu

27. 09. 2019 06.00

Vrhunski fotografi in snemalci z vsega sveta skušajo z edinstvenimi posnetki narave, živali in ljudi opozoriti na nujnost zaščite okolja in boja proti podnebnim spremembam. Za osupljivimi podobami se skrivajo tedni in meseci dela v neusmiljenem puščavskem ali arktičnem okolju. Toda ne gre le za polarne medvede in pingvine, opozarjajo, podnebne spremembe bodo tako ali drugače dosegle prav vsakega od nas.

Ovire so samo izzivi, ki jih je treba preplezati

20. 09. 2019 20.08

Svet najbolj vidijo tisti, ki se ne bojijo segati visoko in ne priznavajo nobenih meja. In skozi njihove oči je prekrasen. To so dokazali slikarji, ki svoja dela zdaj razstavljajo na ministrstvu za kulturo. Njihova posebnost je, da te slike niso ročna dela, saj slikarji rok ne morejo uporabljati. A so vseeno postali umetniki.

Mladi Tržačani izrazili nezadovoljstvo in jezo zaradi italijanskih provokacij

18. 09. 2019 06.00

Skupina mladih iz Trsta se je odzvala na nedavno dogajanje na Reki. Poudarili so, da želijo deliti svoje nezadovoljstvo in jezo zaradi italijanskih provokacij. ''Srečanje, spoznavanje, tkanje vezi in skupni projekti so najboljši odgovor, ki ga lahko skupaj damo tistim, ki nas skušajo deliti z retoriko in sovražnimi govori,'' so zapisali.

'Dobro fotografijo lahko narediš kjer koli, ni pomembno, kdo je na odru'

16. 09. 2019 16.44

Miro Majcen je fotograf, ki že dvanajsto leto fotografira za 24ur.com, v svoj objektiv pa je ujel na stotine zvezdnikov in predvsem glasbenikov. Za 20 let kariere je v motorističnem baru na Rudniku pripravil 20 fotografij na temo klasičnega rocka. Razložil nam je nekaj več o razstavi in svojem ustvarjanju.

Iz Ljubljanskega barja potegnili zgodovinski ponos britanskega vojnega letalstva

11. 09. 2019 16.22

V Parku vojaške zgodovine Pivka so predstavili najdbo, ki je pritegnila pozornost mnogih ljubiteljev letalstva in zgodovine druge svetovne vojne. Avgusta so namreč na Ljubljanskem barju izkopali ikonično lovsko letalo Spitfire, ki so ga septembra 1944 nad Ljubljano sestrelili Nemci.

Mozirski gaj postal začasen dom pitonov, pajkov in ostalih eksotičnih živali

15. 08. 2019 14.42

Obiskovalci Mozirskega gaja lahko na prostem občudujejo pitone, anakonde, legvane, ptičje pajke in orjaške kopenske želve. Na svoj račun bodo prišli tudi ljubitelji konjev, saj bodo na ogled postavili tudi lipicance.

Zabavna plat kemije, ki je temelj našega življenja

08. 08. 2019 20.53

Kemija je temelj življenja. Da pa bi o tem prepričali ljudi, so kemiki pripravili posebno razstavo na bregu Ljubljanice, ki je posvečena kemijskim elementom. Kemija je lahko zanimiva za vsakogar, kajti mnogi elementi imajo tudi čarobne lastnosti. Vaš najljubši kemični element pove tudi veliko o vas samih.

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva

20. 07. 2019 07.00

Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Dopustniška nostalgija: sindikalni domovi, prenatrpana vozila in postanki za malico

07. 07. 2019 08.14

Se še spomnite, kako smo včasih dopustovali? Počitnice v sindikalnih prikolicah in domovih, pakiranje ter trpanje kovčkov in opreme v vozila, dolgi zastoji, pa obvezne malice sredi poti. Ste se tudi vi čudili, kako vam je uspelo vso opremo spravili v avto? Tako je bilo včasih, ko so bile poletne počitnice družinski vrhunec leta.

Na Ljubljanskem gradu razstava Alana Hranitelja

05. 07. 2019 20.22

Številne gledališke predstave, opere, filmi in legendarni akrobatski cirkus Cirque du Soleil. Ustvarjalnost kostumografa Alana Hranitelja je res vsestranska. Ustvarja že 33 let in ob obletnici so na Ljubljanskem gradu postavili razstavo Vzporedni svetovi Alana Hranitelja.

Papež in Šarec govorila tudi o odnosu med Cerkvijo in državo v Sloveniji

27. 06. 2019 16.01

Slovenski premier Marjan Šarec se je v Vatikanu srečal s papežem Frančiškom, s katerim sta govorila predvsem o Zahodnem Balkanu. Med temami pogovorov so bile tudi migracije ter odnosi med Cerkvijo in državo v Sloveniji, vključno s financiranjem zasebnega šolstva. Ob robu obiska pa so v Vatikanskih muzejih odprli razstavo Plečnik in sveto.