RAZSTAVA

Kdo je družina Boljkovac, ki je Narodnemu muzeju posodila domnevne ponaredke?

10. 06. 2022 06.11

Ena največjih afer v slovenski kulturi je odnesla direktorja Narodnega muzeja Slovenije. Pavel Car je še v sredo trdil, da je 160 del vrhunskih svetovnih umetnikov avtentičnih, dan kasneje pa, da je ob burnem odzivu strokovne in medijske javnosti spoznal, da je bil naiven in je vodenje projekta zaupal napačni osebi. Toda kdo sploh je družina Boljkovac, ki je muzeju posodila umetniška dela? In kako je mogoče, da slovenski slikarski krogi ne zanjo ne za njeno domnevno dragoceno umetniško imetje še do afere niso vedeli?

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja

09. 06. 2022 15.32

Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Na razstavi ob jubileju tudi Elizabetina obleka s kronanja

29. 05. 2022 15.50

Na razstavi, ki bo na ogled to poletje, bo mogoče uživati tudi ob pogledu na prekrasno obleko, ki jo je kraljica Elizabeta II. nosila na kronanju 2. junija 1953. V Londonu potekajo priprave na veliko praznovanje kraljičinega platinastega jubileja, ki se bo zgodilo 4. junija.

Kraljica razstavo cvetja obiskala s pomočjo električnega golf vozila

24. 05. 2022 08.46

Težave z mobilnostjo niso preprečile 96-letni kraljici Elizabeti II., da si ne bi ogledala tradicionalne razstave cvetja v Chelseaju. Nasmejana monarhinja si je pisano naravo ogledala iz udobnega električnega golf vozila znamke Rolls-Royce.

V ljubljanskem muzeju na razstavi uniforma polkovnika

18. 05. 2022 17.59

V ljubljanskem muzeju boste kmalu lahko videli prav poseben eksponat, ki ima zelo zanimivo zgodovino. Zanjo sta doslej vedela le dva človeka. Skrivnost se je razkrila, ko je direktor muzeja naredil nekaj, kar v knjigah počne le Sherlock Holmes. Po zankah na uniformi je po detektivsko odkril ime njenega lastnika. In to ne katero koli ime.

Kraljica Elizabeta II. dobre volje na zaključni razstavi konj

16. 05. 2022 13.30

Britanska kraljica Elizabeta II. je bila na zaključku kraljeve konjske razstave v Windsorju dobre volje in brez večjih gibalnih omejitev. Kraljica se je le rahlo naslanjala na sprehajalno palico, na posnetku finala vsakoletne parade žrebcev pa je bilo videti, kako se smehlja na tribuni glavne arene.

Kraljica Elizabeta II. presenetila z obiskom razstave konj

13. 05. 2022 18.09

Kraljica Elizabeta II. se je nepričakovano pojavila na razstavi konj in konjskih dirkah, ki jih je organizirala Windsorska palača. 96-letna monarhinja se je na kratko pot od palače do prizorišča napotila v spremstvu voznika, dirke, na katerih so tekmovali tudi njeni trije poniji, pa si je ogledala kar iz udobja svojega avtomobila.

V Londonu prvi LGBTQ+ muzej na Otoku

10. 05. 2022 07.01

V Londonu je minuli teden odprl vrata prvi LGBTQ+ muzej v Združenem kraljestvu. Namen muzeja, ki je v stavbi iz 19. stoletja v bližini preurejenega območja železniške postaje King's Cross, je namenjen predstavitvi zgodovine in kulture britanske LGBTQ+ skupnosti širšemu občinstvu.

V Nemškem zgodovinskem muzeju na ogled portreti Angele Merkel

04. 05. 2022 12.26

Nemška fotografinja Herlinde Koelbl je tri desetletja portretno fotografirala nekdanjo nemško kanclerko Angelo Merkel. Fotografije, ki pričajo o politični karieri nekoč najvplivnejše evropske političarke, so sedaj predstavljene v Nemškem zgodovinskem muzeju v Berlinu. Razstava je na ogled do 4. septembra.

Harry in Meghan povabljena na praznovanje kraljičinega platinastega jubileja

19. 04. 2022 08.48

Zakonca, ki sta se pred časom umaknila s svojih položajev aktivnih članov kraljeve družine in čez lužo pričela novo življenje, sta po poročanju angleških medijev prejela vabilo na praznovanje kraljičinega platinastega jubileja, ki bo v prvi polovici junija. Princ Harry in Meghan Markle naj bi se v tem času kraljevi družini pridružila tudi na znamenitem balkonu Buckinghamske palače.

Maya Ruiz-Picasso muzeju v Parizu podarila očetove umetnine

16. 04. 2022 15.39

Hči španskega umetnika Maya Ruiz-Picasso je Picassovemu muzeju v Parizu podarila izbor očetovih del iz svoje zasebne zbirke. Javnost jih ima priložnost prvič videti na razstavi, ki je v muzeju že na ogled. Ponujajo vpogled v manj znana obdobja Picassove umetniške kariere.

Mineva 30 let od začetka obleganja Sarajeva: 'Nikoli ne bomo izgubili upanja'

05. 04. 2022 12.56

30 let po začetku vojne v Bosni in Hercegovini se Sarajevo poklanja svojim državljanom, ki so preživeli najdaljše vojaško obleganje v sodobni zgodovini, in se spominja na tisoče tistih, ki ga niso. Številni preživeli pripovedujejo, da je letošnja obletnica zanje še posebej težka, saj jo obeležujejo v času, ko podobno trpljenje doživljajo civilisti v Ukrajini. Žrtvam so se poklonili na mostu, kjer sta umrli prvi žrtvi, županja Sarajeva pa je izrazila upanje, da se sarajevski scenarij ne bo ponovil v Ukrajini.

Slovenski paviljon na Expu obiskalo okoli milijon obiskovalcev

02. 04. 2022 19.57

Po šestih mesecih se je končala svetovna razstava Expo v Dubaju, na kateri se je predstavilo 191 držav, med njimi tudi Slovenija. Slovenski paviljon je v pol leta obiskalo okoli milijon obiskovalcev, med njimi tudi številni državni in občinski funkcionarji, nekateri so v Dubaj potovali celo večkrat. Od štirinajstih ministrstev jih le pet ni poslalo svojih predstavnikov v Emirate. Kdo vse pa je šel v Dubaj in kaj je Slovenija dobila v zameno za več kot 100.000 evrov, kolikor so stala ta potovanja?

Osnovnošolka Anja je navdih za zmagovalni Plakat miru dobila med kvačkanjem

28. 03. 2022 13.14

13-letna Anja Rožen z Raven na Koroškem je med 600.000 otroki z vsega sveta pokazala, da zna na najbolj izviren, umetniški način upodobiti tematiko Vsi smo povezani. Zato je postala zmagovalka mednarodnega natečaja Plakat miru. Njen plakat predstavlja zemljo, ki povezuje in združuje ljudi. Mlada umetnica pa je navdih zanj dobila med učenjem kvačkanja.

Na razstavi o moški modi skozi stoletja na ogled tudi obleka Harryja Stylesa

18. 03. 2022 08.50

V londonskemu Muzeju kraljice Viktorije in princa Alberta (Victoria & Albert Museum) bodo odprli razstavo o moški modi skozi stoletja. Na ogled bodo različni kosi moških oblačil, od srajc z volani iz 18. stoletja do Guccijeve obleke, ki jo je za naslovnico modne revije Vogue oblekel pevec Harry Styles.

Vsi oljčni nasadi van Gogha prvič razstavljeni skupaj

11. 03. 2022 17.22

V van Goghovem muzeju v Amsterdamu je na ogled razstava Van Gogh in oljčni nasadi, na kateri je po več kot 130 letih združenih vseh 15 slik oljčnih nasadov nizozemskega umetnika. Umetnik jih je naslikal leta 1889, v času svojega bivanja v psihiatrični bolnišnici v Saint-Rémyju v bližini Arlesa. Slike so sicer danes razpršene po različnih zbirkah.

Umetnini Eve Petrič vključeni v prvo razstavo v vesolju

19. 02. 2022 13.35

Raketa Antares podjetja Northrop Grumman bo v soboto iz izstrelišča v Virginiji proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) ponesla prvo vesoljsko razstavo. Ta združuje 65 del umetnikov z vsega sveta. Med njimi je tudi Slovenka Eva Petrič, ki je za to priložnost pripravila deli v velikosti kubičnega centimetra.

Expo si je v živo ogledalo že več kot 13,5 milijona obiskovalcev

15. 02. 2022 12.20

Svetovno razstavo Expo si je v živo samo v zadnjem tednu ogledalo milijon obiskovalcev, skupna številka do danes pa je 13,5 milijona obiskovalcev, so našteli organizatorji. Dodatnih 121 milijonov je ogled opravilo virtualno predvsem zaradi različnih koncertov svetovnih zvezdnikov. Slovenija se je med drugim predstavila svetu s 3D-modelom kranjske čebele, ki je 100-krat večji od te živali v naravi. Za glasbeno predstavitev pa sta poskrbela Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal.

V Vrbi in Kranju za praznik kljub epidemiološkim omejitvam pestro

08. 02. 2022 08.22

Slovenski kulturni dan tudi letos vabi v rojstni kraj Franceta Prešerna in v mesto, v katerem je preživel svoja zadnja leta. V Vrbi, iz katere tokrat prihaja poziv "Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo", proslave letos ni, so pa možni individualni pohodi po poti kulturne dediščine. V Kranju v okrnjeni obliki poteka Prešernov smenj. Predsednik DZ Igor Zorčič je v spremstvu župana, podžupana in direktorja Zavoda za turizem položil venec k Prešernovemu spomeniku pred kranjskim gledališčem.

Počivalšek Slovenijo na Expu izpostavil kot državo z visoko kakovostjo življenja

08. 02. 2022 09.46

Svetovna razstava Expo 2020 Dubaj s slovenskim nacionalnim dnevom v ospredje postavlja Slovenijo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je državo predstavil kot kreativno in gospodarsko močno zeleno državo z visoko kakovostjo življenja. Napovedal je, da bo slovenski paviljon v Dubaju ostal tudi po koncu Expa.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'

27. 01. 2022 06.00

Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Novi Sad je uradno prevzel naziv Evropska prestolnica kulture

22. 01. 2022 00.15

Novi Sad je na silvestrovo pravoslavnega novega leta postal »Evropska prestolnica kultureE. Več kot 400 umetnikov iz Srbije in Evrope je na Silvestrovo - edine umetniške proslave v Evropi, skupaj s publiko dosegli vrhunec, ter pokazali, kako ohraniti in promovirati dediščino tistih, ki so dosegli evropske in svetovne okvirje - Mileva Marić Einstein, Milutina Milanković, Dragiša Brašovana in Ljubomir Micić.

Na Expu v Dubaju bosta Slovenijo zastopala mlada pevka in ustvarjalec video vsebin

21. 01. 2022 19.21

To, kar so za športnike olimpijske igre, je za podjetnike, umetnike in znanstvenike svetovna razstava, ki jo letos gosti Dubaj. Govorimo o EXPU 2020, ki je vrata odprl oktobra lani in traja vse do konca marca letos. In tam bosta našo državo in sebe predstavljala tudi mlada Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal z ekipo. Tako 26-letna pevka kot 21-letni ustvarjalec video vsebin znanje in izkušnje nabirata že več let. Kdo sta in kaj počneta?

V Londonu prva razstava o popularni videoigri Fortnite

20. 01. 2022 19.16

Ameriški umetnik Kaws s pravim imenom Brian Donnelly in galerija Serpentine v Londonu sta pripravila prvo razstavo o videoigri Fortnite. Umetnik je v galeriji postavil svoja platna in barvne skulpture, vzporedno pa sta se v videoigri, ki ima več sto milijonov rednih igralcev, pojavila virtualna replika londonskega muzeja in njegova razstava.

V Londonu na ogled akvareli princa Charlesa

15. 01. 2022 12.16

Princ Charles, britanski prestolonaslednik, je razstavil najobsežnejši izbor svojih akvarelov doslej. Valižanski princ jih je v zadnjih petih desetletjih kljub svojemu natrpanemu urniku ustvaril približno 680. V kapeli iz 19. stoletja v nekdanji vojašnici Chelsea Barracks v Londonu jih je na ogled 79.

Novi Sad: slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture 2022

08. 01. 2022 00.15

Novi Sad, ki se nahaja na bregovih Donave, eno uro vožnje od Beograda, je vedno izstopal po svoji kulturni in zgodovinski edinstvenosti. Ko vprašate njegove prebivalce, po čem je poseben, vam bodo odgovorili, da gre za mesto, kjer se stoletja srečujeta in prepletata Srednja Evropa in Balkan. Dejansko je ta kulturno-zgodovinska mešanica vidna na vsakem koraku. Prav to se odraža v edinstvenem umetniškem prazniku v Evropi – skupaj s silvestrovanjem pravoslavnega novega leta bo Novi Sad dobil naslov Evropska prestolnica kulture.

V Britanski knjižnici razstava originalnih predmetov Paula McCartneyja

30. 12. 2021 21.12

V Britanski knjižnici je na ogled gradivo iz osebnega arhiva britanskega pevca, nekdanjega člana legendarnih The Beatles. Predstavljeni so rokopisi pesmi, fotografije in originalni spominki iz McCartneyjeve glasbene kariere, ki jih ima javnost sedaj priložnost videti prvič.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo

20. 12. 2021 06.40

Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.