Samo Pahor

Poslanci izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico

27. 10. 2022 17.20

Poslanci so na seji državnega zbora izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico, za viceguvernerja Banke Slovenije pa vnovič postavil Primoža Dolenca. Za mesto kandidata za sodnika na Sodišču EU pa so podprli Marka Ilešiča.

Obsodbe napada na Niko Kovač, oglasili so se tudi ragbisti

25. 10. 2022 19.19

Po napadu na znano aktivistko Niko Kovač, v katero se je dopoldne na Bavarskem dvoru z vso silo zaletel neznanec in jo odrinil, se vrstijo obsodbe iz političnega sveta. Napad nanjo so obsodili predsedniki vlade, republike in državnega zbora, ljubljanski župan, predsedniška kandidata Nataša Pirc Musar in Anže Logar. S pomenljivo objavo pa so se oglasili tudi slovenski ragbisti – objavili so fotografijo treh postavnih reprezentantov in pripisali: "Zaleti se vame!" Nato so dodali so še: "Žrtvam fizičnih in verbalnih napadov, zlorab in poniževanja sporočamo, da jim stojimo ob strani. Tako moralno kot tudi v resničnem življenju."

31 let, odkar je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo

25. 10. 2022 08.45

25. 10. je dan suverenosti, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA) zapustil območje Slovenije. V noči na sredo bo minilo 31 let, odkar je Slovenijo zapustil zadnji vojak JLA. S tem je bila v Sloveniji zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Letos je osrednja slovesnost potekala v Gornji Radgoni. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec: "Slovenska osamosvojitev je častno, je največje dejanje, zanj pa sta bila zaslužna tedanja celotna slovenska politika in celotno slovensko ljudstvo."

Volišča odprla svoja vrata, volivci izbirajo med sedmimi kandidati

23. 10. 2022 07.00

Volivci se bodo v prvem krogu predsedniških volitev, sedmih v zgodovini države, izrekli, katerega od sedmerice predsedniških kandidatov si želijo v prihodnjem petletnem mandatu videti na položaju predsednika republike. Več kot 3000 volišč bo odprtih med 7. in 19. uro, na njih pa bo lahko svoj glas oddalo približno 1,7 milijona volilnih upravičencev. Do konca glasovanja pa še vedno velja volilni molk. Svoj glas so oddali že vsi kandidati.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'

21. 10. 2022 11.06

Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?

21. 10. 2022 10.00

S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?

05. 10. 2022 06.00

Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

'Kakšna druga izbira? Koalicija v danem trenutku pravzaprav ni imela nobene izbire'

19. 10. 2022 21.36

Predzadnji predsedniški kandidat, ki so ga gostili v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Milan Brglez. Gre za kandidata, ki ima podporo dveh koalicijskih strank, a je v predsedniško tekmo vstopil razmeroma pozno, šele po odstopu kandidatke Marte Kos. A sam pravi, da ni bil druga izbira za prvo mesto v državi. Za predsedniško kandidaturo se je odločil šele, ko se je prepričal, da to ne bo povzročilo razdora v koaliciji. Bi se odzval povabilu Putina, podprl legalizacijo marihuane, se poklonil žrtvam v Kočevskem rogu?

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat

18. 10. 2022 20.29

V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

'Edina tradicija, v katero verjamem, je antifašistična tradicija'

17. 10. 2022 21.18

V tednu pred volitvami se nadaljujejo pogovori s predsedniškimi kandidati v oddaji Svet na Kanalu A. Tokrat je bil gost kandidat Levice Miha Kordiš. Med drugim je pogovor potekal o tem, ali bi znal biti predsednik vseh, ali obžaluje katero od svojih izjav in kakšen bi bil kot predsednik. Poudarja, da je v kampanjo vstopil z namenom, da bi predsedniški funkciji vrnil vsebinsko težo. Obljublja, da se bo kot predsednik postavil za ljudi in okolje.

Ali izjave predsedniških kandidatov držijo?

17. 10. 2022 19.38

Na POP TV lahko spremljate prvo veliko predvolilno soočenje predsedniških kandidatov. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave kandidatov. V studiu se soočajo Milan Brglez, Anže Logar, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'

16. 10. 2022 18.50

V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

'Kot bivši predsednik bom pri komentiranju še veliko bolj zadržan'

16. 10. 2022 10.30

Borut Pahor po desetih letih zapušča predsedniško palačo. Kako se ozira na svojih deset let na predsedniškem položaju, ki se mu pravkar iztekajo? Ve, da bo njegova zapuščina tudi glasna kritika, da je v ključnih trenutkih molčal, a hkrati pove, da se bo kot bivši predsednik oglašal še manj. Obljubo, da je poskušal biti predsednik vseh, je držal, pravi. Prepričan je, da je pripomogel k spravi. Priznal nam je tudi, s katerim predsednikom vlade – pet jih je zamenjal – je sodeloval najmanj in s katerim največ.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?

14. 10. 2022 06.00

Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?

14. 10. 2022 06.00

Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'

13. 10. 2022 19.58

Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Prebilič ta hip stavke zdravnikov ne bi podprl, prav tako ne članstva Ukrajine v Natu

11. 10. 2022 19.30

Čez slabih 14 dni nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji SVET NA KANALU A bodo v tem času gostili vseh sedem kandidatov za predsednika republike. Prvi v nizu pogovorov s kandidati za predsednika republike je bil Vladimir Prebilič. Kakšna so njegova stališča o aktualnih domačih temah, zakaj ta hip ne podpira članstva Ukrajine v Natu, kaj bi obdržal iz Pahorjevega predsedovanja in katerim temam bi se kot predsednik bolj posvečal?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'

02. 10. 2022 07.00

Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Kordiš: Mesto predsednika države ni zgolj stvar prestiža

01. 10. 2022 19.35

V čem bi bil Miha Kordiš drugačen predsednik od Boruta Pahorja? V predvolilnem intervjuju je ocenil, da Pahor ni predsednik vseh, saj da delavnih ljudi, ki se jih v družbi ne sliši, ne zastopa. Poslanec Levice, ki je politično kariero zgradil tudi na stališčih, uperjenih proti zvezi Nato, bi v primeru zmage sicer postal tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. In kaj bi storil s Slovensko vojsko, če bi imel politično moč? Bi jo ukinil?

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'

27. 09. 2022 06.00

Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Ocena mandatov predsednika republike Boruta Pahorja

24. 09. 2022 10.52

"V 10 letih predsednikovanja Boruta Pahorja smo ga marsikdaj lahko preslišali, nismo pa ga mogli spregledati." Tako je črto pod Pahorjev predsedniški mandat potegnil antropolog Dan Podjed. Poleg njega so o Pahorju za 24ur Fokus govorili še pisatelj in nekdanji politik Tone Partljič, zdravnica in predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa dr. Metoda Dodič Fikfak in odlična poznavalka javnega mnenja in javnomnenjskih raziskav Janja Božič Marolt.

'Ne glede na ustrahovanja, ob nepravilnostih ne smem biti in ne bom tiho'

22. 09. 2022 11.24

Poslanska skupina SDS je v parlamentarni postopek vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon. Očita ji zlorabo diplomatsko-konzularne mreže za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah. Fajonova je v odzivu na interpelacijo povedala, da ni presenečena, saj da naj bi se ta že dalj časa pripravljala. Povedala je, da ji je z interpelacijo v pogovoru grozil tudi veleposlanik v ZDA.

'Kajzer je kršil zakon, zato je bil odpoklic nujen'

21. 09. 2022 07.46

Zunanja ministrica Tanja Fajon je zatrdila, da je veleposlanik v ZDA Tone Kajzer kršil zakon o zunanjih zadevah, zato je bil predčasen odpoklic nujen. Dodala je, da je s podrobnostmi seznanila predsednika Boruta Pahorja, s katerim se v New Yorku udeležujeta splošne razprave svetovnih voditeljev na 77. zasedanju Generalne skupščine ZN. Ta je sicer podpisal odpoklic veleposlanika, a je bil kritičen, ker ni bil predhodno obveščen o njegovi pripravi.