Samo Pahor

Janša o predsedovanju EU: Pokazalo se je, da smo bili na večino kriz slabo pripravljeni
05. 07. 2021 08.04
Redno julijsko zasedanje DZ se je začelo s predstavitvijo šestmesečnega programa predsedovanja Slovenije Svetu EU s prednostnimi nalogami. Poslancem ga je predstavil predsednik vlade Janez Janša, ki je izpostavil okrevanje in odpornost kot jasen odgovor na krize, s katerimi se je soočila unija in ki da so razkrile slabo pripravljenost nanje. Glede konference o prihodnosti EU je poudaril pomen vključenosti čim več deležnikov. V nadaljevanju je skupaj z ministri nato tudi odgovarjal na poslanska vprašanja. V opoziciji so medtem kritični do premierjevega govora, pa tudi do prvih dni slovenskega predsedovanja Svetu EU.

Evropska komisija prejela Hojsovo 'opravičilo' brez opravičila
05. 07. 2021 13.14
Izjavi Aleša Hojsa o "svinji v vrhu evropske birokracije" so sledili številni burni odzivi v Sloveniji in Evropi. Potem ko je predsednik države Borut Pahor povedal, da bi notranji minister moral najti način za opravičilo, je Hojs sporočil, da so bila vsa pojasnila in opravičila poslana Evropski komisiji še pred predsednikovim pozivom. Toda v Evropski komisiji navajajo, da so zgolj prejeli pojasnilo vladnega predstavnika, v katerem komisiji zagotavljajo, da izjava ni bila usmerjena proti kateremu izmed njenih članov. Prav tako v opravičilu, razen v njegovi oznaki, ni razbrati opravičila ministra za sporne izjave, zgolj obžalovanje zaradi pojasnjevanja notranjepolitičnih tem.

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16
Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Če nimaš zelo tehtnih razlogov, se moraš na klic republike odzvati pritrdilno'
02. 07. 2021 15.51
V predsedniški palači je potekala javna predstavitev kandidata za sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije, zaslužnega profesorja in dr. pravnih znanosti Janeza Kranjca. Pahorjevo povabilo za kandidaturo je Kranjc sprejel, saj se je zgledoval po besedah častnega doktorja ljubljanske univerze, Josepha Weilerja.

'Holmec – simbol odločnosti, hrabrosti in požrtvovalnosti slovenskih policistov'
28. 06. 2021 21.34
Na nekdanjem mejnem prehodu Holmec je potekala osrednja slovesnost ob dnevu Policije in ob 30. obletnici spopada na mejnem prehodu med tedanjo slovensko milico in Teritorialno obrambo ter vojaki JLA. Gre za enega pomembnejših oboroženih bojev v osamosvojitveni vojni, v katerem so vojaki jugoslovanske armade skušali po kratkem ultimatu zavzeti mejni prehod. Objekt na meji so slavnostno poimenovali po dveh padlih policistih. Predsednik države je ob tem dejal, da je slovenska Policija obranila in varovala prebivalce in svojo domovino.

Kriptosvet – obljubljena dežela ali črna luknja?
26. 06. 2021 08.58
Se čudite, od kod nekaterim, sploh mladim, ogromno denarja, luksuzna stanovanja, hiše, prestižni avtomobili, mogočne jahte in razkošne počitnice? V marsikaterem primeru gre za kriptomilijonarje, novopečene bogataše, ki so s prodajo kriptovalut obogateli v izjemno kratkem času. A kriptosvet skriva mnoge pasti. Ne le, da vrednosti večine kriptovalut – tudi najstarejše, bitcoina – zadnje čase vztrajno padajo, gre tudi za odvisnost, ko zlasti najstniki v upanju na hiter zaslužek dneve in noči preživljajo za računalniki, ljudje pa se zadolžujejo, najemajo kredite, jemljejo hipoteke in nemalokrat izgubijo vse.

Pahor: Mogoče je najti skupno pot, če se jo išče. Janša: Borili se bomo, da bodo veljali enaki vatli
25. 06. 2021 07.15
V Ljubljani je potekala osrednja proslava ob dnevu državnosti. Pripravili so jo na Trgu republike, z dogodkom pa so obeležili tudi prevzem predsedovanja Slovenije Svetu EU. Ker pa politika in drugi akterji niti ob 30. rojstnem dnevu niso zmogli "praznične enotnosti", je potekala tudi alternativna proslava, na osrednji, ki so jo zaključili z veličastnim ognjemetom, pa je manjkalo kar nekaj vidnih slovenskih politikov.

Čestitke in poslanice politikov, Pahor: Slovenija je rojena za uspeh
25. 06. 2021 18.44
Ob današnjem dnevu državnosti iz slovenskih političnih vrst prihajajo čestitke. Ob praznovanju 30 let samostojne Slovenije so v parlamentarnih strankah izpostavili dosežke v zadnjih treh desetletjih, v delu opozicijskih strank, ki se ne bodo udeležile osrednje državne proslave, pa so ob tem tudi kritični do potez aktualne vlade.

Se bo opozicija udeležila proslave ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije?
23. 06. 2021 15.17
Lanska državna proslava ob obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije je minila v napetem ozračju, zaznamovanem s političnim razkolom med podporniki vlade in njenimi nasprotniki. In tudi letos, ob okroglem jubileju države, ne kaže, da si bodo politični akterji segli v roke. Enotni niso niti v opoziciji. Medtem ko v SD še niso sprejeli odločitve, Levica in LMŠ sporočata, da se bosta udeležili alternativne proslave, na osrednjem dogodku pa bodo prisotni predstavniki SAB in DeSUS.

Obeležitev 30-letnice Slovenije z mašo za domovino
22. 06. 2021 06.38
V ljubljanski stolnici je ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference Stanislav Zore daroval mašo za domovino ob dnevu državnosti. Maše so se udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Igor Zorčič, premier Janez Janša in predsednik DS Alojz Kovšca.

Pahor pod Lipo sprave posvojil izjavo SAZU o slovenski spravi
15. 06. 2021 16.30
V parku pod Lipo sprave so tudi letos zaznamovali dan krivde, odpuščanja in sprave. Predsednik republike Borut Pahor je v govoru spomnil na dolgoletna prizadevanja za popravo krivic. V letos sprejeti izjavi SAZU pa je prepoznal dokument, ki doslej najbolj prepričljivo nagovarja javnost k spravi, zato jo je ob tej priložnosti tudi slovesno posvojil.

Ob 76. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj opozorila pred razraščanjem sovraštva
12. 06. 2021 15.01
Slovesnost ob 76. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minila v znamenju spomina na strahote vojne. Govorci so spregovorili tudi o današnjih časih in opozorili na nevarnost razraščanja sovraštva ter ponavljanja zgodovine.

Petkovi kolesarji: To je protest za manjkajočega predsednika
11. 06. 2021 18.16
Petkovi kolesarji že več kot leto dni vztrajajo na ljubljanskih ulicah. Tokrat so svoj protest usmerili proti predsedniku države Borutu Pahorju, za katerega pravijo, da je "manjkajoči predsednik", njegova funkcija pa da je umrla že pred letom dni. V središču Ljubljane so prebrali odprto pismo Pahorju ter izvedli "simbolno komemoracijo za funkcijo predsednika države".

Kučan: V mojem dokumentu ni niti besede o spreminjanju meja
11. 06. 2021 12.24
Predsednik republike Borut Pahor meni, da bi moralo poročilo nekdanjega predsednika Milana Kučana o BiH iz leta 2011 ostati zaupno. Vlada je namreč v četrtek z dokumenta umaknila oznako zaupno. "To poročilo ni namenjeno javnosti, namenjeno je političnim odločevalcem in menim, da bi moralo pri tem ostati," je izjavil. Kučan pa je ocenil, da je poteza vlade namenjena preusmerjanju pozornosti s tako imenovanega slovenskega non-paperja.

STA bo morala jasno ločiti povzetke novic za javno službo od ostalih novic
08. 06. 2021 13.31
Osnutek uredbe o opravljanju javne službe STA določa, da mora STA za javno službo pripravljati povzetke novic, ki so jasno ločeni od celotnih novic, ki jih STA prodaja v okviru tržne dejavnosti. Uredba določa način izračuna nadomestila za javno službo, kakšne tržne storitve lahko STA izvaja, in določa nadzor, ki ga nad STA opravlja Ukom. "Če bo uredba sprejeta, bomo za njeno izpodbijanje in začasno odredbo uporabili vsa pravna sredstva, kajti za obSTAnek gre," je med drugim v sporočilu za javnost zapisal direktor STA Bojan Veselinovič. Da je osnutek uredbe neustaven ocenjujeta tudi DNS in SNS.

'Odpustiti ne pomeni pomesti pod preprogo in tudi ne reči, da zločin ni zločin'
05. 06. 2021 16.14
Pred kapelo Božjega usmiljenja ob grobišču pri breznu pod Krenom v Kočevskem rogu je potekala spominska slovesnost z mašo za žrtve revolucionarnega nasilja. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša, ljubljanski nadškof Anton Stres pa je v pridigi opozoril, da sprave ni mogoče doseči z enim samim dejanjem, temveč da gre za proces, ki ima več korakov.

Tonin: Koalicija gre naprej, ne pa v predčasne volive. Šarec: Takšna vlada ne more biti operativna
31. 05. 2021 23.04
Kaj so se v teh vročih političnih časih na rednem ponedeljkovem vrhu koalicije dogovorili predsednik vlade Janez Janša, predsednik SMC Zdravko Počivalšek in NSi Matej Tonin. Je pred nami teden, ko bomo izvedeli, ali bo predsednik vlade Janez Janša v parlamentu vezal zaupnico pri naslednjem glasovanju, morda tudi o razrešitvi Igorja Zorčiča, ki ga vladajoča koalicija tudi v drugem poskusu ni uspela razrešiti - zbrala je 45 glasov. Koliko smo v resnici blizu predčasnim volitvam, ki so jih ob podpori opozicijskih strank zahtevali protestniki na petkovem zborovanju proti vladi, je ali ni Slovenija v politični krizi, predsednik države Pahor pravi, da ni vprašanje ali smo v politični krizi, ali ne. Ampak ali vlada ravna prav, ali ne.

Pahor vztraja: Slovenija ni v politični krizi
31. 05. 2021 18.41
Kaj je Borut Pahor želel povedati z oceno, da Slovenija ni v politični krizi, ampak se nahaja v razmerah povečane politične negotovosti? Gre za odgovor legitimno zaskrbljeni mednarodni javnosti glede družbenega in političnega vrenja v Sloveniji, za našo televizijo pojasnjuje predsednik republike. Odziv opozicije je oster, Pahorju med drugim očitajo, da se samo dela, da krize ne vidi.

Pahor: Slovenija ni v politični krizi, ampak v razmerah povečane politične negotovosti
30. 05. 2021 18.05
Slovenija ni v politični krizi, se pa nahaja v razmerah povečane politične negotovosti, je ob srečanju s predsednikoma Nemčije in Portugalske dejal predsednik republike Borut Pahor. O usodi vlade odločata vlada in parlament, to ni v pristojnosti predsednika republike, je še poudaril. Trije predsedniki so izpostavili pomen etnonosti Evrope in evropske ideje.

Protestniki zaustavili promet, na 'novem' Trgu republike odmevalo 'volitve zdaj'
28. 05. 2021 07.27
Nepregledna množica protestnikov je zavzela ljubljanske ulice, iz prestolnice so odmevali pozivi 'stop janšizmu, volitve zdaj'. Namesto na Trgu republike, ki ga je Policija zavarovala z ograjo, so se protestniki zbrali na križišču Celovške in Tivolske ceste, kjer so zaustavili promet in ustanovili 'novi' Trg republike. Poslovili pa so se z napovedjo, da se protesti že naslednji petek nadaljujejo.

Janša: Pekrski dogodki uvertura vojne za Slovenijo
22. 05. 2021 15.44
Pekrski dogodki so bili po besedah predsednika vlade Janeza Janše uvertura vojne za Slovenijo. "Šlo je za prvo merjenje realne moči med Slovenijo in Beogradom, med slovensko teritorialno obrambo in slovensko policijo na eni ter jugoslovansko armado na drugi strani," je dejal v govoru na slovesnosti ob obletnici pred mariborsko Kadetnico.

Janša: Ne sme se omejevati tistih, ki imajo drugačne poglede na prihodnost EU od mainstreama
20. 05. 2021 17.16
Razprava o prihodnosti Evropske unije mora biti odprta, je na Brdu pri Kranju dejal premier Janez Janša. Na konferenci o prihodnosti Evrope je sicer govora o zelenem in digitalnem prehodu, odpornosti EU in kibernetski varnosti, pa tudi o digitalnem davku in demografski sliki EU – temah, pri katerih ni veliko enotnosti. Razpravi o prihodnosti EU bo namenjen tudi blejski strateški forum, je še napovedal Janša.

Inzko o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu: To je igra z ognjem
19. 05. 2021 13.07
"To je izredno nevarno, igra z ognjem. Nihče se nima pravice igrati s takimi stvarmi." Tako o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu pravi Valentin Inzko, koroški Slovenec, ki po 12 letih končuje svoj mandat kot najvišji predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Dokumenta, ki riše nove meje na Balkanu na etničnih osnovah, sam ne bi nikoli podpisal. "Podpis bi bil povezan s krvjo," je prepričan. Milorad Dodik je bil nekoč njegov prijatelj. Zdaj ima njegova stališča za veleizdajalska.

Vučić o srečanju na Brdu: Ni bilo burno, užival sem
17. 05. 2021 16.54
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ob predčasnem odhodu z Brda pri Kranju povedal, da je bilo na srečanju veliko stvari, o katerih niso bili soglasni, tudi vprašanje spreminjanja meja. Zanikal je, da je bilo dogajanje burno – kot je dejal v izjavi za srbske medije je pravzaprav 'užival'.

Pahor: Bilo je veliko razhajanj, povišanih tonov in pomiritev
17. 05. 2021 07.22
Pahor je ob deseti obletnici pobude procesa Brdo-Brioni na Brdu pri Kranju gostil vrh voditeljev tega procesa. Priznal je, da je bil to eden najzahtevnejših sestankov, saj je bilo treba narediti zelo veliko, da so prišli do kompromisa. V skupni izjavi, ki so jo sprejeli, pozivajo EU, naj vidi Zahodni Balkan kot celoto in ne samo kot posamične države. V dokumentu pa ni omenjeno nasprotovanje spreminjanju meja. Milanović je opozoril, da v tem procesu ne morejo reševati bilateralnih težav držav članic. Vučić je namreč predčasno odšel in povedal, da je bilo na srečanju veliko stvari, o katerih niso bili soglasni.

Kirn o izobešenju izraelske zastave: 'To niso poteze, ki odlikujejo kredibilno zunanjo politiko'
15. 05. 2021 19.52
Različni pogledi na potezo vlade, ki je na pročelje vladne palače izobesila izraelsko zastavo v znak solidarnosti do judovske države. Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Roman Kirn je prepričan, da takšna poteza ni državotvorna, ter svari pred enostavnimi in enostranskimi stališči Slovenije v zapletenem konfliktu. Podpredsednik vlade Matej Tonin pa pravi, da gre za jasno sporočilo teroristični organizaciji Hamas.

Pahor: Slovenija nasprotuje spreminjanju meja, saj mirna sprememba ni mogoča
14. 05. 2021 15.07
Predsednik republike Borut Pahor je po pogovoru s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v Beogradu ponovil nasprotovanje spremembam meja na Zahodnem Balkanu. Vučić pa je na skupni novinarski konferenci poudaril, da Beograd zagovarja načelo nespremenljivosti meja v skladu z odločitvami Združenih narodov.

'Politika prispeva k številnim napetostim, namesto da bi prispevala k pomiritvi'
05. 05. 2021 16.25
Novakova, Fajonova, Bogovič in Brglez so zaskrbljeni nad psihosocialno situacijo in družbeno klimo v Sloveniji. Pahorja v pismu pozivajo, naj v skladu z avtoriteto, ki mu jo daje Ustava RS, naredi vse za umiritev situacije. "Politikom in politiki ne sme biti dovoljeno vse. Nasprotno – politikom in politiki mora biti dovoljeno manj, kot je dovoljeno prebivalkam in prebivalcem," opozarjajo.

Logar Tihanovski izrazil podporo v boju za demokratično Belorusijo
03. 05. 2021 14.28
Minister za zunanje zadeve Anže Logar je na neformalnih delovnih pogovorih sprejel belorusko opozicijsko voditeljico Svetlano Tihanovsko. Na pogovoru je Tihanovska podrobneje predstavila situacijo v Belorusiji, Logar pa je izrazil podporo Slovenije v boju za demokracijo. "Slovenija kot država, ki se je izvila iz nedemokratičnega sistema, še posebej pozorno spremlja demokratične procese v drugih državah," je ob tem dejal zunanji minister, Tihanovska pa se je zahvalila za podporo. "Samo skupaj nam lahko uspe in lahko zmagamo," je dejala.

Za obSTAnek: Na tej točki vsi stojimo ali pademo, gre za biti ali ne biti
03. 05. 2021 08.25
Svetovni dan svobode medijev je v Sloveniji med drugim posvečen tudi razmeram na STA, saj je stekla donatorska kampanja Za obSTAnek, da bi premostili finančne težave, v katerih se je znašla Slovenska tiskovna agencija. Ta namreč letos ne prejema nadomestila za javno službo. Kot so poudarili na novinarski konferenci, ki se je je udeležilo tudi večje število novinarjev, je nujno potrebna "širša mobilizacija, da se steber obveščanja reši pred propadom".