Uvoz

Vojaške vaje pri Tajvanu ogrožajo tudi svetovno trgovino in dobavo polprevodnikov
04. 08. 2022 16.08
Peking je začel obsežne vojaške vaje okoli Tajvana kot odgovor na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na otoku, ki je kitajske oblasti močno razjezil. Kitajske vojaške vaje pri Tajvanu ogrožajo tudi pomorski in ladijski promet. Zaradi vaj bi kontejnerske ladje morale spremeniti doslej uveljavljene transportne poti, kar bi še bolj obremenilo in podražilo globalne dobavne verige. Nezanemarljivo ni niti dejstvo, da ima Tajvan najnaprednejšo in vodilno industrijo polprevodnikov.

Načrt Zelenskega: Konec vojne s pomočjo Kitajske
04. 08. 2022 09.52
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski išče priložnost za neposredni pogovor s kitajskim voditeljem Ši Džinpingom. V intervjuju za kitajski medij je Zelenski pozval Kitajsko, naj uporabi svoj velik politični in gospodarski vpliv na Rusijo in ruskega predsednika Vladimirja Putina prepriča k umiku vojske iz Ukrajine.

Pelosijeva v Tajvanu: Kitajska vrača udarec s sankcijami in vojaškimi vajami
03. 08. 2022 07.45
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi se je mudila v Tajvanu, kjer se je med drugim srečala s tajvansko predsednico Tsai Ing-wen. Gre za najvišji ameriški obisk v zadnjih 25 letih, ki je močno razjezil Kitajsko. Ta je že omejila trgovanje z otokom in napovedala vojaške vaje. Pelosijeva je poudarila, da želi z obiskom jasno sporočiti, da ZDA Tajvanu ne bodo odrekle podporo.

Ladja z ukrajinsko koruzo prestala inšpekcijski nadzor
03. 08. 2022 09.16
Prva ladja z žitom, ki je zapustila Ukrajino po ruski invaziji, je v torek prispela v turško Bosporsko ožino. Ladjo Razoni, ki prevaža 26.000 ton koruze, so pregledali uradniki iz Rusije, Ukrajine, Turčije in Združenih narodov. Zgodaj popoldne so turške oblasti sporočile, da je ladja prestala inšpekcijski pregled v turškem Istanbulu. Ladja, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli.

Pelosijeva na obisku v Tajvanu: Svet mora izbrati med avtokracijo in demokracijo
02. 08. 2022 07.38
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je prispela v Tajvan, kjer jo je sprejela tajvanska delegacija. Z obiskom, zaradi katerega so se okrepile napetosti med ZDA in Kitajsko, se je zoperstavila nasprotovanju in grožnjam Pekinga. Kitajska je obisk obsodila kot "izjemno nevarno delovanje ZDA na Tajvanu", v odgovor pa napovedala obsežne vojaške vaje na morju okoli Tajvana, s katerimi naj bi začela že danes.

Iz Ukrajine krenila prva ladja: v smeri Libanona pluje koruza, ne pšenica
01. 08. 2022 08.52
V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Iz Odese je zdaj končno izplula prva ladja z ukrajinskim žitom v skladu z dogovorom, ki sta ga pred dobrim tednom dni ob posredovanju ZN in Turčije podpisali Rusija in Ukrajina. Čeprav so tuje tiskovne agencije sprva poročale, da je tovorna ladja Razoni naložena s pšenico, je na njej očitno koruza. Ladja je preko Črnega morja odplula v smeri Libanona, je sporočilo turško obrambno ministrstvo. Izplutje prve ladje so pozdravili tako Združeni narodi kot Ukrajina in Rusija.

Nove zapore na severni ljubljanski obvoznici, dela bodo trajala eno leto
29. 07. 2022 15.17
Na prestavitvi portala elektronskega cestninjenja se bodo konec tedna pričela dela. To je uvod v naslednji teden pričeto celostno obnovo odseka severne ljubljanske obvoznice H3 med razcepom Zadobrova in priključkom Šmartinska cesta ter dela odseka med priključkom Šmartinska cesta in krožiščem Tomačevo, ki bo potekala v več fazah.

Evrsko območje v drugem četrtletju po prvi oceni z 0,7-odstotno rastjo
29. 07. 2022 12.28
Območje z evrom je v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi s prvim po sezonsko prilagojenih podatkih zabeležilo 0,7-odstotno gospodarsko rast, celotna EU pa 0,6-odstotno, v prvi oceni navaja evropski statistični urad Eurostat. V prvem četrtletju je območje beležilo rast BDP v višini 0,5 odstotka, EU pa 0,6 odstotka.

Avstrijska pošta v Sloveniji sama dostavlja pakete
28. 07. 2022 12.38
Avstrijska poštna družba Österreichische Post od 4. julija prek hčerinske družbe Express One Slovenia v Sloveniji sama dostavlja pakete. Kot pravi, je že doslej v relevantnem obsegu dostavljala v Slovenijo, zato je bila lastna dostavna služba v Sloveniji zanje logičen korak.

V Istanbulu odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju
27. 07. 2022 06.11
V Istanbulu so Združeni narodi skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Glavna naloga bo spremljanje varne plovbe ukrajinskih ladij z žitom po ustaljenih poteh in nadzor nad tovorom, da bi preprečili prevažanje orožja. Ukrajinske oblasti so medtem sporočile, da so v treh črnomorskih pristaniščih že pričeli z delom, da bi obnovili izvoz žita.

Gazprom znova zmanjšuje dobavo plina prek Severnega toka
27. 07. 2022 06.48
Ruska družba Gazprom bo po napovedih dobavo plina prek plinovoda Severni tok ponovno zmanjšala. Potem ko je dobava že zdaj zmanjšana na 40 odstotkov, se bo ta zdaj še prepolovila – na 20 odstotkov polne zmogljivosti. Gazprom kot razlog za manjšo dobavo navaja popravilo plinskih turbin.

V Istanbulu bodo odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju
26. 07. 2022 18.13
Združeni narodi in Turčija bodo v Istanbulu skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa se namerava 5. avgusta v ruskem črnomorskem letovišču Soči sestati s svojim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke
21. 07. 2022 06.13
Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

EU pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji, tudi na uvoz zlata
15. 07. 2022 11.50
Evropska unija pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki bodo glede na napovedi podpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča vključevale tudi prepoved uvoza ruskega zlata. Poleg tega želijo onemogočiti izogibanje sankcijam. Do sankcij pa je bil kritičen madžarski premier Viktor Orban. Prepričan je, da sankcije škodujejo evropskemu gospodarstvu bolj kot Moskvi, poleg tega ne prispevajo h končanju vojne v Ukrajini.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo
13. 07. 2022 16.45
Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Agencija za energijo razglasila stopnjo zgodnjega opozarjanja
11. 07. 2022 14.07
Agencija za energijo kot pristojni organ za zagotavljanje zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom z 12. julijem razglaša stopnjo zgodnjega opozarjanja, gre za prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom. Čeprav je oskrba s plinom trenutno nemotena, bi zaradi morebitnega nižjega pretoka iz Rusije lahko prišlo do motnje pri oskrbi. Agencija zato poziva k racionalni rabi zemeljskega plina. Poraba je bila v Sloveniji lani največja v zadnjem desetletju.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'
10. 07. 2022 07.15
Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?
06. 07. 2022 15.19
Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Von der Leynova opozorila na možnost popolne ustavitve dobave ruskega plina
06. 07. 2022 13.03
Evropska unija se mora po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pripraviti ne le na zmanjšano dobavo plina iz Rusije, ampak tudi na morebitno popolno ustavitev. Kot je opozorila, ruski predsednik Vladimir Putin energijo očitno uporablja kot orožje, zato se moramo pripraviti tudi na to možnost.

IEA: Poraba zemeljskega plina se bo zmanjšala, cene pa so dosegle vrh
05. 07. 2022 18.06
Poraba zemeljskega plina se bo letos zaradi visokih cen in zmanjšanega obsega dobave iz Rusije nekoliko zmanjšala. V prihodnjih letih se bo poraba krepila počasi, saj bodo potrošniki preklopili na alternativne vire energije, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo. Cene plina so sicer že poskočile na štirimesečni vrh.

Lisičansk padel, naslednji trdnjavi bosta Slavjansk in Kramatorsk
04. 07. 2022 11.02
Ukrajinska vojska se je na bojiščih na vzhodu države prisiljena umikati pred ruskimi napadalci. Če je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski še na nedeljski novinarski konferenci ob obisku avstralskega premiera Anthonyja Albaneseja dejal, da "ne moremo reči, da je Lisičansk pod ruskim nadzorom", je bil kasneje istega dne potrjen umik ukrajinskih sil iz mesta. Zelenski je nato v večernem nagovoru napovedal, da se bodo ukrajinske sile vrnile v to strateško pomembno mesto, zahvaljujoč "svoji taktiki in povečani dobavi sodobnega orožja". Predsednik avstralske vlade pa je Ukrajini obljubil 34 oklepnih vozil.

Po nafti na črni seznam še zlato: 'Udarec v srce Putinovemu vojaškemu stroju'
26. 06. 2022 15.18
Države skupine G7 so se dogovorile za prepoved uvoza ruskega zlata, s čimer želijo še okrepiti sankcije proti Moskvi in ohromiti njen vojaški stroj v Ukrajini. Po oceni ZDA je zlato namreč drugi največji izvozni artikel Rusije in pomemben vir prihodkov Kremlja. Srečanje v dvorcu Elmau v Bavarskih Alpah so sicer spremljali tudi protesti, ki se jih je v Münchnu udeležilo več tisoč ljudi, nazadnje pa so se sprevrgli tudi v izgrede. Nemška policija je prijela štiri protestnike, ki so protestirali proti vrhu G7, in jih ovadila zaradi povzročitve telesnih poškodb.

Mol na Madžarskem omejuje dnevno količino goriva za osebna vozila
24. 06. 2022 11.50
Madžarska naftna in plinska družba Mol je sporočila, da bodo odslej osebna vozila na Madžarskem lahko kupila zgolj 50 litrov goriva dnevno, kar je polovica prejšnje omejitve. S tem se v podjetju želijo izogniti motnjam v dobavi, ki jih povzroča vladna regulacija cen.

Ukrajina prepovedala javno predvajanje ruske glasbe
19. 06. 2022 17.30
Ukrajinska vrhovna rada je sprejela zakon, ki prepoveduje predvajanje ruske glasbe v javnosti. Prav tako so prepovedani javni nastopi vseh, ki so javno izrazili podporo ruski agresiji. Prepovedana sta tudi uvoz in distribucija knjig ter drugih publikacij iz Rusije, z območij pod nadzorom separatistov ter tudi iz Belorusije.

Gostinstvo: ponujajo celo 15 evrov na uro, a odziva ni
17. 06. 2022 20.22
10, 12, celo 15 evrov na uro ta hip ponujajo gostinci, da bi v svoje vrste privabili nove delavce. A niti dobro plačilo – ob rekordno nizki brezposelnosti in velikem povpraševanju na trgu dela – ne zadostuje. Odziva na razpise tako rekoč ni – samo prek Zavoda za zaposlovanje iščejo kar 6.000 natakarjev, kuharjev, pomivalcev posode. Še vsaj enkrat toliko prek študentskih servisov. In kaj je krivo? Svoje je prispevalo tudi dolgo in za gostince zelo zahtevno obdobje epidemije, ko so se tako rekoč iz tedna v teden spraševali, kdaj bodo morali zopet zapreti svoje lokale. "Del kadra je tako raje pobegnil v druge panoge – zaradi negotovosti, kaj bo jeseni, se ne nameravajo vrniti," ugotavljajo kadrovsko podhranjeni gostinci.

Tudi Francija brez ruskega plina, Italija z novim rezom v dobavo
17. 06. 2022 12.28
Ruski energetski velikan Gazprom nadaljuje z zmanjševanjem dobav zemeljskega plina Evropi. Francija ruskega plina ne dobiva, Italija, ki je dobila okoli 65 odstotkov zahtevanih količin, pa jih bo odslej le 50 odstotkov. Nemčija se medtem že nekaj dni sooča s 60-odstotnim krčenjem dobave.

Nemčija: Zmanjšanje dobave plina Gazproma je politična odločitev
15. 06. 2022 14.44
Odločitev ruskega energetskega velikana Gazprom, da omeji dobavo zemeljskega plina prek plinovoda Severni tok 1, je po oceni nemškega gospodarskega ministra Roberta Habecka "politična". Gazprom je obenem italijanskemu energetskemu velikanu Eni sporočil, da bo dobavo plina zmanjšal za okoli 15 odstotkov.

Gazprom: Dobava plina po Severnem toku za 40 odstotkov nižja
14. 06. 2022 13.44
Dobava plina po plinovodu Severni tok 1 je omejena na 100 milijonov kubičnih metrov dnevno, kar je 40 odstotkov manj od običajnih količin, so sporočili iz ruskega energetskega velikana Gazprom. V podjetju znižanje dobave pojasnjujejo z "zapoznelimi popravili" na plinovodu.