Uvoz

Kitajski juan rekordno nizko, britanski trgi izgubili milijarde dolarjev

28. 09. 2022 09.31

Odkar so podatki od leta 2011 na voljo, je juan, s katerim mednarodno trgujejo, padel na najnižjo raven. Tudi kitajska domača valuta je dosegla najšibkejšo točko po svetovni finančni krizi leta 2008. Medtem pa vrednost dolarja v primerjavi z drugimi glavnimi valutami še naprej raste, potem ko je ameriška centralna banka v začetku tega meseca znova zvišala obrestne mere.

Funt rekordno nizko v primerjavi z dolarjem

26. 09. 2022 08.56

Na največje znižanje davkov v Združenem kraljestvu v zadnjih 50 letih so se odzvali tudi finančni trgi. Funt je v primerjavi z dolarjem padel na rekordno nizko raven. V zgodnjem trgovanju na azijskih borzah je funt zdrsnil tik pod 1,04 dolarja, nato pa je v ponedeljek zjutraj po britanskem času spet dosegel 1,05 dolarja.

Zaradi poplav zaprte številne ceste, Karavanke znova prevozne

17. 09. 2022 08.00

Predor Karavanke je znova normalno odprt za vsa vozila, tudi za tista nad 3,5 tone. Tehnična okvara v predoru je namreč odpravljena. Ponekod po državi je zaradi padavin lahko na cestah večja količina vode, zato je priporočljiva prilagoditev hitrosti razmeram na cestah, pozivajo na Prometno-informacijskem centru.

Predor Karavanke odprt za vinjetna vozila

15. 09. 2022 13.16

Zaradi okvare ventilatorjev so okoli 13. ure zaprli predor Karavanke. Težavo so delno uspeli odpraviti, zato so promet delno sprostili. Zastojev na Karavankah ni več. Prepoved vožnje pa ostaja še za avtobuse in tovornjake nad 3,5 tone. Obvoz za tovornjake in avtobuse, ki se peljejo proti Avstriji je možen čez prehod Šentilj ali preko Italije.

V velenjskem premogovniku le za dva tedna zalog, Golob: Stanje je alarmantno

14. 09. 2022 15.44

Predsednik vlade Robert Golob je v sklopu obiska v Velenju skupaj z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom obiskal Premogovnik Velenje. Kot je dejal, se je v pričakovanju energetsko hude zime želel prepričati o tem, kakšno je stanje na deponiji premoga. Ugotovil je, da je "alarmantno", saj je na njej za vsega dva tedna zalog. O stanju v panogi je Golob govoril tudi s predstavniki živilske industrije. Kot je napovedal, bodo najprej zaščitili tiste, ki so trenutno z vidika cen energentov najbolj na udaru.

'Ukrajinska zmaga na vzhodu države je balzam za dušo'

14. 09. 2022 09.46

"Molili smo, da bi nas osvobodili brez boja, brez prelite krvi. In to se je tudi zgodilo," so besede prebivalcev Izjuma, ki ga je Ukrajina osvobodila po šestih mesecih ruske okupacije. Da je njihova zmaga na območju balzam za dušo, pravijo. A oddaljeni zvoki obstreljevanja ostajajo kot opomini, da je nevarnost blizu ter da vojna še ni dobljena. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v torkovem nagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka meseca osvobodile že okoli 8000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Na nekaterih osvobojenih predelih pa da so že začeli izpolnjevati svoje družbene obveznosti do ljudi, kot je npr. izplačevanje pokojnine. Zelenski je danes tudi prvič obiskal deokupirano mesto Izjum.

Nek oktobra v remont, več kot polovico elektrike bomo morali uvoziti

12. 09. 2022 10.21

V času energetske draginje in negotovih razmer na trgu je vsak poseg v energetsko omrežje nehvaležen in tvegan, pa vendar brez remonta Nuklearne elektrarne Krško, ki je predviden od 1. oktobra do 2. novembra, ne gre. Kaj to pomeni za Slovenijo? Po ocenah Elesa se bo uvoz elektrike v času remonta še povečal, kar pomeni, da bo odvisnost Slovenije od uvoza električne energije več kot 55-odstotna.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'

05. 09. 2022 09.49

Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

V pošiljki moke odkrili 46 milijonov tablet amfetamina

01. 09. 2022 10.54

Oblasti v Savdski Arabiji so zasegle 46 milijonov tablet amfetamina, ki so bile skrite v pošiljki moke. Gre za rekorden zaseg droge v državi.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin

31. 08. 2022 19.29

Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Ameriški cariniki zasegli 3000-letni egipčanski artefakt

29. 08. 2022 12.25

Ameriški cariniki so v Memphisu zasegli pošiljko iz Evrope, v kateri se je skrival približno 3000 let star antični kip iz Egipta, ki naj bi upodabljal enega izmed njihovih pogrebnih božanstev, Imseta. Njegova vrednost ni znana.

Na hrvaški meji do dve uri čakanja, pred Karavankami daljši zastoj

27. 08. 2022 09.45

Na zadnjo avgustovsko soboto se je promet na nekaterih cestah popoldne še zgostil. Na več mejnih prehodih s Hrvaško je treba za vstop v državo čakati do dve uri. Čakalna doba je na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Starod, Jelšane, Metlika, Obrežje, Gruškovje in Petišovci. Zastoj pred predorom Karavanke je medtem dolg sedem kilometrov.

ZDA Turčijo svarijo pred sankcijami zaradi sodelovanja z Rusijo

24. 08. 2022 13.05

Glavno turško podjetniško združenje TUSIAD je potrdilo, da je od ameriškega finančnega ministrstva prejelo pismo, ki podjetja in banke svari pred sankcijami v primeru nadaljnjega sodelovanja z Rusijo.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

24. 08. 2022 09.22

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Prekinili Scholzev govor in pokazali prsa v protest proti uporabi ruskega plina

22. 08. 2022 08.45

Nemški kancler Olaf Scholz se je znašel med dvema ženskama, ki sta ga prosili za skupno fotografiranje, nato pa sta tik pred tem odpeli jakni in pokazali svoje oprsje. Aktivistki sta protestirali proti rabi ruskega plina. Na prsih sta imeli napis s pozivom k takojšnjemu koncu nemškega uvažanja ruskega plina zaradi ruske agresije na Ukrajino.

Trikilometrski zastoj pred Karavankami, gneča tudi na meji s Hrvaško

21. 08. 2022 15.55

Z današnjim dnem se končujejo poletne počitnice v delu Švice in Nizozemske, zato je povečan promet iz smeri Hrvaške proti severu države. Zastoji so predvsem na meji s Hrvaško, kjer vozniki osebnih vozil na vstop v državo in izstop iz nje čakajo do dve uri, trikilometrska kolona je nastala na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke proti Avstriji. Predor zaradi varnosti občasno zapirajo v obe smeri.

Pred karavanškim predorom daljši zastoj, gneča tudi na mejnih prehodih

20. 08. 2022 09.39

Na slovenskih cestah in mejnih prehodih tudi v večernih urah ostaja gneča. Pred predorom Karavanke vztraja devet kilometrov dolga kolona vozil, zaradi varnosti ga občasno zapirajo. Na mejnih prehodih s Hrvaško je treba za vstop v državo čakati tudi do dve uri.

Orban z Milanovićem večerjal na Peklenskih otokih

20. 08. 2022 16.19

Madžarski premier Viktor Orban je letošnje poletje preživel na Hrvaškem. Pred dvema tednoma se je fotografiral z zaposlenimi v gostilni na Braču, zdaj pa so v javnost prišle tudi fotografije, na katerih je videti, da je večerjal s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem.

V kitajskem mestu na koronavirus testirajo tudi ribe, kozice in rake

19. 08. 2022 06.00

Kitajska s svojo politiko ničelne tolerance do koronavirusa znova buri duhove. Oblasti so namreč v luči 40 novoodkritih okužb presenetile z novim odlokom, ki zapoveduje, da bodo ob 5000 prebivalcih mesta Xiamen nujno testirane tudi nekatere morske živali. Po spletu so že zaokrožili posnetki, na katerih zdravstveni delavci v živali, med katerimi so nekatere še žive, porivajo testne palčke.

Zatrpana gorenjska avtocesta, težave povzročalo tudi neurje

18. 08. 2022 07.01

Nalivi in močni sunki vetra, ki so podirali drevesa, so težave povzročale tudi v prometu. "Vozite previdno in prižgite luči. Ustavljanje vozil pod nadvozi in v predorih je nevarno in prepovedano," so opozarjali na prometnoinformacijskem centru. Na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke medtem še vedno ostaja večkilometrski zastoj. Zaradi varnosti občasno zapirajo predor proti Avstriji. Za osebni promet sta zaprta uvoz Jesenice zahod proti Avstriji ter izvoz Jesenice vzhod iz smeri Ljubljane. Na slednjem je dovoljen lokalni promet.

Rusija si 'izposoja' imena in produkte podjetij, ki so zapustila državo

17. 08. 2022 17.05

Zahodna podjetja, ki so spomladi zaradi začetka vojne v Ukrajini zapustila ruski trg, so v njem pustila globoko luknjo, zaradi katere pa se s težavami ne sooča le Rusija, ampak tudi podjetja v odhodu. Na ruskem trgu so se namreč začeli pojavljati ponaredki njihovih produktov, pa tudi nelegalni uvozi izdelkov. Če pride do tožb, se ruska sodišča postavijo na stran svoje države, vlada pa je celo izdala uredbo, ki dovoljuje 'izposojo' imen podjetij in znamk iz 'neprijateljskih držav'.

V Sloveniji 8,2-odstotna gospodarska rast v drugem četrtletju

16. 08. 2022 11.48

Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 8,2 odstotka. K rasti sta pripomogla domače in tuje povpraševanje, so navedli v državnem statističnem uradu. Na domačo potrošnjo je najbolj ugodno vplivala potrošnja gospodinjstev, na tujo pa storitvena menjava. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so po objavi podatkov Sursa ocenili, da je rast ostala visoka tudi zaradi nižje lanske osnove. Umirila pa se je rast porabe gospodinjstev, kar je posledica visokih cen, zlasti energentov in hrane, ki zmanjšujejo kupno moč gospodinjstev.

Na cestah dolge kolone dopustnikov, pred nami še dva takšna dneva

13. 08. 2022 07.59

Podaljšan konec tedna je zaradi ponedeljkovega praznika eden bolj prometno obremenjenih v sezoni. Dolge kolone vozil so bile že od jutra pred mejnimi prehodi proti Hrvaški, čez dan pa se situacija obrnila in večja gneča je nastajala v obratni smeri. Pred Karavankami proti Avstriji je nastal kar desetkilometrski zastoj, ki se počasi zmanjšuje. Zastoji so še vedno na mejnih prehodih s Hrvaško.

Vse dražji uvoz hrane si le stežka privošči že 60 držav

11. 08. 2022 12.43

Visoka inflacija, vse višje cene energentov in vojna v Ukrajini povzročajo težave po vsem svetu. Več kot 60 držav si tako le stežka privošči uvoz hrane, je razvidno iz elektronskega sporočila posebne delovne skupine ZN za prehransko varnost, ki ga je pridobil bruseljski spletni bilten Politico.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

'Začelo se je s Krimom, končati se mora z njegovo osvoboditvijo'

10. 08. 2022 07.28

Ukrajinska vojska je sporočila, da je z raketami v zadostni meri poškodovala most v bližini Nove Kahovke, tako da je sedaj ta neuporaben za tamkajšnje ruske sile. Gre za enega od treh mostov čez reko Dneper, prek katerih Rusi oskrbujejo svoje sile v regiji Herson. Vojna v Ukrajini se je začela s Krimom in se mora končati z njegovo osvoboditvijo, medtem pravi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Boji v Donbasu se nadaljujejo, Rusi naj bi prodrli v Soledar.

Ukrajina preprečila domneven poskus atentata na obrambnega ministra

08. 08. 2022 12.58

Ukrajinska obveščevalna služba SBU je sporočila, da je aretirala domnevna ruska agenta, ki naj bi načrtovala atentat na obrambnega ministra Oleksija Reznikova in vodjo vojaške obveščevalne službe Kirila Budanova. V pokrajini Doneck na vzhodu Ukrajine se v bližini mest Bahmut in Avdijivka nadaljujejo srditi spopadi med ukrajinskimi in ruskimi silami. Ruske sile na tem območju dnevno izstrelijo več deset tisoč granat, poročajo ukrajinske oblasti. Na jugu države je ukrajinska vojska ponoči znova raketirala strateško pomemben most čez reko Dneper v mestu Herson, Rusija pa sprožila omejene kopenske napade proti mestu Nikolajev. Vodja proruske lokalne uprave v ukrajinski regiji Zaporožje Jevgenij Balicki pa je podpisal odredbo za izvedbo referenduma o priključitvi te regije Rusiji. Regija Zaporožje je sicer v zadnjih dneh v središču pozornosti, saj se sprti strani medsebojno obtožujeta obstreljevanja tamkajšnje največje jedrske elektrarne v Evropi.

Orbanu se je na Hrvaškem pokvaril gumenjak

08. 08. 2022 10.09

Na hrvaški obali dopustuje madžarski premier Viktor Orban, čeprav je sodržavljane v minulih letih pozival, naj letujejo doma, ne na Jadranu. Orbana so konec tedna najprej opazili na Braču in nato še na Visu, kjer se mu je po pisanju hrvaškega časnika Slobodna Dalmacija pokvaril gumenjak.

Tudi pivo se je podražilo, v povprečju ga Slovenci spijemo 26,4 litra na leto

05. 08. 2022 10.28

Prvi petek v avgustu je mednarodni dan piva. Ta je iz lokalnega slavja v Santa Cruzu v Kaliforniji leta 2007 prerasel v globalno praznovanje. Lani se je pivo v Sloveniji na letni ravni podražilo za 3,2 odstotka. Povprečna drobnoprodajna cena litra lagerja je v trgovini znašala 1,83 evra, cena pol litra svetlega piva v lokalu pa 2,89 evra. Slovenija vrednostno več piva izvozi kot uvozi. Vrednost izvoza piva je lani znašala 55,9 milijona evrov, največ ali četrtino ga je šlo na Hrvaško. Vrednost uvoza pa je dosegla 26,7 milijona evrov, največ ali 38 odstotkov ga je prišlo iz Avstrije.