Uvoz

Preusmeritev v ZD Fužine: 'Situacija je zahtevna, zato vse paciente prosim za solidarnost'
01. 12. 2022 19.36
Strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in predstojnik enote ZD Moste-Polje Igor Krunić sta pojasnila, da je preusmeritev zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine zgolj začasne narave in se enota ZD Polje ne zapira. Po trenutnih pričakovanjih naj bi pacienti iz ZD Polje hodili v ZD Fužine do konca leta, tja so preusmerili okoli 11.000 pacientov.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?
30. 11. 2022 10.04
Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

Teš 6 ponovno zagnali decembra, začeli uvažati indonezijski premog
28. 11. 2022 10.01
Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) bodo ponovno zagnali v začetku decembra. Teš 6 so s ciljem privarčevati premog za zimske mesece, ko bodo potrebe po energiji večje in bo uvoz elektrike predvidoma dražji kot zdaj, iz omrežja začasno izklopili 14. oktobra. Zaradi energetske krize so se odločili tudi za uvoz premoga.

ZDA prepovedale prodajo in uvoz naprav več kitajskih podjetij
26. 11. 2022 12.29
Ameriške oblasti so prepovedale prodajo in uvoz komunikacijskih naprav več kitajskim tehnološkim podjetjem, med drugim tudi Huaweiju in ZTE, saj te po njihovem mnenju predstavljajo nesprejemljivo tveganje za nacionalno varnost, je v petek sporočila ameriška komisija za komunikacije (FCC).

Večdnevni električni mrk – smo v Sloveniji pripravljeni?
26. 11. 2022 07.00
Evropa je zaradi ruskega napada na Ukrajino zadnjega pol leta v energetskem krču, ki se pred zimo le še zaostruje. Slovenija ni tukaj nobena izjema. Obstaja torej resna nevarnost, da zaradi kombinacije številnih nepredvidljivih dogodkov v Evropi zmanjka elektrike? Da tudi v Sloveniji udari električni mrk? Smo na kaj takšnega sploh pripravljeni? Bi v tem primeru delovali mobilni telefoni? Bi se dvigala v stolpnicah ustavila? Kaj bi se zgodilo z bankomati, kaj na bencinskih servisih, v bolnišnicah, trgovinah?

OECD: Zaradi visoke inflacije bo gospodarska rast padla
22. 11. 2022 15.15
Svetovna gospodarska rast bo prihodnje leto zaradi visoke inflacije z letošnjih 3,1 odstotka zdrsnila na 2,2 odstotka, je napovedala Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Za Slovenijo pričakujejo, da bo rast bruto domačega proizvoda (BDP) z letošnjih pet odstotkov leta 2023 padla na 0,5 odstotka.

Bešič Loredan in Janković podpisala dogovor o zagotavljanju zdravstvenega varstva
17. 11. 2022 12.24
Ljubljanski župan Zoran Janković in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta podpisala dogovor o načinu zagotavljanja zdravstvenega varstva na primarni ravni na območju ljubljanske občine. Med drugim se bodo morali vsi družinski zdravniki koncesionarji vključevati v dežurno službo ZD Ljubljana, sicer jim bo s 1. januarjem odvzeta koncesija.

Gospodarska dejavnost se umirja, smo na pragu recesije?
17. 11. 2022 12.45
Gospodarska dejavnost v tretjem četrtletju se je po treh trimesečjih izrazito visoke rasti umirila. Glavni razlog je močan padec domače porabe. Na četrtletni ravni se je BDP celo znižal, tako da je v primeru vnovičnega padca v zadnjem trimesečju možen zdrs v tehnično recesijo. Na statističnem uradu opozarjajo, da je za napovedi tega še prezgodaj.

Slovenija v tretjem četrtletju s 3,4-odstotno gospodarsko rastjo
15. 11. 2022 11.16
Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju medletno realno povečal za 3,4 odstotka, kar je bistveno manj od prvih dveh četrtletij. V drugem četrtletju je bila gospodarska rast na letni ravni 8,3-odstotna, v prvem četrtletju pa 9,7-odstotna. Na četrtletni ravni pa se je BDP v minulem trimesečju po desezoniranih podatkih skrčil za 1,4 odstotka.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Šesti blok Teša bo predvidoma ustavljen do konca meseca
11. 11. 2022 10.12
Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj bo predvidoma ustavljen vse do konca meseca, so povedali v Holdingu Slovenske elektrarne. Teš 6 so s ciljem privarčevati premog za zimske mesece, ko bodo potrebe po energiji večje in bo uvoz elektrike predvidoma dražji kot zdaj, iz omrežja začasno izklopili 14. oktobra.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023
09. 11. 2022 17.03
Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej
06. 11. 2022 07.08
Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

Šojgu napovedal okrepljeno sodelovanje ruske in beloruske vojske
02. 11. 2022 14.03
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu se je med obiskom v beloruski prestolnici Minsk srečal z beloruskim kolegom Viktorjem Hreninom. Napovedal je, da bo sodelovanje ruske in beloruske vojske še tesnejše. Ob tem je izpostavil, da je razvoj "skupnega obrambnega prostora" še posebej pomemben zaradi zaostrovanja odnosov med Zahodom in Rusijo. Beloruski premier Roman Golovčenko je napovedal, da bo Rusija Belorusiji odobrila novo posojilo v višini 1,52 milijarde evrov.

Berlusconi razburil z izjavo, da sta s Putinom (še vedno) tesna prijatelja
19. 10. 2022 09.49
Skrivni posnetek pogovora Berlusconija s člani njegove poslanske skupine Naprej, Italija razkriva, da sta Berlusconi in Putin znova v stiku. Še več, za rojstna dneva sta si izmenjala darili. S tem je nekdanji italijanski premier močno razburil politično sceno, še posebej v času, ko na mandat za sestavo nove vlade čaka desničarka Giorgia Meloni. Številni opozarjajo, da bi lahko Berlusconijeve izjave najbolj škodovale Tajaniju, ki si obeta položaj zunanjega ministra v novi vladi.

Kakšna je pred zimo naša energetska oskrba?
18. 10. 2022 06.00
Izključitev Teš 6 iz električnega omrežja ob istočasnem remontu nuklearne elektrarne, ki ima za posledico 75-odstoten uvoz električne energije, je dvignila marsikatero obrv ne samo v gospodinjstvih, ampak tudi v gospodarstvu, ki je zaradi krize najbolj na prepihu. Zadrege podjetnikov pa velike – kdaj podpisati pogodbe za nakup plina in ostalih energentov, ali še vlagati v razvoj podjetja ali raje čakati, kam usmeriti podjetje? Odgovore na ravni celotne Slovenije so prvič iskali v okviru strateškega sveta za gospodarstvo, ki je namenjen oblikovanju strategije gospodarskega razvoja.

'Hrvaška kot zmagovalka evropske energetske krize'
17. 10. 2022 21.25
Medtem ko je vojna v Ukrajini pokazala na odvisnost Evropske unije od ruskih fosilnih goriv, se je kot "rešitelj" na evropski strani pokazal Jadranski naftovod. Naftovod, ki je bil sprva zamišljen kot jugoslovanski konkurent sovjetski infrastrukturi, bi lahko Hrvaški pomagal, da iz evropske energetske krize 'izstopi kot zmagovalka', ocenjujejo analitiki Financial Timesa. V Zagrebu sicer načrtujejo podvojitev zmogljivosti naftovoda - ta naj bi po novem znašala dva milijona ton mesečno. Povečanje zmogljivosti naftovoda pa bi hkrati pomenilo tudi rešilno bilko za Madžarsko, Slovaško, Slovenijo, Srbijo in Bosno.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja
16. 10. 2022 17.43
Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Nigerijci bežali na strehe svojih avtov, umrlo že okoli 500 ljudi
15. 10. 2022 10.22
Okoli 90.000 nigerijskih domov je potopljenih zaradi poplav v 27 od 36 zveznih držav. Poplave naj bi ubile že okoli 500 ljudi, kar 1,4 milijone pa jih je razseljenih. Stopnja uničenja in razseljenosti zaradi poplav povzroča strah pred pomanjkanjem hrane. Slabe okoljske prakse in zastarela infrastruktura so nekateri temeljni vzroki za poplave, medtem ko nigerijski uradniki pravijo, da so letošnje poplave povzročile prelivajoče se reke, padavine, ki trajajo dlje časa in izpust odvečne vode iz kamerunskega jeza Lagdo.

Solidarnostni sporazum: Nemčija prejela prvo pošiljko plina iz Francije
13. 10. 2022 18.39
Francija je v okviru dogovora o evropski solidarnosti Nemčiji prvič podarila nekaj zemeljskega plina. V sosednjo državo so sicer poslali le dvoodstotno količino svoje dnevne porabe, a v Berlinu dobavo pozdravljajo. V zameno bodo Franciji, če bo to potrebno, poslali elektriko. Izmenjava je del dogovora med državama za zmanjšanje primanjkljaja energentov zaradi ruske ustavitve izvoza zemeljskega plina.

Tudi Srbija glasovala proti Rusiji: 'Želimo napredovati po evropski poti'
13. 10. 2022 10.25
Med državami, ki so na zasedanju Generalne skupščine ZN sprejele resolucijo, ki obsoja ruske lažne referendume in rusko aneksijo, je bila tudi Srbija. S sprejetjem resolucije se je Srbija prvikrat jasno odmaknila od Rusije. Na vlado predsednika Aleksandra Vučića je namreč v zadnjih mesecih letelo precej kritik, ker se ni želela pridružiti sankcijam proti Rusiji. Odločitev Srbije, da bo podprla resolucijo Generalne skupščine, lahko tako razumemo v luči spremenjene retorike srbskega predsednika Aleksandra Vučića in njegove želje po približevanju Evropski uniji.

Nevarni sirupi za kašelj: gambijski policisti pričeli s preiskavo smrti 66 otrok
09. 10. 2022 14.59
Gambijski policisti so pričeli s preiskavo smrti 66 otrok, ki jih povezujejo s sirupi za kašelj. Na zaslišanje bodo poklicali višje uradnike z agencije za nadzor zdravil. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem izdala globalno opozorilo zaradi štirih različnih sirupov proti kašlju – ti so namreč lahko povezani z akutnimi poškodbami ledvic in smrtjo otrok.

Vučić napovedal gradnjo naftovoda iz Srbije na Madžarsko
08. 10. 2022 12.13
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na novinarski konferenci napovedal, da bo Srbija v skladu z dogovorom z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom gradila naftovod do Madžarske v dolžini do 128 kilometrov. Tako naj bi Srbija dobila novo pot za dobavo nafte in s tem možnost izbire, kaj je zanjo ugodnejše.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen
07. 10. 2022 06.31
Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

Vučić: Kdo je Hrvaška, da odloča, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?
07. 10. 2022 09.12
Po tem, ko je hrvaški premier Andrej Plenković srbskemu predsedniku dejal, da lahko Srbija nafto dobi prek Hrvaške, a da ta ne bo ruska, je Aleksandar Vučić pripravil oster odziv na njegove besede. "Kdo so oni, da lahko odločajo, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?" je vprašal. Ob tem pa je ostro dejal še: "Kako lahko v Evropi preživimo, če si pod noge neprestano mečemo polena?"

Srbija ostala brez ruske nafte, Vučić besen na Hrvaško
06. 10. 2022 12.23
Hrvaška je na glasovanju o osmem paketu sankcij Evropske unije proti Rusiji skupaj z nekaj drugimi državami dosegla, da članice niso sprejele predloga Evropske komisije, po katerem bi Srbija še naprej lahko uvažala rusko nafto prek Janafa. Srbski predsednik Aleksandar Vučić po pisanju srbskih medijev pripravlja oster odziv na to potezo Hrvaške.

Da bi dvignili cene nafte, bodo načrpali dva milijona sodov dnevno manj
05. 10. 2022 18.10
Razširjena skupina velikih dobaviteljic nafte Opec+ se je na zasedanju na Dunaju odločila, da bo z novembrom skupni obseg črpanja zmanjšala za dva milijona 159-litrskih sodov dnevno. To izrazito zmanjšanje črpanja je namenjeno dvigu cene črnega zlata.

Kje in po kakšni ceni bomo kupovali plin?
03. 10. 2022 20.26
Medtem, ko so nekatere države že uspele oblikovati alternativne dobavne poti, v Sloveniji še nimamo dokončnih odgovorov, kje in po kakšni ceni bomo kupovali plin. Potem ko je EU drastično zmanjšala uvoz zemeljskega plina iz Rusije, zaradi ogromnega povpraševanja pa je narasla cena ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina, v pričakovanju zime na stari celini vlada negotovost, kakršne ni bilo že vse od velike naftne krize v 70-ih letih prejšnjega stoletja.

Nesreča ohromila štajersko avtocesto, zvečer znova ustavili promet
29. 09. 2022 11.03
Več kot 12 ur po prometni nesreči, ki se je zgodila na štajerski avtocesti pred predorom Podmilj v smeri Maribora, promet pa še ni stekel nemoteno. Zaradi odstranjevanja posledic nesreče je po tem, ko so avtocesto delno odprli za promet, ta znova popolnoma prekinjen. Avtocesta je namreč zaprta med Blagovico in Trojanami v smeri Maribora. Zaprt je tudi uvoz Blagovica v smeri Maribora.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49
Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".