Uvoz

Na meji zavrnili pošiljko srbskih kumar. Kriv fungicid metalaksil
15. 09. 2023 11.21
Na državni meji so nedavno ustavili pošiljko kumar iz Srbije, v katerih je bila odkrita previsoka prisotnost fungicida metalaksil. Po podatkih evropskega sistema hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF) je Slovenija za pošiljko odredila uničenje, tako da kumare niso prispele na slovenski trg. Šlo naj bi za 18 ton kumar.

Rusi s svojimi avtomobili ne smejo več v baltske države: 'Tu niso dobrodošli'
13. 09. 2023 17.53
Litva, Latvija in Estonija so po priporočilu Evropske komisije prepovedale vstop v svoje države za vozila, registrirana v Rusiji. "Tu niso dobrodošli, da bi uživali v privilegijih, ki jih ponuja svoboda, vse dokler Ukrajina ne zmaga," je navedel estonski zunanji minister Margus Tsahkna.

Ruske milijarde obtičale v indijskih bankah
12. 09. 2023 11.30
Po uvedbi sankcij s strani zahoda se je Rusija obrnila na vzhodne in južne trge, kjer je občutno povečala trgovinsko menjavo in nadomeščala primanjkljaj, ki je nastal z izgubo zahodnih trgov. Poleg Kitajske je velik delež trgovine z Rusijo prevzela Indija. Ta je občutno povečala uvoz ruske nafte. Vse to v sklopu t. i. dedolarizacije, o kateri se veliko govori v državah Brics. Rusija in Indija namreč trgujeta v lastnih nacionalnih valutah. Pri tem pa so domnevno nastale težave. Predvsem na škodo Rusije.

Dan znova v znamenju zastojev
09. 09. 2023 13.41
Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste je zaradi nesreče na vipavski hitri cesti zaprt vozni pas med priključkoma Ajdovščina in Selo proti Vrtojbi, Italiji.

Japonski ribiči zaradi izpusta vode iz Fukušime v tožbo: 'Prelomili so obljubo'
04. 09. 2023 12.27
Več kot 100 japonskih ribičev in prebivalcev, ki živijo okoli jedrske elektrarne Fukušima, bo ta teden z vložitvijo tožbe poskušalo ustaviti izpuščanje hladilne vode iz poškodovane nuklearke v Pacifik. Tožniki izpostavljajo prelomljeno obljubo oblasti in opozarjajo, da bo izpuščanje vode prizadetim v nesreči leta 2011 prineslo nove težave.

Gospodarska rast v Sloveniji v drugem četrtletju višja od povprečja OECD
31. 08. 2023 11.00
Slovenski BDP se je lani po prvi letni oceni statističnega urada realno zvišal za 2,5 odstotka, medtem ko je dosedanja ocena, ki je temeljila na združevanju četrtletnih podatkov, govorila o 5,4-odstotni rasti. Lanska rast je bila tako bistveno nižja od prvotnih ocen, pa tudi močno počasnejša od pokoronske 8,2-odstotne rasti v 2021.

Cinkarna Celje z dve tretjini nižjim čistim dobičkom
31. 08. 2023 08.59
Cinkarna Celje je v prvem polletju letos ustvarila sedem milijonov evrov čistega dobička, kar je 77 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prihodki družbe so nazadovali za 28 odstotkov na 96,4 milijona evrov. Poslovanje je bilo skladno s pričakovanji, zato so v družbi zadovoljni.

Rezultati analize morske vode po izpustu iz Fukušime v varnih mejah
25. 08. 2023 11.34
Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne Fukušima je po izpustu hladilne vode v ocean odvzel vzorce morske vode in opravil analize. Te so pokazale, da je vrednost enaka izračunani koncentraciji in je nižja od 1500 bekerelov na liter, kar je operativna meja. Za primerjavo, po določilih Svetovne zdravstvene organizacije je meja za pitno vodo 10.000 bekerelov na liter.

Izpuščanje vode v Fukušimi: Kitajska sprejela prve povračilne ukrepe
24. 08. 2023 07.39
Ob ostrih kritikah Kitajske in nasprotovanju številnih okoljevarstvenih organizacij je Japonska začela v Tihi ocean izpuščati hladilno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima. Kitajska je že prepovedala uvoz vse morske hrane iz Japonske, pa čeprav upravitelj elektrarne miri, da je voda zaradi čiščenja in redčenja varnejša od mednarodnih standardov.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10
Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Liter sladoleda v Nemčiji 1,5 evra, v Avstriji sedem
20. 08. 2023 08.49
Sladoled ostaja priljubljen spremljevalec poletja. Države EU so ga lani proizvedle 3,2 milijarde litrov, pet odstotkov več kot leta 2021. Daleč največjo proizvodnjo je imela Nemčija, tu je bila cena sladoleda tudi najnižja, v povprečju je liter stal 1,5 evra. Največ pa je bilo treba za sladoled odšteti v Avstriji, v povprečju sedem evrov na liter.

Srbske breskve polne pesticidov: Slovenija in Hrvaška sadje že vrnili
19. 08. 2023 08.28
Srbske oblasti so pred časom dovolile interventen uvoz in uporabo v EU prepovedanega insekticida klorpirifos. Iz Slovenije so zato v Srbijo v začetku meseca že vrnili breskve, prav tako so to sadje pred dnevi vrnili iz Hrvaške. Prav klorpirifos je najpogostejši razlog za vračanje izvoženega srbskega sadja.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06
Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Kitajska naj ne bi prodajala orožja Rusiji, koliko pa je v tem resnice?
25. 07. 2023 06.12
Čeprav Kitajska vztrajno zagotavlja, da Rusije nikakor ne oskrbuje z vojaško opremo in je niti ne namerava, pa so se v zadnjem času pojavile informacije o tem, da naj bi na Kitajskem Rusi naročili po 100.000 neprebojnih jopičev in čelad. Kdo so torej kupci in bo kdo odgovarjal za to?

Vreme nad Slovenijo se je umirilo, a stabilno bo šele v nedeljo
18. 07. 2023 09.11
Močan sistem neviht, ki je prišel iz severne Italije in Avstrije, se je pomaknil čez Slovenijo. Ozračje se je tako v večjem delu Slovenije umirilo. A s tem burnega vremenskega dogajanja še ni konec, saj nas bo tudi v prihodnjih dneh prešlo več nevihtnih pasov. Bolj stabilno vreme nas, kot vse kaže, čaka šele v nedeljo. Huje kot v torek naj bi bilo v sredo, ko so poleg vetra še bolj verjetni tudi močni nalivi in toča.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

V EU lani proizvedli manj elektrike in dobavili precej manj plina
05. 07. 2023 15.56
Proizvodnja elektrike v Evropski uniji je lani, ko se je evropski energetski sektor soočal s številnimi šoki, po prvih podatkih Eurostata dosegla nekaj manj kot 2,8 milijona gigavatnih ur, kar je tri odstotke manj kot v 2021. Količina dobavljenega plina v uniji je medtem ob pretresu zaradi ruskega napada na Ukrajino padla za skoraj 14 odstotkov.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00
Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

EU sprejela nove sankcije proti Rusiji: težje se bo izogibala ukrepom
23. 06. 2023 11.48
Države članice EU so potrdile enajsti sveženj sankcij proti Rusiji. Ta je namenjen predvsem preprečevanju izogibanja ukrepom – med drugim vključuje mehanizem, ki omogoča omejitev sodelovanja s tretjimi državami, prek katerih poteka izogibanje sankcijam, so sporočili iz Sveta EU in Evropske komisije. Rusija pa je medtem sporočila, da je razširila seznam predstavnikov evropskih institucij in držav članic EU, ki jim je prepovedan vstop na rusko ozemlje.

Nepričakovana inflacija evropske banke potisnila v dvig obrestnih mer
22. 06. 2023 15.50
Če želimo ukrotiti visoko inflacijo, bodo verjetno potrebni dodatni dvigi obrestne mere, je v sredo dejal predsednik ameriške centralne banke. Fed je obrestno mero v zadnjih 15 mesecih zvišal desetkrat zapored, prejšnji teden je prvič v tem obdobju ostala nespremenjena. So pa ta teden 'zaradi nepričakovano visoke inflacije' obrestno mero povišale britanska, norveška, švicarska in turška centralna banka.

Balkanska pot orožja v Rusijo: je vpleteno tudi slovensko podjetje?
19. 06. 2023 11.23
Kako ameriško ostrostrelno strelivo konča v ruskih puškah? Politico je preiskal orožarske poti, ki vodijo v Rusijo. Na drugem koncu ene pa se je znašlo tudi slovensko podjetje. Medij razkriva, da naj bi se na dokumentih o naročilih pojavilo ime podjetja Valerian, vendar je njegov lastnik Gašper Heybal dobavo streliva zanikal. "Ne prodajamo nobenega strelnega orožja ali streliva, poleg tega pa za Rusijo velja embargo," je dejal in dodal, da ne razumejo, kako bi se lahko na dokumentih pojavilo njihovo podjetje.

Hrvaška bo začela uvažati spermo in jajčne celice
03. 06. 2023 11.57
Hrvaška zaradi pomanjkanja domačih darovalcev načrtuje uvoz sperme in jajčnih celic iz Evropske unije. Darovanje spolnih celic je na Hrvaškem mogoče od leta 2012, a odtlej nihče ni izrazil zanimanja, da postane darovalec.

EK bi carinila tudi pošiljke, vredne manj kot 150 evrov
17. 05. 2023 12.48
Evropska komisija je predstavila predlog najobsežnejše reforme evropske carinske unije od njene vzpostavitve, ki med drugim prinaša več preglednosti pri spletnih nakupih. V skladu s predlogom bi carinske dajatve plačevali tudi za blago, katerega vrednost je nižja od 150 evrov. Obenem Bruselj predlaga vzpostavitev evropskega carinskega organa.

Umar: 0,7-odstotna rast BDP je v skladu s pričakovanji
16. 05. 2023 11.01
Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 0,7 odstotka. Po letu in pol je bilo zunanje povpraševanje večje od domačega, končna potrošnja pa je bila nekoliko manjša kot v zadnjem četrtletju 2022. Izvoz se je povečal, uvoz pa zmanjšal, je danes objavil državni statistični urad. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so dejali, da je rast BDP v prvem četrtletju v skladu s pričakovanji.

Več članic EU, tudi Slovenija, zaskrbljenih zaradi ukrepov v zvezi z žitom iz Ukrajine
12. 05. 2023 11.50
Kmetijski ministri 13 držav članic EU, med njimi Slovenije, so ta teden na Evropsko komisijo naslovili pismo, v katerem so izrazili zaskrbljenost glede ukrepov, ki jih je Bruselj sprejel v zvezi s prevelikimi količinami žita iz Ukrajine v petih vzhodnih članicah EU. Od komisije so zahtevali pojasnila in jo pozvali k preglednosti.

'Tisoč dni je šokantno dolgo za čas, preživet v priporu'
10. 05. 2023 07.48
Tako se začne pripoved partnerja avstralske novinarke in voditeljice Čeng Lei. Kitajske oblasti so jo v pripor pripeljale pred skoraj tremi leti, od takrat ga ni zapustila. Obtožbe proti njej ostajajo skrivnost, prav tako datum sojenja.

Bruselj omejil uvoz ukrajinskega žita v pet vzhodnih članic EU
02. 05. 2023 21.18
Evropska komisija je sprejela začasne zaščitne ukrepe, s katerimi omejuje uvoz določenih vrst ukrajinskega žita na Poljsko, Madžarsko, Slovaško, Bolgarijo in Romunijo, ki se zaradi prevelikih količin žita iz Ukrajine soočajo s težavami. Odslej je mogoč zgolj tranzit žita čez te države, ki bodo v zameno odpravile enostranske prepovedi uvoza.

Avstralija bo omejila kajenje elektronskih cigaret
02. 05. 2023 09.51
Avstralija bo kot prva država na svetu drastično omejila kajenje elektronskih cigaret, je napovedal minister za zdravje Mark Butler. Pojasnil je, da bodo ukinili uvoz elektronskih cigaret, ki ne bodo namenjene lekarnam, in uvoz e-cigaret za enkratno uporabo. Uvedli pa bodo tudi omejitve glede embalaže in okusov e-cigaret, ki so na voljo.

Požar na Krimu pogašen. Prigožin sporoča: Wagnerja bo kmalu konec
29. 04. 2023 09.10
Ruski bloger je z javnostjo delil videoposnetek šefa ruske skupine plačancev Jevgenija Prigožina, ki pravi, da bo Wagnerja kmalu konec. Kako resno misli s to izjavo, sicer ni popolnoma jasno. Požar, ki je izbruhnil v mestu Sevastopol na Krimu, so ruske sile medtem uspele pogasiti. Guverner krimske regije Mihail Razvožajev je sporočil, da je zagorel rezervoar za gorivo. Ob tem je dejal, da se je ta vnel po napadu dveh brezpilotnih letal, na spletu pa je zapisal tudi, da v požaru ni bil poškodovan nihče.

Uvoz ukrajinskega žita v EU še naprej brez carine
28. 04. 2023 12.43
Države članice EU so podprle podaljšanje uredbe, v skladu s katero je EU junija lani odpravila carine na ukrajinsko žito, je na Twitterju sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Evropska komisija je konec februarja predlagala enoletno podaljšanje. Zaradi odprave carin se je sicer več članic znašlo v težavah, rešitev na ravni EU še iščejo.