Uvoz

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Kamala Harris prepričuje temnopolte moške, Trump pa ženske

16. 10. 2024 07.33

Ameriška predsedniška kandidata sta v torek nadaljevala svoji kampanji, pri čemer se je demokratka Kamala Harris v Detroitu osredotočila na prepričevanje temnopoltih moških, republikanec Donald Trump pa v Georgii na prepričevanje žensk. Za Harrisovo so po ključnih državah nastopali tudi drugi znani demokrati, na čelu s predsednikom Joejem Bidnom.

Evropejci vse bolj obsedeni z velikimi avtomobili: 'Prepovedati bi jih morali'

12. 10. 2024 15.33

Prodaja poltovornjakov, kot je Dodge Ram 1500, v Evropi hitro narašča, čeprav se ob okoljskih pojavljajo resne varnostne skrbi. Ram 1500, ki je večji od nemškega tanka Panzer I, je leta 2023 zabeležil 20-odstotno rast prodaje v Evropi. Varnostni strokovnjaki, kot je Dudley Curtis iz Evropskega sveta za varnost v prometu, opozarjajo, da so ta vozila zaradi svoje velikosti in teže izjemno nevarna v trčenjih z manjšimi avtomobili, kolesarji in pešci.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

10. 10. 2024 19.03

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Kakšne avtomobile in za kakšno ceno bomo kupovali v Sloveniji in Evropi?

08. 10. 2024 06.00

Po sprejetju predloga o uvedbi dodatnih carin na uvoz električnih vozil so na noge poleg evropskih proizvajalcev skočili tudi v nemškem združenju za avtomobilsko industrijo. Nove carine označujejo kot napačno potezo, ki ne bo izboljšala konkurenčnosti evropske industrije, in kot usoden signal, ki bo prinesel trgovinski konflikt s Kitajsko. Kaj odločitev o višjih carinah pomeni za evropski in slovenski avtomobilski trg? Manj prodanih nemških avtomobilov pomeni manj naročil za slovenska podjetja in ogrožanje delovnih mest v tej panogi. Slovenski avtomobilski grozd zaposluje kar 40.000 ljudi, ki v okoli 400 podjetjih ustvari desetino slovenskega BDP-ja, kar je okoli 6,6 milijarde evrov.

Članice EU odprle prosto pot uvedbi carin na kitajska električna vozila

04. 10. 2024 12.23

Predlog Evropske komisije za uvedbo dodatnih carin na uvoz kitajskih električnih vozil je prejel zadostno podporo držav članic, so sporočili v Bruslju. Komisija bo tako očitno uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka. Peking ostro nasprotuje dodatnim carinam, ki jih na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, načrtuje EU. Gre za protekcionističen ukrep, poudarjajo na Kitajskem.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese

03. 10. 2024 06.00

Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Kaj bi pomenila izključitev TEŠ iz omrežja?

04. 09. 2024 20.17

Od toplote iz termoelektrarne je odvisnih kakih 35 tisoč prebivalcev Šaleške doline, prav tako pa gospodarstvo in industrija na tem območju.

Julija vrnitev k močni rasti blagovne menjave

04. 09. 2024 12.42

Julija je blagovna menjava po dveh bolj umirjenih mesecih spet močno narasla. Izvoz je bil medletno večji za 24,8 odstotka, uvoz pa za 34,5 odstotka. Skok je v veliki meri posledica poslov oplemenitenja z nečlanicami EU, predvsem Švico. V sedmih mesecih skupaj je bila medletna rast izvoza 9,6-odstotna, uvoza pa 16,5-odstotna.

Harrisova in Biden na skupnem predvolilnem nastopu podprla sindikate

03. 09. 2024 06.26

Predsednik ZDA Joe Biden in podpredsednica Kamala Harris sta v ponedeljek na nacionalni praznik dela skupaj nastopila na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji, kjer sta obljubila nadaljevanje podpore ameriškim sindikatom ter izrazila nasprotovanje prodaji jeklarskega velikana US Steel japonskemu kupcu.

Železno cesto zaprli, po Linhartovi promet delno sprostili

02. 09. 2024 07.44

Do predvidoma sobote bo v Ljubljani za ves promet zaprta Železna cesta na delu med Štihovo ulico in Linhartovo cesto. Promet na Linhartovi cesti, ki je v sklepni fazi celovite prenove, bodo v tem času delno sprostili, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.

'Pločevina' se vrača s počitnic: pred Karavankami devetkilometrska kolona

24. 08. 2024 10.32

Predvsem zaradi zaključka počitnic v nekaterih državah in bližajočega se šolskega leta je na slovenskih cestah promet znova zgoščen. Zastoji nastajajo na gorenjski, štajerski in primorski avtocesti ter zahodni in južni ljubljanski obvoznici. Na slovenski strani predora Karavanke proti Avstriji je kolona vozil dolga devet kilometrov, na avstrijski strani pa tri kilometre.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod

21. 08. 2024 19.25

Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Kitajska pod drobnogled vzela nekatere evropske mlečne izdelke

21. 08. 2024 12.45

Peking bo pod drobnogled vzel subvencije EU za nekatere mlečne izdelke, ki so uvoženi na Kitajsko. Za ta korak se je odločil dan po tem, ko so v Bruslju predstavili nov predlog glede začasnih dodatnih carin za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske.

EU predlaga nekoliko nižje dodatne carine za e-avtomobile iz Kitajske

20. 08. 2024 12.30

Evropska komisija je v najnovejšem osnutku predlagala nekoliko nižje dodatne carine za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske. Začasne dodatne carine je uvedla 5. julija, potem ko je v sklopu preiskave preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige.

Zastoja pred Karavankami in na Šentilju vztrajata

18. 08. 2024 09.34

Na slovenskih cestah je bil danes ves dan zgoščen promet, predvsem v smeri z obale proti notranjosti in naprej proti meji z Avstrijo. Pred predorom Karavanke in na avtocesti pred mejnim prehodom Šentilj vztrajata dolga zastoja. Trenutno sta po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste dolga devet oz. deset kilometrov. Do občasnih zastojev med drugim prihaja tudi na primorski avtocesti med razcepom Nanos in Brezovico.

Trčenje petih vozil, eno se je obrnilo na streho

15. 08. 2024 11.14

Na primorski avtocesti promet med Uncem in Postojno proti Kopru je dopoldne počilo. Po prvih podatkih je bilo v nesreči udeleženih pet osebnih vozil, pri čemer je eno obrnilo na streho. Avtocesta je bila na tem delu zato nekaj časa zaprta, promet je nato potekal samo po skrajno desnem pasu, zastoj je bil dolg kar 15 kilometrov. Zastoji sicer nastajajo tudi na drugih odsekih po državi.

'Vse bolj se poslavljamo od avtomobilske industrije v Evropi'

14. 08. 2024 12.14

Ne glede na to, kako ostrih protekcionističnih ukrepov se bo lotila Evropa, pri čemer je glede na dosedanje mile poteze malo verjetno, da bo šlo za zelo konkretne korake, je le malo verjetno, da bo zmagala v boju s kitajsko konkurenco. Zdaj nemški strokovnjak svari celo pred koncem industrije motornih vozil v Evropi. Krivi pa so politiki, pravi.

Magna ostala brez velikega posla, ogroženih je 300 delovnih mest

17. 07. 2024 18.09

Še ena slaba novica za Magno v Gradcu: britanski avtomobilski proizvajalec Ineos je objavil, da bo zaustavil razvoj načrtovanega električnega terenskega vozila Fusilier v Gradcu. Magna je informacijo potrdila za krone.at, kar pomeni, da je ogroženih 300 delovnih mest. Morda pa še več, če držijo informacije, da to ni edini umik.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

EU z dodatnimi carinami na kitajska e-vozila, Nemčija proti

05. 07. 2024 19.38

Nič več poceni kitajskih električnih avtomobilov na evropskem trgu. Vsaj začasno. Evropska komisija je namreč uresničila napovedi in z današnjim dnem za štiri mesece uvedla dodatne carine za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske, saj da kitajska podjetja izkrivljajo konkurenco na evropskem trgu. Kaj to pomeni za cene, kakšni so odzivi slovenske avtomobilske industrije in zakaj ukrepu v Nemčiji nasprotujejo?

Na slovenskih cestah nastajajo zastoji, vozniki pa zapuščajo svoja vozila

29. 06. 2024 11.05

Prvi počitniški vikend je po pričakovanjih prinesel povečan promet in zastoje na nekaterih odsekih slovenskih avtocest, ki vodijo proti turističnim središčem in Hrvaški v obeh smereh, opozarja Prometno-informacijski center. Promet je zgoščen tudi na hrvaških avtocestah, kjer v smeri proti morju ponekod nastajajo že več kilometrov dolge kolone. Ob zastojih pa zopet prihaja do kršenja prometnih pravil, tako je Reševalni pas zabeležil voznike, ki so ob zastoju na avtocesti zapustili svoje avtomobile.

Putin Kim Džong Unu podaril limuzino z južnokorejskimi deli

28. 06. 2024 19.18

Ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu naj bi se med obiskom Severne Koreje pripetil spodrsljaj. Severnokorejskemu voditelju Kim Džong Unu je podaril limuzino, ki pa vsebuje sestavne dele iz Južne Koreje – Kimovega "sovražnika številka ena".

Zvita poteza, ki Kitajski Tajvan prinese brez vojne, ZDA pa naslika kot agresorja

26. 06. 2024 15.43

Strah pred tem, da bo Kitajska napadla Tajvan in poskusila na ta način uveljaviti politiko ene Kitajske, narašča že nekaj časa. Kitajska okoli Tajvana tudi redno razkazuje svoje vojaške mišice. A nekateri menijo, da je Tajvan mogoče osvojiti tudi brez orožja.