Uvoz

Na črnogorskih cestah prestara vozila: dovoljen bo le uvoz novejših avtov

16. 03. 2024 10.33

V Črni gori bo 1. julija začel veljati pravilnik, po katerem v državo ne bo več dovoljeno uvažati vozil, starejših od 15 let, so za podgoriške Vijesti potrdili na črnogorskem ministrstvu za promet in pomorstvo. S tem naj bi prispevali k obnovi voznega parka v državi, kjer je povprečna starost osebnih vozil 16 let.

Uvoz orožja v Evropo se je v petih letih skoraj podvojil

11. 03. 2024 10.43

Uvoz orožja v Evropo se je v zadnjih petih letih skoraj podvojil, izhaja iz poročila, ki ga je objavil Mednarodni inštitut za mirovne raziskave (Sipri). Ukrajina je četrta največja uvoznica orožja na svetu, največje izvoznice pa so ZDA in Francija, ki je na drugem mestu zamenjala Rusijo, potem ko se je ruski izvoz orožja prepolovil.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno

11. 03. 2024 09.44

13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Nova evropska realnost: mučilnice in otroci z AK-47 v rokah

08. 03. 2024 17.35

V Evropi je stopnja nasilja, povezanega z drogami, postala podobna tisti v Srednji Ameriki, opozarjajo strokovnjaki. Otroci, ki na svoje vrstnike streljajo s kalašnikovimi. Najstniki, ki v pristaniščih raztovarjajo kokain iz kontejnerjev in s tem preživljajo cele družine. In mučilne sobe, skrite med ladijskimi zabojniki. Takšna je nova realnost v evropskih državah, ki se soočajo s perečim problemom proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Zaslužki na trgu, ki dosegajo več 10 milijard evrov, kriminalne združbe spodbujajo k vse bolj brutalnemu nasilju.

Izgredi na protestu poljskih kmetov, več policistov ranjenih

06. 03. 2024 18.39

Več tisoč poljskih kmetov je v Varšavi znova protestiralo proti uvozu cenejših ukrajinskih kmetijskih proizvodov, ki po njihovem prepričanju spodkopavajo domači trg. Pred parlamentom so se protestniki spopadli s policisti, pri čemer je bilo več policistov ranjenih, več kot deset ljudi pa pridržanih.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira

27. 02. 2024 10.03

V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju

24. 02. 2024 08.16

Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Japonski mafijski šef naj bi preprodajal plutonij in uran

22. 02. 2024 08.46

Ameriške oblasti trdijo, da je Takeši Ebisava vodja razvejane japonske organizirane kriminalne združbe. Obtožili so ga zarote za promet z jedrskimi materiali. 60-letnik naj bi namreč poskušal prodati uran in plutonij. Namenjena naj bi bila v Iran za izdelavo jedrske bombe. Grozi mu dosmrtni zapor.

138 dni bombardiranja Gaze: 'Slovenija naj sprejme vojaški embargo za Izrael'

21. 02. 2024 19.07

Od začetka izraelskih bombardiranj in sistematičnega rušenja Gaze je minilo 138 dni, so v središču Ljubljane izpostavili organizatorji shoda za pravice Palestincev. Torej, 138 dni bombardiranja, ob tem pa tudi mesec dni od odločitve meddržavnega sodišča o potrebnih ukrepih za preprečitev genocida v Gazi, ki pa jo Izrael ne upošteva. Zato Slovenijo pozivajo, naj sprejme konkretnejše ukrepe: "Splošno pozivi namreč niso dovolj."

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast

14. 02. 2024 10.53

Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

Bela zalivka zaradi novih pravil EU brez doplačila? 'Če bodo zagotovljena sredstva'

09. 02. 2024 14.50

Evropski poslanci so prižgali rdečo luč amalgamskim zalivkam. Kaj to pomeni za paciente? Kot pojasnjujejo na ZZZS, je za uvedbo belih zalivk predvidenih 14,8 milijona evrov dodatnih sredstev letno iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. A kot opozarjajo, je zaradi podražitve materialov treba upoštevati, da je zdaj strošek za material lahko višji: če bodo ta sredstva zagotovljena, potem doplačila pacientov za bele zalivke niso predvidena. Kot še poudarjajo, ukinitev amalgama prinaša tako večje stroške izdelave zalivke, ki bodo bremenili obvezno zdravstveno zavarovanje, kot tudi potrebo po novih zobozdravstvenih ekipah.

Kako zahteven je poklic kmeta?

08. 02. 2024 19.31

Bi sploh imeli kaj zelenjave, če bi se uvoz popolnoma ustavil? V Sloveniji smo, vsaj, ko govorimo o zelenjavi, premalo samooskrbni. Odstotek samooskrbnosti pa iz leta v leto pada, kar je zaskrbljujoč podatek. Kako zahteven je poklic kmeta, smo preverili v Velenju pri družini Jevšnik. Kako smo lahko tudi v urbanem okolju samooskrbni z zelenjavo, pa smo vprašali mladega vrtičkarja Nika Marolta.

Konec črnih zalivk v EU: Ni razloga, da bi še uporabljali živo srebro

08. 02. 2024 15.33

V Evropski uniji bosta od začetka prihodnjega leta prepovedana uporaba in izvoz amalgamskih oziroma črnih zobnih zalivk, predvideva danes doseženi politični dogovor evropskih poslancev in držav članic o predlogu revizije uredbe o živem srebru. Spremembe zakonodaje prinašajo tudi prepoved žarnic z živim srebrom.

Od tropskega raja do pekla brez alkohola: turisti ogorčeni, minister odstopil

05. 02. 2024 20.55

Priljubljena turistična destinacija, za katero se v zadnjih letih odloča tudi vse več Slovencev, se je znašla sredi nenavadne, a za turizem uničujoče krize. Otočje se namreč sooča s hudim pomanjkanjem alkohola, zaradi česar nekateri turisti, željni koktejlov in drugih alkoholnih pijač, z vseh koncev otočja romajo v prestolnico. Težave, ki ogrožajo turistični sektor, so s stolčka sicer že odnesle otoškega ministra za turizem. Simai Mohammed Said je sicer, da z mesta odstopa "zaradi slabih delovnih pogojev".

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

01. 02. 2024 11.04

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

Konec dinarja na Kosovu, EU in ZDA opozarjajo na negativne posledice

29. 01. 2024 16.45

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na srečanju s posebnim odposlancem EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslavom Lajčakom kritiziral odločitev Prištine, da ukine srbski dinar. Na morebitne negativne posledice te odločitve sta opozorili tako EU kot ZDA ter kosovske oblasti pozvale k čim daljšemu prehodnemu obdobju.

Evropa popustila Kitajski in prekinila postopek zaradi pritiskov na Litvo

29. 01. 2024 12.43

Evropska komisija je iz "tehničnih razlogov" prekinila postopek pred Svetovno trgovinsko organizacijo proti Kitajski. Litva je pred tremi leti namreč odobrila prošnjo Tajvana za ustanovitev tajvanskega predstavništva v tej baltski državi. Uporaba imena je takrat razburila Peking, ki vztraja, da je otok del Kitajske. Zahtevali so, da se namesto tega uporablja besedo Tajpej – sicer glavno mesto Tajvana.

Na izbiro le drage rešitve

26. 01. 2024 06.14

V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Protest francoskih kmetov: na cestah blokade in kmetijski odpadki

25. 01. 2024 17.47

Vse bližje francoski prestolnici so kmetje, ki s traktorji vozijo v kolonah in blokirajo ceste, da bi okrepili pritisk na vlado za zaščito kmetijskega sektorja pred tujo konkurenco, birokracijo, naraščajočimi stroški in nizkimi plačami. Na poti do Pariza je tako zdaj upočasnjen promet, na cesti so barikade in kmetijski odpadki.

Gotovinsko poslovanje na Kosovu od februarja samo še v evrih

18. 01. 2024 12.55

Evro bo na Kosovu s 1. februarjem postal edina valuta za gotovinske transakcije, je v sredo zvečer sporočila kosovska centralna banka (CBK). To pomeni, da na Kosovu odtlej ne bo več mogoč plačilni promet v srbskih dinarjih, kar srbski predsednik Aleksandar Vučić označuje kot poskus uničenja dialoga med državama, poročajo tamkajšnji mediji.

Umar: Konec leta 2023 izboljšanje gospodarskih kazalnikov

17. 01. 2024 13.33

Večina razpoložljivih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je ob koncu leta 2023 izboljšala, v najnovejši publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Še vedno sicer ostajajo pod ravnjo izpred enega leta, izjema so gradbeništvo in nekatera področja potrošnje.

Tajvan je izbral demokracijo. Kaj izbira Slovenija?

15. 01. 2024 08.15

Težko pričakovane volitve v Tajvanu so se končale s ponovno zmago Demokratske progresivne stranke, ki pa je izgubila večino v parlamentu, v zakonodajnem Juanu. Tajvan ima enega najbolj razvitih demokratičnih sistemov na svetu in je prehitel Slovenijo po vseh ekonomskih, političnih parametrih in vrednotah. Pa vendar Slovenija rajši snubi drugo Kitajsko, Ljudsko republiko Kitajsko s komunistično partijo in diktatorjem na čelu.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Švica nad inflacijo z ukinitvijo uvoznih dajatev

03. 01. 2024 14.24

Da bi razbremenila gospodarstvo in znižala visoke cene za potrošnike, je Švica z letom 2024 ukinila carine na uvoz industrijskih izdelkov. S tem bo država izgubila okoli 600 milijonov švicarskih frankov (645 milijonov evrov) prihodkov letno, so sporočili s švicarskega ministrstva za gospodarstvo.

Največji ruski proizvajalec diamantov roma na seznam sankcioniranih

03. 01. 2024 13.40

Evropska unija je v okviru ukrepov proti ruski invaziji na Ukrajino uvedla sankcije proti največjemu ruskemu proizvajalcu diamantov Alrosa in direktorju podjetja Pavlu Marinčevu. S tem so dopolnili odločitev o prepovedi uvoza ruskih diamantov, ki je v veljavi od 1. januarja.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji, na seznamu tudi Rus iz Izole

19. 12. 2023 06.38

Države članice EU so potrdile 12. sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Novi paket vključuje tudi prepoved uvoza ruskih diamantov in utekočinjenega propana. Na seznam sankcioniranih pa je EU dodala ruskega poslovneža Andreja Hohluna, ki ima začasno bivališče v Sloveniji, in sicer v občini Izola.

Sredi Ljubljane izrazili podporo: 'Za mir, pravičnost in svobodno Palestino'

18. 12. 2023 21.48

V središču Ljubljane so se na shodu za Palestino znova zbrali podporniki, ki so se zavzemali za pravice palestinskega ljudstva ter opozarjali na grozote, ki se odvijajo v Gazi in drugih palestinskih območjih. Vladi so namenili tudi več pozivov, med drugim naj se aktivno zavzame za takojšnjo prekinitev izraelske invazije na Gazo in zaustavitev genocida nad tamkajšnjim prebivalstvom ter naj prizna Palestino kot samostojno državo. Pred shodom v Ljubljani se je oglasil tudi vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec.